Jump to content

Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

cupru sau ppr sau...

• Please log in to reply
34 replies to this topic

#1 ZZTOP

ZZTOP

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 798 posts

Posted 11 November 2017 - 12:37 AM

Bine v am regasit.

Vreau sa schimb tzevaraia din casa fiindcă este obligatoriu.

Cupru vs Ppr ??

In ambele cazuri este nevoie si de un meserias adevărat.

Merci

#2 SST

SST

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 54 posts
  • Moto: Yamaha Tricker

Posted 11 November 2017 - 12:41 AM

Teava neagra (daca nu stai cu chirie)  :cheers:

#3 ZZTOP

ZZTOP

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 798 posts

Posted 11 November 2017 - 12:44 AM

Upss. Va rog si recomandare calorifere

#4 silencer

silencer

not me 

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,382 posts
  • Interests:sa prind si urmatoru sezon
  • Moto: r100
  • Numar: al fostului proprietar

Posted 11 November 2017 - 12:56 AM

meserias nu am curaj sa-ti recomand, sunt numai unu si unu...

eu cand am schimbat am calculat ambele variante si iesea o diferenta de 250 ron la vreo 1500 total intre cupru si ppr. 

cupru e mai scump ca teava, ppr mai scump ca fittinguri, plus ca ocupa mult mai mult spatiu (adica mai multa munca daca ai de spart pereti sa bagi teava).

cupru are durata de viata aproape nelimitata, ppr-ul vreo 50 de ani.. 

tu decizi

#5 b374

b374

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,110 posts
  • Moto: Yamaha XT660Z, WR250R

Posted 11 November 2017 - 01:02 AM

cupru. arata mai misto.

...

Vand si eu Pantaloni dama Cycle Spirit noi marime 38, 520 lei

Donez 3 leviere roata 12" de otel

#6 john17

john17

Avansat pan' la genunchiul broastei

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,496 posts
  • Moto: cu diapazoane
  • Numar: ioc cu y

Posted 11 November 2017 - 05:50 AM

Ppr, nu se colmateaza tevile cu depuneri. Toata casa o am in ppr, 0 probleme in >17 ani.

#7 Adrian M.

Adrian M.

EU

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,036 posts
  • Moto: tdm 900
  • Club: nu

Posted 11 November 2017 - 07:59 AM

Daca ai buget, cupru fara discutie si radiatoare din otel. Daca bugetul e o problema, teava neagra, sau in cel mai rau caz ppr, si radiatoare din aluminiu. Dar eu nu as pune ppr in nici un caz. Da e mai ieftin, da se monteaza usor, dar da, se strica mai repede. Teava metalica, fie ea neagra sau cupru, e sfanta.

#8 marcone

marcone

I N C O N S I S T E N T

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,095 posts
  • Moto: V-Strom
  • Numar: de Olt
  • Club: Praz County Stromers

Posted 11 November 2017 - 08:08 AM

Cupru fata discutie, in special in locurle unde nu vrei sau nu poti umbla prea usor (pereti sau traversari prin podea).

Pentru o instalatie aparenta in cine stie ce magazie sau garaj merge orice.

La calorifere, daca stai la bloc si esti conectat la incalzirea centralizata, cele din fonta sunt cele mai potrivite - de fapt sunt cele mai potrivite in orice situatie dar in special in cazul incalzirii centralizate unde apa este mizerabila si colmateaza usor caloriferele. Daca ai centrala proprie cele din otel sunt ok, dar nu turcesti sau chinezesti care vin preruginite de obicei.

Culmea fiabilitatii: sa consume motorul ulei pana pica cardanul.

#9 ZZTOP

ZZTOP

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 798 posts

Posted 11 November 2017 - 08:11 AM

Am vorbit cu un vecin care si o pus pe cupru si se cam plânge. Cică cupu prost pe piata.probabil depinde si de neseriasul care face lucrarea

#10 Falkenberg

Falkenberg

Cetățean Străin

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,786 posts
  • Interests:Alexandra Velniciuc, Mihaela Calin, Woolly Mammoth, ministry of funny walks.
  • Moto: GPz900r, 425 Sport, V75 PA NT
  • Club: Rakets iemsi

Posted 11 November 2017 - 08:51 AM

Cupru găsești la grosimi diferite.
Și fittinguri când mă uit la ele par diferit de calitate de execuție în funcție de magazin. Dar tot mi se pare mai sigur ca material decat PPR, am in casa niste țevi care au făcut bășicuțe pentru că au crăpături in stratul de interior.

Dezavantaj cupru mi se pare viteza mai scăzută de execuție și propagare de zgomot prin tevi in caz de un robinet prost.

Edited by Falkenberg, 11 November 2017 - 08:54 AM.

Regain your balance

#11 JAGI

JAGI

Sustinator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 7,814 posts
  • Moto: R1 2008
  • Numar: lizing

Posted 11 November 2017 - 09:22 AM

Toata lumea ii da cu cupru si PPR. In Occident se foloseste Uponorul sau PEX. Exista meseriasi, putini care au sau inchiriaza prese pt Uponor. Costa cam 150ron/zi inchirierea. Daca pui calorifere din Al, cuprul iese din ecuatie. PPR-ul arata ca naiba dpdv estetic, asta daca nu-s ingropate. Eu mi-am pus Fondital calorifere,seria Exclusivo 600, foarte aspectoase, cele care nu mai au acel rezervor sub element unde se aduna toata mizeria, teava PEXAL de la Romstal care are miezul de Al de 0.35mm. 10 ani pe incalzire tin garantat, pe apa capda -rece tin si 20 ani. Dar eu le mai schimb din cind in cind, treaba e extrem de simpla. Meseriasii , mai toti lucreaza la viteza, detaliile pt aspect le neglijeaza, eu am renuntat de 10 ani sa mai chem vreun instalator, cu ocazia asta mi-am dat seama ca este extrem de simplu sa mi le fac eu singur.

Edited by JAGI, 11 November 2017 - 09:27 AM.

#12 cicloburu

cicloburu

MeZe-riaș cu Ural

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,439 posts
  • Interests:Întîi de toate: fetele mele; apoi... munte - în toate formele, fotografie, old rock music, biciclete de curse și motociclete clasice.
  • Moto: Ural M63
  • Numar: B 69 UOG

Posted 11 November 2017 - 09:42 AM

Din experiență recomand cupru. Am montat mii de metri. Este simplu, este eficient, se poate îmbrăca în izolație de polistiren pentru a atenua zgomotul de care vorbește @Falkenberg, ocupă puțin spațiu în ghena de instalații, este - practic - fără întreținere, se pot face trasee pe care cu alt tip de țeavă și fitingăraie nici nu te gîndești să le abordezi, e curat, nu e toxic (prefer oricînd oxidul de cupru care se formează în locul oricărui plastic).

Dezavantaj, prețul, dar nici acesta nu-i exagerat, în comparație cu PPR. Pexal nu mai folosesc de peste 10 ani, cu excepția locurilor unde este deja pus și trebuie făcute reparații. Am avut o astfel de lucrare la un prieten unde, pentru o singură țeavă fisurată (pe lung, că așa face pexalul) am fost nevoit să schimb totul!!! Nu vreți să știți ce încurcătură de mațe era-n ghena aia! Cum atingeam o țeavă, cum pleznea! Am scos tot, am gîndit trasee noi, am lipit afară tot ce se putea, iar în nișă am făcut numai două lipituri. Curat, elegant, spațios, ușor de modificat. Prețul, cu tot cu robineți noi, dublu față de pexal. Timp de lucru similar, dar nu m-am chinuit deloc.

#13 Kagemusha

Kagemusha

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 350 posts
  • Interests:Supravietuirea
  • Moto: Z250SL, 390 Duke, MT-07
  • Club: Lonewolf

Posted 11 November 2017 - 10:04 AM

... Este simplu, este eficient, se poate îmbrăca în izolație de polistiren pentru a atenua zgomotul de care vorbește @Falkenberg, ocupă puțin spațiu în ghena de instalații, este - practic - fără întreținere, se pot face trasee pe care cu alt tip de țeavă și fitingăraie nici nu te gîndești să le abordezi, e curat, nu e toxic (prefer oricînd oxidul de cupru care se formează în locul oricărui plastic)...

:agree:

Daca e apartament, cupru. Eu asa am facut in apartamentul mamei mele cand statea la bloc. Proprietarul actual inca se bucura de instalatie dupa 18 ani.

Edited by Kagemusha, 11 November 2017 - 10:04 AM.

Inter vos ambulo sed non sum unus ex vobis.

#14 ssk

ssk

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 887 posts
  • Moto: CBR 600 RR
  • Numar: rosu

Posted 11 November 2017 - 10:40 AM

Toata lumea ii da cu cupru si PPR. In Occident se foloseste Uponorul sau PEX. Exista meseriasi, putini care au sau inchiriaza prese pt Uponor. Costa cam 150ron/zi inchirierea. Daca pui calorifere din Al, cuprul iese din ecuatie. PPR-ul arata ca naiba dpdv estetic, asta daca nu-s ingropate. Eu mi-am pus Fondital calorifere,seria Exclusivo 600, foarte aspectoase, cele care nu mai au acel rezervor sub element unde se aduna toata mizeria, teava PEXAL de la Romstal care are miezul de Al de 0.35mm. 10 ani pe incalzire tin garantat, pe apa capda -rece tin si 20 ani. Dar eu le mai schimb din cind in cind, treaba e extrem de simpla. Meseriasii , mai toti lucreaza la viteza, detaliile pt aspect le neglijeaza, eu am renuntat de 10 ani sa mai chem vreun instalator, cu ocazia asta mi-am dat seama ca este extrem de simplu sa mi le fac eu singur.

eu am uponor. Ma cam rupt la bani dar e super. Tevi prin pardoseala, garantie pe viață.

#15 C210288A

C210288A

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 317 posts
  • Moto: Deauville
  • Club: OAC (Over Average Cock)

Posted 11 November 2017 - 10:42 AM

cupru. arata mai misto.

Arata dar sunt pierderi calorice + se oxideaza

credinta : o iluzie, capriciile ale perceptiei unui intelect uman fragil care incerca cu disperare sa justifice o existenta  fara sens si fara scop

Slogan PSD : Noi din '90 furam, taxele le majoram,pe popor il decimam si cu banii noi spre viitor zburam ! Ura ,ura,ura.

#16 Delo

Delo

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 183 posts
  • Numar: MM 70 BMW

Posted 11 November 2017 - 11:09 AM

Cupru categoric. La PPR producatorul spune clar ca nu este recomandat pt incalzire, are dilatarea f. mare, rezista max de 2 ori la temp peste 90C. Caloriferele de aluminiu merg fara probleme pt ca nu este contact direct intre cupru si aluminiu. Calorifere de tabla Korado sau Purmo, f. important sa nu fie nimc Turcia sau mascata sub diferite denumiri gen Romstal...

#17 ZZTOP

ZZTOP

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 798 posts

Posted 11 November 2017 - 02:27 PM

am un amic si are pus tevi ppr Polonia sau Cehia, nu mai retin, cu insertie ceramica, draci laci. o are de aprox 10 ani si nu are nicio problema.

cred ca voi pune si eu lafel, datorita bugetului si locatiei,  nu are rost sa detaliez..dar pe viitor voi schimba pe Cupru daca voi locui in imobil.

centrala am ales deja Vaillant, am gasit una la pret excelent, nu este pe condensatie ..si nu imi pare rau.

» Post actualizat in 11 Nov 2017 12:32

ce producator spnue ca PPRnu este ptr incalzire???

Eko...( nu vrea sa fac reclama ascunsa)  de unde voi cumpara, este special ptr incalzire, rezista pana la 10 bar. iar  am acum in casa 1,8 bari si daca sare de 2,5-3 da pe afara supapa de siguranta...deci in veci nu o sa ajunga la 10...

am vazut Ppr eko... si chiar mi a placut, nu se indoaie, calitate excelenta, pret f bun. lucrarea se face usor, mai ales daca se lucreaza si pe la pardoseala.

am de gand pe viitor  sa pun si niste panouri pe acoperis si sa trec la o centrala pe lemne, atunci voi pune cupru. dar de unde cupru de calitate??? caci ce se face acum, India, Pakistan.dai o galagie de bani si daca nu o face bine meseriasul intru in gaura rau...

Edited by ZZTOP, 11 November 2017 - 02:37 PM.

#18 brake

brake

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,366 posts
  • Moto: CBF600SA
  • Numar: AG 68 AXI
  • Club: NU INCA

Posted 11 November 2017 - 03:17 PM

Calorifere Purmo am de 15 ani.imi place ppr

#19 anapurna

anapurna

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 208 posts
  • Interests:MOTO SKI ALPINISM MUNTE
  • Moto: HONDA CBF 600 SA PC38
  • Numar: FREE RIDE
  • Club: nici vorba

Posted 11 November 2017 - 04:09 PM

Recomand Cupru.

Sau cum spunea colegul teava zincata.

O mie de motive pentru nu la plastic.

Tu decizi.

LIMITA DINTRE VIAŢĂ ŞI MOARTE,

ESTE LOCUL UNDE MĂ SIMT CEL MAI VIU.

#20 Falkenberg

Falkenberg

Cetățean Străin

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,786 posts
  • Interests:Alexandra Velniciuc, Mihaela Calin, Woolly Mammoth, ministry of funny walks.
  • Moto: GPz900r, 425 Sport, V75 PA NT
  • Club: Rakets iemsi

Posted 11 November 2017 - 06:04 PM

Eu cred că în Occident au renunțat la cupru din motiv de cost.
Ce o fi toxic - cupru, după ce formează stratul de oxid pe interior e sigur. Plastic va pierde pe toate durata de viață chimicale in cantitate mici in apa (recomandat e sa nu se folosește apa stătută la alimente sau pentru consum). Sunt studii făcute care arat asta. Cum până în casa apa trece prin mii de metri de țeavă de plastic deja, nu știu cat contează.

Regain your balance

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status