Jump to content

Photo

MT Revenge VS Icon Alliance Dark

casca Mt Revenge Icon Alliance sfaturi

• Please log in to reply
35 replies to this topic

#1 Alexandru Trandafiridis

Alexandru Trandafiridis

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 30 posts
  • Numar: IF-08-M*H

Posted 07 November 2017 - 07:27 PM

Salutare tuturor,

Recent m-am hotarat sa imi cumpar o casca noua. Din ce modele am vazut pana acum, batalia s-ar da intre cele 2 din titlu si anume:

MT Revenge si Icon Alliance Dark

Ca diferente principale remarcate intre cele 2:

- pretul mai mare pt Icon

- MT-ul are viziera pregatita pt pinlock, in timp ce Icon-ul o are incompatibila.

- MT are 5 stele Sharp- Icon are doar 3

Ce imi place la ambele: design-ul, culoarea negru mat care se potriveste de minune cu viziera fumurie (parerea mea).

Acum va intreb: Daca ar trebui sa alegeti, pe care ati alege-o si de ce? Puteti sa imi recomandati altele si mai bune pana in 1000 lei?

Daca folositi vreuna din ele, ce va place/ ce nu va place?

Criteriile mele de pana acum, ordonate ca importanta:

- sa-mi salveze teasta

- sa fie silentioasa pe cat posibil

- sa arate bine

Orice parere este bine-venita. Multumesc!

#2 XaeL

XaeL

pârș pe doo' roți

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,351 posts
  • Moto: Honda NC700SA
  • Club: treehuggers RC

Posted 07 November 2017 - 08:13 PM

orice link cu cele doua casti e bine-venit ;)

....castigator la categoria "sinteza zilei"....

Ai prioritate cand ti se da.

#3 unaetnumitsirc

unaetnumitsirc

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 571 posts
  • Moto: z 750 '07
  • Numar: Dreptunghiular
  • Club: Clubul meu

Posted 07 November 2017 - 08:29 PM

De curand Icon au scos si viziere cu pinlock la toate modelele. Am avut icon alliance o perioada lunga si e o casca misto. MT nu prea imi inspira calitate chiar daca o avea 5 stele pe siteul ala de 2 lei.

ps: vezi ca exista si icon alliance GT, adica cu ochelari.

#4 Alexandru Trandafiridis

Alexandru Trandafiridis

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 30 posts

Posted 07 November 2017 - 08:36 PM

Aveti aici si link-urile:

Mt: https://bikermag.ro/...mt-revenge.html

Icon: https://bikermag.ro/...-integrala.html

» Post actualizat in 07 Nov 2017 18:37

Gata. Puse. Uitasem de ele =))

orice link cu cele doua casti e bine-venit ;)

#5 Adrian M.

Adrian M.

EU

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,771 posts
  • Moto: R1200RT
  • Club: nu

Posted 07 November 2017 - 10:34 PM

Salut. Compari mere cu pere. Mt ul ala pare o coaja.. Si cam atat. O casca la 400lei...ai incredere in ea? Eu nu prea.. Cauta pe net reviewuri despre cele doua.

#6 The_Sin_Eater

The_Sin_Eater

Cioclu

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,174 posts
  • Moto: VTX 1800C
  • Numar: B86SBI

Posted 08 November 2017 - 09:07 AM

Salut.

Imi dau si eu cu parerea in calitate de posesor de MT.  ...ce-i drept, nu Revenge ci SV Blade Raceline. Adica asta: https://www.mthelmet...soare-integrati

(+):

- sta extrem de bine pe cap,

- interiorul se spala foarte usor si inca nu s-a deformat. Am casca de 2 sezoane si inca ma "apuca" bine de falci cand o pun pe cap :D

- ochelarii de soare sunt bestiali: nu deformeaza, sunt suficient de mari incat sa nu te deranjeze marginea cand privesti in jos, chiar isi fac treaba cand e soare puternic,

- se ventileaza foarte bine, mai ales vara. Extractoarele sunt bine gandite si isi fac treaba (am mers cu ea numai pe chopper si power cruiser, deci nu stiu cum e pe naked sau vitezana)

- look-ul e deosebit,

- nu am pinlok, dar nu se abureste imediat. Am observat aburire doar cand stau la semafor su uit sa ridic viziera. In mers e super ok.

- nu este grea: a mea, marimea L (59/60) are fix 1470 g. Pe ea scrie 1500 g.

- viziera nu se zgarie si se curata de insecte strivite cu un simplu servetel umed

(-):

- vopseaua mata nu sta foarte bine. Pe la marginile ascutite a inceput deja sa se ia,

- am gasit destul de greu un loc unde sa lipesc prinderea pentru camera. Am prindere dreapta, iar casca are multe portiuni cu muchii, curbe, etc...

- prinderea vizierei are o problema si nu o mai pot regla astfel incat viziera sa fie lipita de garnitura, deci cam intra curent pe acolo la viteze mari. Mentionez ca doar la casca mea. La casca pasagerului, e totul ok. App, si aceea tot 2 sezoane are si e SV Blade: https://www.mthelmet...soare-integrati

- la casca pasagerului, ochelarii nu mai stau ferm in locasul lor si cam cad la denivelari. La casca mea, nu am aceasta problema. PS: cred ca se mai pot strange cumva sa nu mai cada, dar trebuie sa ajung la ei la firma sa vad.

- la viteza mai mare de 90-100 km/h e zgomotoasa. Asata ar fi, dpmdv, cel mai mare minus. PS2: o sa incerc sa o port cu dopuri de urechi.

Din pacate, despre Icon nu stiu ce sa zic. 

Succes!

Creating my own chaos. Please, don't help me with that!

#7 popicadi

popicadi

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 426 posts
  • Moto: Burgman k7
  • Numar: PNI

Posted 08 November 2017 - 09:42 AM

Eu am un mt open face. Cumparat fara sa vad despre ce e vorba. Imi pare foarte ...elastica. Nu stiu daca e de bine sau de rau dar nu imi exprima incredere. Un full face mt nu cred ca mi-as lua niciodata.

454726.png

#8 Alexandru Trandafiridis

Alexandru Trandafiridis

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 30 posts

Posted 08 November 2017 - 05:25 PM

Tocmai ca am cautat review-uri despre cele 2 si culmea, sunt pozitive pentru ambele. Sunt laudate si de o parte si de alta. Asta imi face alegerea grea  :peace:

Salut. Compari mere cu pere. Mt ul ala pare o coaja.. Si cam atat. O casca la 400lei...ai incredere in ea? Eu nu prea.. Cauta pe net reviewuri despre cele doua.

Am inteles. Multumesc mult!

Salut.

Imi dau si eu cu parerea in calitate de posesor de MT.  ...ce-i drept, nu Revenge ci SV Blade Raceline. Adica asta: https://www.mthelmet...soare-integrati

(+):

- sta extrem de bine pe cap,

- interiorul se spala foarte usor si inca nu s-a deformat. Am casca de 2 sezoane si inca ma "apuca" bine de falci cand o pun pe cap :D

- ochelarii de soare sunt bestiali: nu deformeaza, sunt suficient de mari incat sa nu te deranjeze marginea cand privesti in jos, chiar isi fac treaba cand e soare puternic,

- se ventileaza foarte bine, mai ales vara. Extractoarele sunt bine gandite si isi fac treaba (am mers cu ea numai pe chopper si power cruiser, deci nu stiu cum e pe naked sau vitezana)

- look-ul e deosebit,

- nu am pinlok, dar nu se abureste imediat. Am observat aburire doar cand stau la semafor su uit sa ridic viziera. In mers e super ok.

- nu este grea: a mea, marimea L (59/60) are fix 1470 g. Pe ea scrie 1500 g.

- viziera nu se zgarie si se curata de insecte strivite cu un simplu servetel umed

(-):

- vopseaua mata nu sta foarte bine. Pe la marginile ascutite a inceput deja sa se ia,

- am gasit destul de greu un loc unde sa lipesc prinderea pentru camera. Am prindere dreapta, iar casca are multe portiuni cu muchii, curbe, etc...

- prinderea vizierei are o problema si nu o mai pot regla astfel incat viziera sa fie lipita de garnitura, deci cam intra curent pe acolo la viteze mari. Mentionez ca doar la casca mea. La casca pasagerului, e totul ok. App, si aceea tot 2 sezoane are si e SV Blade: https://www.mthelmet...soare-integrati

- la casca pasagerului, ochelarii nu mai stau ferm in locasul lor si cam cad la denivelari. La casca mea, nu am aceasta problema. PS: cred ca se mai pot strange cumva sa nu mai cada, dar trebuie sa ajung la ei la firma sa vad.

- la viteza mai mare de 90-100 km/h e zgomotoasa. Asata ar fi, dpmdv, cel mai mare minus. PS2: o sa incerc sa o port cu dopuri de urechi.

Din pacate, despre Icon nu stiu ce sa zic. 

Succes!

Am inteles. Mersi!

Eu am un mt open face. Cumparat fara sa vad despre ce e vorba. Imi pare foarte ...elastica. Nu stiu daca e de bine sau de rau dar nu imi exprima incredere. Un full face mt nu cred ca mi-as lua niciodata.

#9 john17

john17

Avansat pan' la genunchiul broastei

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,486 posts
  • Moto: cu diapazoane
  • Numar: ioc cu y

Posted 09 November 2017 - 06:47 AM

Era o vorba motociclistica: doar atata valoreaza capul tau?!?
2 mt, la una bate vantul pe langa viziera, la cealalta cad ochelarii. Client multumit, 5 stele. Wtf?

#10 Alexandru Trandafiridis

Alexandru Trandafiridis

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 30 posts

Posted 09 November 2017 - 08:02 AM

Era o vorba motociclistica: doar atata valoreaza capul tau?!?
2 mt, la una bate vantul pe langa viziera, la cealalta cad ochelarii. Client multumit, 5 stele. Wtf?

Stiu vorba aia. Ma induc in eroare aceste recenzii.
-Link pt recenzii Icon: https://m.emag.ro/ca...2/pd/DNTKLMBBM/
-Link pt recenzii MT:https://bikermag.ro/...CkaAuREEALw_wcB

#11 The_Sin_Eater

The_Sin_Eater

Cioclu

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,174 posts
  • Moto: VTX 1800C
  • Numar: B86SBI

Posted 09 November 2017 - 09:45 AM

@ initiatior

Ai cerut o parere si ti-am oferit-o asa cum o percep eu ca utilizator. Bineinteles, am incercat sa fiu cat mai obiectiv si sa prezint + si -, dar, in final, este strict parerea mea si nu esti obligat sa tii cont de ea.

Poti oricand sa-ti iei orice casca fie doar si din motivul ca este mai scumpa, deci, implicit mai buna.

...sau poti sa mai astepti sa mai intre vreun user care foloseste celalalt tip de casca si sa-si exprime parerea. 

Bafta!

Creating my own chaos. Please, don't help me with that!

#12 Alexandru Trandafiridis

Alexandru Trandafiridis

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 30 posts

Posted 09 November 2017 - 09:49 AM

@ initiatior

Ai cerut o parere si ti-am oferit-o asa cum o percep eu ca utilizator. Bineinteles, am incercat sa fiu cat mai obiectiv si sa prezint + si -, dar, in final, este strict parerea mea si nu esti obligat sa tii cont de ea.
Poti oricand sa-ti iei orice casca fie doar si din motivul ca este mai scumpa, deci, implicit mai buna.

...sau poti sa mai astepti sa mai intre vreun user care foloseste celalalt tip de casca si sa-si exprime parerea. 

Bafta!

Pai da. Am inteles parerea ta si iti multumesc inca o data. Ma mai ghideaza in alegerea pe care urmeaza sa o fac. Nu am comentat nimic rau referitor la parerea ta :))

Bafta!

#13 T-n-T

T-n-T

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 93 posts
  • Moto: CBR1000RR

Posted 09 November 2017 - 12:34 PM

Intre cele 2, eu as alege Nolan N86 :))

Daca vrei si negru mat, ai Nolan N86 Louis Special: http://www.kronaumot...talii/2409.html

Pot sa-ti confirm ca rezista foarte bine cand dai cu bostanul de pamant ;)

#14 Alexandru Trandafiridis

Alexandru Trandafiridis

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 30 posts

Posted 09 November 2017 - 05:39 PM

Intre cele 2, eu as alege Nolan N86 :))

Daca vrei si negru mat, ai Nolan N86 Louis Special: http://www.kronaumot...talii/2409.html

Pot sa-ti confirm ca rezista foarte bine cand dai cu bostanul de pamant ;)

Tocmai s-a ivit si o a 3a varianta :peace:

#15 john17

john17

Avansat pan' la genunchiul broastei

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,486 posts
  • Moto: cu diapazoane
  • Numar: ioc cu y

Posted 09 November 2017 - 09:35 PM

https://youtu.be/W3b2fRieV80

#16 T-n-T

T-n-T

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 93 posts
  • Moto: CBR1000RR

Posted 10 November 2017 - 08:35 AM

Pentru ca la ultimul post nu am avut timp sa detaliez, revin acum.

Nolan N86 mi se pare cea mai fericita alegere de buget. Vine gata echipata cu pinlock, ochelari de soare si are sistem de inchidere Microlock 2. Personal nu pot sa ma impac cu double d.

Mi-a placut la nebunie negru mat. DAR... este mult mai greu de pastrat curata comparativ cu cele lucioase.

Despre zgomot.. cam zgomotoasa la viteze de peste 100 km/h, lucru care ma deranja pe super sport pana am schimbat parbrizul. Double bubble face minuni :)

Se inchide bine, nu trage curentul, totusi parca aerisirile sunt prea mici. Mi-as dori sa intre mai mult aer cand le deschid.

Personal nu dau 2 bani pe testele Sharp, avand in vedere ca sunt facute la 30 km/h. Dar, asa cum am spus, am avut "placerea" de a testa aceasta casca la impact. Dupa un highside la 50-60 km/h cu aterizare in cap si umar casca are doar niste zgarieturi superficiale. Nu a sarit nici macar viziera in conditiile in care impactul initial a fost exact langa prinderea din partea stanga.

#17 Razen

Razen

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 80 posts
  • Moto: VFR 800F

Posted 10 November 2017 - 04:51 PM

Intre timp Nolan a inlocuit N86 cu N87. Si asta vine cu pinlock si pretul e aproximativ acelasi.

#18 MirceaB

MirceaB

ciocoflender-incepator

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,802 posts
  • Moto: Aprilia Caponord 1200
  • Club: Corvin Riders

Posted 11 November 2017 - 03:19 PM

Am purtat multi ani, in exclusivitate Nolan (mai multe modele). Dupa parerea mea este o marca ce are un raport pret calitate foarte bun. Desigur initiatorul topicului alege ce crede ca e mai ok pt el, insa MT-ul este slab spre foarte slab. Despre Icon, nu stiu detalii.

SONORIZARI PENTRU NUNTI SI ALTE EVENIMENTE DIN VIATA TA !
ASIGURARI RCA,CASCO, DE CALATORIE IN STRAINATATE,LOCUINTE,BUNURI... INFO LA 0744-529189

DEVA, CLADIRE IPH, ETAJ 2, CAMERA 210.

Aprilia Pegaso 

Aprilia ETV 1000 Caponord

Aprilia Caponord 1200

#19 leopold

leopold

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 252 posts
  • Moto: Suzuki GSR600

Posted 12 November 2017 - 10:00 PM

Baga un ochi si la HJK IS 17. 

Referitor la culoare, stiu ca e si treaba de gust, insa eu prefer sa fie casca cat mai vizibila - alba, galbena fluo, rosie, etc.

#20 Alexandru Trandafiridis

Alexandru Trandafiridis

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 30 posts

Posted 13 November 2017 - 04:24 PM

Baga un ochi si la HJK IS 17. 

Referitor la culoare, stiu ca e si treaba de gust, insa eu prefer sa fie casca cat mai vizibila - alba, galbena fluo, rosie, etc.

M-am uitat. Se afla cam la limita bugetului...

Also tagged with one or more of these keywords: casca, Mt Revenge, Icon Alliance, sfaturi

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status