Sari la conținut

Tura (05.11.2017) Bucuresti - Ferma de midii de la Dalboka (650 de km)


SONYC
 Share

Postări Recomandate

Salutare,



Duminica dimineata (05.11.2017), ora 08.00, eu si cu Iulian plecam pe traseul (LINK) Bucuresti - Ruse - Razgrad - Varna - Balchik - Dalboka (unde vom manca la ferma de midii) - Cap Kaliakra



Ne intoarcem, in functie de ora, fie pe traseul (LINK) fie pe traseul (LINK)



Punct de intalnire - Benzinaria OMV din comuna 1 Decembrie.



Las datele de contact in cazul in care mai gasim un spirit aventurier sa se alature: Cristi - 0747.048.787


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

voiam inca de dimineata sa scriu, dar a fost o zi agitata si n-am reusit.

 

Inca nu tragem obloanele, te asteptam la tura viitoare ;)

 

Multumim, sa fie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Batut in cuie nu este, tin cont in schimb de cateva lucruri:

 

- ziua e scurta iar drumul este relativ lung (plus opririle aferente)

 

- Iulian are o Honda Transalp, prin urmare nu o sa mearga prea tare

 

- imi doresc, pe cat posibil, sa ajungem inapoi pe lumina

 

 

Ne-ar face placere sa te avem ca si partener de drum, tu stii insa mai bine ce si cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ninge ca in basme, nu avem lemne in semineu si nici blana de urs in fata lui, dar hai totusi sa povestim.


La ora 07.50 ajung in benzinaria OMV din Comuna 1 Decembrie. Il zaresc pe Iulian langa o Suzuki V-strom noua, mai sa fie. Alimentez si trag langa ea, nu confirmase nimeni cu asa o mobra. Aveam insa sa constat ca avem un participant surpriza :) Curand ajunge si Nelu cu a lui Honda Pan European. Bun, purcedem la drum.


In Calugareni targul de Duminica era in toi astfel incat drumul era foarte aglomerat. La iesirea din Uzunu intampinam o ceata densa ce ne insoteste pana in Ruse. In ciuda frigului ii dau blana ca sa trec cat mai repede peste portiunea asta dreapta si astept baietii in benzinaria Petrom din vama. Degetele de la mana stanga sunt ok, in schimb cele de la mana dreapta ma dor destul de mult. Le bag sub geaca, la abdomen si astfel se dezmortesc rapid, alimentam si inapoi in sa.


Agentul vamal ma intreaba unde plecam pe asa o vreme de rece. Ii raspund ca facem o plimbare pana la Dalboka si vad cum aproape se inchina.


Drumul este bun, curat, iar din cand in cand soarele ne incalzeste sufletele inghetate. In timp ce rulam pe autostrada catre Varna am observat ca vecinii nostri bulgari lucrau din greu parcelele de pamant. La un moment dat vad o buruiana mai uscata astfel incat opresc sa ii ofer mult asteptata udatura.


post-69084-0-30582100-1509994499_thumb.jpg


Din Varna facem stanga spre Balchik unde intalnim si un grup destul de mare de motociclisti, probabil bulgari. Alegem drumul ce merge de-a lungul coastei si oprim la Thracian Cliffs pentru cateva fotografii.


post-69084-0-50467100-1509996215_thumb.jpg post-69084-0-16900100-1509996220_thumb.jpg post-69084-0-27209100-1509996225_thumb.jpg post-69084-0-91425300-1509996230_thumb.jpg post-69084-0-60880500-1509996236_thumb.jpg


De aici si pana la Dalboka a mai ramas doar o aruncatura de bat. Robert ajunge si el tocmai bine astfel incat luam masa toti 5.


post-69084-0-07955200-1509997594_thumb.jpg post-69084-0-38195300-1509997599_thumb.jpg post-69084-0-37880100-1509997604_thumb.jpg post-69084-0-66927500-1509997609_thumb.jpg post-69084-0-65766000-1509997614_thumb.jpg


Mancarea gustoasa, asa cum eram obisnuit.


Decidem sa poposim putin si la Kaliakra, ocazie cu care un grup de la Crucea Rosie ne roaga sa facem o fotografie cu ei.


post-69084-0-11443600-1509997931_thumb.jpg post-69084-0-58719100-1510002765_thumb.jpg


Am decis la propunerea lui Robert sa ne intoarcem prin Kavarna - Vasilevo - Toshevo - Negru Voda - Viroaga - Sipotele - Adamclisi - Lipnita - Ostrov - Silistra - Calarasi - A2 - Bucuresti


Din localitatea Toshevo a inceput ploaia, marunta pana in vama pentru ca mai apoi sa se inteteasca. Norocul meu a fost ca mi-a imprumutat Nelu o pelerina. Pana sa ajungem la bac s-a oprit. Ultimele aproximativ 2.5 ore le-am parcurs pe intuneric. In total am "strans" 672 de km.


Toata lumea a ajuns cu bine acasa, drept urmare ma declar multumit de plimbare si de compania voastra.


Va multumesc si fie sa ne revedem sanatosi si in cadrul altor ture.

Editat de SONYC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ciuda frigului ii dau blana ca sa trec cat mai repede peste portiunea asta dreapta .......... Degetele de la mana stanga sunt ok, in schimb cele de la mana dreapta ma dor destul de mult. Le bag sub geaca, la abdomen si astfel se dezmortesc rapid, ......

 

....... ne incalzeste sufletele inghetate.

 

"thermic shirt", și neplăcerile astea ar fi lipsit, ... oricum faină aventura.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, am crezut ca o sa fie mai cald. Pe la Giurgiu, la 2 grade m-am prins de greseala - eu dardaind si tricoul electric impaturit frumos, acasa. Drumul meu a fost mai lung, 800 km. Pacat ca nu am luat camera, drumurile cu serpentine prin padure, in ceata ar fi meritat.

 

Faina iesirea. Multumesc de companie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"thermic shirt", și neplăcerile astea ar fi lipsit, ... oricum faină aventura.

 

Am avut atat bluza termica cat si pantalonii aferenti. Singura zona unde am resimtit serios frigul a fost la maini. Incep cautarile pentru ceva manusi de iarna.

 

Robert avea unele misto, poate am noroc sa gasesc si eu ceva de gen.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...