Sari la conținut

Rog recomandare scuter


Daniela2k
 Share

Postări Recomandate

Mulțumesc încă o dată frumos celor care mi-au răspuns, sfaturile și răspunsurile voastre chiar m-au ajutat și pentru asta vă sunt recunoscătoare.

 

Cât despre persoana de mai sus care văd că și-a făcut o pasiune în a face discriminări pe motive de sex, kilograme sau dioptrii, nu pot să spun decât câ îmi pare sincer rău pentru viața tristă pe care probabil o are, de a ajuns să simtă nevoia de a refula în felul ăsta, sau, cum spunea un citat mai mult sau mai puțin celebru: “A man is likely to mind his own business when it is worth minding. When it is not, he takes his mind off his own meaningless affairs by minding other people’s business.”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc încă o dată frumos celor care mi-au răspuns, sfaturile și răspunsurile voastre chiar m-au ajutat și pentru asta vă sunt recunoscătoare.

 

Cât despre persoana de mai sus care văd că și-a făcut o pasiune în a face discriminări pe motive de sex, kilograme sau dioptrii, nu pot să spun decât câ îmi pare sincer rău pentru viața tristă pe care probabil o are, de a ajuns să simtă nevoia de a refula în felul ăsta, sau, cum spunea un citat mai mult sau mai puțin celebru: “A man is likely to mind his own business when it is worth minding. When it is not, he takes his mind off his own meaningless affairs by minding other people’s business.”

eu nu te-am discriminat cu absolut nimic in schimb te victimizezi singurica.

 

eu nu te-am facut grasa

 

eu nu te-am facut chioara

 

in schimb sunt sigur ca esti un pericol pe strada pentru tine si ceilalti, eu si aia la care te-ai dus sa-ti faca examenul medical

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, ignora-l pe bec. Asta e, sunt cativa troli cu mult timp liber pe forumul asta, bec pare a fi printre cei mai grobieni si cu cel mai mult timp liber.

 

On topic: un scuter facut sa arate ca un chopper (stock sau modificat) va fi mai greu si mai putin manevrabil fata de unul normal. Mai degraba ia-ti cel mai usor scuter pe care il gasesti.

In plus, un scuter care sa se prefaca ca e chopper (sau vitezana, ca cel de mai devreme din thread) mi se pare cam aiurea: cei care nu se pricep la motociclete o sa se uite la tine si o sa se intrebe de ce nu mergi mai tare cu el, cei care se pricep o sa rada.

 

Incearca inchiriere inainte sa cumperi. Chiar daca nu gasesti unu modelul pe care il vrei, o sa te lamuresti daca vrei sa mergi cu scuterul prin oras sau nu. Ca sa nu dai banii si sa faci 500 km pe an.

 

 

Off-topic iar: chiar se ia in serios vizita medicala? Eu nu m-am apropiat de un doctor nici cand mi-am luat A-ul, nici cand mi-am luat B-ul. Dar e mult timp de atunci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, ignora-l pe bec. Asta e, sunt cativa troli cu mult timp liber pe forumul asta, bec pare a fi printre cei mai grobieni si cu cel mai mult timp liber.

 

On topic: un scuter facut sa arate ca un chopper (stock sau modificat) va fi mai greu si mai putin manevrabil fata de unul normal. Mai degraba ia-ti cel mai usor scuter pe care il gasesti.

In plus, un scuter care sa se prefaca ca e chopper (sau vitezana, ca cel de mai devreme din thread) mi se pare cam aiurea: cei care nu se pricep la motociclete o sa se uite la tine si o sa se intrebe de ce nu mergi mai tare cu el, cei care se pricep o sa rada.

 

Incearca inchiriere inainte sa cumperi. Chiar daca nu gasesti unu modelul pe care il vrei, o sa te lamuresti daca vrei sa mergi cu scuterul prin oras sau nu. Ca sa nu dai banii si sa faci 500 km pe an.

 

 

Off-topic iar: chiar se ia in serios vizita medicala? Eu nu m-am apropiat de un doctor nici cand mi-am luat A-ul, nici cand mi-am luat B-ul. Dar e mult timp de atunci...

 

Mulțumesc frumos!

 

Ideea e că eu conștient aș vrea să fac cam 400-500-600 de kilometri pe an... cum spuneam, o plimbare de weekend prin jurul orașjului, deci vreun 20-25 de kilometri... dacă socotesc 20 de weekenduri pe an asta fix atât înseamnă, în jur de 500 de kilometri pe an. Din punctul meu de vedere consider că se merită. Din punctul altora de vedere sigur nu se merită. E o chestie relativă, la fel cum alții consideră că 15 lei pe un pachet de țigări se merită, pe când eu nu aș da nici 15 bani pe respectivul pachet de țigări - lol.

 

Însă, într-adevăr, ideea cu închirierea chiar sună bine... adică cu un scuter "normal" am mai mers și din punctul meu de vedere a fost Ok... adică da, nu mergeam cu mai mult de 20-30 de kilometri la oră, dar nici nu îmi doream mai mult de atât... acum cum ar fi cu unul dintr-ăsta "stilizat" într-adevăr nu știu. Dar problema e că nu cred că aș putea găsi așa ceva la un centru ce închirieri (chiar presupunând că mi-aș planifica o ieșire de weekend în alt oraș pentru așa ceva)...

Editat de Daniela2k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poarta ochelari, deci vede. A picat examenul medical din cauza prevederilor legale (dioptriilor prea mari). Citeste tot ce spune fata.

 

Pai asa o fi dar si legea aia sa fie chiar degeaba facuta asa? Eu unul nu m-as simti in siguranta cu asemenea persoane pe sosele, si nu e deloc discriminare, e logica elementara.

 

User nou cu buget de 12k pentru un scuter de 49 cmc si cu probleme grave de vedere, care in mod normal nu ar trebui sa conduca nimic, eu zic ca miroase a troll.

Pai se merita? Cu diacritice :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de cand la categoria A proba medicala e mai rea ca aia de B? Adica ai voie cu 3 tone jumate ^pe sosea si nu ai voie cu 200 kile? Sau Bul l-ai luat inainte sa creasca dioptriile asa mult (sau la pitesti)si mergi pe burta?

http://redesteptarea.ro/daca-ai-peste-8-dioptrii-nu-poti-deveni-sofer-daca-ai-doar-un-ochi-poti-incerca/ aicid e exemplu zice ca peste 8 dioptrii, nu restrange doar la categoria A...

scrie si ca pt epilepsie iti trebuie 10 ani fara crize in lipsa tratamentului... ceea ce contrazice informatiile de pe un topic recent (unde era vorba de 5 ani). pare mai curand un articol despre un proiect de lege, nu despre legea actuala, pare sa fie din 2015, si nu pare sa aiba niciun link "bibliografic". eu cel putin am, deci, rezerve

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

User nou cu buget de 12k pentru un scuter de 49 cmc si cu probleme grave de vedere, care in mod normal nu ar trebui sa conduca nimic, eu zic ca miroase a troll.

Pai se merita? Cu diacritice :rolleyes:

 

Nu îmi place să generalizez, dar chiar nu pot să înțeleg cum trei persoane diferite mă pot acuza de "trolling" în condițiile în care tot ce am făcut a fost să pun o simplă întrebare și ulterior să continui discuția strict în acest strict și strict on-topic.

 

Și da, bugetul e mult mai mare decât bugetul majorității celor care vor să-și cumpere un scuter și motivul cred că este destul de evident - am strâns/pregătit respectivii bani pentru un motor (unde ar fi reprezentat un buget mediu), iar ulterior când am aflat că nu pot face acest lucru și a trebuit să mă reorientez către această variantă banii erau deja alocați pentru asta. Și, așa cum am specificat și într-un post anterior, a avea un anumit buget maxim nu înseamnă nici pe departe că trebuie să îl cheltuiești integral.

 

Și, iarăși, m-am săturat de câte ori a trebuit să explic că, atâta timp cât am corecția optică necesară (ochelari/lentile), văd la fel de bine ca oricine altcineva, iar faptul că în marea majoritate a țarilor (civilizate) singura condiție este fix asta (să ai o anumită acuitate vizuală atunci când porți corecția necesară), cred că e evident că nu se pune problema de a reprezenta un pericol pentru nimeni. De fapt, dacă e să facem discuție de caz, cred că tocmai faptul că atâtea persoane au preferat să mă atace pe chestia asta deși explicasem exact situația se cheamă trolling.

 

Anyway, în aceste condiții, în care pe de o parte chiar nu pot spune că m-am simțit bine primită și pe de altă parte e destul de evident că postul meu a deranjat anumite sensibilități, cred că ar fi timpul să mă retrag și să nu mai dau motive de atacuri la persoană. Vreau însă, înainte de a face asta, să mai mulțumesc o dată tuturor celor care m-au ajutat cu niște sfaturi pertinente; chiar mi-au fost de folos. Mulțumesc!

Editat de Daniela2k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asa o fi dar si legea aia sa fie chiar degeaba facuta asa? Eu unul nu m-as simti in siguranta cu asemenea persoane pe sosele, si nu e deloc discriminare, e logica elementara.

 

User nou cu buget de 12k pentru un scuter de 49 cmc si cu probleme grave de vedere, care in mod normal nu ar trebui sa conduca nimic, eu zic ca miroase a troll.

Pai se merita? Cu diacritice :rolleyes:

 

Am prieten care nu are un ochi, deci fara posibilitate de corectie. A luat carnetul fara probleme. Ai incredere in vederea lui periferica???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-a zis nimeni ca are voie scutere si nu mobra datorita deficientelor vizuale, cf legii. scuterul sub 50cmc e inclus in B-ul pe care deja l-a luat (nu am inteles cum dar l-a luat)

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu merge linkul pt ca e adaugat eronat in el un spatiu la final. mai jos ai varianta corectata

http://www.dreptonline.ro/legislatie/ordin_1162_2010_norme_minime_aptitudini_fizice_mentale_conducerea_unui_autovehicul.php

» Post actualizat in 30 Oct 2017 11:10

 

1.4.1. Persoanele care solicita un permis de conducere sau reinnoirea acestui permis trebuie sa aiba o acuitate vizuala binoculara, daca este necesar, cu lentile de corectie, de cel putin 0,5, cand se utilizeaza ambii ochi.

 

@ intiatoare: in acest context, de ce zici ca dioptriile sunt un impediment? chiar vrei sa continuam sa presupunem ca nu esti troll?

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu te-am discriminat cu absolut nimic in schimb te victimizezi singurica.

 

eu nu te-am facut grasa

 

eu nu te-am facut chioara

 

in schimb sunt sigur ca esti un pericol pe strada pentru tine si ceilalti, eu si aia la care te-ai dus sa-ti faca examenul medical

#metoo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...