Jump to content

Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

Dosar suspect de frauda

rca euroins

• Please log in to reply
41 replies to this topic

#1 eugenjnr

eugenjnr

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 47 posts
  • Moto: bmw r1200 rt lc
  • Numar: b.....

Posted 27 October 2017 - 10:01 AM

Salutare tuturor!

Vin si eu cu cateva intrebari referitoare la un dosar de despagubire rca:

Pe 20 octombrie un bizonel s-a hotarat sa imi intoarca in fata fara sa se asigure si calcand banda dubla continua. Rezultatul este ca eu impreuna cu a mea nemtoaica grasa, un Bmw r1200rt din 2016 am intrat in mai sus mentionatul, provocandu-mi daune conform devizului de la service de 29.600 ron. Toate bune si frumoase, cei de la Euroins s-au miscat extraordinar de repede cu constatarie si toate formalitatile. Acum problema mea: Am primit o instiintare cum ca Euroins isi rezerva dreptul de a face investigatii privind cauzele accidentului. Dupa ce am discutat cu inspectorul de daune am aflat ca dosarul meu este suspect de frauda, dar ca este doar o formalitate, pagubitul fiind posesor de motocicleta. 

Intrebarea mea: s-a mai confruntat cineva cu 'frauda' asta a lor? Pe bune este doar o formalitate, sau ma duce cu zaharelul ca sa amane, poate chiar sa nu ma mai despagubeasca?

Si daca intr-adevar este doar o formalitate cam in cat timp sa ma astept sa se rezolve situatia?

Multumes anticipat pentru raspunsuri!

#2 tzakedotnet

tzakedotnet

titirez

• Membru
  • Pip
  • 266 posts
  • Moto: KTM 690 SMC
  • Numar: BRAAAP

Posted 27 October 2017 - 10:16 AM

rabdare si tutun :D

(cred ca) tot ce tine de motorete baga astia la antifrauda, si da, o sa dureze

nu cred ca nu or sa te despagubeasca dar o sa intarzie mult (luni de zile) si trebe tot timpul sa fii pe curu lor

si o sa va mai cheme pentru declaratii si poze suplimentare

Edited by tzakedotnet, 27 October 2017 - 10:17 AM.

#3 GoodKat

GoodKat

Modelator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,525 posts
  • Moto: N-am
  • Numar: Primu'
  • Club: Bellagio

Posted 27 October 2017 - 10:18 AM

Iti zic eu de ce iti baga treaba cu 'suspect de frauda'. Din cauza sumei mari pe care trebuie sa o despagubeasca. A existat contact intre vehicule? Daca da, Ia-ti un avocat (cateva sute de lei), si fa-le o vizita la sediu. Asta pe langa reclamatia la ASF. De la constatarea daunelor ei trebuie sa iti vireze suma in cont (daca ai ales regie proprie) in termen de 10 zile lucratoare.

“Yell, "Built not bought mother fucker!" in theire face and then spit on their bike and walk off.”

#4 JUST4TNT

JUST4TNT

....................

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,547 posts
  • Moto: VN900

Posted 27 October 2017 - 10:20 AM

Jegosi !

a54f62b84f1c27b2a9710497c621ed09--insura

Facebook is like a jail. You sit around, waste time, have a profile picture, write on walls and get poked by guys you don’t really know.

#5 eugenjnr

eugenjnr

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 47 posts

Posted 27 October 2017 - 10:33 AM

Motocicleta este deja la Automobile Bavaria pentru reparatie, iar contact intre vehicule a fost, chiar destul de violent.

#6 Djenavar

Djenavar

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 370 posts
  • Moto: Honda Hornet 2006
  • Numar: B190 TOR
  • Club: Andreiuta mea si noi 2

Posted 27 October 2017 - 10:49 AM

La 300 de milioane paguba zik xa a fost un contact chiar bunicel
De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace, de-i razboi.

#7 Metal Heart

Metal Heart

www.motobikes.ro

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 7,265 posts
  • Interests:Cotele apelor Dunarii
  • Moto: VFR800
  • Club: Academia de mici si bere

Posted 27 October 2017 - 10:50 AM

Sunt aproape 6000E daune. Normal ca o sa faca pe dracu-n 4 ca sa intarzie dosarul. 

In astfel de cazuri e buna o camera pe casca, ca sa spulberi orice indoiala... 

Nu inteleg de ce nu poarta toata lumea camere pe casti, au ajuns sa coste destul de putin, iar la ce trafic de tot cacatul avem, e musai asa ceva! 

TE ABȚII, TE ABȚII ȘI CÂND NU MAI REZIȘTI, DAI BUZNA

#8 Endurache

Endurache

I see dead mice

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,037 posts
  • Interests:Ceaiul, teatrul, fotografia pe film, motociclismul, muntele si alte cateva.
  • Moto: SP42A
  • Numar: una singura
  • Club: Tobe stock!

Posted 27 October 2017 - 10:57 AM

La ce preturi au piesele, probabil ca s-au spart cateva plastice, farul si s-a indoit furca, o janta si discurile de frana. :)

If loud pipes save lives just imagine what learning to ride that thing could do!

#9 GoodKat

GoodKat

Modelator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,525 posts

Posted 27 October 2017 - 11:00 AM

Banuiam asta, dar sunt cazurile alea nasoale in care berbecu' iti taie fata, tu pui frana aiurea, te intinzi pe jos si il lovesti in cauciuc cu motoreta culcara, nu aveam de unde sa stiu cum s-a intamplat. Sa nu mai zic de faptul ca piesele la BMW-urile de ultima generatie depasesc orice imaginatie cand vine vorba de pret. Ce faci atunci? Contact a existat, din pacate greu de dovedit. Cum a spus si Metal Heart: camera pe casca.

Eu vreau sa imi iau si pentru masina. De ce? Pai in ultimele 7 luni am fost lovit de 3 ori in bara spate: 1 om oarecare cu o Dacia 1310 la semafor, 2. Taximetrist in benzinarie cu Logan, 3. Masina de scoala auto, Opel Corsa la semafor. Daca nu au vazut ditamai masina iti dai seama ce atentie dau motocicletelor.

Pentru eugenjnr: ai mai multe 'parghii'.

1. Trimite-le un mail in care le soliciti plata in termenul legal in caz contrar implici ASF-ul. 

2. Trimite-le o notificare prin executor judecatoresc - va avea acelasi continut ca mailul. Te costa intre 50-200 lei, in functie de executor. Daca vrei mai multe detalii da-mi de stire si te ajut eu cu un sfat.

3. Plateste un avocat si fa-le o vizita la sediu pentru o discutie care sa se incheie cu 'daca in termenul legal nu imi sunt virati banii in cont si nu va indepliniti obligatiile de asigurator, ne vedem in instanta'. De obicei o lasa moale daca te vad ca esti pe pozitii. Sa nu le dai timp sa respire.

Un prieten a fost lovit in spate acum cativa ani, motor din 1987, deviz de 13.000 lei la United Motors si au platit in jur de 7500 de lei daca imi aduc aminte bine (cu mult mai mult fata de valoarea de piata a motocicletei). Cum? S-a dus cu avocatul la ei.

Edited by GoodKat, 27 October 2017 - 11:01 AM.

“Yell, "Built not bought mother fucker!" in theire face and then spit on their bike and walk off.”

#10 eugenjnr

eugenjnr

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 47 posts

Posted 27 October 2017 - 11:15 AM

Multumesc pentru sfaturi! o sa astept totusi sa treaca cele 10 zile de la deschiderea dosarului pana sa recurg la una din variantele de mai sus. Cei de la service au spus ca din primavara euroins a devenit o societate de asigurari serioasa care a platit daunele fara nici un fel de problema. Sper sa fie asa si in cazul meu.

Cat despre camera, este pe drum de peste ocean, rezervasem investitiile astea pentru sfarsitul sezonului. Din pacate ajunge prea tarziu pentru nevoile mele actuale. 

#11 Djenavar

Djenavar

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 370 posts
  • Moto: Honda Hornet 2006
  • Numar: B190 TOR
  • Club: Andreiuta mea si noi 2

Posted 27 October 2017 - 11:15 AM

Ai dreptate cu berbecul care.ti intoarce in fata, asa a patit Printesa mea in intersectie cu moto,a intrat berbecul cat a stiut de mult si ca sa nu.l loveasca a trantit motorul si dobitocii din masina si masini radeau, a ajutat.o un "pusti" de 20 ani, trebuie sa.mi pun canere si pe casti si pe masini doar ca pt casti mi se par scumpicele 10-12 mill.
De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace, de-i razboi.

#12 Adrian M.

Adrian M.

EU

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,036 posts
  • Moto: tdm 900
  • Club: nu

Posted 27 October 2017 - 11:20 AM

Salut. Stai ferm pe subiect. La cel mai mic semn de aberatii, direct in scris, notificare prin executor, apoi cu avocat, daca nu se misca. DIscutam de o dauna serioasa..nu de 2000 de lei.

#13 JUST4TNT

JUST4TNT

....................

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,547 posts

Posted 27 October 2017 - 11:23 AM

Sunt aproape 6000E daune. Normal ca o sa faca pe dracu-n 4 ca sa intarzie dosarul. 

In astfel de cazuri e buna o camera pe casca, ca sa spulberi orice indoiala... 

Nu inteleg de ce nu poarta toata lumea camere pe casti, au ajuns sa coste destul de putin, iar la ce trafic de tot cacatul avem, e musai asa ceva! 

Pentru ca e aiurea sa umbli cu rahatul ala pe cap ? Sa ai o grija in plus ? Pentru unii inseamna sa se miste rapid -in oras  , pentru altii  relaxare - touring , nu sa isi piarda vremea cu  gadgeturi. 

Da , e utila in unele cazuri  dar mi se pare de rahat sa nu poti pleca de acasa daca nu ai camera si o drona cu functie de urmarire.

Facebook is like a jail. You sit around, waste time, have a profile picture, write on walls and get poked by guys you don’t really know.

#14 eugenjnr

eugenjnr

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 47 posts

Posted 27 October 2017 - 11:23 AM

La ce preturi au piesele, probabil ca s-au spart cateva plastice, farul si s-a indoit furca, o janta si discurile de frana. :)

Intr-adevar piesele sunt ceva mai scumpe decat pentru majoritatea motocicletelor. Dar dupa cum poti observa in pozele atasate, eu zic ca s-au spart mai mult decat cateva plastice :)

Attached Thumbnails

• 20171020_100748.jpg
  • 20171020_100855.jpg

#15 JUST4TNT

JUST4TNT

....................

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,547 posts

Posted 27 October 2017 - 11:25 AM

Bine ca esti tu intreg , asta e cel mai important .

#16 GoodKat

GoodKat

Modelator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,525 posts

Posted 27 October 2017 - 11:32 AM

@eugen, precum a zis si colegul JUST4TNT, bine ca esti intreg si poti sa scrii pe aici. Daca ai nevoie de ajutor in redactarea notificarii pentru executor sau macar un sfat despre toata procedura, da-mi de stire si ne auzim la un telefon. Sanatate si spor! 

P.S. - desi la mine a fost o dauna mult mai mica, euroins a achitat banii in termenul de 10 zile. Eu insa preventiv le-am dat mail inainte de implinirea termenului, mail in care le-am invederat sa isi respecte obligatiile ce s-au nascut in urma contractului de asigurare dintre ei si cel care m-a lovit.

#17 einstein1984

einstein1984

pragmatic

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,288 posts
  • Moto: Piaggio Beverly 300ie
  • Numar: nu le numar, de ce?
  • Club: offtopic racers

Posted 27 October 2017 - 12:15 PM

Ce notificari, ASF judecatori, au dreptul legal ceara timp ca sa faca cercetari suplimentare.  O sa dea banii degeaba pentru ceva ce se va plati pana la urma tot cand vrea euroins, ba chiar ii mai si enerveaza. 

Da, si ei si Astra faceau la fel, bani multi, intarziem plata cu cercetari de frauda (astra baga la toate dosarele asta). O situatie unde vorba dulce mai mult aduce, poti vorbi cu inspectrorul de daune sa-l intrebi CE are nevoie ca sa stabileasca ca nu e intelegere anterioara intre tine si celalat sofer. 

Orice prost "stie". Nu toti inteleg totusi de ce!

#18 Metal Heart

Metal Heart

www.motobikes.ro

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 7,265 posts
  • Interests:Cotele apelor Dunarii
  • Moto: VFR800
  • Club: Academia de mici si bere

Posted 27 October 2017 - 12:22 PM

Pentru ca e aiurea sa umbli cu rahatul ala pe cap ? Sa ai o grija in plus ? Pentru unii inseamna sa se miste rapid -in oras  , pentru altii  relaxare - touring , nu sa isi piarda vremea cu  gadgeturi. 

Da , e utila in unele cazuri  dar mi se pare de rahat sa nu poti pleca de acasa daca nu ai camera si o drona cu functie de urmarire.

De ce ti se pare aiurea? Cam ce grija in plus ai mai avea? Intra in rutina, asa cum iti legi casca, cum pui contactul la mobra, cum resetezi odometrul cand alimentezi samd... Cand pui seara telefonul la incarcat, pui si camera, ce mare filozofie??!

TE ABȚII, TE ABȚII ȘI CÂND NU MAI REZIȘTI, DAI BUZNA

#19 Adrian M.

Adrian M.

EU

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,036 posts
  • Moto: tdm 900
  • Club: nu

Posted 27 October 2017 - 12:26 PM

Uite un caz, in care mare=better. Traiasca marea carena fata, a r1200rt, ca a preluat trosneala, si nu te-a avariat pe bine!

Bine, iti vine sa plangi, cand te gandesti ca e din 2016...

Pe ei, pe....mama lor :D

#20 Falkenberg

Falkenberg

Cetățean Străin

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,786 posts
  • Interests:Alexandra Velniciuc, Mihaela Calin, Woolly Mammoth, ministry of funny walks.
  • Moto: GPz900r, 425 Sport, V75 PA NT
  • Club: Rakets iemsi

Posted 27 October 2017 - 12:34 PM

Au dreptul, dar trebuie sa te anunte in x zile dupa deschiderea dosarului de daune.
Trag de timp. Accidentul a fost declarat la politia?

Regain your balance

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status