Jump to content

Photo

16. Michelin Australian Motorcycle Grand Prix

Phillip Island

• Please log in to reply
266 replies to this topic

#41 Method

Method

Golan

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,095 posts
  • Interests:motogp fan
    F1 fan
  • Moto: '04 R1
  • Club: motociclistii de weekend

Posted 19 October 2017 - 10:49 PM

La motoare e fix invers. Supersport au 145 CP, sunt rachetă, traction control foarte deștept, Moto2 au vreo 125 CP, sunt mult mai aproape de stock (din motive de reducere de costuri și de fiabilitate, de-aia nu se strică aproape niciodată niciunul dintre cele 30 și ceva de motoare).

Phillip Island este o pistă pe care nu prea contează frânele și nici viteza maximă, de-aia sunt timpii foarte apropiați la multe clase (de ex. SBK vs MotoGP sau Moto2 vs SSP). E o pistă de viteză pe viraj și sânge-n instalație.

Ok,moto2 nu are driver aids.Cum ar fi si normal ca e progresie catre motogp.

nu stiam ca ss'ul are cai mai multi decat moto2,eu credeeam ca e invers.nu urmaresc clasa ss deci nu am cea mai vaga idee.

Dar ma asteptam ca avand invedere suspensiile de la moto2,frame'urile motoreta care cred ca e mai usoara clar,(draq cica un suspension arm de spate de la Sutter cu care vine bmw'u ala din carbon e 10mii scurt),si il face ss'ul?wtf?

Si pe deasupra - Sofuoglu?Ii face pe cei din moto2?mai ales ca ai zis bine,e o pista de mana a pilotul.

E weird rau de tot treaba.

In fine.

"Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family.
Choose a fucking big television.
Choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers...
Choose DIY and wondering who the fuck you are on a Sunday morning.
Choose your future. Choose life... But why do I want to do a thing like that?"

#42 bimbominkia

bimbominkia

21, 27, 35, 93

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 5,202 posts

Posted 20 October 2017 - 06:35 AM

Si pe deasupra - Sofuoglu?Ii face pe cei din moto2?mai ales ca ai zis bine,e o pista de mana a pilotul.

De ce nu ? e bun si are si c@aiele la el. Pe de alta parte , cei veniti din Moto2 in SSP nu prea s-au vazut - poate Cluzel sa fie exceptia.

Onda e-ner-ge-ti-ca!    Valentino Rossi c'è!    Lorenzo va a cagà!

oioioi, il bimbominchia Marquez e fuori dai giochi   :D

Se vince Pedrosa la domenica è schifosa, se Vince IL DOTTORE la domenica è uno splendore, e se vince Lorenzo...... Beh Lorenzo non vince 

#43 xt600

xt600

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,743 posts
  • Moto: Yamaha
  • Numar: Fara importanta

Posted 20 October 2017 - 09:53 AM

Eu ma intreb (retoric) cati dintre actualii alieni din tanara generatie ar sta pe monstrul lui Doohan in regim de cursa? Nu mai zic pe ploaie...

De dat pe ele, chiar si in cursa, se pot da toti, dar cati dintre ei ar fi capabili sa mearga la limita, pe ele, este o alta poveste. Probabil istoria CM s-ar fi scris altfel.. nu am mai fi auzit de piloti gen Lorenzo, Pedrosa, Stoner, Vinales, etc.. Altii ar fi fost campionii. Motocicletele alea aveau electronica 0, pneurile erau la ani lumina in urma, fata de cele de acum, nici pe departe sasie, suspensii si frane precum cele de astazi, curba de cuplu criminala, whellie la greu, etc.. adica cereau oo cu duritate mare pe scara Mohs si finete din poignet. 

Edited by xt600, 20 October 2017 - 09:56 AM.

"When in doubt, gas it!"

"Once the throttle is cracked on, it is rolled on smoothly, evenly,

and constantly throughout the reminder of the turn"

JORGE LORENZO: "pero somos españoles, este título tenía que estar en España, era lo justo"

#44 ZAPPY

ZAPPY

TeTeA

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,163 posts
  • Interests:To ride again tomorrow!
  • Moto: Chopper de viteza
  • Club: CIRC SI BALAMUC

Posted 20 October 2017 - 10:06 AM

De dat pe ele, chiar si in cursa, se pot da toti, dar cati dintre ei ar fi capabili sa mearga la limita, pe ele, este o alta poveste. Probabil istoria CM s-ar fi scris altfel.. nu am mai fi auzit de piloti gen Lorenzo, Pedrosa, Stoner, Vinales, etc.. Altii ar fi fost campionii. Motocicletele alea aveau electronica 0, pneurile erau la ani lumina in urma, fata de cele de acum, nici pe departe sasie, suspensii si frane precum cele de astazi, curba de cuplu criminala, whellie la greu, etc.. adica cereau oo cu duritate mare pe scara Mohs si finete din poignet. 

Tocmai de aceea sunt sigur ca niciunul din generatia actuala nu ar sta pe ele. Dar ma rog, expertii pe pe motomobrism compara timpii pe tur de atunci, si ajung la concluzia ca MM e cel mai mesereas ca are mai multi cai la roata...

IF SPEED DOESN'T SCARE YOU, THE BIG TRUCK AROUND THE CORNER WILL!!!

"I would rather be sitting on my motorcycle, thinking about God,

than sitting in church, thinking about my motorcycle."

shoei_qwest-logo-250.jpg

#45 LimpTA

LimpTA

• Super Membru
  • PipPip
  • 918 posts
  • Moto: 1290-S

Posted 20 October 2017 - 10:15 AM

De dat pe ele, chiar si in cursa, se pot da toti, dar cati dintre ei ar fi capabili sa mearga la limita, pe ele, este o alta poveste. Probabil istoria CM s-ar fi scris altfel.. nu am mai fi auzit de piloti gen Lorenzo, Pedrosa, Stoner, Vinales, etc.. Altii ar fi fost campionii. 

Rossi!  :bounce:

Tocmai de aceea sunt sigur ca niciunul din generatia actuala nu ar sta pe ele. Dar ma rog, expertii pe pe motomobrism compara timpii pe tur de atunci, si ajung la concluzia ca MM e cel mai mesereas ca are mai multi cai la roata...

Rossi a stat, sta si va sta. Pururea si in vecii vecilor amin  :bounce:

#46 xt600

xt600

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,743 posts

Posted 20 October 2017 - 10:33 AM

Rossi!  :bounce:

Pai Rossi a concurat pe motoare de 500, 2T si a luat titluri. :)

» Post actualizat in 20 Oct 2017 08:39

Multi dintre expertii de pe motomobrism nu s-au urcat macar pe un 125cmc, 2T, ca sa vada cum livreaza un asemena motor aia 20-30 de caluti, daramite 160+, cat scoatea un 500 2T. 

Edited by xt600, 20 October 2017 - 10:34 AM.

"When in doubt, gas it!"

JORGE LORENZO: "pero somos españoles, este título tenía que estar en España, era lo justo"

#47 LimpTA

LimpTA

• Super Membru
  • PipPip
  • 918 posts
  • Moto: 1290-S

Posted 20 October 2017 - 10:45 AM

a luat 1 titlu.  si daca te uiti pe grafic arata ceva de genul... Rossi a luat titlu cu 500 2T apoi a mai luat la inceputurile 1000cc 4T iar pe masura ce clasa regina a evoluat Rossi s-a cam oprit prin 2009 si n-a mai luat nimic de atunci.  Nu cred ca tocmai de la batranete :) 

Deci... ce crezi, satanele astea mici ar face fata pe alea 2T in conditiile in care Rossi a luat titluri pe alea dar n-a mai luat pe astea noi in ultimii 10 ani? 

Mai ales in bagi in discutie pe stoner, care omu scoate fum din roata spate cu 40kmh mai mult ca bajetii pe aceeasi curba :D  Eu cred ca la cat noroi baga satanele mici la motocross acum le-ar veni vax albina pe alea 500cc 2T. 

nu in ultimul  rand postul meu era o satira, ca nah, stii cum e pe topicurile de GP, lumii ii place sa se frece pe sf@rcuri :D

Edited by LimpTA, 20 October 2017 - 10:46 AM.

#48 xt600

xt600

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,743 posts

Posted 20 October 2017 - 10:59 AM

Mai ales in bagi in discutie pe stoner, care omu scoate fum din roata spate cu 40kmh mai mult ca bajetii pe aceeasi curba :D  Eu cred ca la cat noroi baga satanele mici la motocross acum le-ar veni vax albina pe alea 500cc 2T. 

Waahh.. iertare.. l-am bagat pe regele pescar in discutie. Erezieee!!! Va agatati cu disperare de stafia lui Stoner, ma mir ca nu ii ridicati un mausoleu... :D Stoner, prin 2006 era tavalit prin tarana de Honda aia de client, 4T, asa ca sa fim seriosi.. daca ar fi prins epoca 500 cmc, probabil cariera lui s-ar fi terminat inainte de a incepe. Repet, toti baietii astia s-ar putea da pe ele si ar scoate si fum din roata spate, dar putini ar putea face o cursa victorioasa pe o asemenea mobra. Alea faceau diferenta intre barbati si baietei. 

Edited by xt600, 20 October 2017 - 11:00 AM.

"When in doubt, gas it!"

#49 ZaiR

ZaiR

om negru adoptat de romani

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,968 posts
  • Interests:Inca o motocicleta la fel de mișto la care copiii sa-mi faca cu mana si femeile cu ochiu'.
  • Moto: SS
  • Numar: razuit
  • Club: https://goo.gl/PRBACb

Posted 20 October 2017 - 11:05 AM

Cativa canguri au fost prinsi ca citesc acest topic.

Va rugam nu ii speriati!

22539767_10155563984796480_1046365142056

#50 B.B.

B.B.

I didn't expect

• Carantina
  • PipPipPipPip
  • 18,257 posts
  • Interests:Nu.
  • Moto: VFR800i
  • Club: HRC

Posted 20 October 2017 - 11:20 AM

Pai Rossi a concurat pe motoare de 500, 2T si a luat titluri. :)

» Post actualizat in 20 Oct 2017 08:39

Multi dintre expertii de pe motomobrism nu s-au urcat macar pe un 125cmc, 2T, ca sa vada cum livreaza un asemena motor aia 20-30 de caluti, daramite 160+, cat scoatea un 500 2T. 

Eu am mers cu 125 2T, lucru care ma califica a fi expert.

Eu imi mentin parerea ca toti actualli piloti din generatia noua s-ar fi descurcat fara probleme si pe motoarele din vechime.

#51 ZAPPY

ZAPPY

TeTeA

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,163 posts

Posted 20 October 2017 - 11:27 AM

@LimpTA, spui exact acelasi lucru ca mine ca si argument, dar tragi concluzia contrara :)) .
Stilul "ca untul pe o felie de paine fierbinte" atat de potrivit alienilor, este rezultatul evolutiei tehnologice. Motoarele alea de la clasele mici 2T aveau si 12 viteze, turatii cat cuprinde si o plaja utila de maxim o mie de turatii.
Ma rog, era o discutie de dragul discutiei, raman la parerea ca actuala generatie pe alieni s-ar da jos de pe antichitatile alea scuturand din cap nedumeriti, asta daca nu ar scutura praful din turul combinezonului mai intai...

shoei_qwest-logo-250.jpg

#52 Endurache

Endurache

I see dead mice

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,222 posts
  • Interests:Ceaiul, teatrul, fotografia pe film, motociclismul, muntele si alte cateva.
  • Moto: SP42A
  • Numar: una singura
  • Club: Tobe stock!

Posted 20 October 2017 - 12:04 PM

Oare e plauzibil scenariul in care oamenii astia de acum si aia de atunci si aia de vor veni de acum inainte isi adapteaza stilul la materialul de concurs?

Si daca astia de acum sunt mai fraieri decat aia de atunci, asta indeamna ca pe principiul pieselor de Domino, cei mai cei au fost aia care alergau cu cauciucuri d-alea de bicicleta si cadre facute dupa ureche. Aia care se opreau la baza dealului sa schimbe cureaua in functie de ce fulii foloseau, ca nu se inventase lantul sau cutia de viteze.

Edited by Endurache, 20 October 2017 - 12:05 PM.

If loud pipes save lives just imagine what learning to ride that thing could do!

#53 P T R

P T R

tu dă bi dă best

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 9,314 posts
  • Interests:personale
  • Moto: zx6 pistas

Posted 20 October 2017 - 12:24 PM

Pe pricipiul bruce lee il bate pe van dame.ce facem aici mai nene ma?
Conteaza ce ar putea face marc pe 2t?nu
Acum nu mai e campion veritabil ca nu poate pe 2t.who cares,merge blana pe 4t,asta conteaza
E valabil pt toti pilotii
Prezentul
» Post actualizat in 20 Oct 2017 10:29
https://m.youtube.co...h?v=3OBEY7R7EIo

"accidents hurt, safety doesn't"

Ci mancherai Marco Simoncelli

foro malato

#54 B.B.

B.B.

I didn't expect

• Carantina
  • PipPipPipPip
  • 18,257 posts
  • Interests:Nu.
  • Moto: VFR800i
  • Club: HRC

Posted 20 October 2017 - 12:37 PM

Nu vorbeste nimeni despre ce s-a intamplat in primele FP-uri. Probabil toata lumea a dormit. Eu stiu sigur ca da.

Dar m-am uitat pe rezultate, se pare ca Viniales incepe sa se regaseasca in noul cadru, Rossi se zbate pe locul 12 alaturi de Karel iar Marquez se lupta cu Dovi sa arate cine are k-oaie mai mari inca de pe acum.

In FP2 le-a scricat mojo-ul Aleish Expargaro care s-a bagat ca musca peste ei cu Aprilia lui facuta dupa ureche. Ori a mers cu soft-uri,  nu stiu.

#55 linoleu

linoleu

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 50 posts
  • Moto: este
  • Numar: este si d`asta

Posted 20 October 2017 - 12:49 PM

^^ O interpretare ca la carte. Keep it up

#56 apriliacluj

apriliacluj

MEDALIA de AUR

• Carantina
  • PipPipPipPip
  • 13,050 posts
  • Moto: Hayabusa L1, DR650
  • Numar: cj40bub, cj48bub
  • Club: MY WAY

Posted 20 October 2017 - 01:50 PM

............... Rossi se zbate pe locul 12 alaturi de Karel................

deci totul e in grafic   :crack:   :crack:

Edited by apriliacluj, 20 October 2017 - 01:50 PM.

!!!! NICI O FAPTA BUNA NU RAMANE NEPEDEPSITA !!!!

#57 ZAPPY

ZAPPY

TeTeA

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,163 posts

Posted 20 October 2017 - 02:06 PM

Ar fi momentul ca Vinales sa arate ca inceputul sezonului nu a fost doar un foc de paie. Macar in speranta unui sezon 2018 mai bun.
Dovi se multumeste cu ce a realizat pana acum in sezon, sau vrea mai mult? Caz in care o sa iasa cu scantei.
Bring it on!

shoei_qwest-logo-250.jpg

#58 wbmt

wbmt

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 503 posts
  • Interests:Nimeni.. nu e nicăieri.
  • Moto: Monster S2R 800, 749s track bike

Posted 20 October 2017 - 02:34 PM

Dovi vrea si munceste din greu sa si poata; Marquez vrea si a aratat ca poate; ba mai mult la interviu a zis ca timpul pe tur a venit destul de usor; deci poate si mai bine.

A fost singurul care a dat 1:29 consistent.

Insa de maine se schimba povestea, se raceste si apare ploaia; iar duminica ploaie, ploaie si rece, rece.

Deci cartile nu sunt facute; o sa avem parte de niste sesiuni foarte interesante maine;  la cursa nici nu vreau sa ma duc cu gandul inca. :D 

Hai calutul negru, hai calutul alb! :))

#59 ZAPPY

ZAPPY

TeTeA

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,163 posts

Posted 20 October 2017 - 05:20 PM

Parca 3u unul m-am saturat de atatea curse pe ploaie... :(

shoei_qwest-logo-250.jpg

#60 john17

john17

Avansat pan' la genunchiul broastei

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,461 posts
  • Moto: cu diapazoane
  • Numar: ioc cu y

Posted 20 October 2017 - 08:11 PM