Sari la conținut

Cursuri sudor Iasi ?!


Supa La Plic
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

 

De ceva timp sunt in cautarea unui curs de sudor in Iasi, am rascolit netul dar nu am gasit nici o firma care sa ofere astfel de cursuri in Iasi si care sa ofere si o certificare ceva.

 

Daca stie cineva o asemenea firma, please share :tempted:

 

 

Stima,

Andrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune si tu o intrebare la FORTUS Iasi, fostul CUG Iasi. Ei aveau un pogon de sudori, poate ca mai ai nevoie si posibil sa te poata indruma ei spre o astfel de scoala.

 

Certificatul de la scoala este doar o prima etapa. Daca doresti sa faci bani frumosi cu o astfel de meserie foaaaarte cautata in ziua de astazi (toti sudorii buni au plecat din RO) va fi bine sa obtii o certificare de Sudor Autorizat ISCIR. De obicei asta o va face firma pentru care vei lucra, pretul autorizarii fiind destul de piperat.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sunt sudori buni si in RO. De exemplu, pe conducte din inox, in industria frigotenica. Dar un asemenea sudor ia in RO si 2000 euro, cash in hand!

Corect. Nu m-am expirmat corect. Foarte multi au plecat.

 

Confirm ca un sudor bun, mai ales daca este autorizat pe suduri speciale poate castiga in jur de 8.000 Lei/luna. Este si normal avand in vedere ca cererea de sudori este mai mare decat oferta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LOL

 

numai conesori pe aici ...

 

cauta un curs bun , minim 6 luni , uita de certificari si autorizatii , sunt inutile costa mult si foarte rar sa gasesti de munca fix pe ce autorizatie ai tu

 

astea cu 2k e pe luna sunt baliverne de habarnisti care au auzit ei de la un vecin care are un verisor care cunoaste un sudor care cica castiga atat.

 

o sa-ti ia ani de zile sa ajungi la salariul ala daca ajungi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule bec, esti un tip care stie tot ce misca. La toate esti expert, la toate ai dreptate. Intamplarea face ca stiu ce vorbesc. Un sudor bun, autorizat pe suduri speciale, in materiale ca inoxul, pe instalatii speciale, freon, co2, inox, poate lua si mai mult de 2000 euro in mana. Dartu le stii pe toate, ca de fiecare data. Auzi, da un macaragiu autorizat, pe macara de 150 t, full computerizata, cat crezi matale ca ia? Sau un sofer de combina ultramoderna? Tu de cati ani ai plecat din Romanica?

Editat de mathe adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LOL

 

numai conesori pe aici ...

 

cauta un curs bun , minim 6 luni , uita de certificari si autorizatii , sunt inutile costa mult si foarte rar sa gasesti de munca fix pe ce autorizatie ai tu

 

astea cu 2k e pe luna sunt baliverne de habarnisti care au auzit ei de la un vecin care are un verisor care cunoaste un sudor care cica castiga atat.

 

o sa-ti ia ani de zile sa ajungi la salariul ala daca ajungi .

Hombre,

 

poate ai tangenta cu domeniul sudurii, sau al confectiilor metalice, nu stiu. Eu am treaba cu sudorii autorizati. In clipa in care ai autorizare ISCIR poti suda de ex la recipiente sub presiune, in instalatii de gaze, instalatii de ridicat. Nu a spus nimeni ca va primi garantat leafa asta dar o poate avea daca stie meserie. Iar diferenta intre leafa de 2500 lei si 8000 lei o fac fix existenta certificarilor. Este evident ca o certificare nu te invata sa sudezi, dar ea iti permite sa executi anumite lucrari bine platite.

 

Daca omul doreste sa ramana la nivel de sudat porti, garduri sau gratare evident ca nu are nevoie de autorizare.

 

PS: este ''connoisseurs'' dar era mai simpla varinata neaosa ''cunoscatori'' ca sa intelegem si noi astia mai modesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu un banc: o blonda se trezeste plina de sudori. Dimineata sudorii fac duș si pleaca la munca. Unde sunt sau nu platiti cu 2k€/luna. Sau pe pamant. Exista si facultate de tehnologia sudurii, o frecventau apv-istii pt ca era accesibila, dar acum nu se mai iau in calcul la avansari decat studiile superioare din domenii care au legatura cu subiectul. Iar unii patroni romani lucrau cu sudori chinezi care erau mai ieftini si mai harnici decat cei autohtoni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule bec, esti un tip care stie tot ce misca.

bravo domle , te-ai prins ... sau poate doar vorbesc despre ce cunosc? oare crezi ca este posibil asa ceva? hmmm

 

 

Hombre,

 

poate ai tangenta cu domeniul sudurii, sau al confectiilor metalice, nu stiu. Eu am treaba cu sudorii autorizati. In clipa in care ai autorizare ISCIR poti suda de ex la recipiente sub presiune, in instalatii de gaze, instalatii de ridicat. Nu a spus nimeni ca va primi garantat leafa asta dar o poate avea daca stie meserie. Iar diferenta intre leafa de 2500 lei si 8000 lei o fac fix existenta certificarilor. Este evident ca o certificare nu te invata sa sudezi, dar ea iti permite sa executi anumite lucrari bine platite.

 

Daca omul doreste sa ramana la nivel de sudat porti, garduri sau gratare evident ca nu are nevoie de autorizare.

amigo , de fiecare data te bagi in vorba dar dai in balti ... o certificare a unui sudor se face pe un procedeu , o pozitie, un material si cateva dimensiuni (apropiate ) de teava(sa zicem) .. adica un ex :proces GTAW, pozitie HL 045, teava 32>64mm cu perete 1.6>3.2 , material 316L ... e cocosel sa te vad cum sudezi tu o teava de 200x6 radacina tig cap electrod inspectata cu certificrea vietii pe inox ...

 

 

 

PS: este ''connoisseurs''

nu, voi sunteti conesori, cum au scris eu , adica stiti voi ceva dar nu chiar exact , defapt mai mult pe langa si mai mult bagati omul in ceatza, dar nu conteaza un nestiutor care citeste o sa zica , da domle baiatu asta stie ce vorbeste e un "conesor"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@superbec bun, ne-ai convins ca stii ce este un procedeu de sudura. Si banuiesc ca ai habar de fiare din moment ce ai avut si o masina de debitat tabla. Si inseamna ca stii cat de greu gasesti un sudor bun in ziua de astazi.

Prezentul topic se refera la scoala de sudura iar unii printre care si eu i-am spus ca daca va obtine anumite autorizari (de ex, de la ISCIR) va putea executa lucrari unde se plateste mai bine.

Acuma nu cred ca are rost sa detaliem aici ce este un WPS, ce reprezinta o autorizare pentru un procedeu de sudura, cum solicita firma o autorizare, ce documente trebuie sa prezinte etc.

 

Ca sa incheiem: @fratzyk fa scoala de sudori, si ai grija cand te angajaezi sa nu ajungi pe la unul ca @superbec pentru ca asta nu iti da mai mult decat minim pe economie. Cauta si vei gasi posturi de sudor bine platite.

 

@superbec: vezi ca treaba cu ''conesori'' se refera doar la cei ce se pricep la arta, haleala, gusturi sau beutura :alcy:

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...