Sari la conținut

Reconditionare echipament moto


VMA
 Share

Postări Recomandate

Nu dai detalii sau poze si ma faci sa scriu mult.

 

1. Echipamentul care a trecut printr-un soc semnificativ se cam inlocuieste, chiar daca la o privire superficiala n-are nimic. Pe scurt, nu mai e in parametri. Sunt facute sa nu cedeze catastrofic (respectiv nu se rupe dintr-o data ci isi pierde treptat din rezistenta). Poti afla cu siguranta cata protectie iti mai ofera doar testandu-l distructiv.

 

Daca s-a gaurit, ar trebui sa-ti pui macar doua probleme:

 

2. E pe bune jacheta sau e fake? Ce a cedat si de ce? Ar fi "trebuit" sa cedeze? Gaura suna foarte ciudat;

 

3. Daca ar fi fost gaurita si reparata si ai fi luat cazatura asta cu ea, ce se intampla?

 

4. Probabil ca daca pici din nou o jacheta reparata e mai buna decat nici o jacheta. Insa ce repari si cum? Producatorul ar putea s-o reconditioneze cat de cat civilizat, insa iti garantez ca nici un producator serios nu se baga la asa ceva. Daca gasesti pe cineva sa-ti coasa o bucata de piele peste gaura, esti 100% pe barba ta: nu stii cum o sa se comporte pielea adaugata, nu stii cum o sa se comporte cusaturile, nu stii cum o sa se comporte restul jachetei.

 

Bref, cum spunea colegul de mai sus, jacheta si-a facut treaba pentru care ai dat banii. Concluziile le tragi tu.

 

Pune te rog poze si descriere, sa vedem si noi ce s-a intamplat, cum, si care-au fost consecintele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara detalii nu stiu cat seamana situatiile dar uite cum am facut eu o gaura in geaca:

am o geaca de textil cu care am alunecat cativa metri pe asfalt la viteza ~mica. a aparut o gaura pe in locul frecarii cu asfaltul, in dreptul protectiei de cot undeva spre antebrat. gaura e doar prin stratul exterior, restul e ok, inclusiv membrana impermeabila care e fix urmatorul strat.

in cazul meu mi s-a parut suficient sa cos deasupra un petec de gore-tex. acuma, depinde din ce e geaca, cum sunt straturile, cum e gaura, cat e gaura, unde e gaura. nu poti spune ca orice gaurica te obliga sa o dai la gunoi.

o poza ar ajuta.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, scuze ca nu am pus foto.

Deci echipamentul este un Alpinestars Valparaiso 2 (atat pantalonii cat si geaca). Nu sunt facaturi, sunt cumparate din Spania de la magazin autorizat.

Caderea a fost superficiala dar deajuns cat sa faca o gaura in cot pe protectie si sa strice un fermoar de pe maneca de aerisire.

Speram sa gasesc ceva mai profi pentru ca echipamentul a fost destul de scump dar daca nu sunt solutii o sa cos un petec.

Pantalon:

2mx3o6b.jpg

Geaca:

ezpyqq.jpg

Editat de VMA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca ma gandeam mai ales la piele, insa e nasol cum arata .

Tu ai scapat nezgariat?

 

Nu stiu cine s-ar baga s-o faca cat de cat decent - sunt afectate si cusaturi, suprafete mari de material sfasiate. Cred ca trebuie inchise rupturile astea termic si apoi prin tivuire, dupa care vazut cum s-ar putea prinde cordura de aproximativ aceeasi rezistenta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am patit nimic. Chiar sub ruptura este intaritura de la cot care coboara si pe antebrat. Deci echipamentul si-a faut datoria cum nu se putea mai bine.

Sub stratul care se vede nu e nimic pentru ca are inca doua layer-uri (termic si ala rezistent la apa) detasabile si pe care nu le aveam montate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pune-i colegu' un petec de goretex sau cordura sau ce gasesti rezistent, sa fie culoarea asemanatoare si aia este. cred ca poate face asta orice croitor. gaura mea e exact ca a ta, ca sa zic asa, si nu am considerat ca peticirea are un impact asupra sigurantei mele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta un croitor bun si se rezolva. Ce e facut de mana omului tot de om se repara. Ideal e sa ai acelasi soi de material pentru petice, culoare samd. Da nu e bai.

La casti se pune problema inlocuirii dupa un crash, geci- pantaloni, se repara cu succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am peticit in urma unor topituri cam la fel de mari cu niste adeziv mcnett de la decathlon peste niste ceva plasuri taiati ovali care mi-au ramas in urma unei operatii. :D

 

vezi ca sunt si petici speciali de la mcnett

 

daca o sa cosi petici risti sa pierzi impermeabilitatea in zona aia

 

va fac un review dupa ce testez improvizatiapost-65773-0-28844700-1506024998_thumb.jpgpost-65773-0-79801700-1506025085_thumb.jpg

Editat de tzakedotnet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauta sa mergi la unul ce reconditioneaza tapiterie auto. Aceia sunt cam cei mai pregatiti sa ti-o faca fara sa se observe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...