Sari la conținut

Yamaha YZF R1 / 2001 / 1000 CMC


Paul M
 Share

Postări Recomandate

Salut, am decis sa fac acest topic, pentru a-mi prezenta si eu noua mea motocicleta ! De astazi, sunt noul si fericitul (incepator) de Yamaha YZF R1. Vreau sa recunosc ca e si primul meu "speed", sunt convins ca multi o sa-mi spuneti ca sunt nebun ca mi-am luat un motor asa mare (1.000 CMC) de prima data, fara sa am experienta, dar asta am vrut-o... La fel ca si cu KTM-ul pe care-l am, din prima 450 EXC, n-am vrut mai mic, am sa fac un topic sa-l prezint si pe el. Astept sfaturi, critici si pareri despre motor ! Va doresc asfalt uscat si toate cele bune !

 

image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 110
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mai am un prieten care a inceput pe r1 aceslasi model, iar anul acesta incheie al doilea sezon fara niciun incident ! Atentie la curbe, sa fii mereu in frana de motor ! Si sa ai grija de tine ... Daca respecti motocicleta, te va respecta si ea pe tine. In caz contrar, va da cu tine de pamant exact cand tu vei crede ca o stapanesti mai bine ! Dumnezeu sa te pazeasca !

Editat de Vrinceanu Andrei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat ai dat pe moto ? .. am avut ocazia sa cumpar asa cv dar dupa ce am dat o tura am zis pas. Pozitia in sa mi se pare ft incomoda. Ft scurta de la sa pana la ghidon. Fata de alte specimene precum gsxr sau cbr , pot sa zic ca este naspa acest model de r1. Mai precizez ca nu mi sa parut puternica nici cu 2 3 4 nimic. Eu veneam dupa un gsxr k3 750 modificat la tng cu 150cai. Si tragea cu adevarat. C pot sa zic sa o stapanesti sanatos si fara incidente, cum a zs colegul mai sus respecta moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Cred ca ai sa ramai fara talon pana sa te bucuri de motor! Ce rol are colantul ala pe faruri? Sfatul meu este ca daca tii la talonul sau viata ta - stii ca trebuie sa fim cat mai vizibili in trafic, nu? - trebuie sa dai urgent tiganeala aia jos.de acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai am un prieten care a inceput pe r1 aceslasi model, iar anul acesta incheie al doilea sezon fara niciun incident ! Atentie la curbe, sa fii mereu in frana de motor ! Si sa ai grija de tine ... Daca respecti motocicleta, te va respecta si ea pe tine. In caz contrar, va da cu tine de pamant exact cand tu vei crede ca o stapanesti mai bine ! Dumnezeu sa te pazeasca !

 

Sa fiu sincer, imi place viteza, dar cand sunt pe ea, nu pot sa zic ca stau cu teama, dar pot sa zic ca-i "stiu de frica", am observat ca e foarte, foarte puternica si incerc sa ma obisnuiesc cu ea. Multumesc foarte frumos pentru gandurile bune ! Asfalt uscat si toate cele bune !

 

 

Cat ai dat pe moto ? .. am avut ocazia sa cumpar asa cv dar dupa ce am dat o tura am zis pas. Pozitia in sa mi se pare ft incomoda. Ft scurta de la sa pana la ghidon. Fata de alte specimene precum gsxr sau cbr , pot sa zic ca este naspa acest model de r1. Mai precizez ca nu mi sa parut puternica nici cu 2 3 4 nimic. Eu veneam dupa un gsxr k3 750 modificat la tng cu 150cai. Si tragea cu adevarat. C pot sa zic sa o stapanesti sanatos si fara incidente, cum a zs colegul mai sus respecta moto.

 

2,000E, cu tot cu transportul pana acasa, motorul defapt a fost 1,900E. Da, daca ai experienta pe mai multe motoare, normal ca poti sa faci diferente... Oricum, stii cum e, fiecare cu gusturile lui. Mie R1 si R6 sunt pe locul 1, imi plac enorm... Multumesc frumos pentru precizari si pentru urarile de bine. Asfalt uscat si toate cele bune !

 

 

Cred ca ai sa ramai fara talon pana sa te bucuri de motor! Ce rol are colantul ala pe faruri? Sfatul meu este ca daca tii la talonul sau viata ta - stii ca trebuie sa fim cat mai vizibili in trafic, nu? - trebuie sa dai urgent tiganeala aia jos.de acolo.

 

 

Astazi am cumparat-o, chiar azi dupa-masa am ajuns cu ea acasa, exact cum o vezi in poze asa am cumparat-o. Avand in vedere talonul, nu se pune problema de luat, ca incerc sa evit politia, incerc sa nu ma expun prea mult, avand in vedere ca nu am categoria A, am doar aproape 21 de ani (prin 13 Mai) si am doar categoria B, momentan. Stiu ca nu e bine, dar te rog sa ma intelegi ca am dat o tura cu un Suzuki de 600 si n-am rezistat sa nu-mi iau si eu motor, n-am mai putut sa dorm noaptea... Asfalt uscat si toate cele bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu. Ai luat un cazan, cu carene china. posibil si rupt in gura, ce te va tine...poate urmatorii 10.000km. Are colante pe faruri. Iti zice colegul Luv sa le dai jos, ca e de retinut talon.

Apoi tu zici ca nu ai categoria A?!?!?! Ce naiba cauti pe R1???? E ca si cum eu maine, zic ca vreau sa conduc camion. Desi nu am voie. Si mai recunosti asta si online. Vrei sa mori, macar fa o pe circuit. Sa nu mai iei pe cineva cu tine. zici ca nu vei merge tare? hai, lasa, te aburesti singur. Ti-ai luat R1. Nici nu stii cand te infingi in acceleratie si ai deja 150.

Sper doar sa nu devii inca un topic de .....a pierdut controlul in curba.... Sau sa nu iei pe cineva cu tine.

Tu ai nevoie sa te ia cineva de ciuf.

Nu ar trebui sa conduci moto!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere talonul, nu se pune problema de luat, ca incerc sa evit politia, incerc sa nu ma expun prea mult, avand in vedere ca nu am categoria A, am doar aproape 21 de ani (prin 13 Mai) si am doar categoria B, momentan.

 

Salut,

Cred ca glumesti si ca postul e facut la misto. Daca este pe bune, ai sanse foarte mari de a fi victima si cei care sunt sau vor fi in jurul tau (ma refer la trafic) in mare pericol. Ma surprinde cum gandesti la 21 ani.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am decis sa fac acest topic, pentru a-mi prezenta si eu noua mea motocicleta ! De astazi, sunt noul si fericitul (incepator) de Yamaha YZF R1.

 

Sa fiu sincer, imi place viteza, dar cand sunt pe ea, nu pot sa zic ca stau cu teama[...]

 

[...]Oricum, stii cum e, fiecare cu gusturile lui. Mie R1 si R6 sunt pe locul 1, imi plac enorm...

 

[...]incerc sa nu ma expun prea mult, avand in vedere ca nu am categoria A, am doar aproape 21 de ani (prin 13 Mai) si am doar categoria B, momentan. Stiu ca nu e bine, dar te rog sa ma intelegi ca am dat o tura cu un Suzuki de 600 si n-am rezistat sa nu-mi iau si eu motor, n-am mai putut sa dorm noaptea...

 

Vai de plm! Ma mir ca inca esti! :lool: :moron: :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate, mergi foarte foarte incet, crede-ma, la 21 de ani nu ai maturitatea necesara sa conduci acest motor ! (eu am 23)

 

Te inteleg, nu esti singurul care-mi spui acest lucru, dar crede-ma ca ma pot controla si nu ma aventurez. Nu mi l-am luat sa merg cu 250 / 290 km/h... Nu mi-am luat motor de 1.000 sa arat ce pot eu sa fac si cat de repede prinde suta sau stiu eu ce. L-am cumparat pentru ca in primul rand iubesc motoarele si in al doilea rand iubesc cum arata R1 si R6, mare fan. Imi place sa stiu ca am si eu si sa ies la cate-o plimbare... Asfalt uscat si toate cele bune !

 

 

Aoleu. Ai luat un cazan, cu carene china. posibil si rupt in gura, ce te va tine...poate urmatorii 10.000km. Are colante pe faruri. Iti zice colegul Luv sa le dai jos, ca e de retinut talon.

Apoi tu zici ca nu ai categoria A?!?!?! Ce naiba cauti pe R1???? E ca si cum eu maine, zic ca vreau sa conduc camion. Desi nu am voie. Si mai recunosti asta si online. Vrei sa mori, macar fa o pe circuit. Sa nu mai iei pe cineva cu tine. zici ca nu vei merge tare? hai, lasa, te aburesti singur. Ti-ai luat R1. Nici nu stii cand te infingi in acceleratie si ai deja 150.

Sper doar sa nu devii inca un topic de .....a pierdut controlul in curba.... Sau sa nu iei pe cineva cu tine.

Tu ai nevoie sa te ia cineva de ciuf.

Nu ar trebui sa conduci moto!!!

 

 

In legatura cu carenele nu te contrazic, deoarece ai o anumita experienta si stii ce vorbesti, sa fiu sincer nu stiu unde sunt (made in china, usa, etc). Ce pot sa zic, e ca nu e "rupt in gura" motorul, asta pot sa o zic clar, deoarece l-am testat si merge super, super motorul, in al doilea rand este primul proprietar cel de la care l-am luat si nu l-a prea folosit, are doar 28.000 KM. In legatura cu categoria A, acum spune-mi sincer, crezi ca, conteaza un amarat de permis ? Nu vreau sa sune ca ma laud sau altceva, dar poate merg mai bine ca unul ce are categoria A, nu neaparat la ora actuala, dar in viitorul apropiat, deoarece inca nu m-am obisnuit cu el. Apropo de permis, am categoria B de la 18 ani, chiar cand am implinit, dar pana la 18 ani am condus mii de KM, norocul meu ca nu m-a prins, stiu. Deci totul tine de cap, indemanare si control. Eu unul nu cred intr-un amarat de plastic (permis). Unde nu-i cap, poate sa fie 10 permise. Poate m-ai inteles, poate nu... Oricum, iti multumesc pentru ce ai spus, poate vorbele tale mi-au mai pus o caramida la zidul pe care inca il construiesc. Iti doresc asfalt uscat si toate cele bune !

» Post actualizat in 17 Sep 2017 18:24

Salut,

Cred ca glumesti si ca postul e facut la misto. Daca este pe bune, ai sanse foarte mari de a fi victima si cei care sunt sau vor fi in jurul tau (ma refer la trafic) in mare pericol. Ma surprinde cum gandesti la 21 ani.

 

Nu, nu glumesc. Purul adevar si nu ma feresc sa-l ascund, deoarece stiu ce pot si nu ma las dus de val. Acum am o intrebare, daca eu sau altcineva isi cumpara motor mare, sa zicem fara permis pentru categoria respectiva, inseamna ca gata, moare ? Are accident ? Inca o intrebare, de ce altii cu permis, cu ani de experienta in spate, cu cateva, poate zeci de motoare incercate, au avut accident / au murit in accident ? De ce ? Pentru ca unde nu-i cap sa gandeasca, poate sa fie permis si experienta. Experienta aia a fost mai mult noroc, nici nu se poate numii experienta. Iti multumesc oricum pentru parere. Asfalt uscat si toate cele bune !

 

 

Vai de plm! Ma mir ca inca esti! :lool: :moron: :moron:

 

 

Am scris mai sus ce era, sper sa citeste si poate ma intelegi... Inca sunt si o sa fiu, o sa postez constant, sa vada toata lumea ca totul e in regula si nu conteaza neaparat categoria A, conteaza intradevar permisul de conducere, conteaza sa ai o categorie, sa stii regulile de circulatie, ca altfel... Pot sa spun sincer ca cel care n-are deloc permis si circula cu anumite masini / motociclete, e nebun. Asfalt uscat si toate cele bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]pot sa zic, e ca nu e "rupt in gura" motorul, asta pot sa o zic clar, deoarece l-am testat si merge super, super motorul

 

[...]are doar 28.000 KM.

 

In legatura cu categoria A, acum spune-mi sincer, crezi ca, conteaza un amarat de permis ? Nu vreau sa sune ca ma laud sau altceva, dar poate merg mai bine ca unul ce are categoria A, nu neaparat la ora actuala, dar in viitorul apropiat, deoarece inca nu m-am obisnuit cu el. Apropo de permis, am categoria B de la 18 ani, chiar cand am implinit, dar pana la 18 ani am condus mii de KM, norocul meu ca nu m-a prins, stiu. Deci totul tine de cap, indemanare si control. Eu unul nu cred intr-un amarat de plastic (permis). Unde nu-i cap, poate sa fie 10 permise.

:crack: :crack: :mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu mergeam pe R1 la 18 ani diferenta era ca aveam permis , aveam dreptul de a circula pe strada si de a avea unde invata ca na , se stia cum se lua permisul.acum ceva ani . dar tu unde o sa inveti ? prin curte . o sa iesi pe strada , ve da de politie , unde fugi ? daca nu sti sa mergi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu mergeam pe R1 la 18 ani diferenta era ca aveam permis , aveam dreptul de a circula pe strada si de a avea unde invata ca na , se stia cum se lua permisul.acum ceva ani . dar tu unde o sa inveti ? prin curte . o sa iesi pe strada , ve da de politie , unde fugi ? daca nu sti sa mergi .

 

Erau alte vremuri, acum sunt altele, mai proaste, intradevar... Nu prin curte, ci pe strada. :)

 

 

Printre desteptii aia care fac reputatie proasta la motociclisti. Felicitari.

 

Tu esti tare destept, bravo tie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu chiar vorbesti serios? Ai auzit de reguli? de bine si rau? de notiuni elementare? de a respecta o regula, facuta pentru binele majoritatii? nu a ta?

esti dus cu capul. Si te amagesti. Vei ajunge o statistica daca nu iti schimbi atitudinea.

Parintii tai ce parere au ca vrei sa mergi ilegal? Prietenii? De dosar penal ai auzit? A mai fost un coleg, care umbla ca tine. Apoi dosar penal. Si nema categoria A , in veci si pururi. Te joci cu focul, si ai sanse sa te arzi.
Destula lectie din partea mea.

ma rog doar sa nu fie si altii prin preajma ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va inteleg si eu, ca nu vi se pare normal, logic ca nici mie nu mi se pare normal, ca e ceva ilegal. Acuma sa nu credeti ca gata, mi-am luat motor si zi de zi, 24 din 24 sunt prin mijlocul orasului, pe strazi si-l turez sa ma dau in spectacol, merg cu viteza, etc. Gresit, nu de asta l-am luat. Am eu oarecum traseul meu, pe unde pot sa zic ca nu prea circula politie, vreau doar sa ma plimb frumos cu el, deoarece imi place. Asta poate inseamna o zi pe saptamana sau mai putin, sunt si sofer pe duba, apropo de reguli. Sunt in mare parte dus, nu o sa am timp zi de zi de el. Sper totusi sa ma intelegeti, poate nu-s singurul care trece prin "boala" asta. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu esti orb, surd, si mut!

Tu nu intelegi ca nu ai voie. Tu nu intelegi un principiu. Tu zici, ca doar putin. Azi putin, maine putin, poimaine putin. Raspoimaine 150 prin localitate, cazi, moto trosneste niste pietoni.

Sau si mai simplu, dai de un filtru de cacao. Cel mai simplu, si de rutina filtru. Esti sofer de duba zici? asta iti aduce painea? Te anunt ca o vei pierde. E doar o problema de cand, daca iti pastrezi atitudinea.

Esti fix ca o femeie virgina. si-a introdus o un pic. DOar cu varful. Ea nu a facut nimic. Este in continuare virgina.

Tu nu pricepi!!!!?!?!?!?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare tare ca tu lucrezi pe duba si mergand pe motoret fara permis iti risti painea. Ce poate fi mai frumos de atat? :)

 

Tocmai ce o sa ma apuc in saptamanile ce urmeaza sa fac C + E, mai are rost ? :))

 

 

R.I.P.

 

N-ai sa vezi asa ceva. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, pana la urma este viata ta si faci cum crezi ca este mai bine. DAR te-ai gandit o secunda, ce se intampla in cazul in care vine unul mai bolovan ca tine si te loveste? Nu poti sa prezinti un permis valabil pentru motocicleta si te paste dosarul penal.

In cazul tau proverbul care spune "daca taceai, filozof ramaneai" se potriveste 100%. In cel mai rau caz puneai anuntul, vedea lumea si sanatate buna. Dar sa trambitezi pe aici ca nu ai permis, si spunand ca si inainte ai umblat la fel, etc. nu prea dai dovada de inteligenta (spun asta cat de fin pot si fara sa te jignesc, desi dupa parerea mea o meriti din plin).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, pana la urma este viata ta si faci cum crezi ca este mai bine. DAR te-ai gandit o secunda, ce se intampla in cazul in care vine unul mai bolovan ca tine si te loveste? Nu poti sa prezinti un permis valabil pentru motocicleta si te paste dosarul penal.

In cazul tau proverbul care spune "daca taceai, filozof ramaneai" se potriveste 100%. In cel mai rau caz puneai anuntul, vedea lumea si sanatate buna. Dar sa trambitezi pe aici ca nu ai permis, si spunand ca si inainte ai umblat la fel, etc. nu prea dai dovada de inteligenta (spun asta cat de fin pot si fara sa te jignesc, desi dupa parerea mea o meriti din plin).

 

 

Da, ai dreptate in legatura cu ce ai zis ca te loveste altul, n-am cum sa te contrazic. Nu o iau ca pe o jignire, stai linistit. Fiecare face pana la urma cum crede el ca-i bine, chiar daca-i rau... O viata avem, ce naiba, sa ne facem placerile. Exact la fel a fost si cu condusul, am condus undeva de pe la ~10 ani singur, ma refer singur, adica nu ma tinea cineva in brate, pur si simplu conduceam singur masina si am condus mult, nu de la poarta pana in garaj... Si uite ca au trecut 8 ani, facusem 18, am luat permisul si totul a fost in regula si este in regula pana acum. Ce rezerva viitorul... Sa speram ca tot de bine, chiar daca altii cred si poate vor raul. Asta e.

» Post actualizat in 17 Sep 2017 19:06

Ce vor oamenii astia de la tine bre ??? :what: ....niste incapabili sa rezoneze cu visele unui tanar .

 

Auzi ???..da....capat i-ai dat ???...cat duce ....mai ia bordu' ?

 

 

Pfffaiiiiii :-L

 

 

Da, inteleg ca ma iei la misto, nu-i problema. Capat nu i-am dat si nici nu o sa-i dau. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...