Sari la conținut

Accident Popesti Leordeni - GSX-R cu Matiz


Metal Heart
 Share

Postări Recomandate

:)))) sunt aceleasi masini, aceleasi echipaje

De ce va place sa vorbiti fara sa dati macar o cautare pe Google?

http://www.imparte.ro/Cum-sa-donezi-inteligent/Tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-serviciul-de-ambulanta-485.html

Pentru SMURD la fel da o privire pe site-ul lor.

Evident de sunt mai multe tipuri de ambulante, care difera prin dotari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 408
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

De ce va place sa vorbiti fara sa dati macar o cautare pe Google?

http://www.imparte.ro/Cum-sa-donezi-inteligent/Tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-serviciul-de-ambulanta-485.html

Pentru SMURD la fel da o privire pe site-ul lor.

Evident de sunt mai multe tipuri de ambulante, care difera prin dotari.

Daca tu stii mai bine, nu ma supar:)

Succes la google

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DIn ce am inteles rider-ul e ok si deja externat. A avut super prezenta de spirit si in loc sa incerce franarea sau altceva, a decis sa sara de pe moto, s-a impins in ghidon si scaritze si a sarit peste cat a putut. A lovit cu pieptul partea superioara a masinii dar a trecut peste. Cred ca e interesant de retinut ca in cazurile similare, in care impactul e de ne-evitat si puternic, mai bine sari de pe moto. Asta si bine-inteles de evitat viteza mare in bucuresti.

 

In rest. apropo de SMURD si interventie, resursele sunt putin din pacate, desi oamenii sunt dedicati. Aseara a fost mare noroc ca la fata locului era si un baiat cu experienta Smurd in afara programului. A contat mult si mi s-a parut super ok omul. A avut grija de rider, care isi scosese deja casca, l-a tinut constient, a fost atent la respiratie si abdomenul dureros si tare. I-a facut deja evaluarea pana cand a venit ambulanta. Chiar super noroc. Pacat de intarzierea ambulantei dar intr-adevar cei de la 112 au confirmat ca venea de departe. Din pacate cam asta e Romania, nu vrea sa intru in polemici de politica, dar uneori mai primim si ce votam :) Asa ca circulati cu grija si atentie, si daca e ceva sa avem toti norocul celui de aici.

Sa auzim numai bine. Condoleanta familiei celui de la Constanta si putere sa mearga inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A sarit din cauza impactului nu ca s-a impins in ghidon si in scarite , vorbiti numai prosti , nici n-a apucat sa vada bine masina , defapt nici nu stie de ce s-a lovit si a si facut o cascadorie , astea sunt luucruri care se intampla in fractiune de secunda , sa zica mersi ca s-a lovit in locul care trebuie de masina ca altfel jumatate de metru mai in stanga sau mai in dreapta ii putea fi fatal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a avut sansa sa fie matiz si a putut zbura peste el. a avut sansa sa cada bine. a avut sansa sa nu fie nici un stalp pe acolo. a avut sansa sa nu-l ia nici o masina sub roti. si-a epuizat rezervele de noroc pe o perioada foarte lunga. este genul de accident pe care ni-l dorim toti. care ne arata razant coasa si ne reaseaza putin sistemul de valori si ne transforma pentru totdeauna filozofia si abordarea motociclismului. felicitari! de azi vei fi mai sigur pe doua roti, ai sa vezi. daca te mai urci pe motocicleta. un accident ca asta e foarte traumatizant psihic. efectele pot sa apara cu intarziere si de o luna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

DIn ce am inteles rider-ul e ok si deja externat. A avut super prezenta de spirit si in loc sa incerce franarea sau altceva, a decis sa sara de pe moto, s-a impins in ghidon si scaritze si a sarit peste cat a putut. A lovit cu pieptul partea superioara a masinii dar a trecut peste. Cred ca e interesant de retinut ca in cazurile similare, in care impactul e de ne-evitat si puternic, mai bine sari de pe moto. Asta si bine-inteles de evitat viteza mare in bucuresti.

 

In rest. apropo de SMURD si interventie, resursele sunt putin din pacate, desi oamenii sunt dedicati. Aseara a fost mare noroc ca la fata locului era si un baiat cu experienta Smurd in afara programului. A contat mult si mi s-a parut super ok omul. A avut grija de rider, care isi scosese deja casca, l-a tinut constient, a fost atent la respiratie si abdomenul dureros si tare. I-a facut deja evaluarea pana cand a venit ambulanta. Chiar super noroc. Pacat de intarzierea ambulantei dar intr-adevar cei de la 112 au confirmat ca venea de departe. Din pacate cam asta e Romania, nu vrea sa intru in polemici de politica, dar uneori mai primim si ce votam :) Asa ca circulati cu grija si atentie, si daca e ceva sa avem toti norocul celui de aici.

Sa auzim numai bine. Condoleanta familiei celui de la Constanta si putere sa mearga inainte.

Serios ca asa a facut??:))..probabil toti visatorii de pana in 20 - 25 ani te vor crede si vor merge cu speranta ca daca le iese ceva in fata ei vor sari peste masini ca asa au citit ei pe forum ca se procedeaza cand nu mai ai ce face...Am cazut de 2 ori din zeci de situatii evitate totul din instinct, dar alea 2 cazaturi nu am apucat sa vad decat asfaltul o data si cerul a 2 -a ora...pozitii diferite de aterizare vreau sa zic...

Nu exista asa ceva, sunt doar povesti,in fractiunea aia d esecunda nu poti sa gandesti mai nimic decat instinctiv sa faci ceva dar in niciun caz sa sari peste masini...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce cazi de 20-30 de ori, incepi sa inveti si cum sa cazi. iti mai rupi cate ceva, dar cazi mai bine decat prima oara :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Pfu, cred ca Edd se referea la riderul de rand, care nu isi cauta limitele pe circuit sau in enduro/cross! (sau unde le mai poate cauta cat de cat safe)

Daca tu nu ai inteles ce zicea Zahei ,eu de ce sa inteleg ce zice Ed?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule Goe, aici m-ai prins. In viziunea mea motocicleta e doar un vehicul.

Nu ma inchin la motociclete, si nici nu ma intereseaza "fenomenul moto", asa cum e el inteles de posesorii de mobre care "piloteaza" motoarele.

 

Auzi... da' daca ai masina trebuie musai sa fii la curent cu "fenomenul auto"? Ca am si masina, si vreau sa ma pun la punct cu fenomenologiile astea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Ai permisiunea mea sa-i mai plictisesti si pe aia de pe forumuri auto ,chiar daca esti praf in domeniu.Maicutele model de precautie sunt interschimbabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Serios ca asa a facut?? :))..probabil toti visatorii de pana in 20 - 25 ani te vor crede si vor merge cu speranta ca daca le iese ceva in fata ei vor sari peste masini ca asa au citit ei pe forum ca se procedeaza cand nu mai ai ce face...Am cazut de 2 ori din zeci de situatii evitate totul din instinct, dar alea 2 cazaturi nu am apucat sa vad decat asfaltul o data si cerul a 2 -a ora...pozitii diferite de aterizare vreau sa zic...

Nu exista asa ceva, sunt doar povesti,in fractiunea aia d esecunda nu poti sa gandesti mai nimic decat instinctiv sa faci ceva dar in niciun caz sa sari peste masini...

 

Hey, nu cred ca e necesar sa fim ironici. Imi pare rau ca nu am pus ghilimelele de rigoare, avand in vedere ca asta era exact ce a zis rider-ul la telefon, ca s-a impins si a sarit, etc, etc. Acum, fiind la fata accidentului, si din poze, pot sa iti spun ca daca se tinea de moto bine incercand sa franeze murea. Nu stiu cat a fost intuitie / noroc / impuls impact / etc. Eu am incercat doar sa subliniez ca era mai bine sa lasi mobra si sa sari aici. Nu stiu daca a reusit sa gandeasca sau sa analizeze ceva, dar idea postarilor de aici e sa si incercam sa invatam ceva din greselile altora. Lucru pe care mi se pare ca il facem prea putin si in schimb ne focusam pe alte chestii din post-uri. De acea si postez destul de rar.

 

Ma bucur ca la tine instinctul a functionat in aceste cazuri si ca ai iesit ok, sper sa fie la fel si in cazul celorlalti, sau si mai bine sa nu fie nevoie. Zi usoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hey, nu cred ca e necesar sa fim ironici. Imi pare rau ca nu am pus ghilimelele de rigoare, avand in vedere ca asta era exact ce a zis rider-ul la telefon, ca s-a impins si a sarit, etc, etc. Acum, fiind la fata accidentului, si din poze, pot sa iti spun ca daca se tinea de moto bine incercand sa franeze murea. Nu stiu cat a fost intuitie / noroc / impuls impact / etc. Eu am incercat doar sa subliniez ca era mai bine sa lasi mobra si sa sari aici. Nu stiu daca a reusit sa gandeasca sau sa analizeze ceva, dar idea postarilor de aici e sa si incercam sa invatam ceva din greselile altora. Lucru pe care mi se pare ca il facem prea putin si in schimb ne focusam pe alte chestii din post-uri. De acea si postez destul de rar.

 

Ma bucur ca la tine instinctul a functionat in aceste cazuri si ca ai iesit ok, sper sa fie la fel si in cazul celorlalti, sau si mai bine sa nu fie nevoie. Zi usoara.

 

Cred ca ce vroia sa spuna colegul e ca statistica si experienta colegilor care-au mai luat-o prin trafic zice destul de clar ca in general cea mai buna solutie e sa ramai pe cauciucuri pana in ultimul moment. Reflexul ar trebui sa fie: scap de cata viteza pot, nu evaluari "poate mai bine sar, poate mai bine o pun jos, sau poate pun frana". Nu zic ca nu exista situati in care mai bine sari, insa sunt defavorizate statistic.

 

Sigur, daca ai vazut faza, ai niste date in plus fata de noi. Zic doar ca intr-o secunda - o secunda si ceva cat evaluezi un salt poti frana probabil vreo 50 km/h, daca nu mai bine, depinde de mobra, de cauciucuri, de antrenament, de asfalt, de degetele de pe maneta de frana, samd. Fireste, nu daca esti in acceleratie blana cand apare buba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presupun ca Marquez e cel mai pilaf pt ca o tranteste de 22 de ori pe sezon.

pai marquez in primul rand se da pe pista :)) si in al doilea rand impinge limitele atelajului pt ca asta este treaba lui, pe strada n-o sa-l vezi niciodata ca merge nici cu 5% din potentialul lui pe pista...mi se pare stupid sa explic asta, cred ca toata lumea ar trebui sa faca diferenta...:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

...mi se pare stupid sa explic asta, cred ca toata lumea ar trebui sa faca diferenta...:))

La fel cum mi se pare si mie stupid sa tot explic faptul ca fiecare are propriul lui ritm si gaseste placerea in pasiunea asta in mod diferit si ce i se pare unuia mers supersonic pentru altii este ritm de lalaiala si in ambele cazuri de merge in siguranta si fara a trece peste anumite limite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...