Sari la conținut

accident in Italia


bigbitza
 Share

Postări Recomandate

Asa mi s-a intimplat in Italia linga Venetia pe 20 iunie 2017 ( motor Yamaha xvs 1300 ) Motoreta varza ,operatie in Italia .Eram in depasire si o timpita a facut stinga fara sa se asigure ,intrat in plin.Nici n-am apucat sa pun frana asa de scurt mi-a intrat in fata, iar pulitia italiana m-a scos de vina pe mine. Am contestat ( cu avocat italian ) decizia politiei dar n-am sperante prea mari.Pagube cca 9000 eur. Noroc ca am avut asigurare medicala .Operatia + spitalizare au costat 35000 iepuroi.Era a sasea tura prin Europa cca 6500 km.Nu mergeam mai mult de 65 km/ora

post-39478-0-71292600-1505074430_thumb.jpg

post-39478-0-08519500-1505074443_thumb.jpg

post-39478-0-86197400-1505074458_thumb.jpg

post-39478-0-40851100-1505074469_thumb.jpg

post-39478-0-37332700-1505074494_thumb.jpg

post-39478-0-14031500-1505075227_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Vehiculele ai căror conducători au semnalizat şi s-au încadrat corespunzător schimbării direcţiei de deplasare la stânga, se depăşesc pe partea dreaptă, dacă între ele şi acostamentul drumului sau bordură există suficient loc pentru efectuarea manevrei."

 

Asa-i la noi. O fi in Italia diferit, nu cred. Imi pare rau sa o spun, dar orice politist te-ar scoate pe tine vinovat :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate in totalitate , asa este normal si legal dar din pacate la noi cel care schimba directia de mers ,cu asigurare ,semnalizare si incadrare corecta , este considerat vinovat doar pt ca a schimbat directia si nu celalalt care nu a respectat regulile referitoare la depasire.Este mai greu sa probezi faptul ca aveai semnalul in functiune si ca te aflai langa ax , decat o schimbare o directiei de mers.Simplu pt cel care stabileste vinovatia.Se pare ca la altii nu merge pricipiul asta gresit ,de la noi.

» Post actualizat in 10 Sep 2017 21:58

Mi s-ar parea corect si preventiv , ca inainte de fiecare intersectie cu un drum de rang inferior,mare ,mica cum o fi ea sa fie trasata linie continua iar in dreptul drumului respectiv ,discontinua.Asa s-ar clarifica din start cine a gresit.

» Post actualizat in 10 Sep 2017 22:05

Dupa cum vad ,pana in intersectia aia aveai linie continua ,exact ce spuneam.

» Post actualizat in 10 Sep 2017 22:08

Schitele alea sunt frumoase , dar difera fata de fotografie printr-un mic detaliu :linia mediana

» Post actualizat in 10 Sep 2017 22:11

Fara suparare ,dar ai comis-o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din penultima poza nu se vede clar ca ar fi linie continua. Fiind fotografiat langa linie aceasta poate parea mai mare decat urmatoarele, asa ca tu poate consideri ca a fost continua, dar nu-ti poti da seama din poza asta. Cel putin nu asa sigur precum pari tu ca ai fi cand zici ca e linie continua si a comis-o.

Dar ai dreptate, corect si preventiv ar fi ca administratorul drumului sa traseze linii continue cu minim 50m inainte de astfel de intersectie.

 

Cat despre protagonist, adu-ti aminte cum a fost faza, de ce ai avut impulsu sa ii depasesti? pentru ca mergeau incet? oare de ce mergeau incet? sigur nu pentru ca tipa a scazut viteza special sa faca stanga? sigur nu avea semnalul pus?

De obicei cand masinile din fata merg mult mai incet decat viteza legala pe acea portiune nu faci depasire fara sa fii 100% sigur ca nu s-a incetinit coloana ca-i blocata de cineva care face la stanga sau dreapta. Tu probabil mergeai pe "pilot automat", masinile mergeau mai incet ca tine si automat ai intrat in depasire fara sa te gandesti 'oare de ce merg astia asa incet'...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legea italiana pe care am studiat-o spune clar ( ca si in legea romaneasca ) ca daca ai vehicul angajat in depasire nu ai voie sa faci stg chiar daca semnalizezi deoarece semnalizarea inseamna intentie dupa care te asiguri si faci manevra , iar broscareasa a declarat ca s-a asigurat din fata si a facut stinga fara sa se uite in spate si in mod neasteptat s-a pomenit cu o motociclete care o loveste ea find deja pe banda 2.Probabil ca eram in unghi mort,. Erau 4 gagici in masina care pesemne vorbeau cum stiti toti ca vorbresc macaronarii , si n-au auzit o mobra care bubuia ca la Verdun. A propos de depasirea pe dreapta in DE si AT e strict interzis ( mi-am luat-o in situatie similara ; v-o spune unu cu 1500000 km facuti din care motor cca 95000 incl .36000km afara ) ,banuiesc ca si in Italia e la fel. Pe de alta parte eu nu eram pe banda intai in spatele ei ci in depasire pe banda 2 ( cum recunoaste si polutia italiana ) la cca 6 m in stinga spate inainte ca ea sa semnalizeze stg.: si chiar daca ar fi semnalizat stinga tot era obilgata sa ma lase, eu fiind in depasire inainte ca ea sa semnalizeze . Deci pentru toti din toate tarile MUE e valabil : semnalizezi, , te asiguri si depasesti (sau intorci ) dupa caz
Decizia polutiei : sunt vinovat ca fiind in depasire n-am lasat spatiu suficient de manevra ???????????????????????. care spatiu ? . aveam spatiu liber 500m in fata : care manevra ? SE cam bat cap in cap
P.S. 1 m-a lovit o gagica . Decizia politiei semnata de o ? ati ghicit ,o gagica
Intrebare retorica (si nu prea) : daca raider-ul era macaronar si masina din Romania care era rezolutia ? Faceti toti cei care cititi o mica sedinta de brainstorming si comunicati-mi rezolutia daca nu va cer prea mult. Multzam fain
Astept pareri de la toti baicarii care au rabdarea sa citeasca tot si le multumesc
P.S. 2 Timpul in care a facut stinga si impact a fost de ordinul milisecundelor ea virand in fata mea la max 6 m eu avind cca 65 km/ h
nu cred ca cineva mai poate avea timp de reactie : Daca da inseamna ca Rossi pe linga acel cineva este un biet invatacel si usor tampit
P.S. 3 Discutat in RO si in IT cu politisti si toti au zis ca-i facatura. Astept impresii
P.S.4 Am uitat ; si peste 200000 km cu velocipedu'

» Post actualizat in 10 Sep 2017 23:39

linie intrerupta a fost peste tot . eram intre localitati


» Post actualizat in 10 Sep 2017 23:41

pt labrador dali

Indiferent daca avea semnalulpus eu eram deja in depasire deci trebuia sa- mi acorde prioritate


» Post actualizat in 11 Sep 2017 00:01

Cred ca nu ati inteles. Ce am facut eu pe calculator este situatia asa cum a fost. Pe cca 1200m total pustie doua masini care rulau cu cca 55km/h in zona de 70km/h + subsemnatu' care mergea cu cca 70 km /h [ am 63 ani deci nu mai sunt un putzoi care se bucura la depasiri ] Asta cred ca spune tot .Linie intrerupta pe cca 1.2 km absolut pustie cum se vede in desene Ei bine pe acea bucata de 2 km erau doua conserve si eu. Rezultatul se vede


» Post actualizat in 11 Sep 2017 00:26

Asta se intampla daca esti roman in IT . Suntem niste floci in calea pulei . In ceea ce ma priveste ma duc cu ei de gat la Haga la Drepturile Omului si va plati statul macaronaresc pina la loc comanda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate in totalitate , asa este normal si legal dar din pacate la noi cel care schimba directia de mers ,cu asigurare ,semnalizare si incadrare corecta , este considerat vinovat doar pt ca a schimbat directia si nu celalalt care nu a respectat regulile referitoare la depasire.Este mai greu sa probezi faptul ca aveai semnalul in functiune si ca te aflai langa ax , decat o schimbare o directiei de mers.Simplu pt cel care stabileste vinovatia.Se pare ca la altii nu merge pricipiul asta gresit ,de la noi.

» Post actualizat in 10 Sep 2017 21:58

Mi s-ar parea corect si preventiv , ca inainte de fiecare intersectie cu un drum de rang inferior,mare ,mica cum o fi ea sa fie trasata linie continua iar in dreptul drumului respectiv ,discontinua.Asa s-ar clarifica din start cine a gresit.

» Post actualizat in 10 Sep 2017 22:05

Dupa cum vad ,pana in intersectia aia aveai linie continua ,exact ce spuneam.

» Post actualizat in 10 Sep 2017 22:08

Schitele alea sunt frumoase , dar difera fata de fotografie printr-un mic detaliu :linia mediana

» Post actualizat in 10 Sep 2017 22:11

Fara suparare ,dar ai comis-o

Foarte adevarat ceea ce spui ,dar,cu un "mic detaliu " : daca tu nu te afli deja in depasire. In momentul in care tu ai inceput deja manevra de depasire,fiind situat pe cealalta banda(cea din stanga) cel care are intentia de a depasi are obligatia de a iti acorda prioritate. Este elementar. Pe de alta parte ,ceea ce spui despre "linia continua",este adevarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, iti doresc recuperare usoara.

 

Atata timp cat fatuca recunoaste in scris ca nu s-a asigurat decat din fata, si ca a executat manevra fara sa se uite in spate, nu vad de ce nu ai castiga procesul.

Vis-a-vis de ce cred ca ai facut tu gresit, nu stiu cum e legea la ei, dar tin minte ca la noi, se depaseste doar cate o masina, se revine pe sensul tau de mers si se depaseste a doua, s. a. m. d.

 

Cred ca mai bine pui din google maps unde s-a intamplat accidentul ca sa se lamureasca toata lumea, din ce vad pe alte intersectii, e continua linia de la axul drumului si e intrerupta doar in intersectie.

https://www.google.ro/maps/@45.5815058,12.4631068,3a,75y,222.69h,69.63t/data=!3m6!1e1!3m4!1sypZ-7pAUXpeuo5UqcwJzbA!2e0!7i13312!8i6656?hl=ro

Editat de JCDenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate si recuperare rapida !

 

indiferent daca tipa e de vina, in Italia IN SPECIAL trebuie sa fii atent la aspectul ca, de facto, prioritate are cel care semnalizeaza primul.

In momentul in care macaronaru' a semnalizat, cu 10 milisecunde de fapt inainte de semnal, italianul a sarit pe banda pe care vrea sa ajunga.

Am si eu un numar de kilometri circulat prin toate tarile cu apa calda, si pot sa spun ca ma streseaza mai putin sa circul prin paris sau barcelona la ora de varf decat pe autostrazile lor cu 3 benzi si dementi care croseteaza non stop....

 

Poate ca tu ai semnalizat corect, dar la 30-40 de metri in spate, cu o masina intre voi, cu muierea care se concentra pe manevra ei de facut la stanga....sansele sa vada (constient) semnalul ala erau fix plua.

 

Si cu treaba asta vreau sa fac legatura cu o constatare proprie din traficul romanesc.

In ultimele 6 luni, parca toti soferii au devenit super agresivi. Vor sa te croseteze si sa te dea la o parte, ti se baga in fata si franeaza ca asa au ei treaba, sincer mi se pare deja sport extrem mersul prin oras cu motorul. Si vorbim aici la nivel de brasov. Ca multi zic ca la noi se merge frumos.

C***cat, in toata romania se merge ca in filmele cu oligofreni.

 

Bafta cu procesul !

Editat de tudor_tigau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am experiente urate cu soferii brasoveni. Asta e si motivul pt care evit orasul,alegand porcaria aia de "centura".Au devenit nu doar agresivi in stilul a sofa,ci si verbal si chiar fizic... In Brasov parca ai fi in Bucurestiul anilor '90...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am experiente urate cu soferii brasoveni. Asta e si motivul pt care evit orasul,alegand porcaria aia de "centura".Au devenit nu doar agresivi in stilul a sofa,ci si verbal si chiar fizic... In Brasov parca ai fi in Bucurestiul anilor '90...

Poti sa treci cu incredere pe centura Brasovului.

De juma' de an este terminata, se merge cursiv pe 4 benzi pe toata lungimea ei.

Cred ca dupa centura sibiului, care e autostrada in toata regula, asta e urmatoarea cea mai decenta ruta ocolitoare din romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, iti doresc recuperare usoara.

 

Atata timp cat fatuca recunoaste in scris ca nu s-a asigurat decat din fata, si ca a executat manevra fara sa se uite in spate, nu vad de ce nu ai castiga procesul.

eu zic sa mai puneti mana sa improspatati legislatia. vedeti cum e treaba cu depasirea vs intersectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Situatie clasica.

 

Anul trecum am scapat la cativa mm de asa ceva. Doua masini in fata, drum in afara localitatii. Semnalizez, ma angajez in depasire si hopa.. masina din fata instant a facut stanga in fata mea. Soferul de fapt cauta un drum lateral ce era mascat de vegetatie, prin urmare nici eu nu l-am vazut (nu cunosteam zona).

 

Am reusit sa franez de urgenta si m-am oprit cu roata fata de-i atingea portiera..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa mai puneti mana sa improspatati legislatia. vedeti cum e treaba cu depasirea vs intersectie.

 

poate ar trebui sa-ti urmezi sfatul

iti dau un indiciu: intersectie dirijata

 

in rest, daca simti nevoia de a impartasi ceva mai bine mai stai cateva secunde si o rumegi

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu existe confuzii, eu am dat un link catre o intersectie aleatorie de pe drumul ala, nu este link-ul exact unde s-a intamplat accidentul, poate daca cineva e mai tare in explorarea pe google maps gaseste si intersectia cu pricina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vad nicio linie continua, nu vad ca broastele au semnalizat, si eu cred ca au facut stanga cu multa distractie...

 

dpdv conduita preventiva, trebuia sa ti dai seama ca vroia sa faca manevra caci incetinise f mult.

 

mergi la proces, poate vei castiga ceva din pierdere, caci tot ai pierdut, vacanta, timp, spitale, etc...

 

recuperare rapida

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau de patania ta si-ti doresc recuperare usoara si cat mai rapida.

Exista cazuri nefericite in care cu toata dreptatea ta legea-i de alta parte.

Imi aduc aminte de cazul unui prieten care care rula pe autostrada pe prima banda cu 110km/h iar dintr-un rafugiu iese un visator cu masina. Neputand sa-l evite il loveste usor in spate.

Fiind doar pagube materiale minore decid sa se deplaseze la prima sectie de politie. Ce sa vezi, politistul dupa ce cerceteaza ambele masini trage concluzia ca prietenul meu nu a pastrat distanta regulamentara fata de cel din fata.

Concluzia: o camera pt casca te poate ajuta sa clarifici unele evenumente nefericite.

 

Si eu care credeam ca asigurarea mea medicala de 20000E este mai mult decat suficienta

Ma bucur ca ai avut si asigurare medicala (dupa mine obligatorie pentru orice motociclist care iese din tara) .

Editat de Ionut26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De asta este bine sa semnalizezi in afara localitatii cu cel putin 100 de m inainte de a efectua o manevra de parasire a drumului catre dreapta sau stanga, ca sa aiba timp si cei din spate sa vada ,si sa nu intre in depasire pe partea semnalului tau.Pt mine semnalul stanga al celui din fata mea inseamna doua lucruri:stau dupa el pana iese sau il depasesc prin dreapta daca am loc.Nimic altceva.

» Post actualizat in 11 Sep 2017 09:57

Cat despre ce spunea un coleg mai sus ,depasirea este permisa in intersectiile dirijate ,dar nu si in cazul unui vehicul care semnalizeaza intentia schimbarii dir. de mers catre stanga si cu angajare langa ax.A fost o greseala de incepator din partea ta.Nu este obligatoriu ca pe un drum pe care-l vezi drept ,toti sa mearga doar inainte.Mai este si cate unu care vrea s-o ia la stanga spre un drum sau chiar aratura

» Post actualizat in 11 Sep 2017 10:02

Ca sa nu mai pomenesc ca este cate unul caruia ii 'functioneaza 'semnalul doar cand trage de volan.

» Post actualizat in 11 Sep 2017 10:08

N-are legatura cu intamplarea , dar incercati sa semnalizati din timp si sa va incadrati corect ,si o sa vedeti cum se simplifica mult mersul in oras sau in afara.Toti vor avea timp mai mult sa-si faca manevrele.

» Post actualizat in 11 Sep 2017 10:14

Cand vom avea drumurile si civilizatia nemtilor probabil ca ne vom permite sa schimbam directia cu doua licariri de semnalizator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau de patania ta si-ti doresc recuperare usoara si cat mai rapida.

Exista cazuri nefericite in care cu toata dreptatea ta legea-i de alta parte.

Imi aduc aminte de cazul unui prieten care care rula pe autostrada pe prima banda cu 110km/h iar dintr-un rafugiu iese un visator cu masina. Neputand sa-l evite il loveste usor in spate.

Fiind doar pagube materiale minore decid sa se deplaseze la prima sectie de politie. Ce sa vezi, politistul dupa ce cerceteaza ambele masini trage concluzia ca prietenul meu nu a pastrat distanta regulamentara fata de cel din fata.

Concluzia: o camera pt casca te poate ajuta sa clarifici unele evenumente nefericite.

 

Si eu care credeam ca asigurarea mea medicala de 20000E este mai mult decat suficienta

Ma bucur ca ai avut si asigurare medicala (dupa mine obligatorie pentru orice motociclist care iese din tara) .

Cred ca astia de la spital au ''muls'' si ei cat au putut din asigurare. O zi de spitalizare costa circa 1.000 € la spitale scumpe gen AKH Viena iar o interventie chirugicala costa evident in functie de complexitate in jur de 15.000 €.

Eu mi-am facut asigurarea la Generali si am avut limita 50.000 €, plus asistenta rutiera de 500€, ceva cu acte pierdute etc si a costat 110 Lei pentru 30 de zile.

 

@bigbitza: ai avut ghinion de s-au aliniat planetele exact cand treceai tu prin zona. Bine ca nu a fost mai rau si ma bucur ca poti sa ne scrii.

 

Sanatate si insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

@bigbitza: ai avut ghinion de s-au aliniat planetele exact cand treceai tu prin zona.

 

Daca era vorba de unul mai tinerel nu se putea spune asa ceva sub nici o forma ...ca preconceptiile ne definesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era vorba de unul mai tinerel nu se putea spune asa ceva sub nici o forma ...ca preconceptiile ne definesc.

Bun.

Depasesti pe unii care merg 50 Km/h. Tu cu 65 Km/h cat spune colegul ca avea.

Vezi drum lateral stanga si depasesti cu atentie. Masina din fata nu semnalizeaza si merge drept cu viteza redusa. Cand ajungi in dreptul ei, mai precis in dreptul drumului la stanga , masina vireaza brusc fara semnalizare si poc.

Da, este indicat sa eviti depasirile prin dreptul strazilor la stanga, in localitati unde poate intra masina in curte etc.

Dar mi-am spus ca nu are rost sa il mai necajim si noi pentru lipsa de anticipatie, mai ales ca ni se mai intampla si noua doar ca soarta la noi are alte socoteli......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Sunt de acord si ii doresc omului sanatate si bafta in demersurile pe care le mai are de facut.Doar observam cum multi tinerei care au trecut prin scenarii similare au fost facuti praf pe aici ...pentru ca varsta si modele de motorete care nu primesc aprobarea juriului .

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...