Sari la conținut

Numar de Ro in Anglia


Ionut26
 Share

Postări Recomandate

Deci daca stai pana in 6 luni poti.

Nu mai crede in toata fimele cu Chuck Norris.

Daca te opreste cineva, ii arati frumos permisul de Ro (cu care ai voie sa circuli cat vrei atat timp cat e valabil), ii spui ca esti cu contract de 5 luni si (eventual poti sa-I arati o poza pe telefon cu contractul) si poti sa-ti continui deplasarea.

Daca esti aici pe perioada nedeterminata sau mai mare de 6 luni, atunci da, trebuie sa-ti inmatriculezi masina sau sa-ti cumperi una de aici, daca vrei masina.

Altfel poti sa inchiriezi si sa mergi cu permisul de Ro pana cand iti expira.

Ca o paranteza, politistii de aici sunt muuuuult mai intelegatori si ingaduitori, am colegi de serviciu care merg de 4-5 ani cu masini inmatriculate in Franta, Spania, Portugalia si cand au fost opriti au fost lasati sa plece, cu promisiunea ca o sa-si inmatriculeze masinile in timp cat mai scurt.

La tine nu e cazul, pentru ca daca stai sub 6 luni, nu se aplica.

Daca vrei masina, cum au zis oamenii mai sus, poti sa-ti iei lejer o masina(cu motor mic, altfel asigurarea e scumpa) cu 500£(poate si mai putin) pe care s-o asiguri ieftin si cu care sa poti merge oriunde.

Daca are ITP, masina se inmatriculeaza mai usor decat sa-I scrii ceva lu' Mos Craciun. Bagi benzina si n-ai treaba.

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salut!

 

Scuze daca sunt putin off topic, dar pare un loc bun ca sa intreb asta: fata de colegul, care vrea sa se duca sa lucreze in GB, eu vreau sa ma duc intr-o tura scurta, de maxim 2 saptamani, cu motorul pana in Londra. Am inteles ca, pe langa abtibildul de pe talon de la ITP iti mai trebuie o hartie care ar atesta valabilitatea ITP-ului in UE. Eu am aceasta hartie dar este pe numele vechiului proprietar, de la care am cumparat motorul acum cateva luni, si, bineinteles, este pe numarul vechi de la motor. Aveti idee daca/unde trebuie sa ma duc ca sa fac rost de aceasta hartie?

 

Multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine suna la RAR si intreaba, au telefon pt informatii pe site ( www.rarom.ro ). Senzatia mea este ca modificarile le pot face ori ei, ori statia ITP care a eliberat documentul in original. Nu stiu cat de des chiar ti se cere hartia aia dar daca vrei sa fii 100% in regula mai bine o aduci la zi.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...