Sari la conținut

Numar de Ro in Anglia


Ionut26
 Share

Postări Recomandate

Salutare.

 

O mica nelamurire am. Urmeaza sa lucrez 5 LUNI cu contract in Anglia si as vrea sa stiu daca pot conduce masina cu numere romanesti (volan stanga) cu permis romanesc in cele 5 luni cat voi lucra?

Am inteles ca dupa ce-ti faci NINo (National Insurance number) nu-i legal sa conduci si se confisca masina in caz ca esti prins.

 

Pe www.gov.uk scrie asa:

 

You can usually use a vehicle with foreign number plates without registering or taxing it in the UK if all of the following apply:

  • you’re visiting and don’t plan to live here
  • the vehicle is registered and taxed in its home country
  • you only use the vehicle for up to 6 months in total - this can be a single visit, or several shorter visits over 12 months

If you become a resident or stay for longer than 6 months you must register and tax your vehicle in the UK – follow the steps for importing a vehicle


Ei zic "don’t plan to live here". Eu din punct ce voi lucra acolo practic o sa locuiesc in uk. Nu pot lucra daca nu locuiesc acolo. Odata ce contribui la National Insurance number inseamna ca lucrez deci locuiesc in uk.
Nu vreau sa fiu pus in situatia de a ma intoarce cu masina pe platforma.

 

Ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai tu zici ca

Urmeaza sa lucrez 5 LUNI cu contract in Anglia

iar la punctul 3 acolo scrie ca

you only use the vehicle for up to 6 months in total - this can be a single visit, or several shorter visits over 12 months

deci iti mai ramane si o luna de rezerva :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai tu zici ca

iar la punctul 3 acolo scrie ca

deci iti mai ramane si o luna de rezerva :)

da man, dar acolo scrie "if all of the following apply:", nu "if any of the following apply". Omul nostru are dubii cu #1, este irelevant ca #3 il bifeaza ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da dar ei zic asa "don’t plan to live here". Eu din punct ce voi lucra acolo practic o sa locuiesc in uk. Nu pot lucra daca nu locuiesc acolo. Odata ce contribui la National Insurance number inseamna ca lucrez deci locuiesc in uk. Iar daca am National Insurance number la care contribui practic locuiesc acolo.

Ca sa lucrez am nevoie de National Insurance number pe care-l obtin dupa ce fac dovada unui domiciliu.

Tot citesc pe net "vorbe poate" ca esti oprit de politie, chiar si in primele 6 luni, iti verifica acel National Insurance number si daca cotizezi la el demonstrezi ca muncesti acolo, deci locuiesti acolo si nu intrunesti "don’t plan to live here".

Dupa care ti-au confiscat masina.

Editat de Ionut26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si in ce oras ai sa mergi....si eu am avut masina vreo 6 luni si nu am avut probleme m au oprit de vreo 2 ori sa ma intrebe de sanatate doar din cauza ca masina era mai saritoare la ochi..:) (un logan galben perlat) . Tu zici ca vii cu contract pe 5-6 luni...daca nu ai nevoie de masina nu cred ca are rost sa te complici...mai ales daca o sa mergi prin Londra ..e jale cu parcarile...in rest. Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am mers un an cu motorul stai linistit daca nu faci prosti nu te baga nimeni in seama bafta

Pe ideea ca daca mergi linistit si nu faci prostii, nu ai nevoie de permis, nu baga nineni de seama. Nu prea merge.

Eu vreau sa fie legal si fara sa risc ceva. Cand ai volan pe partea opusa imediat ai sarit in ochi.

 

 

 

Depinde si in ce oras ai sa mergi....si eu am avut masina vreo 6 luni si nu am avut probleme m au oprit de vreo 2 ori sa ma intrebe de sanatate doar din cauza ca masina era mai saritoare la ochi.. :) (un logan galben perlat) . Tu zici ca vii cu contract pe 5-6 luni...daca nu ai nevoie de masina nu cred ca are rost sa te complici...mai ales daca o sa mergi prin Londra ..e jale cu parcarile...in rest. Bafta

O sa lucrez in Reading insa nu asta conteaza. Nu ma duc acolo sa incalc regulile. Insa vreau sa fiu in legalitate. Dai de uni cu capsa pusa, imediat confiscat masina, amende 500 lire parca si multe alte neplaceri.

Probabil ai avut noroc de oameni cumsecade. Poare alti au facut ceva magarii: nu au platit parcarea, viteza mare, samd si nu au mai fost pasuiti.

Ideea e simpla: pot conduce masina cu numere romanesti (volan stanga), cu permis romanesc daca lucrez maxim 5 luni in Anglia.

Pentru mine este un fel de work and travel si as prefera sa vin cu masina.

Editat de Ionut26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am mers un an cu motorul stai linistit daca nu faci prosti nu te baga nimeni in seama bafta

Pur romanesc: ''m-am descurcat'' = da-o draqu de lege. Asta pina da unul peste tine, de ex iti intra un ametit in fundul motorului si apoi incepe show-ul. Mai te trezesti ca trebuie sa platesti tu reparatiile ametitului.

 

@Ionut26: Din ceea ce ai scris rezulta ca pina in 6 luni esti in legalitate, apoi fie pleci tu cu masina, fie doar masina sau ii faci hartii de UK. Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai "don't plan to live here" probabil se refera la faptul ca nu vrei sa te stabilesti acolo definitiv, adica stai acolo pt o perioada determinata (5 luni, in cazul tau). altfel nu avea sens punctul 3, unde e specificat ca ai voie sa folosesti masina timp de maxim 6 luni, cu mentiunea ca "this can be a single visit". deci respecti si pct 1, si pct 3, si daca ai masina in regula dpdv al actelor aici in tara, te incadrezi si la pct 2 :) eu asa inteleg

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

 

O mica nelamurire am. Urmeaza sa lucrez 5 LUNI cu contract in Anglia si as vrea sa stiu daca pot conduce masina cu 7numere romanesti (volan stanga) cu permis romanesc in cele 5 luni cat voi lucra?

Am inteles ca dupa ce-ti faci NINo (National Insurance number) nu-i legal sa conduci si se confisca masina in caz ca esti prins.

 

Pe www.gov.uk scrie asa:

 

You can usually use a vehicle with foreign number plates without registering or taxing it in the UK if all of the following apply:

 

  • you’re visiting and don’t plan to live here
  • the vehicle is registered and taxed in its home country
  • you only use the vehicle for up to 6 months in total - this can be a single visit, or several shorter visits over 12 months
If you become a resident or stay for longer than 6 months you must register and tax your vehicle in the UK – follow the steps for importing a vehicle

 

Ei zic "don’t plan to live here". Eu din punct ce voi lucra acolo practic o sa locuiesc in uk. Nu pot lucra daca nu locuiesc acolo. Odata ce contribui la National Insurance number inseamna ca lucrez deci locuiesc in uk.

Nu vreau sa fiu pus in situatia de a ma intoarce cu masina pe platforma.

 

Ms

Nu,nu locuiesti in uk chiar daca ai servici aicea, cel putin nu primi 2 ani .

Sânt fe ceva timp aicea si eu inca imi decontez cheltuielile cu cazarea ,pt ca adresa mea este in romania ,aicea doar muncesc sant in deplasare....cel putin cat sant inca in ue ....

 

Daca nu stai mai mult de 6 luni cumulat intr un an ,e legal sa vi sa conduci masina aicea !

 

Bafta ,

 

Ovidiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off topic: a cazut netu a 876 oara baga- mi-as @#$% in rds.rcs lor. De asta iti vine pleci. Trec pe telefon

 

Ei zic "don’t plan to live here". Eu din punct ce voi lucra acolo practic o sa locuiesc in uk. Nu pot lucra daca nu locuiesc acolo. Odata ce contribui la National Insurance number inseamna lucrez deci locuiesc in uk. Ei cica ar verifica National Insurance number (NINo) si afla ca incalci regula nr. 1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare tara cu obiceiul ei, dar daca locuiesti intr-o tara o perioada mai lunga de timp trebuie sa te anunti la evidenta populatiei, adica sa iti faci mutatia cum ar fi echivalentul pe la noi. Mergi la autoritati si te anuniti pe unde stai. Asta se intelege prin ''live here''. Nu trebuie sa fie musai pe viata.

La Viena daca stai mai mult de 3 luni mergi cu contractul de inchiriere, te inregistreaza si gata. Masina nu ii interseaza, nici carentul ca doar de aceea suntem in UE, sa nu conteze ce buletin ai, ce carnet si unde este inmatriculata masina.

Banuiesc ca in UK au alte reguli. Posibil asemanatoare cu Canada. Sora-mea cand a plecat in Canada (adica live there :) ) a avut carnetul RO valabil 6 luni, dupa care alta scoala alt carnet. Acuma astia fiind toti din ograda reginei ma gandesc ca or fi la fel.

 

Cel mai bine te uiti pe google (cand ti-o merge net-u' :crack: ) vezi ce telefon au la Politia din Reading si intrebi direct la ''sursa'' ca sa ma exprim asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nevoie sa-ti faci griji.

Nu-si bate nimeni capul cu masinile cu nr straine fiind atat de multe (RO,BG,PL).

 

Dar , cum ti s-a spus mai sus, contacteaza autoritatile de acolo daca-ti sta piticul asta pe creier.

Editat de cozmino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar , cum ti s-a spus mai sus, contacteaza autoritatile de acolo daca-ti sta piticul asta pe creier.

Asa o sa si fac. Azi am sunat si ba intra robotul ba suna ocupat. O sa-i sun de luni. Intre timp am trimis mailuri cu problema pe unde se poate: politie, DVLA, ambasada Uk in Rom, ambasada Rom in UK samd.

Legea este ambigua, este data asa cu efect, sa aiba mai multe intelesuri. S-au satutat si ei cum ne-am saturat si noi cu masinile cu nr BG.

Pe net exista nenumarate cazuri in care li sa ridicat masina in trafic. Motivul a fost nr 1. "you’re visiting and don’t plan to live here". Politia spune ca nu poti fi turist odata cu lucrezi acolo. Te da de gol National Insurance number (NINo) la care cotizezi constant daca lucrezi. Totul se invarte in jurul acestui NINo. Probabil ti-o ridica daca ai 10 amenzi si neplatite sau te certi ca Vadim. Insa eu nu vreau sa ajung la mana nimanui. Nici nu vreau sa ma gandesc sa-mi fie masina ridicat: amanda, taxa ridicare, depozitare, penalitati, transport pe platforma pana in Franta. Sume ce sar bine de 1000 lire.

Bine, pe net stiu ca daca intrebi cu ce sa te tratezi de durerea de cap gasesti (medicamentatie, Arseni Boca, vrajitoara Melisa, etc). Nu prea au baza.

In general unde-i lege nu-i tocmeala si vreau sa stiu exact cum sta treaba.

 

Ms

 

Am primit in raspuns de la DVLA. Unul dat automat de calculatorde. sper sa se vada.

Raspuns DVLA.doc

Editat de Ionut26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema este sa afli daca acel NINo este egal cu "residence". senzatia mea este ca nu, "residence" referindu-se la cei care se muta acolo pe termen nedeterminat / >6 luni, cel putin in contextul asta. daca tot te-ai pus pe mailuri catre englezi, mai scrie unul si catre biroul / autoritatea lor pentru imigranti si vezi daca "residence / resident" au vreo definitie clara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot de pe gov.uk

Pentru rezidenta trebuie sa alic in cazul meu. (nu este cazul)

5. Permanent residence card

You can currently apply for a permanent residence document if you’ve lived in the UK for 5 years.

 

Sau devin rezident daca un cele 5 luni cat stau, vreau sa schimb permisul romanesc cu cel englez. Automat pe permis apare domiciliu UK. (ceea ce nu o sa fac)

 

Insa ca sa obtin NINo trebuie sa depun o cerere pe lenga acte gen; buletin, pasaport, certificat nastere, trebuie sa depun contract de închiriere şi scrisoare de luare în spaţiu (locuinta). Si astepti plicul pentru confirmarea interviului la adresa specificata de tine.

Dupa ce ti-ai programat interviul, cam la 4-5 zile iti vine la adresa specificata plicul cu confirmarea interviului si iti specifica ce trebuie sa aduci ca si acte (buletin / pasaport, permis, plicul care ti-a sosit acasa – alte facturi pe numele tau si adresa daca le ai, contract de munca – daca ai, etc).

Deci daca ai NINO este dovada ca ai adresa.

Intrebarea este: ai adresa permanenta sau temporara?

Editat de Ionut26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai citeam un articol despre analfabeti functionali (termenul nu este peiorativ, pur si simplu asa se numesc ,procentul de populatie este semnificativ)... unii oameni sunt incapabili sa inteleaga un text nu conteaza ce i se explica sau cat de indelungat sau detaliat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

1.Tu nu vrei sa te muti aici, tu vii pentru 5 luni in interes de serviciu

2. Masina banuiesc ca este inscrisa in Ro si platesti impozit, asigurare, etc. acolo

3. Masina va fi folosita 5 luni (<6)

 

Apoi "if you become a resident or stay longer than 6 months...register de vehicle...".

 

Imi place ca nu vrei sa crezi in ce scrie pe net vizavi de problema asta si vrei detalii clare, dar ai vazut totusi ca scriu unii cum li s-a ridicat masina pe motiv de "you're planning to live here". :))))

Pe scurt, daca stai doar 6 luni in baza unui contract, inseamna ca nu planuiesti sa traiesti aici => poti sa conduci masina in UK cu numere de ro, volan pe stanga, schimbator pe mijloc, asigurare si ITP valabile, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Ieri am schimbat cateva vorbe cu o avocata romanca stabilit in Londra care se se ocupa si de astfel de cazuri. A ramas ca in cursul zilei de azi sau maine sa vorbim in detaliu despre asta.

Ce am aflat pana acum:

Esti rezident din moment de ce lucrezi in UK.PUNCT!!!! => nu poti conduce masina de RO. Atata timp cat conduci esti in ilegalitate si asigurarea ta de Ro nu mai este valabila. Daca o mai si comiti in timpul asta + vatamari corporala

=> bulau + daune materiala fata de victime de nu vrei sa sti.

Devi automat rezident (chiar de nu lucrezi) daca pe parcursul unui an (pot fi si n vizite scurte) cumulezi mai mult de 185zile. De aici => ca poti conduce masina (chiar si turist) maxim 6 luni. Regula3. "you only use the vehicle for up to 6 months in total - this can be a single visit, or several shorter visits over 12 months"

 

O sa scriu mai multe dupa ce voi vorbi cu avocata.

Editat de Ionut26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o intrebare, daca e pt Londra, ai idee cam cat sa stai in trafic/platesti parcari? o masina nu i chiar ideala acolo, plus costurile aferente , inmatriculare gb+ asigurare, apoi reinmatriculare ro etc

Imi cer scuze, poate ca nu m-am facut inteles. Nu lucrez in Romania si ma deplasez in interes de serviciu.

Ideea e de putin timp am devenit somer in Romania pentru o perioada de 6 luni si vreau ca 5 luni sa lucrez in Anglia.

Este pentru prima data cand ajung in Uk. In studentie am lucrat prin programe "Work and Travel" in alte tari.

De curand am primit o oferta de job in Reading si speram sa pot folosi masina personala pentru deplasare la job iar in weekend pentru a calatorii.

Cu siguranta nu o voi folosii pentru a ajunge in Londra sau centru oraselor mari. Sunt constient de taxe parcari, taxa poluare/agloneratie, samd.

Insa poate intr-un weekend voi dorii sa ma deplasez 100km/200km/300km in diverse locuri.

Am inteles ca transportul in comun costa foarte mult si sper ca cu ajutorul masinii sa ma pot deplasa mai rapid si economic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze, poate ca nu m-am facut inteles. Nu lucrez in Romania si ma deplasez in interes de serviciu.

Ideea e de putin timp am devenit somer in Romania pentru o perioada de 6 luni si vreau ca 5 luni sa lucrez in Anglia.

Este pentru prima data cand ajung in Uk. In studentie am lucrat prin programe "Work and Travel" in alte tari.

De curand am primit o oferta de job in Reading si speram sa pot folosi masina personala pentru deplasare la job iar in weekend pentru a calatorii.

Cu siguranta nu o voi folosii pentru a ajunge in Londra sau centru oraselor mari. Sunt constient de taxe parcari, taxa poluare/agloneratie, samd.

Insa poate intr-un weekend voi dorii sa ma deplasez 100km/200km/300km in diverse locuri.

Am inteles ca transportul in comun costa foarte mult si sper ca cu ajutorul masinii sa ma pot deplasa mai rapid si economic.

Fii-miu cat a fost pe acolo, cand avea chef de o plimbare inchiria impreuna cu prietenii o masina si dadeau tura de rigoare. Nu te avantajeaza aceasta varianta?

Cu masina pina la serviciu si inapoi nu este in general avantajoas din punct de vedere financiar pe la occidentali (vorbim de cele inmatriculate la ei), mai ales daca circuli singur.

Fa-ti socotelile si daca la final da cu plus iti iei masina cu tine (si drumul RO-GB-RO costa destul :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fii-miu cat a fost pe acolo, cand avea chef de o plimbare inchiria impreuna cu prietenii o masina si dadeau tura de rigoare. Nu te avantajeaza aceasta varianta?

Cu masina pina la serviciu si inapoi nu este in general avantajoas din punct de vedere financiar pe la occidentali (vorbim de cele inmatriculate la ei), mai ales daca circuli singur.

Fa-ti socotelile si daca la final da cu plus iti iei masina cu tine (si drumul RO-GB-RO costa destul :) )

Asta cu inchiriatul masini ar merge insa depinde si de costuri evident. Plus ca21106629_746845722173974_598016669258114

» Post actualizat in 11 Sep 2017 12:48

cel mai ieftin e sa iei acolo o masina in max 1000 lire si sa o dai cand termini - sau sa o aduci in ro si o bagi la dezmembrari

La asta nu m-am gandit sincer. Sa-mi cumpar un cazan, sa pierd timpul inmatriculatul sau ce probleme o mai avea, sa schimb permisul, sa te rogi sa ajungi cu ea in tara? :eek:

 

Solutia: masina personala sau avionul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e ca la noi. Inmatriculatul e o formalitate, parca se face strict prin posta.

masinile de 500 - 1000 E sunt mai bune decat ce vezi la noi cu volan pe dreapta. Un prieten a schimbat masina recent si a dat un focus cu ceva de genul 500 lire. masina nu avea nimic, incepuse sa sune putin la bucsaraie dar clar puteai sa te plimbi linistit cu ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e ca la noi. Inmatriculatul e o formalitate, parca se face strict prin posta.

masinile de 500 - 1000 E sunt mai bune decat ce vezi la noi cu volan pe dreapta. Un prieten a schimbat masina recent si a dat un focus cu ceva de genul 500 lire. masina nu avea nimic, incepuse sa sune putin la bucsaraie dar clar puteai sa te plimbi linistit cu ea

E buna si varianta ta insa pentru cineva care vrea sa ramana mai mult timp in UK si care stie oarecum legile lor. Pe mine nu ma prea avantajaza: cauta masina, vezi daca-i buna, taxe, asigurari, poate un echivalent (RAR sau ITP), schimare permis. Sincer, ma cam depaseste situatia.

Eu practic de o saptamana caut un raspuns la o intrebare care, pe cat de banala pare pe atat de complicata este. Legea "y" duce la legea "x", asta la randul ei la legea "Z" si tot asa pana o iei cu capu si te lasi pagubas.

 

Ce zic astia de la PNLD

Thank you for your email.
In the UK it is a matter for a court to decide whether someone is a resident or not. In making their decision they will look at all the relevant circumstances - we can't make this decision.
We hope this information is of use.
Regards,
PNLD

(CS)

 

Adica poti sa vii dar dupa ce ti-o ridica si faci contestatie vezi tu cum sta treaba. :-L

» Post actualizat in 11 Sep 2017 14:05

Asa ca- i intreb inca odata. Daca ma opreste politia si eu conduc o masina cu numere romanesti (volan stanga), cu permis romanesc, eu lucrand in UK si am acel National Insurance number imi ridicati sau nu masina?

Dear Malin Ioan Chirila

Thank you for your email. Given the indications below regarding your four (4) month stay and the government guidelines concerning six (6) months in point (2), would suggest that this is acceptable. However, you may wish to go to the DVLA website;

https://www.gov.uk/government/organisations/driver-and-vehicle-licensing-agency

https://www.gov.uk/contact-the-dvla

I trust this assists.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...