Sari la conținut

Afacere-Spalatorie cu fise/pareri/impresii


BMWs1000RR
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 103
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Si mie imi plac spalatoriile astea, mi se par mai elegante si chiar imi place sa le folosesc. Sunt satul sa dau 3 lei la baetii aia care ma iau cu "bag-o la mine boss". Acuma eu cred ca este necesar o aplecare mai amanuntita in ceeace ce priveste constructia asemenei spalatorii, ma gandesc ca scurgerea aia cu tot ce implica nu o faci cu banii de tigari, aparatele alea se mai strica, duzele se infunda, trebe un calcul mai profi.

 

Mergi la un nene din ala din peco si intreaba-l cati trec pe la o spalatorie din asta pe zi/sezon vara-iarna, ce presupune intretinerea, scapa-i si tu 5 lei. Depinzand de costuri eu as baga de exemplu si plata cu cardul si as face 1 leu minutul dar cu prima fisa obligatorie de 5 min sa zic, si-si ia omul cat vrea el pe urma. Lipesti si un automat din ala de cafea langa si aia e.

 

Poate dintr-una singura nu te imbogatesti, dar cu 2-3...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le am notate toate. Am ceva neclaritati dar sper sa le rezolv. Am in plan o spalatorie, deocamdata. Daca treaba merge, totul e ok, nu vad motiv si pentru a doua. In alt oras, bineinteles. Dar nu vreau sa ma gandesc deja la a doua ca nu o am nici pe prima.

Baietii care ii vedeam ca intretin aparatura,pistele...si ii intrebam ceva, erau tare secretosi. Posibil le era frica sa nu devin concurent cu ei in Tm. Acolo nu imi trebuie asa ceva ca sunt destule deja.

» Post actualizat in 06 Sep 2017 11:21

De luat in calcul si ceea ce ai spus tu. Toate raspunsurile mai serioase pe aici clar le voi avea in vedere. Sper sa fie ok.

Salutare, ideea pare buna. Dar ia in considerare ca pe langa costul pistei/ pistelor mai ai nevoie de amenajarea suprafetei pe care vine montata. Canalizarea proprie, decantoare pt apa menajera, etc. Nu stiu exact ce presupune, dar costuri suplimentare sigur exista. Plus TVA. Plus achizitia initiala de detergenti, ceara, etc. La o astfel de spalatorie auto sigur nu cumperi produsele la bidon de 25L.

In afara de asta ai nevoie de cel putin o persoana care sa curete pistele din cand in cand de mizeria care ramane dupa masinile foarte murdare. Probabil vara nu e asa mult noroi, in schimb iarna este ceva de munca pt indepartarea noroiului inghetat, etc.

 

Daca la o masina presupunem ca se curata in medie cu 3 fise, adica 7,5 lei, la 500 de fise pe zi ar fi in jur de 165 de masini (aprox). Adica aprox 7 masini pe ora (daca va functiona non-stop). sau cu alte cuvinte aproximativ 5000 de masini pe luna.

500 fise/ zi= 1250 lei/ zi, adica 37500 lei/ luna. TVA inclus. adica aprox 31000 lei fara TVA. din care trebuie sa amortizezi investitia initiala, costurile de functionare si salarii( cel putin 1).

Daca investitia initiala o calculam la aprox 50000 eur fara tva, iar costurile de operare a statiei la aprox 70% din incasari, atunci in aprox 2 ani ai amortizata investitia. asta daca incasezi 500 de fise pe zi.

 

Un avantaj la acest tip de spalatorie e ca o poti muta daca nu merge intr-o anumita locatie, cu costuri relativ mici fata de investitia initiala. Dezavantajul e ca pot aparea cheltuieli neprevazute destul de insemnate la operarea zilnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca la o masina presupunem ca se curata in medie cu 3 fise, adica 7,5 lei, la 500 de fise pe zi ar fi in jur de 165 de masini (aprox). Adica aprox 7 masini pe ora (daca va functiona non-stop). sau cu alte cuvinte aproximativ 5000 de masini pe luna.

500 fise/ zi= 1250 lei/ zi, adica 37500 lei/ luna. TVA inclus. adica aprox 31000 lei fara TVA. din care trebuie sa amortizezi investitia initiala, costurile de functionare si salarii( cel putin 1).

 

Le am notate toate.

sa notezi nu-i suficient cocosila .. mult mai important este sa intelegi .

 

daca nu erai tractorist poate ai fi inteles ca 500 fise pe zi este o cifra pe care nu o vei atinge decat in vis , in realitate daca faci 50-100/zi (medie-an) e o "zi" buna, nu , nu vei amortiza in 10 ani pentru ca vei avea income mic dar multe cheltuieli fixe , in final mai bine iti cumperi inca un tractor si faci ce stii tu mai bine.

 

astea sunt biznisuri adiacente pentru benzinarii, hypermarketuri si alte treburi de genul ...

 

 

aia cu turistii care se opresc din drum sa-si spele masina e tare rau :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca taceai nu picai de maimutoi. n ai tu habar ce inteleg si ce nu, este?

Nu ma intereseaza sa amortizez investitia nici in 12, nici in 24 de luni...nici cat vrei tu! Nu fac credit, nu i au bani din banca, n o sa fie rate, deci care e problema? 50 de fise pe zi? Esti papagal rau de tot, ca pe majoritatea topicurilor, normal.aia inseamna sa fie 15 masini zilnic. In cazul asta ajunge o singura pista. Ma rog, vezi ti tu de treaba ca esti cam pampalau!

 

Iar aia cu turistii e prea mult pentru unul ca tine ca s o inteleaga. E un oras pe clisura Dunarii si da, din mai pana in septembrie e plin de ei. Ai prins o?

Editat de BMWs1000RR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chiar bine. Ca in orice afacere, vrei sa tii cheltuielile cat mai low posibil.

 

Cunosc spalatorie in Bucuresti (Militari), afacerea merge f bine (se vede dupa masinile "patronului"), mereu e full de clienti (am asteptat si 30 min cateodata),are acces la reteaua Apa Nova, dar apa o ia din put. Just something to think about...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu poti sa faci un calcul asa ,,,gata spal 500 de masini pe zi. ....probabil si din cauza asta unii deschid in 4-5 locatii, caci incaseaza putin la fiecare locatie...e ca si cum ai avea o garsoniera si o inchiriezi. scoti 300 euro, nu e afacere...dar la 10 garsoniere este alta treaba!

 

dar daca ai un spatiu cu vad bun , fel si fel de marketuri...ditamai bulevardul de ce sa nu incerci!?!

 

dar ca la orice afacere....poate sa ti mearga sau sa nu ti mearga!...

 

ideal ar trebui vorbit cu cineva care deja are ..

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moldova noua este orasul. Oricum eu nu fac planuri ca tiganul. Nu ma bazez pe nimic decat pe locuitorii acestui oras, numarul masinilor si numarul spalatoriilor existente momentan. Tot timpul sunt masini la spalat. Aici nu am mai pus ca sunt o gramada de sate in jurul orasului pe o raza de 60 km, toate pe malul Dunarii. Nu e problema daca nu fac sau nu reusesc, ideea era sa fie ceva util pentru lume si productiv pentru mine.

» Post actualizat in 06 Sep 2017 12:59

Ce conteaza ce masini are un patron de o spalatorie? Cand el foarte simplu mai poate avea un alt mega business, iar prin spalatorie face altceva. Asa si eu imi scot masinile in strada, care mai de care, dar eu nu s patron niciunde ... nu asta conteaza.

Nu e chiar bine. Ca in orice afacere, vrei sa tii cheltuielile cat mai low posibil.

 

Cunosc spalatorie in Bucuresti (Militari), afacerea merge f bine (se vede dupa masinile "patronului"), mereu e full de clienti (am asteptat si 30 min cateodata),are acces la reteaua Apa Nova, dar apa o ia din put. Just something to think about...

Editat de BMWs1000RR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este buna.

Banuiesc ca ar tine la pasionati sau la oamenii mai meticulosi. De asemenea la genuk asta de spalatorie te duci doar cand ai masina un pic murdara sau prafuita, nu cand ai jeg pe masina.

La 2.5 lei este convenabil pe fisa. Poti face fisa 4 lei de exemplu.

Eu la OMV de pe Vasile Milea spal E90 cu 2 fise de 5 lei, 3minute de fisa, dar sunt contra cronometru si un pic "stresat". Nu sunt multumit de presiunea pe care o au.

Symbolul in spal lejer cu 2 fise am timp.

 

Singura problema pe care o vad eu, financiar vb este ca daca eu am masina plina de noroi de la tara sa zicem. Imi convine mai mult sa ma duc la spalatorie sa dau 15lei cu tot cu bacsis si sa fie curatata in 15minute ca noua.

Daca as veni cu masina plina de noroi la o spalatorie auto cu fise as cheltui mai mult de 15lei as cheltui 20de lei si imi ramane mie datoria sa o sterg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine e sa vb cu cineva care furnizeaza servicii care te pot ajuta in demersul tau. Gasesti contacte pe net, daca nu ti-e lene sa cauti. Bineinteles ca iti va spune cifre umflate, insa daca citesti printre randuri te vei prinde de cum ar putea sa mearga businessul.

Cunosc spalatorie cu 8 (opt) boxe de genul asta, in Turda (aprox 50000 locuitori) la care e coada in majoritatea timpului. Sigur nu face 500 de fise pe zi, poate 500 de masini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De asemenea cred ca ar trebui amplasata intr-o zona mai corporate asa de birouri sau intr-o zona rezidentiala cu blocuri. Cei care stau la casa cred ca isi spala singuri cu furtunul masina sau motocicleta macar in 50% din cazuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica nu face 500 fise/zi dar face 500 masini??

Pai la o masina iei minim doua fise, deci sunt 1000 fise din scurt.

Cel mai bine e sa vb cu cineva care furnizeaza servicii care te pot ajuta in demersul tau. Gasesti contacte pe net, daca nu ti-e lene sa cauti. Bineinteles ca iti va spune cifre umflate, insa daca citesti printre randuri te vei prinde de cum ar putea sa mearga businessul.

Cunosc spalatorie cu 8 (opt) boxe de genul asta, in Turda (aprox 50000 locuitori) la care e coada in majoritatea timpului. Sigur nu face 500 de fise pe zi, poate 500 de masini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De asemenea cred ca ar trebui amplasata intr-o zona mai corporate asa de birouri sau intr-o zona rezidentiala cu blocuri.

vorbim de Moldova Noua colegu'

oamenii business /corporate si cei din zone rezidentiale crezi ca isi spala masina in astfel de locuri??

ei dau banii pt spalare all inclusive, si in timpul ala stau la o cafea

eventual cand au chef de bibileala, isi spala acasa atelajele, cu karcherul propriu

aceste spalatorii NU sunt orientate pt clienti business / corporate / rezidentiale

wake up man! :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este buna.

Banuiesc ca ar tine la pasionati sau la oamenii mai meticulosi. De asemenea la genuk asta de spalatorie te duci doar cand ai masina un pic murdara sau prafuita, nu cand ai jeg pe masina.

La 2.5 lei este convenabil pe fisa. Poti face fisa 4 lei de exemplu.

Eu la OMV de pe Vasile Milea spal E90 cu 2 fise de 5 lei, 3minute de fisa, dar sunt contra cronometru si un pic "stresat". Nu sunt multumit de presiunea pe care o au.

Symbolul in spal lejer cu 2 fise am timp.

 

Singura problema pe care o vad eu, financiar vb este ca daca eu am masina plina de noroi de la tara sa zicem. Imi convine mai mult sa ma duc la spalatorie sa dau 15lei cu tot cu bacsis si sa fie curatata in 15minute ca noua.

Daca as veni cu masina plina de noroi la o spalatorie auto cu fise as cheltui mai mult de 15lei as cheltui 20de lei si imi ramane mie datoria sa o sterg.

Daca este dedurizata apa, nu ma trebuie stearsa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 rampe x 1 masina la 20 minute = 12 masini pe ora (sa zicem) . 12 masini x 3 fise (nu pun 4) = 36 fise / h. La 9 ore ai 324 fise . Dar sa zicem ca poate nu ai fluxul asta tot timpul . Si totusi noaptea mai ai ceva clienti. Mie personal mi se pare foarte plauzibil un 300 fise pe zi. La un pret de 2,5 lei fisa , ai 750 lei venit pe zi. Eu cred ca toate cheltuielile pe zi nu depasesc 300 lei, asta insemnand ca ramai cu 100 E pe zi profit impozabil. La 30 zile , ai 3000 E . Si poti sa mai tai din el, ca poate nu e chiar asa , dar tot mi se pare ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am spus 300 fise. De aici mai scad 50 daca trebuie ca sa fie cat mai real. E clar ca vor fii si zile slabe si zile cu peste 300 fise/zi.

Si cu 1500€/luna daca raman, ceea ce e chiar destul de simplu de realizat...eu spun ca e ok. Mentenanta la aparatura, pompe facuta ca la carte si trebuie sa fie ok. La inceput mai greu, pana se obisnuieste lumea, pana prinde smecheria, etc. Se poate zic eu. Iar amortizarea investitiei nu ma intereseaza daca o fac in 2-3 sau 4 ani. Mai mult de atat nu are cum .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...