Sari la conținut

Bucuresti - Buzau - Siriu - Brasov - Cheia - Bucuresti


SONYC
 Share

Postări Recomandate

Salutare,



Sambata dimineata (09.09.2017), ora 06.00, plec pe traseul Bucuresti - Buzau (Vulcanii noroiosi) - Siriu - Brasov - Cheia - Valenii de Munte - Ploiesti - Bucuresti (477 de km)



Apasa AICI pentru link-ul catre ruta



Punct de intalnire - Benzinaria Petrom din comuna Afumati nr. 152 (langa Doraly)



Subliniez faptul ca nu ies la alergare, vreau sa observ peisajul!



Las datele de contact in cazul in care doreste cineva sa se alature: Cristi - 0747.048.787


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

nu e deloc rau nici traseul sugerat de tine, cu mentiunea ca as opri totusi 15-20 de minute la Vulcanii Noroiosi.

 

Da-mi de veste daca te hotarasti si bagam o tura Sambata. Pana in prezent a confirmat doar Cosmin, cu tine am fi 3 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ ca voi plecati abia la 08.30 pe traseu. E cam tarziu pentru programul meu, vreau sa ma intorc ceva mai repede inapoi.

 

Poate ne intersectam pe traseu, oricum ar fi asfalt uscat sa aveti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@SONYC: Eu cand am fost la vulcani am pierdut 2 ore (cred) doar acolo. Nu mai fusesem vreodata, deci a trebuit sa vad ambele locatii (Paclele Mari si Mici). Ideea e ca prima data am mancat la restaurantul ala de langa parcare, am vizitat Paclele Mari, apoi ia motorul si du-te in locatia cealalta (vezi ca e o portiune de 200m neasfaltata), acolo ai de urcat un deal de iti dai sufletul (erau vreo 35 grade cand am fost eu, deci imagineaza-ti), vizitezi Paclele Mici si apoi retur.

 

Nu va incapatanati sa mergeti pe E85 sau Mizil-Buzau doar asa, ca sa nu treceti pe acelasi drum de 2 ori. Varianta Valenii de Munte - Calvini e superba ca drum/peisaj, plus ca abia vezi cate o masina pe acolo.

 

Am atasat varianta de traseu pe care am facut-o eu in ziua aceea. Scuze ca-i imagine, dar am salvat-o atunci asa ca sa o trimit cuiva. Va prindeti voi ce si cum ;)

 

post-71050-0-31864600-1504716551_thumb.png

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ovi_ice

 

la Vulcanii Noroiosi am fost de 3 ori :) Prima data cu bicicleta, m-am si cazat de altfel o seara acolo. Am mai revenit de doua ori, cu masina insa. Paclele mici sunt in opinia mea mult mai spectaculoase fata de Paclele mari. Vreau sa ajung pentru ca imi place foarte mult drumul prin sat. Chiar de ar fi sa pierdem doua ore, nu-i bai, ziua e lunga iar noi plecam la drum dis de dimineata.

 

Cat despre traseu, vreau sa parcurgem mai repede prima portiune astfel incat sa nu fie nevoie sa marim pasul in zonele unde o sa avem si ceva peisaj. Sarata-Monteoru parea interesanta, dar vad ca scriu baietii pe celalalt topic ca e multa mizerie pe drum. Multumim oricum foarte mult pentru informatii/sugestii!

 

@pandy

 

Super, ma bucur ca poti ajunge ;)


» Post actualizat in 07 Sep 2017 13:02

Cosmin, Iulian, desi initial prognoza meteo pentru Sambata era ok, acum arata ploaie. E ok si pentru voi sa o amanam pentru Duminica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e o problema, pe mine nu ma afecteaza.

» Post actualizat in 08 Sep 2017 13:41

Pe seara sa verifici vremea, poate s-a mai schimbat si o taiam maine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe cai flacaii mei, maine se anunta vreme buna!

 

Cu permisiunea voastra schimb oleaca si traseul: click!

 

Ne intalnim la ora 06.00 la benzinaria Rompetrol de pe Sos. Andronache, cea care este imediat pe partea dreapta dupa linia de cale ferata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai sta pe ganduri man, e tura faina :P

 

Stii unde ne gasesti daca te hotarasti. Multumim!


» Post actualizat in 14 Sep 2017 18:55
E inca intuneric cand suna alarma telefonului. Crap oleaca geamul si simt adierea rece a vantului pe sira spinarii, f.u.t.u-i ceapa m.a-sii, iar trebuie sa iau izmenele pe mine.
Ajung la benzinarie. Iulian, mai matinal decat mine, e deja aici. In scurt timp soseste si Traian alaturi de Valentina. Purcedem la drum.
De la Adancata o luam spre Salciile - Gradistea - Baba Ana - Mizil. De aici Traian ne sugereaza o ruta ocolitoare dar foarte frumoasa. Nu stam pe ganduri si il punem in fata coloanei. O luam spre Hales si poposim la Manastirea Ciolanu.
post-69084-0-50258900-1505415085_thumb.jpg
post-69084-0-62473800-1505415092_thumb.jpg
post-69084-0-91776500-1505415128_thumb.jpg
Ne continuam drumul spre Magura - Berca - Vulcanii Noroiosi.
post-69084-0-40233200-1505415134_thumb.jpg
post-69084-0-62975400-1505415139_thumb.jpg
post-69084-0-68401200-1505415144_thumb.jpg
Caldura mare monser, incepem sa inlaturam izmenele termice si plecam spre Siriu. Facem o fotografie la baraj si ne bucuram de peisaj si de curbe.
post-69084-0-98673900-1505415149_thumb.jpg
Cotim spre Sacele, oprim la un restaurant pe Cheia unde mai bagam ceva la ghiozdan si din nou in sa. Oprim pentru alimentare in Valenii de Munte. Tot aici ne despartim de Traian si de Valentina, care decid sa inopteze la niste rude din Campina.
Ne alegem insa cu alti doi motociclisti la drum, i-am intalnit in benzinarie si aveau ca destinatie tot micul Paris. Ne prinde noaptea, dar ne descurcam.
Trag mobra in fata casei si bordul afiseaza 515 km parcursi. Nu-i mult, nu-i putin, dar o fo' fain tare!
Ma bucur ca v-am avut ca si parteneri de drum. Va astept cu drag si cu alta ocazie!
PS. Mai putin pe tine Iulian, sa pleci tu cu 3 fete in concediu, nu nu, asa ceva NU se face!!!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ai gresit drumul, nu trebuia prin Salciile-Boldesti, cel mult Salciile-Fulga, dar corect era Adincata-Ciorani-Fulga-Mizil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma refeream la starea drumului si la ocol, cunosc zona ca si curtea mea, sint in zona din 2000 si fac tot sud-estul judetului PH lunar, dar nu numai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...