Sari la conținut

RTW 2018


bezsnei_andor
 Share

Postări Recomandate

Sa adaug si eu cateva chestii pe care le consider necesare (ADVRadu a zis si el dintre ele):

 

- primus pe benzina - foarte bun pentru ca foloseste benzina la care capacitatea calorica e mare. Iti fierbe 2L de apa in 1 minut. Cele pe gaz merg foarte greu - cam 10min la 2L de apa. Dezavantajul e ca imprastie mirosul de benzina in bagajele unde-l tii asa ca trebuie tinut in bagajul cu scule. Ai bagaj cu scule si piese, da?

 

- E bun un ungator de lant. La drumuri lungi nu mai e fezabil un spray de lant. Eu am un scottoiler (nu-l recomand o sa spun de ce mai jos) si-l implu cu ulei de care gasesc la benzinarii. Am observat ca merge bine uleiul ATF.

De ce nu-mi place scottoiler? Pentru ca se bazeaza pe caderea uleiului datorata greutatii proprii. Iar uleiul are vascozitate diferita la temperaturi diferite. Daca-l reglezi sa picure cum trebuie dimineata la 5-10 grade o sa iti curga suvoaie dupa-miaza la 40-45 de grade. Ei iti vand uleiul lor de vara sau de iarna, sure, abia astept sa merg cu canistra de ulei special de lant dupa mine :) Si sa schimb in fiecare dimineata uleiul ca e nevoie de ala de iarna.

 

Am studiat ceva timp problema si cel mai bun ungator e cel care are o mica pompita ce primeste un impuls si impinge pe lant o picatura. Faptul ca impinge ulei in loc sa il lase sa curga, il face sa fie independent de vascozitatea uleiului. Cantitatea de ulei se controleaza prin numarul de impulsuri pe minut.

Cei de la scott fac si unele cu GPS si care se ajusteaza in functie de temperatura dar deja e exagerat si functioneaza doar cu uleiul lor ca deh trebuie sa-l cumperi de la ei. Si cred ca tot pe caderea uleiului se bazeaza. Si oricum e prea complicat ca are pe ghidon o comanda. Si nimeni nu se gandeste la cei care fac adventure si nu vor sa-si bata capul cu tipul de ulei si reglaje in functie de temperatura.

Asa ca oilere cu pompitza am vazut unele manuale la care apesi din cand in cand pe piston, si singurul care chiar imi place si e automatic e PDOiler: http://www.pdoiler.co.uk/ - cam scump dar are o pompitza cu un electromagnet exact asa cum trebuie. Acum, pentru cei electronisti/softisti, partea aia de comanda se face simplu cu un arduino, doar pompita trebuie cumparata. Poate fi un proiect de iarna interesant si probabil un mic business pentru ca se pare ca multi producatori nu inteleg ce e cu adevarat nevoie la un oiler.

Hai ca am terminat cu oilerul.

 

- haine de vara nu iti trebuie multe. Orice drum lung trece prin asia si acolo vei gasi ce tricouri vrei si cu ce brand-uri vrei :) ieftine ca braga. Tricouri de plastic sunt bune, se spala in camera de hotel cu detergentul cumparat de la colt. In multe tari te roaga tanti de la hotel sa-ti spele lucrurile pe pret de nimic.

 

- hainele de iarna sunt foarte importante. Cele de ploaie sunt si mai importante(inclusiva manusile). Manere incalzite sunt cele mai importante.

 

Cred ca te-ai saturat de gadget-uri si o sa ai de fapt mai multe decat o sa ai nevoie.

 

Partea cu adevarat importanta e motocicleta si cat de bine merge ea. Un set bun de piese e neaparat necesar. Dar si mai important e sa stii sa repari pe drum motocicleta. Cand am fost acum 10 ani cu sotia in Albania, am facut o pana de cauciuc cand am plecat sa cumpar paine de la camping. SI erau vulcanizari una langa alta dar nici una nu dorea sa faca pana. Spuneau ca nu stiu. Cand m-am prins ca de fapt nu stiau sa dea roata jos (era cu camera) am dat-o eu si s-a rezolvat imediat.

Imi place in vest ca service-urile care se respecta (in zonele unde se face mult adventure) fac sesiuni gratis de reparatii cu public. Anunta pe forumuri ceva de genul: asta seara facem o sesiune de schimbat uleiul. Si oamenii merg sa invete trick-uri. Sau azi schimbam cauciucurile la o motocicleta de adventure. Sau schimbam o bujie la care se ajunge greu pentru ca am trantit-o in apa. Sau schimbam un disc de la ambreiaj pentru ca l-am fript facand off-road. Sau reparam o problema electrica. Si service-urile au de castigat din asta pentru ca oamenii vin si vad profesionistii la lucru, se cunosc intre ei, mai cumpara un gadget sau un accesoriu, etc.

Nu ma astept la service-urile de firma sa faca asta dar cele mici care vor sa intre pe piata ar putea sa incerce si ei sa faca asta.

De ce am scris povestea asta? Pentru ca daca simti ca ai nevoie de skill-uri tehnice poti sa te duci la un service sa le spui, uite stau si eu cu voi aici cand lucrati la o motocicleta si vreau sa invat pentru ca plec intr-o calatorie lunga. Unele service-uri o sa zica da altele poate nu. Dar asa inveti ceva mecanica/electrica.

 

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai face pe dracu ' . Ai bea ca porcu , ti-ai lua o casoaie , 3 moto pe care le visai de mic +2 masini scumpe , ai merge intr-o excursie exotica si dupa ti-ai fierbe mintea unde sa tii banii si ce sa faci cu ei . Cine face ture de genul , le face si gata ..nu asteapta castiguri la loto .

Editat de JUST4TNT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai vezi , aia ziceam si eu . Cam 90% din tot ce am scris mai sus am si eu -fara sa castig la loto - dar eu recunosc ca nu am 00 sa plec un an si jumate de nebun prin lume cu moto . Nu de loto ai nevoie ca sa faci asta ci de o doza un pic mai mare de '' nebunie'' . Familia , varsta , comoditatea , etc fac ca eu si 98% din cei care motociclesc sa fim sub pragul ala de nebunie in a pleca intr-un worldtour .

Succes si drumuri usoare aventurierului !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Asteapta sa se intoarca si atunci o sa stie . Socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ. In plus de asta depinde de fiecare cat e de cumpatat sau mai putin cumpatat. Daca esti plecat 1 an , diferenta intre o persoana si alta la cheltuieli poate fi usor de 20.000eur .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...