Jump to content

Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

Kawasaki VN S sau Suzuki Intruder M800

Kavasaki VN S

• Please log in to reply
38 replies to this topic

#21 ZAPPY

ZAPPY

TeTeA

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,960 posts
  • Interests:To ride again tomorrow!
  • Moto: Chopper de viteza
  • Club: CIRC SI BALAMUC

Posted 30 August 2017 - 04:22 PM

VN1500 Mean Streak a fost nou in 2003 parca. Apoi le-au facut de 1600. Daca ai ceva experienta, merge.

Ca incepator iti rupe capul. Punct.

Nu exista comparatie intre Mean Streak si VL 800. Al doilea e mult mai "domestic", si mai linistit, deci probabil o sa vrei ceva mai mare la un moment dat.

L.E. Eu nu stiu cum scoateti comparatiile astea, 800 vs. 1500/1600. Macar ati citit un singur articol despre fiecare? Ceva date tehnice v-au ramas in minte? Hai sa comparam 800 de euro cu 1600 de euro. Voi ce ati alege? 

Edited by ZAPPY, 30 August 2017 - 04:24 PM.

IF SPEED DOESN'T SCARE YOU, THE BIG TRUCK AROUND THE CORNER WILL!!!

"I would rather be sitting on my motorcycle, thinking about God,

than sitting in church, thinking about my motorcycle."

shoei_qwest-logo-250.jpg

#22 smoke4art

smoke4art

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 5 posts

Posted 30 August 2017 - 05:53 PM

VN1500 Mean Streak a fost nou in 2003 parca. Apoi le-au facut de 1600. Daca ai ceva experienta, merge.

Ca incepator iti rupe capul. Punct.

Nu exista comparatie intre Mean Streak si VL 800. Al doilea e mult mai "domestic", si mai linistit, deci probabil o sa vrei ceva mai mare la un moment dat.

L.E. Eu nu stiu cum scoateti comparatiile astea, 800 vs. 1500/1600. Macar ati citit un singur articol despre fiecare? Ceva date tehnice v-au ramas in minte? Hai sa comparam 800 de euro cu 1600 de euro. Voi ce ati alege? 

Ai citit ca am cerut pareri ale oamenilor care au mers pe ele? Comparatiile tehnice sunt facute deja.

Stiu care pot fi diferentele de putere si ce inseamna ele. Eu am intrebat dpdv al confortului, al autonomiei la un plin, al fiabilitatii lor...

Daca ma interesa doar sa cumpar cel mai puternic motor, cred ca ma descurcam si singur. Dar daca tu crezi ca diferenta intre ele e doar de putere si de cuplu, atunci nu cred ca esti cel mai avizat sa-mi raspunzi acum.

#23 Nocturnus85

Nocturnus85

UCIG√-L-TOŃCA

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,147 posts
  • Interests:Metale grele feroase si neferoase, motoare, street photography
  • Moto: Harley Davidson Sportster 883
  • Numar: nou

Posted 30 August 2017 - 09:21 PM

VN-ul 1500/1600 e lung cat un vapor si lat cat un teren de fotbal. Mean Streak-ul are un look mai ,,sportiv'', o pozitie usor mai agresiva si are turometru. Pentru mine, Kawa iese invingator chiar si comparand VN 1500/1600 Vs Intruder 1500. Desigur, eu sunt subiectiv deoarece am un ghimpe impotriva Intruderelor. :D Ca fiabilitate, daca au fost intretinute corespunzator nu vei avea probleme mari cu niciuna dintre ele. Poti vizita si forumuri specializate de Vulcan si Intruder. La un search pe google sunt destule comparatii. ;)

#24 ZAPPY

ZAPPY

TeTeA

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,960 posts

Posted 31 August 2017 - 06:55 AM

Ai citit ca am cerut pareri ale oamenilor care au mers pe ele? Comparatiile tehnice sunt facute deja.
Stiu care pot fi diferentele de putere si ce inseamna ele. Eu am intrebat dpdv al confortului, al autonomiei la un plin, al fiabilitatii lor...
Daca ma interesa doar sa cumpar cel mai puternic motor, cred ca ma descurcam si singur. Dar daca tu crezi ca diferenta intre ele e doar de putere si de cuplu, atunci nu cred ca esti cel mai avizat sa-mi raspunzi acum.

Scuze ca ti-am rapit din pretiosul timp.
Fa un topic in care intrebi ce vrei tu sa compari, agrise cu gutui, ca sa nu mai poluam aici.
Ai permis?

L.E. Am mers pe amandoua! Acum gata, fugi inapoi pe youtube, ca tu stii mai bine!

Edited by ZAPPY, 31 August 2017 - 06:58 AM.

shoei_qwest-logo-250.jpg

#25 smoke4art

smoke4art

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 5 posts

Posted 31 August 2017 - 12:06 PM

VN-ul 1500/1600 e lung cat un vapor si lat cat un teren de fotbal. Mean Streak-ul are un look mai ,,sportiv'', o pozitie usor mai agresiva si are turometru. Pentru mine, Kawa iese invingator chiar si comparand VN 1500/1600 Vs Intruder 1500. Desigur, eu sunt subiectiv deoarece am un ghimpe impotriva Intruderelor. :D Ca fiabilitate, daca au fost intretinute corespunzator nu vei avea probleme mari cu niciuna dintre ele. Poti vizita si forumuri specializate de Vulcan si Intruder. La un search pe google sunt destule comparatii. ;)

Great! Daca se simte asa de mare, inseamna ca e si ceva mai comod, cel putin pt mine. Intre VL800 si VL1500, mi s-a parut mai ok cel de 800 din cateva considerente. In mod special capacitatea rezervorului, care e aceeasi, dar consumul e mai mic la 800.

Eram destul de hotarat la VL800, dar un sustinator de Vulcan mi-a dat cateva argumente de fiabilitate, pe care eu le-am considerat solide.

Am tot cautat comparatii, dar e altceva cand iti spune asta un om care le-a calarit pe amandoua. Un sustinator actual de Intruder, doar ca de 1800, fost posesor de VN1500, mi-a zis "nu pot sa nu-ti recomand Intruder-ul, dar sa stii ca am iubit Vulcanul ala".

De asemenea, franele par mai ok pe VN.

Ma intereseaza comparatia asta pentru ca vreau sa fac schimbarea de la auto la moto, pentru perioada de vara. In general fac cam 40 000 km pe an cu masina, dintre care 70-75% din drumuri sunt in perioada de primavara -> toamna. Stiu ca mai sunt si alte tipuri de cruisere, dar nah... preferintele vizuale sunt prea puternice. :D

#26 Nocturnus85

Nocturnus85

UCIG√-L-TOŃCA

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,147 posts
  • Interests:Metale grele feroase si neferoase, motoare, street photography
  • Moto: Harley Davidson Sportster 883
  • Numar: nou

Posted 31 August 2017 - 12:33 PM

Daca te hotarasi pe Kawa si iti plac vacile mari, personal m-as uita la 1600 Nomad. Fizic vorbind e mai mare ca un Road King de la Harley Davidson. Ai cutii de plastic laterale si parbriz  in varianta stock. 

#27 Sabin_gabriel

Sabin_gabriel

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 347 posts
  • Moto: BMW F650

Posted 31 August 2017 - 04:07 PM

Mai tinere(vocea lui Iliescu). Daca ai bani si capul pe umeri ia-ti si rocket 3. Conteaza doar sa nu te arunci mai mult decat trebuie,poti merge pe orice atat timp cat te comporti responsabil. Vrei ceva fain de care sa nu te plictisesti rapid=motor mare. Vad ca nu iei nimic in calcul de la honda. Vtx-ul este foarte fain,desi si eu sunt fan kawasaki.
Te intereseaza consumul? Toate vor consuma mai mult cand vrei sa ii auzi tobele in mers. Vorbesti de motoare de 4500-5500 de euro si te intereseaza 1-2litrii in plus la suta? Ia in calcul mai bine reviziile si mai presus de asta echipamentul. Choperele in general sunt caca in oras,dar daca le iubesti te obisnuiesti :)
Trebuie sa pun aceeasi intrebare ca si colegul de mai sus:ai carnet?

Edited by Sabin_gabriel, 31 August 2017 - 04:11 PM.

#28 smoke4art

smoke4art

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 5 posts

Posted 31 August 2017 - 07:42 PM

Mai tinere(vocea lui Iliescu). Daca ai bani si capul pe umeri ia-ti si rocket 3. Conteaza doar sa nu te arunci mai mult decat trebuie,poti merge pe orice atat timp cat te comporti responsabil. Vrei ceva fain de care sa nu te plictisesti rapid=motor mare. Vad ca nu iei nimic in calcul de la honda. Vtx-ul este foarte fain,desi si eu sunt fan kawasaki.
Te intereseaza consumul? Toate vor consuma mai mult cand vrei sa ii auzi tobele in mers. Vorbesti de motoare de 4500-5500 de euro si te intereseaza 1-2litrii in plus la suta? Ia in calcul mai bine reviziile si mai presus de asta echipamentul. Choperele in general sunt caca in oras,dar daca le iubesti te obisnuiesti :)
Trebuie sa pun aceeasi intrebare ca si colegul de mai sus:ai carnet?

Nu-mi plac la fel de mult modelele de la Honda. De-aia nu le iau in considerare.
Echipamentul e ales deja. La asta sunt lamurit. :))
Consumul nu e atat de important, cat autonomia unui rezervor. Eu am de mers prin santier, iar multe dintre ele sunt si la 50km de o benzinarie... Cel putin una decenta. Consumul e luat in calcul intre 5 si 7%, la drum lung.
Cheltuielile de intretinere nu sunt asa departe de la un model la altul, iar reviziile propriu-zise mi le fac, ca si la masina, singur.
Si da. Am permis. De ce?

#29 Bart Bz

Bart Bz

refuse/resist!

• Super Membru
  • PipPip
  • 666 posts
  • Interests:rock
  • Moto: KW VN 800 Classic
  • Numar: BZ 84 ROK
  • Club: Simpatizant STEAUA

Posted 31 August 2017 - 08:48 PM

Cum îți spunea și Zappy, dacă ești începător NU îți lua motor prea mare, adică peste o mie. Și asta din mai multe motive: sansele sa scapi intreg din primul an sunt mult diminuate și nici nu te vei bucura de el, vei avea parte de o lupta permanenta cu monstrul de peste 300 kg și ciclistica de vapor, cel puțin la viteze mici. Părerea mea e sa ramai la unul din modelele cu care au deschis topicul, iar daca te vei plictisi după un timp, in poți schimba ulterior cu ceva mai mare.

Edited by Bart Bz, 31 August 2017 - 08:50 PM.

Be quick or be dead!!!

#30 Sabin_gabriel

Sabin_gabriel

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 347 posts
  • Moto: BMW F650

Posted 31 August 2017 - 10:41 PM

Nu-mi plac la fel de mult modelele de la Honda. De-aia nu le iau in considerare.
Echipamentul e ales deja. La asta sunt lamurit. :))
Consumul nu e atat de important, cat autonomia unui rezervor. Eu am de mers prin santier, iar multe dintre ele sunt si la 50km de o benzinarie... Cel putin una decenta. Consumul e luat in calcul intre 5 si 7%, la drum lung.
Cheltuielile de intretinere nu sunt asa departe de la un model la altul, iar reviziile propriu-zise mi le fac, ca si la masina, singur.
Si da. Am permis. De ce?

De permis eram curios atat :)
Cat despre autonomie cele facute pentru ture lungi bineinteles vor fi mai ok. Una peste alta trebuie sa fii realist cu tine insuti despre unde o vei folosi cel mai mult. Daca stii ca open roadul este raspunsul atunci ca bineinteles ca vn1500 este motorul pentru tine,mai ales nomadul de 1500 pe care il poti accesoriza maxim,inclusiv cu cateva chestii care cat de cat te vor proteja de vant. M800 este super in oras si merge "pana la mare",dar sa il faci de cursa lunga trebuie sa te pui pe modificari,incepand de la sei,intr-un final ii vei strica liniile si va arata a c800. PS:mai exista si Drifterul ;)

#31 birau1982

birau1982

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 38 posts
  • Moto: Kawasaki Vulcan S

Posted 01 September 2017 - 12:46 PM

@Mud Man - daca esti din TM putem rezolva sa vezi Vulcan S. Motorul este foarte ok pentru oras dar merge si la drum intins.

#32 Mud Man

Mud Man

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 3 posts

Posted 01 September 2017 - 03:46 PM

Birau,

Multumesc pentru invitatie, dar sunt din Urziceni (Ialomita). Imi este destul de greu sa vin tocmai in Timisoara.

Cum ajung in tara, am sa-l caut in showroom prin Bucuresti.

Vad ca toata lumea imi recomanda Intruderul. Unii zic ca VN S este pentru femei, altii zic ca este ''lesinat'', dar din cate imi dau seama nimeni nu a calarit unul pana la tine. 

Intradevar nu este motor V-Twin ca un cruiser adevarat si este mai mult naked. Dar pentru un incepator ca mine, nu vad in asta un dezavantaj. Dimensiuna ar fi un criteriu destul de important, in in rest puterea si NM sunt foarte apropiate de M800.  

Daca zici ca este OK si la drum intins, este un plus. Am de gand sa-l folosesc destul de des si pe autostrada. 

#33 pitesti2010

pitesti2010

Aventurier fricos

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,742 posts
  • Moto: Yamaha XV950R
  • Numar: prima
  • Club: Nu sunt inscris.

Posted 01 September 2017 - 10:25 PM

Sunt posesor de Yamaha XV950R. Arunca-ti un ochi si la acest model. Initial ma dusesem croit pe Vulcan S dar, am vazut si XV-ul si m-a cucerit din prima.
Ca pret, Yamaha este mai sus putin ca bani.
Avantaje si dezavantaje sunt intre cele doua modele.
Eu am 1.82 si 87 kg, si 44-45 la picior.
Mi-ar fi placut scaritele putin mai in fata. Dar trebuie kit special. La Vulcan S se pot regla nativ.
Pentru oras este minunata. La drum intins imi place enorm. Dar numai dupa ce mi-am pus spatar.
Eu stau bine pe ea. Dar cred ca sunt la limita maxima pentru ea.
Are si lipsuri: nu are indicator de treapta, nu are turometru. Pe mine ma incurca asta. As fi preferat una din cele doua.
Succes in decizia ta!

Ai venit aici? Saluta!
Pleci? Spune "La revedere!"
Ti s-a oferit ceva? Multumeste!
Nu intelegi? Intreaba!
Ai in plus? Ofera!
Tu nu ai? Nu invidia!
Gresesti? Cere-ti scuze!

Iti place sa te tratam asa? Trateaza-ne asa! 
Si da, dintre noi doi, fii primul care o face.

http://www.motociclism.ro/forum/index.php?/topic/749516-aplicatie-alerte-masina-si-motociclete/

#34 Hercules

Hercules

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 1 posts

Posted 20 October 2017 - 09:43 AM

Salut , si eu sunt incepator si tot la un Vulcan sa orientez , asta in primavara binenteles .

Intrebarea mea ar fi unde tot testa motorul acesta , eu vreau sa-l cumpar de nou totusi vreau sa simt cum stau pe el . Ma avantajeaza pozitia scaritelor si tinuta de drum , nu mai sunt chiar la prima tinerete asa ca viteza nu ma intereseaza ci placerea de a conduce.

#35 andreibbz

andreibbz

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 5 posts
  • Moto: GSXR 600
  • Numar: IF 01 BBZ

Posted 02 November 2017 - 08:03 PM

Salutare,
Eu detin de 1 an un Vulcan S de care sunt extrem de multumit, trecand de pe un GSX-R 600. Pentru mine in acest moment este cea mai buna alegere.
Eu am 1.92 si 90 kg si stau foarte bine pe ea.
Motorul de 61 CP isi face treaba cu 2 persoane fara probleme.
Referitor la sunetul evacuarii, este un motor euro 4 cu catalizator si se aliniaza normelor europene privind nivelul de zgomot admis. Daca vrei sunet iti pui evacuare de la TBR si ai rezolvat problema sunetului.

#36 Mud Man

Mud Man

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 3 posts

Posted 06 December 2017 - 02:03 AM

Salutare 

Multumesc pentru sfaturi. Am iesit din dilema topicului.

Dupa discutii aprinse, scandaluri, amenintari cu divortul (la 3 luni de la casatorie), asigurari de sanatate si de viata, mi-am pus sotia la punct si am fugit de acasa. Am cumparat (pe fuga) scula de mai jos. Tipul de la Transilvaniachoppers a parut serios. Voi vedea la primavara cat de fericita a fost alegerea. 

In privinta sotiei nu-mi fac griji. Am un plan foarte bine pus la punct. In caz de exil sau divort, voi trai fericit cu motorul in garaj si pe sosea. 

http://www.transilva...i-vn900-classic

#37 ZAPPY

ZAPPY

TeTeA

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,960 posts

Posted 06 December 2017 - 06:55 AM

Uau! Asta barbat, nu gaina jumulita! :)))

Felicitari, sa te poarte sanatos un milion de kilometri, sau pana il vinzi!
Felicitari!

shoei_qwest-logo-250.jpg

#38 JUST4TNT

JUST4TNT

....................

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,606 posts
  • Moto: VN900

Posted 06 December 2017 - 08:19 AM

Bravo ! O sa vezi la primavara ca a fost o alegere inspirata  :hug:  . E un motor fain , e usor ca incepator sa te obisnuiesti cu el , il ''simti'' usor . Orice info ai nevoie , vezi aici pe topicul de vulcan , pe vulcanforums.com  sau PM . 

Facebook is like a jail. You sit around, waste time, have a profile picture, write on walls and get poked by guys you don’t really know.

#39 Bart Bz

Bart Bz

refuse/resist!

• Super Membru
  • PipPip
  • 666 posts
  • Interests:rock
  • Moto: KW VN 800 Classic
  • Numar: BZ 84 ROK
  • Club: Simpatizant STEAUA

Posted 06 December 2017 - 09:39 PM

Frumoasa "jucărie", s-o stăpânești sanatos și fără accidente!

Be quick or be dead!!!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status