Jump to content

Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

Kawasaki VN S sau Suzuki Intruder M800

Kavasaki VN S

• Please log in to reply
38 replies to this topic

#1 Mud Man

Mud Man

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 3 posts

Posted 22 August 2017 - 06:47 PM

Salut,

Are careva Vulcanul VN S, cel aparut dupa 2015? Am vazut-o doar in poze si sunt curios daca e destul de mare pentru un rider de 1.83 cm si aproape 100 kg.

Sunt incepator, am luat permisul acum un an si spre rusinea mea nu mi-am luat motor, inca...

Scoala am facut-o pe un Kawasaki Ninja de 600 cc cam batran, dar foarte nervos. Aceasta scoala a constat in 3 sedinte in  poligon (de aprox o ora), o pauza de o luna, ca a trebuit sa plec la munca, inca doua sedinte in poligon, o tura prin oras cu instructorul in spate si apoi examenul.

Acasa m-am dat cu motorul fratelui meu de cateva ori, tot un Kawasaki Ninja de 600, dar nu este ce-mi trebuie mie din doua motive:

1. Nu vreau sa mor prea repede;

2. Imi plac mult mai mult cruiserele. 

O alta optiune ar mai fi Intruderul  M800.  Care credeti ca este mai Ok, deoarece nu vreau sa ma vada lumea pe ea ca si cum mi-as calari pisica?

Multumesc

#2 dionysos

dionysos

Legionar

• Super Membru
  • PipPip
  • 809 posts
  • Interests:Miscarea Legionara, Corneliu Zelea Codreanu, Horia Sima, Black Metal, fotografie si arta fotografica, The Doors, Dionysos, ocultism, Peste Noire
  • Moto: Yamaha XV 535, Honda XL 1000V
  • Numar: BZ 88 DUH, BZ 02 DUH
  • Club: Legio Noire

Posted 22 August 2017 - 06:57 PM

Intruderul e mai lung si are motor in V, ceea ce eu as prefera. VN-ul are doi cilindri in linie si e mai scurt. http://www.motorcycl...Vulcan s 15.htm http://www.motorcycl...der_m800 05.htm Daca ai bani e Kawa nou, mergi in showroom, urca-te pe unul si pune pe icneva sa-ti faca o poza, sa vezi tu cum arati ;)

Edited by dionysos, 22 August 2017 - 06:57 PM.

Eadem mutata resurgo

#3 gogO.

gogO.

house mill the girls

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,295 posts
  • Moto: SUZUKI SV1000 2003
  • Numar: B138GOG

Posted 22 August 2017 - 07:01 PM

sau intra pe cycle-ergo.com si baga-ti datele acolo, alege o mobra (sau 2, ca sa faci o comparatie intre ele) si o sa vezi cam cum arati pe ea/ele :cheers:

Oameni cu care am interacționat de-a lungul timpului, pe care ii recomand:

Thrasher * 0729 832 283 * Reparatii carene, cosmetizare moto, interventii minore (reglaje, schimburi consumabile)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

mexykanu * 0741 095 483 * Piese OEM/aftermarket, consumabile si accesorii MotoRush.ro

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

darian * 0722 564 409 * Reparatii/modificari sei

m2dmb.jpg

#4 Adixgl

Adixgl

Jupan pe doua roti

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,120 posts
  • Moto: Intruder M1500
  • Numar: de Romania

Posted 22 August 2017 - 07:03 PM

Vulcan S si intruder M800 sunt motociclete foarte diferite dupa parerea mea.

Vulcan S - motor cu 2 cilindri in paralel (suna cam lesinat) si transmisie finala pe lant (necesita intretinere mai atenta si deasa) - 61CP si cuplu 63Nm

http://www.motorcycl...Vulcan s 15.htm

M800 - motor cu 2 cilindri in V (suna grozav mai ales cu o evacuare custom) si transmisie pe cardan (adio frecat si uns lant) - 53 CP si cuplu 69 Nm

http://www.motorcycl...der_m800 05.htm

Eu zic ....Intruder :)

intruder.jpg

#5 Adrian M.

Adrian M.

EU

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,079 posts
  • Moto: tdm 900
  • Club: nu

Posted 22 August 2017 - 07:25 PM

Vulcanul nou, numa cruiser nu e. Adica, un cruiser fara vtwin, e o gluma. Nu are acelasi farmec. Eu am inceput pe cruiser, de 650. Dupa 1 an cautam altceva. Intial am zis ca iau unul mai mare, cu cc in plus, ca mi se parea cam... Calm. Pana la urma am schimbat clasa. Eu zic sa cauti mai multe tipuri de moto, sa te sui pe ele. Si vezi ce iti doresti in final. Cruiserul iti ingradeste la inceput viteza de invatare. E greoi, vireaza greu, nu se inclina prea mult, etc etc. INSA, daca tie iti plac cruiserele, nu sta pe ganduri.

#6 Paladin

Paladin

Incepator din cauza senilitatii

• Membru
  • Pip
  • 234 posts
  • Moto: Stryker

Posted 22 August 2017 - 07:28 PM

Depinde ce vrei sa faci cu motorul.

Daca mergi mai mult prin oras, VN S e ok, e un naked care se preface ca e cruiser.

Daca vrei cruiser adevarat iti trebe motor in V. Dar daca tot te uiti la Vulcan, uita-te la VN900 (custom sau classic, care iti place mai mult). Eu am avut un VN800 inainte, am iubit motocicleta aia foarte mult. Probabil stai mai bine pe un Vn900 decat pe un intruder, si motorul e un pic mai puternic.

Si da, verifica cycle-ergo.com, dar in nici un caz sa nu iti iei ceva fara un test drive cat mai lung.

Edited by Paladin, 22 August 2017 - 07:31 PM.

#7 JUST4TNT

JUST4TNT

....................

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,627 posts
  • Moto: VN900

Posted 22 August 2017 - 07:38 PM

Daca vrei cruiser clar M800  si nu VulcanS ...  

Facebook is like a jail. You sit around, waste time, have a profile picture, write on walls and get poked by guys you don’t really know.

#8 derkleine

derkleine

/dev/null

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,504 posts
  • Moto: FXDB
  • Numar: Alb

Posted 22 August 2017 - 07:42 PM

Daca vrei cruiser clar M800  si nu VulcanS ...  

Vulcan de 900 . Si mai fain . nu-i asa? :) 

tenor.gif

#9 JUST4TNT

JUST4TNT

....................

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,627 posts
  • Moto: VN900

Posted 22 August 2017 - 07:45 PM

Pt mine da ! Dar nu are ABS si de aia nici nu il mai poti cumpara nou in EU...

Edited by JUST4TNT, 22 August 2017 - 07:45 PM.

Facebook is like a jail. You sit around, waste time, have a profile picture, write on walls and get poked by guys you don’t really know.

#10 pitesti2010

pitesti2010

Aventurier fricos

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,757 posts
  • Moto: Yamaha XV950R
  • Numar: prima
  • Club: Nu sunt inscris.

Posted 22 August 2017 - 08:19 PM

La dimensiunile tale, alege Intruderul.
Vulcan S este pentru fete si pentru ghindoci. Este frumusica motoreta dar, nu e pentru tine.

Edit: la Kawasaki nu confunda Vulcan Nomad (VN) cu Vulcan S.
Vulcan Nomad ar fi bun pentru tine.

Edited by pitesti2010, 22 August 2017 - 08:22 PM.

Ai venit aici? Saluta!
Pleci? Spune "La revedere!"
Ti s-a oferit ceva? Multumeste!
Nu intelegi? Intreaba!
Ai in plus? Ofera!
Tu nu ai? Nu invidia!
Gresesti? Cere-ti scuze!

Iti place sa te tratam asa? Trateaza-ne asa! 
Si da, dintre noi doi, fii primul care o face.

http://www.motociclism.ro/forum/index.php?/topic/749516-aplicatie-alerte-masina-si-motociclete/

#11 Sabin_gabriel

Sabin_gabriel

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 363 posts
  • Moto: BMW F650

Posted 22 August 2017 - 08:22 PM

M800 clar. Nici nu te vei plictisi de ea prea curand.

#12 Bart Bz

Bart Bz

refuse/resist!

• Super Membru
  • PipPip
  • 666 posts
  • Interests:rock
  • Moto: KW VN 800 Classic
  • Numar: BZ 84 ROK
  • Club: Simpatizant STEAUA

Posted 22 August 2017 - 09:15 PM

Daca îți plac cruiserele clasice, cu "look-ul", sunetul inconfundabil, motorul v-twin, etc, alegerea ar fi Intruderul.
Daca vrei altceva, nu un clasic, care să aducă a cruiser, dar, in același timp sa fie mai manevrabil, mai rapid, mai "fasnet", sa zic asa, Vulcanul ar fi numai bun.
Baftă in alegere! :)

Be quick or be dead!!!

#13 ZZTOP

ZZTOP

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 862 posts

Posted 23 August 2017 - 12:36 AM

un BMW GS ptr tine s ar potrivi! stai sus, pozitie buna, masinarie ok

as merge pe Intruder

#14 Nocturnus85

Nocturnus85

UCIG√-L-TOŃCA

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,147 posts
  • Interests:Metale grele feroase si neferoase, motoare, street photography
  • Moto: Harley Davidson Sportster 883
  • Numar: nou

Posted 23 August 2017 - 09:47 AM

Personal nu-mi plac Intruderele. Nici cele vechi(vs6/800) nici cele noi. Desi au V2, suna ca niste monocilindre sparte indiferent de ce evacuare ar avea. Plastice cromate peste tot. Un fel de imitatie de piele care imita lemnul. Posesorii le lauda fiabilitatea totusi. Vulcan S, desi nu e un cruiser traditional, pare mai nervos si mai manevrabil. Motorul de pe Versys este elastic si se tureaza destul de mult fata de V-urile traditionale. Scaritele de la Vulcan S sunt reglabile ceea ce e un punct in plus. Personal as alege Vulcanul dintre cele doua. SIngurul lucru hidos la Vulcan este bordul dpmdv.

#15 Adixgl

Adixgl

Jupan pe doua roti

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,120 posts
  • Moto: Intruder M1500
  • Numar: de Romania

Posted 23 August 2017 - 03:23 PM

La 1,83m si 100kg pe Vulcan S nu il vad prea comod, pana la urma este o motocicleta "scurta" si spun asta pentru ca Mud Man este fix gabaritul meu.

Distanta intre roti este 1575mm la Vulcan S fata de 1655mm la M800, diferenta care conteaza enorm in ce priveste pozitia si confortul.

Edited by Adixgl, 23 August 2017 - 03:24 PM.

intruder.jpg

#16 ZZTOP

ZZTOP

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 862 posts

Posted 23 August 2017 - 09:39 PM

Personal nu-mi plac Intruderele. Nici cele vechi(vs6/800) nici cele noi. Desi au V2, suna ca niste monocilindre sparte indiferent de ce evacuare ar avea. Plastice cromate peste tot. Un fel de imitatie de piele care imita lemnul. Posesorii le lauda fiabilitatea totusi. Vulcan S, desi nu e un cruiser traditional, pare mai nervos si mai manevrabil. Motorul de pe Versys este elastic si se tureaza destul de mult fata de V-urile traditionale. Scaritele de la Vulcan S sunt reglabile ceea ce e un punct in plus. Personal as alege Vulcanul dintre cele doua. SIngurul lucru hidos la Vulcan este bordul dpmdv.

am avut Intruder volusia 800, un motor  nervos, acceleratie si cuplu. iar VOLUSIA 1400 sunt dementiale. se pot choppa cum vrei tu. au rupt piata in USA. extraordinar de fiabile.  intre un Harley si Volusia 1400, as merge pe Volusia fara ezitare.

#17 Nocturnus85

Nocturnus85

UCIG√-L-TOŃCA

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,147 posts
  • Interests:Metale grele feroase si neferoase, motoare, street photography
  • Moto: Harley Davidson Sportster 883
  • Numar: nou

Posted 25 August 2017 - 08:33 AM

am avut Intruder volusia 800, un motor  nervos, acceleratie si cuplu. iar VOLUSIA 1400 sunt dementiale. se pot choppa cum vrei tu. au rupt piata in USA. extraordinar de fiabile.  intre un Harley si Volusia 1400, as merge pe Volusia fara ezitare.

Nu exista Volusia de 1400, doar VS1400 ;) Au ,,rupt'' piata in SUA cand au intrat deoarece concurau cu motorizarea EVO de la HD(1340 cc) Chiar si asa, nu poti spune ca i-au lasat pe HD fara clientela :crack: . Despre chopperit nu mai zic nimic. Cantitatea de aftermarket si ideile care se pot aplica la HD sunt net in favoarea constructorului american....Deasemena nu spun ca Intruderele nu-s fiabile sau ca nu au cuplu. Parerea mea e suna ca un monocilintru si arata dubios iar cele noi sunt facute din plastic de oua Kinder.Din nou este parerea mea. Cat despre Intruder 1400 VS Harley, mi se pare usor deplasata expresia ta. Cu ce Harley compari? Ai mers pe modelul HD respectiv si faci o comparatie corecta? SI de ce vorbim despre Harley vs Intruder?Baiatul intreba intre Vulcan S Vs Intruder. :)

Edited by Nocturnus85, 25 August 2017 - 08:38 AM.

#18 DrDre

DrDre

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 332 posts
  • Moto: DL650
  • Numar: fara numar...fara numar..fara numar:P

Posted 26 August 2017 - 10:42 AM

La gabaritul tau....Intruder-ul (de 1500 ar fi si mai ok.) :)

Intzepator

#19 Sabin_gabriel

Sabin_gabriel

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 363 posts
  • Moto: BMW F650

Posted 26 August 2017 - 11:57 AM

La gabaritul tau....Intruder-ul (de 1500 ar fi si mai ok.) :)

Ar mai fi si honda vtx 1300.

#20 smoke4art

smoke4art

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 5 posts

Posted 30 August 2017 - 03:54 PM

Scriu si eu aici pentru ca sunt, relativ, in aceeasi dilema. Doar ca nu reusesc sa ma hotarasc intre doua modele care imi plac foarte mult. VL800, sau VN1500 Mean Streak.

E cam dificil test drive-ul, pentru ca nu vreau sa cumpar unul nou. Chiar si asa, nu se gasesc in reprezentante.

E cineva care a mers pe amandoua si poate da un sfat?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status