Sari la conținut

Bucuresti - Basarabovo - Ivanovo - Dve Mogili - Cerven - Comana


SONYC
 Share

Postări Recomandate

Salutare,



Sambata dimineata (26.08.2017), ora 08.00, plec pe traseul Bucuresti - Ruse - Basarabovo (manastire rupestra) - Ivanovo (manastire rupestra) - Dve Mogili (pestera Orlova Chuka) - Cerven (cetate medievala) - Nisovo - Straklevo - Ruse - Comana - Bucuresti (270 de km)



Apasa AICI pentru link-ul catre ruta.



Punct de intalnire - Benzinaria OMV din comuna 1 Decembrie.



Subliniez faptul ca nu ies la alergare, vreau sa observ peisajul.



In cazul in care doreste cineva sa se alature las datele de contact: Cristi - 0747.048.787


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul e bun (si imi place ca-i scurt), la intoarcere ti-as sugera sa nu intri in Comana acolo la complex (doar daca tii neaparat sa mananci sau n-ai mai fost) fiindca in weekend va fi plin de lume. Mai bine faci dreapta la Daia si urmezi traseul asta. E foarte bun drumul si liber (te mai intalnesti cu grupuri de ciclisti din cand in cand).

 

offtopic: sincer sa fiu, de cand is pe forumul asta am aflat de multe obiective turistice (marunte ar zice unii) de care n-am auzit pana acum...nu stiam ca exista atatea manastiri, pesteri si cascade de vizitat :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu imi place, e prea scurt :)))))))

 

Am fost la Comana de foarte multe ori, dar imi place traseul pana la rezervatie, atat cel prin padure cat si cel prin sate. In cadrul complexului nu tin sa intru, cel mai probabil voi manca ceva la bulgari, in Ruse.

 

Ce zici, te bagi la tura?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Cristi,

Esti prea aproape de Nicopole pe Istru si Cascada Kaia Bunar (are si un mic traseu de mers pe deasupra ei), ca sa nu te duci. Eventual renunta la Comana. Vezi topicul cu Varianta la Siriu; eventual si o baie la Kapinovski ;)

La Basarbovo platesti doar pe suveniruri si lumanari, iar la Ivanovo poti da si 8 lei. La Orlova nu mai stiu, iar la Nicopole 6 leva. Kaia bunar e gratis. Daca esti in forma si vrei cei 550 km, pestera de la Drianovo e 6 leva (si 1 leva halvita de casa).

Drum bun si vrem povesti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut trasan,

 

Comana e doar un punct de trecere, sa nu ma intorc tot pe DN. La Basarabovo nu platesc nimic, nu-s religios din fire :))))) Apropo, tot traseul propus l-am parcurs cu toacla, asa ca il cunosc foarte bine. La Orlova Chuka am platit 6 leva acum vreo 3 ani. Imi aduc aminte cum ghidul explica in detaliu, dar in bulgara, pentru ca nu stia o boaba de engleza.

 

Am vizitat anul trecut atat cascada Kaia Bunar cat si pestera de la Drianovo. Ce pot sa zic, is oleaca familiar cu tara vecina. Cu toate astea, sunt convins ca exista multe alte obiective inca nedescoperite. Astept si accept cu mare drag si alte sugestii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu imi place, e prea scurt :)))))))

 

Am fost la Comana de foarte multe ori, dar imi place traseul pana la rezervatie, atat cel prin padure cat si cel prin sate. In cadrul complexului nu tin sa intru, cel mai probabil voi manca ceva la bulgari, in Ruse.

 

Ce zici, te bagi la tura?

 

Imi face cu ochiul traseul asta, dar sambata mai mult ca sigur va trebui sa alerg pt alte treburi. Cand am vazut harta am fost la un pas sa zic ca ma bag, dar nu vreau sa promit ceva si sa nu ma tin de cuvant :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu ma bag. Mi-ar placea sa urcam la Cherven.

 

Alte sugestii pe care le stiu si pe care le-am vazut sunt putin mai departe, in apropiere de Veliko.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Pandy,

 

m-am gandit ieri si la o "prelungire" a traseului, mai exact: Ruse - Basarabovo - Ivanovo - Dve Mogili - Byala - Veliko Tarnovo - Palauzovo - Shipka Pass - Buzludzha - Cerven - Nisovo - Shtraklevo - Ruse - Comana - Bucuresti. Dus-intors, cu toate devierile de la traseu pentru obiective, nu se depasesc 600 de km.

 

Da-mi de veste daca iti surade traseul modificat (link). As prefera sa nu merg singur la drum.

 

 

Toate bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e problema, nu ma deranjeaza mai mult. Vreau sa ma plimb.

 

Nu tin neaparat sa merg la Basarbovo si Ivanovo, am fost de mai multe ori pe acolo. La Cherven sI Dve nu am fost, am trecut pe langa dar nu am ajuns.

 

Prelungirea asta ar insemna sa plecam mai devreme, adica ar fi mai util sa plecam devreme ca sa nu fim grabiti de intuneric.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Basarabovo eu unul as vrea sa opresc 10 minute, asa, pentru doua fotografii. Sarim insa peste Ivanovo si mergem direct la Dve Mogili, la pestera.

 

Putem pleca si mai devreme, nu ma deranjeaza. La ce ora te-ai gandit? 06.00? 07.00?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am gandit, dar cred ca un 6:00 ar fi mai bine. Nu e nici foarte racoare, ar fi tocmai bine. Nu am o problema cu trezitul.

 

Vedem, poate se mai lipeste cineva si nu vrea asa devreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super ;)


» Post actualizat in 25 Aug 2017 06:26

Neata,

 

va readuc aminte, maine dimineata, ora 06.00, benzinaria OMV din comuna 1 Decembrie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de parere ca drumul in sine reprezinta bucuria calatoriei, si nu destinatia.

 

Cu toate astea, nu gasesc placere doar in abordarea curbelor, ci si in celelalte lucruri care completeaza tura. In cazul de fata, faptul ca impart drumul cu alti oameni plus vizitarea unor obiective. Daca era vorba strict de curbe, din Cheia, TF, TA, TR, Bicaz nu ieseam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E tura ta, nu ma bag. Am fost la aproape toate obiectivele de care zici, intr-adevar e o tura de placere si de vizitat.

Doar ca eu nu am iesit de ceva vreme si am chef sa invart un pic rotile. De aia propuneam traseul celalalt.

 

Drum bun!

 

P.S. Mie mi-a placut cel mai mult sus la Rusenski Lom de unde se vede tot canionul! Si vederea de pe scari de acolo de la Orlova Chuka!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma ati facut varianta a doua completa ? Ce opriri ati facut si cum v-ati incadrat cu timpul ?

 

Azi am mers fix pe prima ta varianta (cea cu obiectivele de pe canionul Cherni Lom), distanta totala 296 km (de la mine din Chiajna si retur), am plecat la 8:30 si am ajuns la 19:30 inapoi acasa. Bine, la ora 17:00 m-am oprit la o taverna din Ruse sa mananc si imi venea sa ma culc acolo de oboseala :))

 

Am vizitat cele 2 manastiri rupestre (peisajul de la Ivanovo e wow), am facut si turul pesterii Orlovo (acolo se mai pierde ceva timp, ca deh, turul incepe la ora fixa), am fost si la cetatea Cherven. Ideea e ca daca vrei sa mergi pt vizitat (sa stai cat trebuie in fiecare loc, nici sa nu te lalai, dar nici sa te grabesti) pierzi multe ore/energie cu toate astea. Mai ales ca azi a fost cald, iar peste tot am avut de urcat scari :D. Daca lungesti la 600 km un asemenea traseu (sa zicem mai adaugi inca 2-3 obiective), pai sincer e cam epuizant (mai ales ca saua mea incepe sa ma "roada" dupa vreo 300 km).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...