Sari la conținut

Asta-i crima ,nu accident


virgil
 Share

Postări Recomandate

Am vazut la tv cateva imagini cu doi turisti nemti ,dintre care unul ucis de un descreierat roman care probabil tinea sa le arate ca Audi al lui este cea mai tare masina.A demonstrat-o ,a luat o viata si a nenorocit o familie.Sunt f convins ca cei doi circulau regulamentar ,echipati ca la carte dar din pacate au aflat tarziu ca in romania urangutanii pot conduce un autovehicul.D-zeu sa-odihneasca pe bietul turist dornic sa viziteze frumusetile tarii noastre.Am scris doar asa ,punandu-ma in situatia celui fara de vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vechea placa ,a schimbat directia de mers fara sa se asigure.poate afla si politia ca motociclistii instruiti nu circula in coloana ca indienii ci in zig-zag pt a avea spatiu mai mare de franare si vizibilitate mai buna.Intuesc ca cel lovit se afla langa ax ,berbecul a venit tare din spate si l-a luat pe sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In acea zona e zona de "blana orbitoare". Si maimutele inzestrate cu permis, majoritatea capsunari si salahori prin strainataturi, isi arata veleitatile de Shumacher mai des decat "prevede legea"(ironie). Nu de putine ori, mergand in limita legala in acea zona(cunosc bine zona și știu ce si cum) am fost pus in tot felul de situatii aiurea de catre "meseriasi". Asta e Romania: frunoasa tara, pacat ca e locuita.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne omoram unii pe altii zi de zi , nimenui nu ii mai este teama de lege si de pedeapsa.Cred ca nici in razboi nu se moare ca la noi.Da ma rog ,sa mori in romania este ceva chiar banal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai stai asa... Cand un motociclist care depaseste goarna e luat pe sus de unu' care iese din coloana fara se se uite-n oglinda stanga cum se numeste?

 

Din ce vad eu aici, motociclistul e cam vinovat ca a incercat sa intoarca fara sa se uite-n oglinda ca venea o masina in depasire. Ma insel cumva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum orice, dati asa un search pe goagle la opinii despre "riding in romania".
Unde niste/mai mult cetateni din tari dinalea la care ne uitam ca la soare explica pentru altii care au chef si nu au fost cum e sa conduci in tara noastra.. ti se ia si incepi sa te uiti in alta parte pe harta; cu buna dreptate ca noi suntem in prima linie care traim bucuria de a conduce pe drumurile patriei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a intamplat sa circul pe drumuri nationale germane cu o banda pe sens ,linie discontinua si sa ma mir de ce naiba circula cu 60/h si nu depaseste nimeni desi ar fi putut-o face .Pt ca pe ei nu-i strang hainele ca pe noi.Disperarea asta de a fi primul ,de a-l "face " pe ala sau alalalt este in sangele romanului

» Post actualizat in 16 Aug 2017 10:34

Asa ca fapt divers ,cand treci pe langa un motociclist/scuterist /biciclist ,reduci naibii putin viteza ,iei un pic de distanta ,ala este totusi in echilbru are doar doua pete de contact cat doua carti de joc si nu este protejat de table.Pana la urma cat ne ajuta mintea ,asa conducem.Cine-i limitat in viata de zi cu zi este limitat si la volan si la ghidon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brr......groaznica imaginea din ultimul link cu victima, privind spre noi. Omul, a condus gandind ca nu vine un tampit cu audi prin localitate cu viteza, si s-a gandit ca face o manevra de intoarcere. Asa rezulta din ce zic unii altii prin reportaje. La noi se conduce cu durere in spitz de legislatia rutiera, si asta se vede in numarul accidentelor rutiere, de orice tip. Suntem campioni in UE, si trist e ca nu se prea face nimic.

Nu imi dau cu parerea, ca nu e cazul, timpul, sau locul, privind vinovatul.

Dar imaginea omului....intins pe jos. Of.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Metale, eu n-am spus nimic de mobrist. Si nici de dinamica accidentului(nu imi pasa si nici nu sunt curios), era doar o remarca referitoare la zona respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Metal

Din amintirile mele, nu ai voie sa depasesti coloana. Teoretic trebuie sa depasesti cate un vehicul si sa intri inapoi.

Apoi daca motoreta semnaliza intentia de a face stanga, iar nu ai voie sa depasesti prin stanga.

Sau poate n-am inteles eu bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici vad ca nu e vorba de coloana...

 

"Din primele informații se pare că motociclistul care se deplasa pe direcția Budești a semnalizat stânga cu intenția de a întoarce înspre centrul comunei, moment în care a fost depășit de către un autoturism marca Audi, ce circula cu viteză foarte mare în același sens, conform unor martori. Motociclistul a fost acroșat de către autoturismul marca Audi și proiectat într-un autoturism parcat pe marginea drumului (KIA, cu numere roșii)."

 

Motociclistul a semnalizat ca vrea sa intoarca, ala s-a bagat sau era deja pe depasire si uite nenorocirea.

Cum spunea si George mai sus, daca stii zona, stii ca-s ghertoi pe acolo si se merge haotic si casti bine ochii in toate directiile - ajungi acasa intreg. Daca nu cunosti, iar nu e bine :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da undea avea ziaristul ala din primul link radarul infipt de stie ca audiul circula cu viteza prea mare?

mai ales cand ala e oprit la 10 metri de accident

 

daca era invers accidentul gaseau motorul in vreun pod la 100 de metri mai incolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia priceputii,cam cu ce viteza intorci un motor mare ,incarcat ,pe un dru de 8-10 m latime? minim 7 secunde tot dureaza.Daca motociclistul intorcea ar trebui ca motorul sa fie lovit lateral sau macar de la jumate inspre fata pe partea stanga daca incepuse manevra de intoarcere

» Post actualizat in 16 Aug 2017 13:26

Neamtul nu sesizase ca de fapt se afla pe o autostrada tomaneasca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia priceputii,cam cu ce viteza intorci un motor mare ,incarcat ,pe un dru de 8-10 m latime? minim 7 secunde tot dureaza.Daca motociclistul intorcea ar trebui ca motorul sa fie lovit lateral sau macar de la jumate inspre fata pe partea stanga daca incepuse manevra de intoarcere

» Post actualizat in 16 Aug 2017 13:26

Neamtul nu sesizase ca de fapt se afla pe o autostrada tomaneasca

 

atunci ce cauta pe contrasens? ca din ce e pe jos si pozitia masinii e clar ca a avut loc pe contrasens buba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...