Sari la conținut

Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

Atatea dileme existentiale cum numai femeile credeam ca au....

Nu e nicio dilema. Uleiul a fost OK si o sa il mai folosesc sa vad ce si cum. Raman crucit cand vad ca pana si un rahat de barba flocaita e subiect tabu. Doamne fereste sa vorbesti despre ea.

Editat de Endurache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 237
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu e cazul sa te crucesti, daca vrei recomandari iti pot face cu draga inima, pentru barba ulei de ricin -il folosesc pentru sprancene iar pentru hidratare uleiul de argan. In alta preine de idei, aparitia unui nou gen de barbat, metrosexualul, dus la extrem eu inca nu pot sa diger. Am sjuns sa nu gasesc loc la mani prdi pentru ca exista un el care doreste sa isi dea cu oja incolora dupa. Intelegi ce vreau sa zic? Sa ajung sa stau la baie ca sa se toaleteze mai mult ca mine...e un trend pe care nu il asimilez 100 la100. Nu ma intelege gresit, e ok sa fii ingrijit, pana la un punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut pe Facebook-ul lui ca treaba asta cu barba devine o religie in toata regula.

Mie chestia asta nu imi place. Eu sunt barbos de 14 ani si nu am de gand sa renunt prea curand la ea. Pana sa vina moda barbii imi freca lumea ridichea ca de ce port barba. Acum nu mai imi spune nimeni nimic. Cand o sa treaca moda barbii o sa imi frece lumea ridichea ca de ce o mai port, ca nu mai e cool, ca pisici pe gheata. In vreo luna ma duc la omul recomandat de DeVazut_TM. Sunt curios ce o sa iasa. Nu am mai fost niciodata. E greu de tot sa faci o lucrare buna de unul singur.

Editat de Endurache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu "one step further" cum s-ar zice pa' la mine...

https://www.facebook.com/InTheKnowByAOL/videos/889079797914469/

 

ps. sint complet de accord cu @pasagera

Editat de reverend
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In caz ca te referi la mine:

1) Nu ma atrag bijuteriile normale. De alea ce sa mai zic.

2) Nu am barba suficient de mare.

3) Majoritatea tipelor cu care socializez au o placere (fetish?) in a se juca cu barba mea. Nu cred ca le-ar placea sa dea de comori prin ea.

 

Dpmdv, daca e cineva care vrea sa poarte, sa fie sanatos. E treaba lui. Oricum, priviti partea plina a paharului. Cu cat sunt mai multe 3,14zde masculine, cu atat mai mica e concurenta la agatat femei pentru barbatii adevarati. Le treceti pe raboj pana faceti scobitori din el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In caz ca te referi la mine:

1) Nu ma atrag bijuteriile normale. De alea ce sa mai zic.

2) Nu am barba suficient de mare.

3) Majoritatea tipelor cu care socializez au o placere (fetish?) in a se juca cu barba mea. Nu cred ca le-ar placea sa dea de comori prin ea.

 

Dpmdv, daca e cineva care vrea sa poarte, sa fie sanatos. E treaba lui. Oricum, priviti partea plina a paharului. Cu cat sunt mai multe 3,14zde masculine, cu atat mai mica e concurenta la agatat femei pentru barbatii adevarati. Le treceti pe raboj pana faceti scobitori din el.

Nu ma refeream deloc la tine sau la cineva in particular. Doar o mica completare la ce zicea pasagera.

E vorba de acest hype care a aparut de ceva timp ( daca nu ma insel prin David Beckham). Nu ma deranjeaza personal. E doar un hype trecator. Acea coafura tipica ( erau ceva poze mai sus) cu barba aranjata si glezne la vedere o sa fie tot atit de hazlie in ceva timp precum ni se pare noua acum freza lui McGyver sau moda anilor 70-80 la barbati.

Am trait prin multe locuri si am vazut destule, si sint de parere ca atita timp cit nu afecteaza pe altii, fiecare e liber sa se exprime cum vrea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Eu ma duc aici https://foarfecasibriciul.com/#foarfeca-si-briciul . La prima vedere pare fitza dar oamenii sunt ok si tund bine. Am ajuns la ei dupa ce tipa care ma tundea a facut-o lata. I-am zis sa-mi indrepte putin barba, a bagat masina si a indreptat-o..de tot.

De obicei folosesc un ulei normal cu miros de menta, o face putin mai moale ca e tare ca peria de sarma si creata, asta ca sa o pot aranja dimineata cat de cat.

Am incercat si cu ulei de nuca de cocos, dar nu mi se pare ca miroase bine pe piele, sau nu-mi place mie.

Multumesc de ponturi.

 

Nu e cazul sa te crucesti, daca vrei recomandari iti pot face cu draga inima, pentru barba ulei de ricin -il folosesc pentru sprancene iar pentru hidratare uleiul de argan.

Multumesc si aici. Despre argan am mai tot citit.

 

Am incercat sa imi las barba insa am cedat dupa o saptamana si ceva. Ma mancau fatza si gatul in ultimul hal. Nu mai vorbesc de fire crescute aiurea pe sub piele, iritatii etc. Nu e de mine. Ma barbieresc la 2-3 zile si aia e.

Unul dintre primele lucruri pe care trebuie sa le faci dupa prima sau a doua saptamana (perioada super enervanta, cu mancarimi, usturimi & co) este sa iti aranjezi linia gatului - zona de intalnire dintre gat si cap/maxilar. La un search dupa neck line vei gasi f multe videoclipuri. Vei reduce semnificativ din iritatie, barba creste normal, neincomodata de parul de pe gat, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegii... cateva precizari, fiindca vad ca este cumva nevoie de ele.

Barba poti sa o aranjezi si acasa cu un trimmer Philips de 50 de lei. Daca este una scurta, maxim 3 saptamani gen.

Desi o barba de 3 saptamani arata ca un arici de mare mort pe fata posesorului, mai ales daca ai par f tepos/tare.

 

Daca este mai mare, dpmdv, aranjatul barbii acasa este ca si tunsul acasa cu acelasi trimmer.

Poti sa o faci dar o sa arati... ca si cum te-ai tuns singur acasa in baie.

 

Intr-un barbershop, in principal, oamenii merg pentru aranjatul barbii.

Nu este neaparat vorba de faptul ca tu in oglinda nu vezi si nu o sa iti iasa perfect liniile (gatului, pometilor, urechilor, etc) cat este vorba ca barba trebuie tunse diferentiat in functie de zonele fetei

Sunt anumite trickuri la tunsul barbii pe care un tip fara scoala nu le prea stie (am vazut asta pe pielea mea la TM) - colturile mustatii, imbinarea mustatilor cu restul barbii, cuta maxilarului, dunga gatului, tipurile de barbi potrivite in functie de fata, etc.

 

Insa (si asta este foarte important) - tot la un barbershop poti sa te lasi si barbierit, poti sa ceri masaj facial, etc. Si nu trebuie sa ai barba pentru asta.

Eu frecventez un shop de pe vremea cand nu aveam deloc barba si ma simteam la fel de bine.

 

 

Acum...produsele.

Ajungi inevitabil la ele daca vrei o barba ceva mai mare (nu Mos Craciun sau chopperisti neaparat; hai sa zicem Banderas like).

Samponurile normale (de sapunul standard nu mai zic) nu fac bine parului facial. Devine ff aspru, uscat, de zici ca ai rumegus pe fata. Te mananca fata, barba este f inestetica si enervanta la atingere. Un sampon de barba este cu totul altceva. Costa vreo 25 de lei pentru comentatorii de serviciu. Marele avantaj este ca inmoaie firul de par. Acesta se omogenizeaza mai repede in barba, ultima capata curbura specifica si nu mai esti un cosmar la atingere pentru cei din jur.

Uleiul este pt cei cu barbi mari si aspre. Teoretic hraneste pielea nu f aerisita de sub barba si firul de par. Plus cica inmoaie firele aspre. Personal nu m-am trezit cu matreata in barba (piele nehranita si neatinsa de lumina). La mine samponul este suficient. Am gasit insa niste uleiuri italienesti care miros f misto. Eu le folosesc pe post de parfum.

Uleiurile calde sunt uleiuri mai dense care trebuie incalzite inainte de aplicare. Cumva impropriu numite uleiuri. Sunt ca o miere. Aproape se lichefiaza in contact cu caldura (eu pun flaconul sub jet de apa fierbinte vreo cateva secunde). Odata aplicate pe barba substanta se intareste si actioneaza ca un gel de par, balsam. Tin forma barbii si nu lasa firele rebele sa iasa in evidenta.

Sapunurile de barba sunt sapunuri care se folosesc inainte de barbierit. Exista de cand lumea si pamantul si sunt sigur ca aveti sau ati bunici si i-ati vazut folosindu-le in combinatie cu pamatuful aferent.

 

A, da, si sa nu uit asta - in barbershop-uri marea smecherie este tunsul, btw.

Ca sa te ocupi de barbi iti cam trebuie scoala.

Care se face prin tari care au cultura asta.

Tot acolo lumea isi perfectioneaza si stilul de tuns.

As zice ca la barbershop-uri se poarta frizuri clasice, cat se poate de barbatesti si de masculine.

Daca nu mergeti pentru barbi, atunci poate sunteti mai clasici sau mai business si puteti garantat merge pentru o frizura ca la carte, pe care sa poti sa o lipesti pe un costum si pe o pereche de pantofi.

 

Zic eu...dar, na, poate voi ziceti ca barbile si tunsul clasic merg cu pensatul, adidasii, blugii rupti si ochelarii fake.

» Post actualizat in 11 Aug 2017 14:31

Deci, ca sa revenim... imi recomandati vreunul un barbershop, testat personal, ca la carte, prin tara?

Sau produse...

Sau produse.....Eu am renuntat de multa vreme la aparatele de ras cu 2-3-5 sau 115 lame . Ma barbieresc cu Muhle Razor R89 la care folosesc lame de ras Feather (japoneze). Sunt lame extrem de ascutite. Am incercat mai toate tipurile de lame, inclusiv cele cu teflon. Am ramas la cele japoneze. La gama ,sapunuri, creme de barbierit, de prebarbierit, etc, am mers o perioada pe gama Proraso. Destul de bune calitativ. Am si o gama de uleiuri de barbierit, dar cel mai mult m-a multumit crema de barbierit Hairgum in combinarie cu crema after shave Hairgum.

post-93481-0-48753100-1502778878_thumb.jpg

post-93481-0-87087300-1502778898_thumb.jpg

post-93481-0-93188500-1502778909_thumb.jpg

post-93481-0-36670200-1502778917_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-mi te rog o sursa de unde pot achizitiona aceste produse (aparatul si lamele). Vreau sa incerc barbieritul 'clasic'.

Salut. Le gasesti pe Emag. Dar sfatul meu este sa nu incepi cu acest tip de lame. Sunt destul de "ascutite" si iti trebuie putina experienta cu aparatul de barbierit clasic. Chiar daca R89 e destul de iertator. sa vrei sa te tai si nu prea reusesti. Incearca prima oara cu lame Derby. Sunt bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-mi te rog o sursa de unde pot achizitiona aceste produse (aparatul si lamele). Vreau sa incerc barbieritul 'clasic'.

Pentru inceput iti recomand Setul Proraso.

https://www.emag.ro/set-proraso-classic-shaving-kit-2-pcsk2/pd/DWSJSYBBM/?gclid=CKH5uaPg2NUCFVAQ0wodTxYP6Q&ref_cmp=ps&emagi_click_id=b06db47351464177814c13889f0726d2

 

In felul acesta nu dai nici bani multi si vezi si daca te poti acomoda cu barbieritul "clasic". Oricum nu se compara cu nici un barbierit cu 500 de lame. Plus ca nu vrei sa stii ce contin spumele si gelurile de ras "clasice" Gillette. Incearca sa cauti (cum a spus si colegul), produse consacrate. Asta daca ti la "moaca" ta. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

@SST:

Super ponturi cu lamele. Vreau sa îmi iau un brici cu lame de la ProRaso și ce ai scris tu va fi de mare ajutor.

 

Am ascultat de oameni mai experimentați (endurache) și am spălat și uns barba la dusul de seara, nu cum făceam pana acum, și anume dimineata.

Barba decenta de la prima ora, nu de la 11-12, cum era pana acum.

Progres, deci mulțumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@SST:

Super ponturi cu lamele. Vreau sa îmi iau un brici cu lame de la ProRaso și ce ai scris tu va fi de mare ajutor.

 

Am ascultat de oameni mai experimentați (endurache) și am spălat și uns barba la dusul de seara, nu cum făceam pana acum, și anume dimineata.

Barba decenta de la prima ora, nu de la 11-12, cum era pana acum.

Progres, deci mulțumesc!

Cu placere! :)

Pentru cei cu barba foarte aspra, recomand lamele cu teflon Voskhod. Sunt foarte "dure". La mine nu se potrivesc.

Cat despre barbieritul cu brici, tre' sa ai mare curaj s-o comiti singur.....Eu nu ma risc. R89 e "compromisul" ideal si e perfect echilibrat, cu o aderenta (priza cand il ti in mana) foarte buna.

Lamele nu le spal niciodata cu apa calda, nici macar calduta.

Oricum, cine "incearca" barbieritul clasic, sa nu se astepte sa o faca in 5 minute. :)

» Post actualizat in 15 Aug 2017 08:17

Multumesc mult, baieti! :D

Sa ne multumesti dupa ce o sa simti diferenta intre un barbierit "poponeata de bebelus" si acel barbierit "ieftin" cu aparate cu 4231234213 de lame....De senzatia de dupa, nici nu-ti mai zic.....

post-93481-0-07681100-1502784436_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Da, și eu am.un pic de emoții cu briciul. Cum am zis, am pe cineva f apropiat care a dat 300 de euro pe un brici clasic, nu cu lame (omul trăiește afara, pentru el nu este mare efort financiar) și care a zis ca s-a tăiat atâta cu el încât acum îl tine doar pt decor și mândrie. Am zis ca 200 de lei pot sa risc pe cel cu lame. Și dacă nu îmi place nu va fi pierderea vieții. Aparatul Gillette nu are nici o taina când vine vorba de trasat linii perfecte, super corecte (obraz, gat, etc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, și eu am.un pic de emoții cu briciul. Cum am zis, am pe cineva f apropiat care a dat 300 de euro pe un brici clasic, nu cu lame (omul trăiește afara, pentru el nu este mare efort financiar) și care a zis ca s-a tăiat atâta cu el încât acum îl tine doar pt decor și mândrie. Am zis ca 200 de lei pot sa risc pe cel cu lame. Și dacă nu îmi place nu va fi pierderea vieții. Aparatul Gillette nu are nici o taina când vine vorba de trasat linii perfecte, super corecte (obraz, gat, etc).

Eu il am si pe acesta: http://www.barbierit.ro/produs/aparat-de-ras-feather-as-d2/426

"prezintă toleranțe exacte și un finisaj satinat deosebit."

Dar nu mai risc sa-l pun pe fatza. Are unghi diferit faza de celealte aparate clasice. Daca nu ai experienta suficienta, te faci varza pe fatza. Dar ca "masinarie" e ca si cum te-ai da jos din Logan si te-ai sui in Sclass. :D

Editat de SST
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au inceput sa apara foarte multe informatii utile. Eu sunt departe de nivelul de expert dar ma bucur ca am putut ajuta. Si eu am ramas cu multe sfaturi si informatii bune.

 

Tot la capitolul aparatura si echipamente, mi-am adus aminte de un site: http://www.dotarisaloane.ro/index.php

 

Eu am luat de la ei o foarfeca si un brici. Foarfeca a fost jos palaria. Aveam nevoie mare de o foarfeca decenta. Cand am vazut preturile m-am cam inmuiat. Am cumparat unul din cele mai ieftine modele si ala a fost vreo 70 RON acum 2-3 ani. A fost si este incredibila in comparatie cu ce am mai folosit. Daca asta a fost atat de buna, ma intreb ce faci cu modelele la 300-400 de RON. Presupun ca alea sunt facute sa taie de dimineata pana seara in frizerii.

 

Asta e foarfeca: http://www.dotarisaloane.ro/produs.php?p=3279&n=3

 

Are o forma buna (se simte bine in mana) si este finisata foarte frumos. Doar inelele de cauciuc par mai ieftine. Taietura este precisa si curata. Nu aluneca firele de par intre lame cand incerci sa tai. Eu am folosit-o doar la barba si mustata.

 

Briciul l-am luat de proba, sa vad cum e sa te razi cu briciul. Eu il foloseam pentru barba de pe gat si contur. Nu poti sa faci nimic cu aparatele de ras din plastic.

Briciul e asta: http://www.dotarisaloane.ro/produs.php?p=3252

 

Cand l-am luat eu, era muuult mai ieftin. Nu recomand sa dati atata pe el. E integral din plastic si nu e prea lasa impresia de calitate. Sistemul de prindere a lamei e destul de fragil. Am citit ca e nevoie de minim 100 de utilizari sa incepi sa iti dai seama cam cu ce se mamanca rasul cu briciul. E o tehnica foarte complicata petntru a obtine un ras brici. :)

 

Eu am cam 20-30 de utilizari cu el. M-am taiat usor de cateva ori. O singura data am avut rabdarea si norocul necesar pentru a obtine un ras aproape perfect pe gat. Rezultatul a fost foarte impresionant si satisfacator. Niciodata nu l-am folosit pe toata fata. Cum spuneam, barba mea are buletin si peste vreo 4 ani o sa dea de permis.

 

Pe site-ul asta cu dotari saloane am vazut trimmere pe care le-am vazut si in frizeria unde ma tund. Deci probabil ca au multe lucruri profesionale si de calitate.

 

Sunt briciuri pe net si pe la 3000 de RON daca va mananca. :)

 

Ce am mai folosit a fost piatra de alun. La incept am fost foarte sceptic dar m-a surprins in mod palacut. Am primit-o cadou si am zis sa incerc. Eu aveam o problema cu iritatul cand ma radeam pe gat. De fiecare data cand am folosit piatra de alun, nu m-am iritat. Ca mod de aplicare, se uda la jetul robinetului si se maseaza usor in zona rasa. Dupa cateva secunde devine aspra si trebuie udata iar. Se repeta udatul si frecatul pana dati peste tot. Cica se poate folosi si pe corp. Nu am incercat.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Din ce îmi aduc aminte, aici unde merg eu, oamenii aveau trimmere de la Wahl, dar o sa mai arunc o privire și mai postez pe aici (azi la 7 am programare la tuns, bărbierit, tot tacâmul). Ce îmi place maxim in orașul asta este ca sunt f multe barbershop-uri spre deosebire de RO și toate înființate acum mulți ani. Vad unul peste strada chiar acum, cu cilindrul rotitor alb-rosu-albastru specific barbershop-urilor și scrie mare "Since 1998" pe frontispiciu.

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au cei de la proraso crema de alaun. E....magica. Mai ales daca te "ciupesti". Vezi in kit-ul de pe emag. Si crema de prebarbierit e super bu a. Inmoaie barba foarte bine. Eu folosesc crema de barbierit hairgum pentru ca aluneca lama extraordinar de binepe ea. Ca si pamatuf, folosesc din par de bursuc. Face mai multa spuma. Cel de mistret este pentru cei cu barba aspra si nu prea face spuma. In alta ordine de idei, eu NU pun alcool pe fatza. Doar beaj...:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Parul de mistreț este bun pentru periile de barba (pentru cei cu bărbi f lungi). Forțat de timpul limitat și acasă fiind, am cautat la Auchan un pieptăn antistatic (eu am barba normala, aprox 20 mm, după conturul fetei). Am luat unul și aveau și perii cu par de mistreț (fir negru cu extremități maronii). Este un "material" tare și îți dă impresia ca este plastic, dar nu, nu este. Este raft dedicat pentru pieptane și perii la sectorul de cosmetice din Auchan, just în case ca va grăbiți ca și mine și nu aveți timp sa primiți colete.

 

Ca sa fie treaba treaba, tot la Auchan am văzut + cumpărat și produse ProRaso. Nu sunt genul cu arici în buzunar, dar erau mai ieftine binișor fata de magazinele dedicate. La fel, just în case...

» Post actualizat in 15 Aug 2017 09:46

Dacă va uitați după un aftershave clasic, miros de durata și cât se poate de masculin (nu ciobaneala Denim, Brut, etc) eu sunt mare fan al celui cu eucalipt și mentol de la italieni. Adică acesta:

post-3763-0-83138200-1502790408_thumb.jpg

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parul de mistreț este bun pentru periile de barba (pentru cei cu bărbi f lungi). Forțat de timpul limitat și acasă fiind, am cautat la Auchan un pieptăn antistatic (eu am barba normala, aprox 20 mm, după conturul fetei). Am luat unul și aveau și perii cu par de mistreț (fir negru cu extremități maronii). Este un "material" tare și îți dă impresia ca este plastic, dar nu, nu este. Este raft dedicat pentru pieptane și perii la sectorul de cosmetice din Auchan, just în case ca va grăbiți ca și mine și nu aveți timp sa primiți colete.

 

Ca sa fie treaba treaba, tot la Auchan am văzut + cumpărat și produse ProRaso. Nu sunt genul cu arici în buzunar, dar erau mai ieftine binișor fata de magazinele dedicate. La fel, just în case...

» Post actualizat in 15 Aug 2017 09:46

Dacă va uitați după un aftershave clasic, miros de durata și cât se poate de masculin (nu ciobaneala Denim, Brut, etc) eu sunt mare fan al celui cu eucalipt și mentol de la italieni. Adică acesta:

attachicon.gifwpef3db040_05_06.jpg

DeVazut-ule.....poate o sa razi de mine si o sa ti se para ciudat. dar unu dintre cele mai bune aftershave-uri folosite vreodata de mine (si crede-ma, ca am incercat multe, foarte multe) este o "amaraciune" care=i spune Apidermin for men......In afara de mirosul (strict) masculin, intra in piele aproape instant.....

http://complex-apicol.ro/boutique/cosmetice/lotiune-dupa-ras-apidermin-for-men-detail.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apidermin-ul asta e produs romanesc? O sa iau si eu de curiozitate.

Da. Este romanesc....Dim multe-le produse incercate, asta cred ca mi-a satisfacuta cele mai ascunse fetishuri.....Ti-l recomand si o sa fi foarte incantat....E al dracu de ieftin.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...