Sari la conținut

Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 237
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu știu care pe care, eu am barbă și am postat aici, selectez "continut în care am postat" și ești peste tot, inclusiv la motocicliști bărboși! Mai ceva ca muyen care făcuse o pasiune pt mine... 

Hint: vezi că am postat și la pasionații de ceasuri, bagă și acolo niște limbi, da' mai multe că eu sunt cu cronografelele! :blbl:

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ești copil.

Eram aici 😂dinainte de a posta tu pe acest topic. Întreabă-i pe bărboși. Dacă ai făcut o pasiune pentru mine, îți spun că nu sunt eu măritată dar nu mă interesezi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 11 minute, john17 a spus:

Flower-wurst, ți-a crescut barbă sau ce te-a adus și aici? 🤬

 

Pai daca nu folositi si voi optiunea ignore, inclusiv pt continutul citat de alti membri, deh. 

Asa zen sunt de cand am pus vreo cativa colegi si o colega acolo.

Viata e prea scurta pentru a incerca imposibilul.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 4 ore, john17 a spus:

 Ei bine, cum plm îmi tunde barba, pe sub mască? :huh:

 

Descopar ieri o chestie pe net de am ramas interzis.

Este un nou curent pe YouTube, cu unii ce au niste microfoane hi-tech si care se inregistreaza susotind si scotand tot felul de sunete de ii fac pe altii sa li se ridice parul pe... ceafa (da, incepe tot cu c). 

Ii zice AMRS. Cautati si voi sa va craciti de ras sau sa ramaneti interzisi.

Vorbim de cateva sute de mii de view-uri in 12h la majoritatea cazurilor astea. 

 

Ca sa ajung si la subiectul postarii. Era un suncos la vreo 150 de kile in viu care susotea creepy si imita senzatiile de le ai la frizer, cu foarfece, pieptene, creme, etc. 

Cica sa le treaca oamenilor psihoza ca nu pot ajunge la frizer si sa linisteasca traind senzatia respectiva. 

Brusc, japonezii aia de inchiriaza prieteni sa mearga cu ei la chefuri au inceput sa imi para chiar normali.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  

La 15.08.2017 la 11:28, _Raul_ a spus:

Aparatul Gillette nu are nici o taina când vine vorba de trasat linii perfecte, super corecte (obraz, gat, etc).

Depinde de mână. Mie-mi iese cu orice și am început cu aparat clasic, d-ăla cu lamă și grătar. 

Altfel, m-am iritat dintotdeauna la gușă, d-aia am barbă de când mă știu, mai mică sau mai mare. Deci, de 30 de ani am sau nu păr pe față. Dar niciodată n-am fost la bărbier ca s-o mi-o aranjeze. 

Până-n '94 mă tundeam la frizerie, până ce m-a enervat o frizeriță ca a făcut cum a vrut ea, nu cum i-am cerut eu și am dat fuga la Gepa electro center și mi-am luat o mașină de tuns. Made în USA. Până să descopăr internetul nu știam că Whal e miez la capitolul ăsta. Dar dacă o folosesc și acum, după 26 de ani, e clar că e ce trebuie. 

Practic de atunci mă tund singur. Mi-am făcut cât de cât mâna pe capetele altora. Treaba e că-ți trebuie 2 oglinzi și să resetezi un pic creierul să facă invers față de ce vede ochiul în ele. La început alocam timp serios, ieșeau chestii spectaculoase, însă (că am văzut că termenul între tunsori e de 3 săptămâni) după câteva zile deja se ascundea lucrarea. Că îngrijești părul, fie din cap sau din barbă, nu e frate același lucru ca după 2-3 zile de tuns. După 3 săptămâni netuns nu mai e treabă. Da, poate meșterii de la salon sunt foarte tari și le ies opere de artă unora. Dar lucrările lor sunt efemere, țin maxim o săptămâna. Așa că, mai din topor și mai des e mai bine. 

La bărbierit (că mă mai iau pe gât și pe gușă) am încercat toate sculele și pomezile. Chiar am pus-o pe sor-mea acum mulți ani să mă ia cu ceară. Aideplm, ce greșeală... Firele alea aveau rădăcina mai lungă decât ce era afară. Au ieșit cu tot cu cărniță. E drept ca 2 săptămâni a fost locul foarte fin, dar n-am mai repetat.

Acum am descoperit cea mai rapidă și eficientă metodă. Îmi fac dușul și e clar că în minutele alea se înmoaie și mama părului și a pielii, apoi pun gel de duș mentolat pe lamelele Giletului Max. O dată pe direcția firului, apoi răspăr. Gelul acționează ca un lubrifiant. Și da, sunt genul care se tăia pe față maxim o dată la 3-4 rasuri. Nu merită timpul pierdut. Rezultatele sunt foarte aproape, cu mențiunea că lama clasică mai ia și din piele, marginea porilor.

Voi avea barbă tot timpul, a devenit un mod de viață, așa cum este și motociclismul (merg și vara și iarna). Nu cred că voi folosi vreodată pomezi... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca aparate de ras pentru muieri...d-alea de folosesc ele pentru gioale si alte locuri. Fin si lipsit de iritatii. Cand n-am timp de brici, folosesc asa ceva si e peste gillette (oricum nu-mi mai iau de cand cu reclamele lor gretoase).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...