Sari la conținut

Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

Vizitator _Raul_

Cum spuneam, nu am mai fost niciodata la barbier si nu pot sa inteleg ce face ala timp de 2 ore si jumate cat spui tu ca stai.

 

La comp si cu net bun acum, so here we go...

Am sa iti povestesc ce si cum e la mine la "The Church of the Third Revelation" (pentru cine e fan Day Lewis)

Prima si prima data ma duc ca omul cu 15 minute minim inainte. Imi iau cafea afara si fumez linistit. Ora si tipul care se ocupa de mine sunt oricum batute in cuie, deci de ce sa ma stresez :). Vine omul nemteste afara si ma cheama la `00hrs. Nu am avut parte de bucurii romanesti pana acum.

Ce o sa iti povestesc sa te gandesti ca sunt notiuni tehnice si cunostiinte de pasionat, nu knowledge de frizer profesionist.

 

So, incepem cu spalatul pe cap, fiindca 99.99% am gel, spuma sau crema in par.

Frizura mea e cam asa, insa pierduta pana putin mai sus fata de cea din poza.

post-3763-0-66511700-1502483986_thumb.jpg

 

Inainte de a trece mai departe, sa facem o introducere:

Trimmer clasic (pt tuns), trimmer lat (pt linii), trimmer mic (corecturi de finete, urechi, nas, zone curbate - linia gat/cap) si aparat (clasic) de barbierit:

post-3763-0-47381000-1502486071_thumb.jpgpost-3763-0-73186500-1502485768_thumb.jpgpost-3763-0-75625400-1502485608_thumb.jpgpost-3763-0-45409500-1502485769_thumb.jpg

Treaba funny la baietii astia este ca ei nu incep tunsul de la baza ci de la mijloc. M-am cam speriat si eu prima data, fiindca eram obisnuit de o viata cu altceva. Traseaza cu masina de tuns o dunga de jur imprejur, pe la mijlocul capului. Cu protectie 1 sau pe acolo. Dupa care lucreaza numai deasupra. Cu masina, foarfeca clasica si termina cu foarfeca de filat. Operatiunea cea mai grea si de durata este sa faca un fade/o trecere perfecta intre 1-ul de pe mijloc si grosul parului de deasupra. Este atat de minutioasa treaba incat si pe mine ma cam ia cu somn. Din cauza asta vrei un scaun de calitate, cu sezut serios si cotiere ca la carte.

Dincolo de fetele si frizurile oamenilor din poze (irelevante) cam asa imi place mie sa iasa un fade (vorbim strict de zonele laterale):

post-3763-0-70005700-1502486404_thumb.jpgpost-3763-0-71953500-1502486405_thumb.jpgpost-3763-0-50194500-1502486406_thumb.jpgpost-3763-0-92966300-1502486406_thumb.jpg

 

Iar taieturile astea de proletar ma transforma in prietenul tau pe vecie:

post-3763-0-43783100-1502486407_thumb.jpgpost-3763-0-94380100-1502486407_thumb.jpg

 

Revenind. Dupa ce au terminat oameni cu mijloc si sus, se muta sub linie. Si aici tund zero (asa vreau eu). Intra cu masina de tuns fara protectii de plastic, tund cu ea pe setare zero si termina cu masina clasica de barbierit. Chelie perfecta. Magic...

 

Cararea la tunsoare o fac cu trimmer lat (special pentru linii - fiind mai lat, il aplici de mai putine ori si nu ies linii "strambe", ai continuitate) si o definitiveaza cu brici.

 

Gata frezatul. Spalat pe cap si spalata barba, fiindca este randul ei.

Uscat barba inainte de tuns.

Si incep.

Pieptanata barba cu un pieptan antistatic (lemn sau plastic special) si studiata cum creste, carcei in par, fire cu directii diferite, etc.

Prima data, groso modo, scurtat. Mai mult cu pieptan si foarfeca, mai putin cu masina. Eu cand aud de tuns barba (cu nr) uniform ma bufneste rasul.

Trebuie facuta trecerea de la chelia perciunilor la barba, zona obrajilor trebuie tunsa putin mai mica, sub gat la fel.

Dupa care se intra in detalii - mustata (deloc asa simpla operatiunea cum am crezut) - scurtata mai mult sub nas, tunse varfurile, aranjata linia de ansamblu si imbinta corect cu barba (care poate fi mai bogata sau mai lasata - in fct de cat de aspru sau moale este parul fetei), aranjat parul in santul din mijlocul buzei superioare (nu imi vine acum numele), cum cade deasupra buzelor, etc.

Apoi zona de sub buze unde parul dintr-o barba mare are tendinta sa faca o usoara carare pe mijloc.

Dupa care vin linia gatului (o linie scurtata excesiv, spre baza mandibulei descopera prea multa piele, iar una prea lata, peste imbinarea gat/cap vine la pachet cu iritatii si par inestetic, buclat la baza gatului - ciucuri de miel cum le zic eu), linia maxilarului + curbura barbii, linia perciunilor si curbura pometilor. Se fac mai toate cu trimmer lat si trimmer mic.

 

Si trecem la barbierit. Care rolul de a definitiva tunsul barbii. E ca si rasul cefei cu lama, dupa tuns.

Eu prefer barbieritul sa ii zicem, cumva, semi uscat (desi nu corecta exprimarea - barbierit uscat este cel cu masina electrica, pe uscat).

Aka fara apa si clabuci/pamatuf pe fata (acesta fiind cel umed).

Se aseaza o tetiera, se intinde scaunul aproape la orizontala si se maseaza fata cu gel de barbierit. Cel folosit de oamenii mei nu face mai deloc spuma.

Dupa care tu stai bine mersi 2-3 minute sa se inmoaie parul iar omul pregateste apa fierbinte/prosoapele.

Dureaza cam 15-20 de minute toata treaba la un barbierit pentru non barbosi, fiindca gelul se tot usuca pe masura ce prosoapele nu mai sunt fierbinti spre calde si trebuie reumezit cu prosoape fierbinti.

Odata ce ai terminat, urmeaza spalatul pe fata, aplicata lotiunea de dupa (dpmdv un pulverizator cu pompita este de 5000 de ori mai fain pentru treaba asta) si facuta freza cu pomada (ca la carte) sau alte produse (crema, gel, etc). La barbosi se mai aplica si ulei, balsam, etc, pe barba.

 

All in all, cam asta e treaba. Si asa postul este imens...

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 237
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator _Raul_

Eu cand nu aveam barba imi tundeam parul de pe fata la fiecare 2-3 zile cu un trimmer decent de la Philips.

De barbierit ma barbieream in functie de ocazii, chef si cerintele celor din jur (bebei, sotie, etc).

 

Nu mi-am lasat barba intentionat, a fost sa fie, mi-a placut cum imi sta si fiindca prefer sa fiu aranjat, trec prin "chinurile" astea :).

Este mult prea mare bataie de cap cu mentenanta acasa si nici nu mi-a iesit (macar decent). Am avut si inspiratia sa merg cam de la inceput la barbieri, asa ca este de asteptat ca nu va fi niciodata la fel.

In concluzie = prefer ca la fiecare 3 saptamani sa merg la niste profesionisti, sa ma relaxez acolo si sa plec bine mersi, tuns, aranjat, spalat, mirosind bine, etc, etc, etc.

Da, este clar ceva mai mult stress. Fiindca atunci cand este neingrijita sau tunsa prost arat ca un hobo sau ca unul aranjat de tovarasul de celula. Si ma dispera asteptarea pana ajung la omul meu (peste 3 zile, btw), ca sa revin la inner peace.


» Post actualizat in 11 Aug 2017 22:23

@gabyshor:

Nasoale momente. Deprimant :)))).


» Post actualizat in 11 Aug 2017 22:33

Ar mai fi asta, e pe undeva pe langa mine

https://www.facebook.com/barbosulprietenos/

 

Daca se mai duce nevasta-mea pe la salon pe acolo, ii zic sa arunce si un ochi la barbosi, sa vada care-i treaba

 

160 si ceva de ratinguri, toate numai cu 5 stele... Thats a f*** thing.

Asta daca nu imi scapa ceva si ratingurile slabe pot fi sterse de adminul paginii/contului (habar nu am).

 

@endurache:

vezi pe PM.


» Post actualizat in 11 Aug 2017 22:40

Iar legat de mistouri...

Am pe cineva in familie barbos cu state in regula de vreo 6 ani. Cat mistou si-a luat de la mine pe treaba asta, m-am plictisit eu.

Asa ca inteleg perfect. Sau pe acolo (deh, nu e totuna cand esti in poarta).

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe aceeasi tema cu colegul Endurache, mi-am luat si eu o ceara de barba si am folosit-o tot o singura data,,, nu m-a incantat cu nimic. Ba chiar m-a plictisti sa stau sa o intind si ciocul tot asa statea.

Am cioc, nu barba pe toata fata, il tund singur cand incepe sa ma enerveze. In rest... ura si la gara, vede sampon (de par) ocazional, in rest sapun zilnic. Fara matreata, sta cat de cat ok... si degeaba mi-as bate capul cu el, ca ma urc pe mobra si ajung la destinatie cu el valvoi si 100 de insecte in el, iar dimineata cand ma trezesc e turtit si stramb. Asa ca... la ce sa ma agit? Sa mai dau si bani, ca a 2a zi sa fie la fel de praf? Las' ca merge si intretinuta acasa :))

 

Argila isi facea treaba dar senzatia era oarecum neplacuta. Si la atingere se simtea aiurea. Plus ca se curata destul de greu. A fost nevoie de 2-3 spalari sa isi revina barba. Sa nu mai zic nici de faptul ca eu am nimerit doar gagici innebunite dupa o barba mare, deasa, moale si catifelata. Cica o solutie simpla si destul de ok pentru cei ce nu vor sa isi bata capul cu tot felul de produse speciale e uleiul de nuca de cocos. N-am incercat dar ma bate gandul.

io mi-am lasat barba ca sa scap de timpul pierdut cu rasul... daca tre s-o ingrijesc pe stil... wtf?

 

Cum am mai spus, depinde cat de mare o lasi. Eu prefer barba suficient de mare incat sa nu se vada pielea prin ea. In cazul meu, asta inseamna de la 16-18mm in sus. Eu ma duc undeva pe la 25mm, maxim 30. Daca o lasi asa mare, neaparat trebuie ingrijita. Sa vezi distractie cand porti niste haine mai inchise la culoare si vezi pe piept matreata din barba. Foarte neplacut moment.

@endurache:

vezi pe PM.

Multumesc. O sa vad ce si cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

 

Cica o solutie simpla si destul de ok pentru cei ce nu vor sa isi bata capul cu tot felul de produse speciale e uleiul de nuca de cocos. N-am incercat dar ma bate gandul.

 

Când am început sa o las sa crească, era destul de tepoasa și ma manca fata cam des. Am întrebat și am citit de mi-a ieșit pe nas și am găsit și eu multe postari care ziceau același lucru - ulei de cocos sau uleiuri esențiale (aloe și fel de fel de alte plante ce le vezi pe etichetele șampoanele - aka plante ale căror extracte sunt ok pt par).

Forțat de împrejurări (lucrez prin niște locații mai bizare și cu mai putina apa calda) am luat de la o farmacie un ulei de scorțișoară + ceva ierburi.

Mirosea fain, nimic de zis. Daaaar (și asta este un mare dar), nu era absorbit de piele/barba nici după ore bune și îmi lucea barba de ziceai ca sunt vreun exemplar cu ochelari fake si blugi tăiați, made in Dragonul Roșu. Dacă, din reflex, mai si dădeam cu mana pe fata... Ajunsesem sa am șervețele după mine ca să ma șterg pe mâini, sa șterg telefonul după ce vorbeam la el.

Lăutarie, ce sa mai.

După care am primit un ulei de barba, Mr. Bear.

Nu vreo șmecherie la miros (ulei de coaja de lămâie la baza), dar incomparabil.

Nu luceam ca farul din Mangalia, parul chiar devenea puțin mai moale, se absorbea în maxim jumătate de ora.

Asa ca am dat pas la soluțiile naturale.

O fi bun sau nu uleiul de cocos, dunno...

Am descoperit ProRaso și produsele lor cu preturi ff decente și mirosuri super faine și asta am acum.

For the record - sticluțele de ulei sunt super mici, dar ajung lejer pentru minim o luna. De fapt, vreo 2-3.

» Post actualizat in 12 Aug 2017 08:39

Iar argila, man, chiar nu vreau sa ma gândesc la senzație.

Am fost la mare 2 săptămâni, aveam barba de pirați deja și de la apa sărată și soare era coaja de copac. Avea așteptăm să ajung acasă (îmi uitasem maclavaisurile acolo) ca sa o tund și sa o spăl și sa o dau cu ulei. Da, I know, sounds gay :))).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uleiul de nuca de cocos este considerat un foarte bun ulei hidratant. Se foloseste si in cosmetice. Nu stiu daca uleiul de scortisoara are aceleasi proprietati.

 

Unde am citit eu, se recomanda ca uleiul sa fie aplicat seara inainte de culcare si dimineata sa se indeparteze excesul daca este nevoie. Incerc diseara sa vedem daca merge. Eu am luat ulei de nuca de cocos pentru uz extern (adica nu d-ala de gatit) cu vreo 60 de RON litrul. Il folosesc pe corp si e diferanta mare fata de pielea mea netratata cand ating pielea si dupa 2 zile. Uleiul l-am luat pentru ca am slabit 15kg si mai am vreo 23 de dat jos. Il dau pe abdomen mai mult, pentru a incerca sa ajut pielea sa se stranga cat decat si sa minimizez efectul ala de piele care atarna dupa ce slabesti mult.


» Post actualizat in 12 Aug 2017 10:54

Si pentru cei care cauta solutii pentru barbi rebele, argila merge (merge si la parul din cap). Un fir nu misca in front dar barba se simte aproape ca un buret d-ala de sarma pentru vase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Bine de stiut. Ajung curand acasa si stau mai mult. Poate ajung si pe la municipiu si ma bag prin magazine.

Eu am crezut ca lumea opteaza pt el mai mult din ratiuni de pret, multe dintre uleiurile dedicate fiind scumpe bine.

Felicitari maxime si spor la dat jos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc. Revin maine cu impresii despre testul cu ulei de cocos. Eu l-am luat de aici: http://www.elemental.eu/ro/249-ulei-de-cocos.html#/8-greutate_volum-100_ml

 

Am luat la sticla de 1 litru. Care sunteti interesati, sa cititi si comentariile legate de recipientul in care este livrat. E bidon din plastic cu marcaj HDPE 2. Pe mine nu m-a deranjat din moment ce e doar pentru uz extern. Plus ca pana sa ajunga in recipientul final, n-ai de unde sa stii in ce butoaie a fost depozitat.

 

Un link cu o scurta explicatie legata de marcajele recipientelor din plastic: http://www.babygreenthumb.com/p-122-safe-plastic-numbers-guide.aspx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wtf?! Sampon pt barba, ulei cald pt barba, masaj facial, pulverizator? Port barba din lene de barbierit (cam la 3 saptamani), dar miscarea asta lumberjack/barbosi/foarfeca-brici mi se pare o prostie.

Este si o parere subiectiva, deoarece stiu cativa reprezentanti de seama ai barbosilor (social media, etc) care se iubesc mai ceva ca in Titanic (intre ei) :))

 

Da.. si pe mine ma cam sperie.. de aici si pana sa devi gay, lipseste un lat de p#|@..

Editat de -UFO-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate iei legatura cu unul din barbatii din foto, cu siguranta te-ar putea ajuta cu un sfat,putina alifie etc

 

le: daca te regasesti in fotografie,my bad

post-92175-0-90604100-1502547787_thumb.jpg

Editat de NEGURA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu port barba de lene ( de cand ma stiu ). Ma simt mai bine barbierit, dar e complicat. Am o masina electrica de tuns de la Moser cu care ma dau pe fata si pe cap in fiecare weekend ( cu lama la minim, fara pieptan de plastic ). Nu suport creme, zemuri si alte potiuni.

Editat de bimbominkia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

poate iei legatura cu unul din barbatii din foto, cu siguranta te-ar putea ajuta cu un sfat,putina alifie etc

 

le: daca te regasesti in fotografie,my bad

 

Intre noi fie vorba, habar nu am cine sunt, de la ce eveniment e poza, etc, etc.

Daca stii ceva mai multe despre ei, zi-ne si noua/mie.

Cateva toale de pe acolo sunt misto. La fel si o pereche de pantofi.

Altii par dezarticulati si neincadrati in toale cam ca tine in viata.

Acum, pisici, daca tot ti-ai rapit cateva minute ca sa ii gasesti, sa postezi aici, si, asa, ca sa nu pari tristul zilei, da si tu un share pana la capat.

Cu clonele chiar nu am ajuns sa ma chinui (e mai misto topicul despre ele), dar, oricine ai fi, eu zic ca ai o viata foarte trista daca ti-o ocupi cu asa ceva :hug: .

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin maine cu impresii despre testul cu ulei de cocos.

L-am folosit aseara si pare OK. Trebuie sa mentionez ca nu am mai folosit ulei pentru barba pana acum si nu pot face comparatii cu produsele dedicate strict barbii. Ca metoda de aplicare, am pus cateva picaturi in palma, am frecat mainile sa il intind si am masat usor barba. La final am pieptanat barba sa o aduc la forma initiala.

 

Dupa aplicare barba era foarte lucioasa. Nu prea mi-a placut aspectul ei imediat dupa aplicare. Pe timpul noptii cand m-am dus sa beau apa am observat ca mi-a ajuns si pe buze (probabil ca am tot intors capul in perna cand dormeam).

 

Aseara ma asteptam sa imi vina mereu miros d-ala de nuca de cocs pe la nas dar nu a fost cazul (sunt si putin racit acum). L-am simtit putin de 2-3 ori pentru cateva secunde.

 

Cand m-am trezit dimineata, m-am uitat in oglinda si am zis sa incerc sa sterg excesul de ulei daca acesta exista. Am luat prosoape de hartie (d-alea la rola) si am tamponat usor barba. Au ramas cateva pete mici de ulei pe hartie.

 

Rezultatul final e bun. A ramas un luciu discret al barbii. Pare mai neagra si arata putin mai bine.

 

Nu am observat schimbari la firele rebele si nici nu e mai moale. Pentru a face barba mai moale si catifelata eu am folosit balsam si a iesit foarte bine.

 

O sa il mai folosesc vreo 2 saptamani sa vad cum se comporta in timp. Eu o sa il aplic doar seara. Cum spuneam, nu imi place aspectul barbii imediat dupa aplicare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau ploaia daca te prinde cu o casca open face. :)


» Post actualizat in 13 Aug 2017 07:10

Foarte alunecoasa nu e acum. E ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am lasat si eu de multe ori (din neglijenta). Ajunge insa la o dimensiune la care se rasuceste impotriva obrazului care a hranit-o si ma irita suficient cat sa nu o mai suport, ma scarpin intruna. Mi-a zis cineva ca e o faza de cateva zile, ca daca rabd trece si sunt iar liber sa fiu barbos. Nu am avut niciodata vointa necesara, dupa ce ajung in faza aia si ma barbieresc volens nolens, arat de parca m-am barbierit cu pisica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fix asa e. Te mananca putin la inceput si gata. Gandeste-te ca daca lasi barba sa creasca si o dai cu ulei, daca scade nivelul la mobra, storci uleiul din barba si completezi. Ai doar avantaje. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Cel mai greu este undeva între prima și (sfârșitul celei de-) a treia săptămâna. Arata ca parul unei perii, dacă parul este aspru te mănâncă fata ceva de speriat, etc. După care firul devine mai lung, se subțiază la vârf, coboară de-a lungul fetei, nu mai înțeapă, acoperă contrastul cu pielea de sub, etc, etc.

Am ajuns și eu cu ea la 2 săptămâni, volens nolens. Aici era pragul critic (se agata în perna noaptea și ma trezeam înjurând - testata de mai multe ori treaba, fiindca în general umblam nebărbierit, scurt).

Și de prea mult timp gol pe aici (asa e când ai mintea odihnita :))) ) am zis sa vad dacă pot sa trec de faza asta.

Cam o săptămână de înjurături, dar după aceea a fost f. mișto.

Partea proasta este când creste prea mare barba (de la 6-7 saptamani încolo) și devine inestetica. În cazul meu, cel putin. Unii au par mai moale, mai negru, mai...pisici și la ei creste mișto, chiar lăsată alandala. Eu arătăm ca "lone survivor", ca să citez un prieten. Si nu prea pot sa o ard asa la lucru. De aici cautatul de shop-uri și toate cele. De-asta am zis ca bărboși nasoi nu sunt cool deloc. Fiindcă sunt unul dintre ei.

» Post actualizat in 13 Aug 2017 08:34

@WotRU2Me:

Eu as tunde barba prima data cu un trimmer, la zero. Lasata cateva ore in pace si barbierit mai tarziu.

 

Desi ma barbieresc de o viata, tot am invatat ceva cand am fost la barber prima data.

Inainte de barbierit, omul mi-a tuns barba cu un trimmer (zero) iar apoi cu masina electrica. De la departare, eram ca si barbierit. Era clar ca e smirghel fin la atingere, dar nu prea se vedea.

Abia dupa aceea a trecut la (,) lama.

Un lucru pe care eu nu il fac acasa a fost sa maseze fata bine de tot cu gel dupa care sa il lase vreo 2-3 minute sa inmoaie pielea si parul (eu nu faceam asta niciodata inainte; si poate nici acum, pe motiv de graba). Prosopul fierbinte cred ca a contat si el mult. Asta iar poate fi facuta si acasa. Apa de la un fierbator electric (ceainic, kettle, whatever, come se dice la noi, ca nu imi vine acum), turnata pe prosop, asteptat, incercat de la departare, asteptat, incercat...pus pe fata. E o caldura in exces placuta, desi ma asteptam sa ma sufoce si sa ma enerveze.

Dupa care, la final, dupa spalatul fetei, omul a scos apa dintr-un frigider mic, rece ca viata, prosopul 2, jap, direct cu el pe fata incat sa fie brusca trecea si gata. Imi amortise usor fata, apa era rece bine.

Ca solutie anti iritatie, 2 prosoape mici, un fierbator si un frigider (congelator) cred ca are toata lumea.

Faza tare la treaba asta cu prosoapele a fost ca nu m-am iritat deloc (barbierit la amiaza, pe ceva caldura).

Eu ma barbieream numai seara inainte de culcare, altfel ma iritam maxim. Mai ales vara, de la caldura si praf.

A, si senzatia de smirghel pe fata a aparut mult mai tarziu decat de obicei - aproape la doua zile dupa, ceea ce cu lama si spuma nu am avut niciodata sansa.

So, eu ti-as recomanda sa incerci cu prosoape, daca ai ceva timp in plus.

» Post actualizat in 13 Aug 2017 08:46

Cu resturile de mancare prin barba e cam cu dus si intors.

Daca esti baiat decent si atent, ochesti discret si din prima servetele pe masa, nu cred ca risti sa iti dai cu firma in cap.

 

Ca sa putem totusi continua si cu mistourile (fara ele viata e cam trist), cam asta zic (pana si ) eu ca se poate incadra la "gay facts" (categoria Touratech):

post-3763-0-00263700-1502613911_thumb.jpg

 

Nu acelasi lucru l-as putea spune si despre niste costume la 3 piese sau pantofi pe comanda.

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre noi fie vorba, habar nu am cine sunt, de la ce eveniment e poza, etc, etc.

Daca stii ceva mai multe despre ei, zi-ne si noua/mie.

Cateva toale de pe acolo sunt misto. La fel si o pereche de pantofi.

Deoarece colegul @Negura nu ti-a raspuns, ma bag eu. Cred ca este vorba de un barbershop situat in Floreasca. O mica reclama o poti citi aici . Intamplarea face sa fie chiar tipul de loc pe care-l cauti in postul initial. Ce ma intriga pe mine este cum p#lile sufletului poti sa-ti promovezi afacerea cu poza aceea de grup?!? Ma rog, poate am eu o viziune mai talibana (sa nu zic fundamentalista) in privinta marketingului..

Anyway, cu riscul de a supara pe cineva, respectiva poza, pe care sper sa o uit cat mai curand, m-a dus instant cu gandul la asta:

post-553-0-34731000-1502634002_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa ajungeti sa va certati cu sotiile/prietenele care sta mai mult la toaleta :)o sa incep sa va d baietii cum se duc in grupuri la toaleta sa se "freshen up" /"aranjeze pt astia care nu stiu americana. :)

» Post actualizat in 14 Aug 2017 09:53

poate ca sunt niste forumuri mai specializate gen eva.ro, kudika.ro sigur gasiti acolo mai multe informatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma duc aici https://foarfecasibriciul.com/#foarfeca-si-briciul . La prima vedere pare fitza dar oamenii sunt ok si tund bine. Am ajuns la ei dupa ce tipa care ma tundea a facut-o lata. I-am zis sa-mi indrepte putin barba, a bagat masina si a indreptat-o..de tot.

De obicei folosesc un ulei normal cu miros de menta, o face putin mai moale ca e tare ca peria de sarma si creata, asta ca sa o pot aranja dimineata cat de cat.

Am incercat si cu ulei de nuca de cocos, dar nu mi se pare ca miroase bine pe piele, sau nu-mi place mie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atatea dileme existentiale cum numai femeile credeam ca au....

L-am folosit aseara si pare OK. Trebuie sa mentionez ca nu am mai folosit ulei pentru barba pana acum si nu pot face comparatii cu produsele dedicate strict barbii. Ca metoda de aplicare, am pus cateva picaturi in palma, am frecat mainile sa il intind si am masat usor barba. La final am pieptanat barba sa o aduc la forma initiala.

 

Dupa aplicare barba era foarte lucioasa. Nu prea mi-a placut aspectul ei imediat dupa aplicare. Pe timpul noptii cand m-am dus sa beau apa am observat ca mi-a ajuns si pe buze (probabil ca am tot intors capul in perna cand dormeam).

 

Aseara ma asteptam sa imi vina mereu miros d-ala de nuca de cocs pe la nas dar nu a fost cazul (sunt si putin racit acum). L-am simtit putin de 2-3 ori pentru cateva secunde.

 

Cand m-am trezit dimineata, m-am uitat in oglinda si am zis sa incerc sa sterg excesul de ulei daca acesta exista. Am luat prosoape de hartie (d-alea la rola) si am tamponat usor barba. Au ramas cateva pete mici de ulei pe hartie.

 

Rezultatul final e bun. A ramas un luciu discret al barbii. Pare mai neagra si arata putin mai bine.

 

Nu am observat schimbari la firele rebele si nici nu e mai moale. Pentru a face barba mai moale si catifelata eu am folosit balsam si a iesit foarte bine.

 

O sa il mai folosesc vreo 2 saptamani sa vad cum se comporta in timp. Eu o sa il aplic doar seara. Cum spuneam, nu imi place aspectul barbii imediat dupa aplicare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...