Sari la conținut

Un punct pe hartă


Postări Recomandate

Mi-e dor de un drum de dragul drumului, fără o destinație anume ci doar un punct oarecare pe hartă, în care să ajung pentru a mă întoarce. Sunt sătul de câmpie și ochii urmăresc galeș pe hartă liniile șerpuite ce duc spre munte. În minte îmi revin crâmpeie de imagini vechi ce ar putea foarte bine să fie și din altă viață. Cine zice că în decursul unei vieți nu putem trăi de fapt oricâte alte vieți?

31825.jpg


31871.jpg


31872.jpg


31826.jpg


318271.jpg


31831.jpg


31832.jpg

Simt libertatea ca pe o pereche de aripi amorțite ce le-aș putea oricând deschide pentru a zbura. Zâmbesc în cască iar Amur toarce pe drumuri înguste, prin colbul salbei de sate în care oamenii întâmpină soarele văzându-și de grijile lor zilnice. Astăzi însă, eu mi-am întins aripile.

31833.jpg


31835.jpg


31839.jpg


31841.jpg


31842.jpg


31843.jpg

Mai în amonte de satul Lerești, unde țigănci în fuste înflorate aveau în programul zilei spălatul covoarelor pe șosea, valea râului Târgului prefigurează sălbăticia munților Iezer. Petice de zăpadă albesc iarba înghețată, iar pe fundal se înalță coloșii de piatră ce sunt încă bine ancorați în iarnă. Benzile de nisip aruncate de-a latul drumului sunt capcane teribil de neplăcute pentru cei pe două roți, iar dincolo de barajul Râușor zăpada încă revendică jumătate din lățimea drumului.

31847.jpg


31853.jpg


31854.jpg


31868.jpg


31869.jpg


31870.jpg

Bălți și noroaie țin loc de drum, iar o mică baracă forestieră semnalează începutul pojghiței de gheață sub roți. Motorul a tors suficient. Urmează clipa aceea în care liniștea absolută nu este întreruptă nici măcar de vânt, iar peisajul se absoarbe prin toți porii, direct în suflet.

31855.jpg


31858.jpg


31860.jpg


31861.jpg


31862.jpg


31863.jpg


31864.jpg


31867.jpg

Editat de TrekLens
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am căutat ceva aftermarket dar nu am găsit ceva decent calitate/preț. Oricum, este în plan. Între timp, mergem așa :-)

Editat de TrekLens
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, hai să detaliem. Prezentarea motociclismului într-o lumină atât de roză poate duce la o denaturare a problemei.Nu e vorba numai de peisaje minunate și fericire. Poate exagerez, dar mi-e proaspăt în minte un accident care m-a tulburat.

Motociclismul poate produce în mod egal bucurie și tristețe, fericire și suferință. Dacă îl luăm doar ca drog avem șanse mari să o sfârșim ca drogați. Nu toată lumea e aptă de a merge corect pe două roți.E ca în muzică. Tuturor ne place muzica dar puțini putem cânta la un instrument.

Unii sunt sortiți a cânta și alții a asculta.

Diferența e că în muzică, dacă o iei pe arătură aruncă lumea cu roșii în tine, în timp ce în moto devii o statistică.

Voiam să spun că topicul tău are potențialul de a face prozeliți. Nu știu dacă e de bine sau de rău. Prezinți lucrurile prea frumos și unii s-ar putea să te creadă. Ar putea să creadă că motoretismul e doar poezie, nectar și ambrozie și să se înșele. După capul meu, dacă acolo unde ajungi tu se poate ajunge și cu o mașina, motocicleta nu-și are rostul. Stilul tău îmi aduce prea mult cu un alt stil ...care nu mai e. Dacă mă înșel, să fiu iertat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îmi pare rău dacă articolul îți răscolește amintiri dureroase. Hai să spunem mai degrabă că este o celebrare a vieții.

Motociclismul este ca viața, plin de momente frumoase dar și de momente pline de rahat. Ore întregi de ploaie și zloată în vizor, praf între dinți și în locuri al naibii de ascunse, uneori defecțiuni la dracu'n praznic, oase rupte dar și momente ce pot concura cu orgasme.

Până la urmă, fiecare dintre noi este răspunzător de propria-i piele. Și din păcate, mulți dintre noi am pierdut prieteni. Să fie iertați.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca ati cazut la pace pentru ca ... asa-i in viata. Sunt lucruri "periculos de frumoase".

Prietene, n-ai mai aparut de mult pe aici sau n-am fost eu pe faza. Foarte frumos scris, faine poze, nu ma pricep nici la una nici la cealalta da' parca pozele sunt prea "intepate". Nu stiu cum se numeste termenul/efectul dar parca ma zgarie pe retina. Daca asta ai vrut sa urmaresti este ok, alegerea ta, fotografia este o arta in definitiv, uneori mai putin inteleasa. Este parerea mea de om obisnuit. Altfel ... astept continuarea calatoriilor tale ... nu conteaza unde, doar sa povestesti si sa fotografiezi. Este o oaza de ... verdeata in acest "desert" de forum, asta ca sa ma exprim elegant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegule, ia-o mai ușor ! Știm cu toții că nu e chiar așa. Pozele sunt reușite dar mesajul trimite în zona aia în care naivii se avântă și nu totdeauna cu succes.

În toate locurile alea poți ajunge fără probleme cu o Dacie 1300.

 

Hai sa nu facem din orice postare o tragedie. Dupa atatea subiecte dureroase care au fost in ultima vreme pe forum, acesta e ca o gura de aer proaspat. Daca sustii ca "Stim cu totii ca nu e chiar asa", atunci obiectia ta nu isi are rostul...mai ales cea in care argumentezi ca daca poti ajunge intr-un loc cu masina, motocicleta nu-si mai are rostul.

Schimband tonul, pozele sunt super si privindu-le, devin si mai nerabdator pentru plimbarea de maine catre Cheile Bicazului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari ! Sunt sentimente unice pe care cineva le poate simti in asfel de momente, dar putini le pot descrie. Ca motociclist iti asumi atat lucrurile frumoase cat si pe cele mai putin frumoase. Fix aceste "senzatii" caut cu diaperare uneori, pentru linistea mea, din pacate cu greu ajung sa infaptuiesc ceva in acest sen, poate o data....de doua ori pe an. Astept cu nerabdare aceste postari, sa pot trai si eu mai des asfel momente, chiar daca-s prin ochii altcuiva si trec doar ca o vibratie prin tine. Toata stima colegu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, hai să detaliem. Prezentarea motociclismului într-o lumină atât de roză poate duce la o denaturare a problemei.Nu e vorba numai de peisaje minunate și fericire. Poate exagerez, dar mi-e proaspăt în minte un accident care m-a tulburat.

Motociclismul poate produce în mod egal bucurie și tristețe, fericire și suferință. Dacă îl luăm doar ca drog avem șanse mari să o sfârșim ca drogați. Nu toată lumea e aptă de a merge corect pe două roți.E ca în muzică. Tuturor ne place muzica dar puțini putem cânta la un instrument.

Unii sunt sortiți a cânta și alții a asculta.

Diferența e că în muzică, dacă o iei pe arătură aruncă lumea cu roșii în tine, în timp ce în moto devii o statistică.

Voiam să spun că topicul tău are potențialul de a face prozeliți. Nu știu dacă e de bine sau de rău. Prezinți lucrurile prea frumos și unii s-ar putea să te creadă. Ar putea să creadă că motoretismul e doar poezie, nectar și ambrozie și să se înșele. După capul meu, dacă acolo unde ajungi tu se poate ajunge și cu o mașina, motocicleta nu-și are rostul. Stilul tău îmi aduce prea mult cu un alt stil ...care nu mai e. Dacă mă înșel, să fiu iertat!

 

Marketing....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...