Sari la conținut

Inlocuire discuri de frana


mrrlr
 Share

Postări Recomandate

Va salut,

Va rog sa imi recomandati un service / mecanic unde as putea sa inlocuiesc discurile de frana si placutele. Se pare ca este o perioada foarte aglomerata in service-uri sau duc lipsa de personal.

As prefera o locatie din zona: Crangasi, Victoriei, Pipera.

Discurile si placutele le am eu si caut pe cineva care sa le schimbe.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sunt nenumarate service-uri unde se poate efectua aceasta operatiune care nu cred ca dureaza mai mult de 1 ora... chiar si la un garaj particular se poate rezolva.

 

La SKR eu personal am avut o experienta neplacuta si nu as reveni...

 

Wolfmoto mi se pare un service ok, cel putin asa reiese din recomandari, nu am fost niciodata la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru sugestii. Am apelat la voi pentru ca nu cunosc pe cineva in aceasta zona ...

Este o operatiune relativ simpla insa as dori sa o faca cineva priceput : cu franele nu te joci.

Am zis "de preferat" pentru ca nu stau foarte bine cu timpul.

 

Pana acum am primit doar nu la x si y. Alte variante care ar fi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Zenklawa Garage

Salut,

 

aceasta operatiune nu poate fi efectuala LEGAL decat intr-un service care este dotat cu stand de frana. Noi nu avem momentan un stand de frana asadar nu te putem ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut,

Va rog sa imi recomandati un service / mecanic unde as putea sa inlocuiesc discurile de frana si placutele. Se pare ca este o perioada foarte aglomerata in service-uri sau duc lipsa de personal.

As prefera o locatie din zona: Crangasi, Victoriei, Pipera.

Discurile si placutele le am eu si caut pe cineva care sa le schimbe.

 

Multumesc.

Pai pana acum unde ai reparat mobra? Nu ai schimbat nici macar uleiul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi la wolfmoto si grg - Cesar aici pe forum.

 

pe langa cele 2 service mentionate de colegi - mai sunt cateva pe la care au mers baietii cu rane bune si au plecat acasa fara frane deloc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru sugestii.

petre81 : am reparat mobra insa, asa cum am spus mai sus "....nu stau foarte bine cu timpul" , iar cei la care am reparat nu sunt in zona mentionata de mine si nici metrou in apropiere nu au .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e nevoie de stand pt testat frane ca sa schimbi un set de placute si 2 discuri amarate. Asta se face lejer in fata blocului. Nu are voie sa ia mai mult de 1-2 ore - depinde cata bere ai pe langa tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi linistit la Cesar la GRG. Am rectificat discurile de frana ovalizate acolo si am fost extrem de multumit. Urmeaza sa le schimb si eu in iarna si merg cu incredere acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e nevoie de stand pt testat frane ca sa schimbi un set de placute si 2 discuri amarate.

conform RAR si normelor in vigoare cam este nevoie....

 

 

........... se face lejer in fata blocului. Nu are voie sa ia mai mult de 1-2 ore - depinde cata bere ai pe langa tine.

bineinteles, in regie proprie poti face ce doresti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spuneti-mi si mie un service moto in Bucuresti care are stand pentru testat frane moto...

Si cati dintre voi care stiti sa tineti o surubelnita in mana v-ati dus (ati cautat dupa acest criteriu de selectie) sa va schimbati placutele de frana la in service care sa fie dotat cu astfel de scula ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform manualului motoretelor (toate manualele care mi-au trecut mie prin mana pana acum) - operatiunea de testat frane pe stand nu e mentionata la capitolele schimbat placute si schimbat discuri.

 

Ce vrea RAR e alta tampenie. Sa va povestesc cum abia scoate 35% eficienta dakarul meu cu gume noi si placute bune pe el? Motivul - standurile de testare au greturi cu gumele cramponate si ies rezultate de kko :D (itp facut acum o saptamana). Mult mai bine te prinzi daca ai lucrat ok la o verificare in mers, unde franele au ocazia sa lucreze si la cald.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spuneti-mi si mie un service moto in Bucuresti care are stand pentru testat frane moto...

Si cati dintre voi care stiti sa tineti o surubelnita in mana v-ati dus (ati cautat dupa acest criteriu de selectie) sa va schimbati placutele de frana la in service care sa fie dotat cu astfel de scula ...

Tote service-uril moto care au autorizare pentru frana au si stand moto. Ca exemple: Mototehnica, Metricmotion dar cu siguranta mai sunt si altii.

» Post actualizat in 08 Aug 2017 08:56

Conform manualului motoretelor (toate manualele care mi-au trecut mie prin mana pana acum) - operatiunea de testat frane pe stand nu e mentionata la capitolele schimbat placute si schimbat discuri.

 

Ce vrea RAR e alta tampenie. Sa va povestesc cum abia scoate 35% eficienta dakarul meu cu gume noi si placute bune pe el? Motivul - standurile de testare au greturi cu gumele cramponate si ies rezultate de kko :D (itp facut acum o saptamana). Mult mai bine te prinzi daca ai lucrat ok la o verificare in mers, unde franele au ocazia sa lucreze si la cald.

Asa este, nu e specificat in manual ca ar trebui masurata eficienta sistemului de franare dupa o interventie, dar noi traim in UE unde se mai aplica si alte reguli fata de cele din Japonia.

Este obligatorie verificarea sistemului de franare pe un stand de frana moto dupa efectuare unui banal schimb de lichid de frana, nu mai vorbesc de placute sau discuri.

Cine face operatiunea fara a testa eficienta sistemului de franare o face pe riscul lui (ma refer la service aici), dar in caz de accident cu acea moto poate fi inculpat ca nu au tinut franele si atunci sa vezi distractie!

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca este sa fim mai catolici decat Papa atunci da, orice interventie la sistemul de franare trebuie sa se finalizeze cu testarea agregatului pe standul de frana.

 

Acum ma intreb (retoric desigur) din cati isi schimba anual placute, discuri, lichid, kit cilindru, etc, cati fac aceasta testare? Oare peste sau sub 1%?

 

Catre initiatorul topciului. Iti recomand sa iti schimbi singur placutele si discurile. Daca urmezi pas cu pas etapele din manual (inclusiv fortele de strangere), iar apoi testezi franele intai la viteza foarte mica, apoi mai mare, etc totul va fi in ordine.

 

Cu aceasta ocazie iti cureti cu simt de raspundere etrierele, pistonasele, vezi daca e nevoie de schimbat garniturile, verifici rulmentii la roata, etc.

 

Nu stiu altii cum sunt dar eu am pregatire 0 in mecanica, si experienta doar cat am lucrat pe motocicletele mele. Insa imi face placere sa efectuez aceste lucrari, sa stiu ca le-am facut ca la carte (la propriu) si ca totul este ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...