Jump to content

Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

Mecanic bun prin Iasi?

• Please log in to reply
80 replies to this topic

#1 skvj

skvj

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,113 posts
  • Moto: fzR 600

Posted 25 July 2017 - 09:04 PM

Buna, scriu pentru un prieten ce nu are inca activ contul.

Acesta detine o Kawasaki ZX6R din 2000 cu o problema.

Motocicleta nu sta decat in 2-3 cilindrii la relanti, dupa care, cum intra in sarcina dupa 3000rpm functioneaza toti cei 4 cilindri.

Adevarata problema este ca nu reuseste sa gaseasca un mecanic sa il rezolve. A incercat pe la mai toate serviceurile "de renume" din Iasi si tot a fost amanat pe principiul "incearca saptamana viitoare".

Undeva prin copou i-a facut un baietas o sincronizare si reglare - de tot rasul - dar pe care acesta o lauda si zicea ca motocicleta merge ceas. Ei bine, tot a Triumph suna.

Ba chiar a cumparat si o baterie de carburi, acum problema pare ca s-a mutat pe ceilalti 2 cilindri.

Daca toti mecanicii din Iasi nu au timp, va rog, recomandati unul din alt oras\tara\continent\planeta.

www.lucianmphoto.com

#2 petre81

petre81

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 950 posts
  • Moto: Suzuki DR350

Posted 25 July 2017 - 09:22 PM

Adevarata problema este ca nu reuseste sa gaseasca un mecanic sa il rezolve. A incercat pe la mai toate serviceurile "de renume" din Iasi si tot a fost amanat pe principiul "incearca saptamana viitoare".

Daca toti mecanicii din Iasi nu au timp, va rog, recomandati unul din alt oras\tara\continent\planeta.

Daca acele service-uri chiar sunt de renume e absolut normal sa fie amanat, din doua motive:

1. Un service bun este intotdeauna aglomerat si nu are cum sa te rezolve de pe o zi pe alta decat daca ai noroc sa prinzi o fereastra.

2. Cand nu ai un istoric la un service bun acestia te accepta mai greu, nu-ti dau prioritate.

Anti islamizare.

#3 MAN!AC

MAN!AC

MAN!AC

• Membru
  • Pip
  • 405 posts
  • Moto: The Hornet
  • Numar: FUG

Posted 25 July 2017 - 09:27 PM

caută-l pe Vali Mi

#4 skvj

skvj

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,113 posts

Posted 25 July 2017 - 09:33 PM

Un service bun iti face macar o programare, nu te amana aiurea.

www.lucianmphoto.com

#5 sabin.manolache

sabin.manolache

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 3 posts
  • Moto: Kawasaki zx6r 1999

Posted 25 July 2017 - 09:35 PM

Prietenul in cauza sunt eu, intr-un final am contul activat. 

Daca acele service-uri chiar sunt de renume e absolut normal sa fie amanat, din doua motive:

1. Un service bun este intotdeauna aglomerat si nu are cum sa te rezolve de pe o zi pe alta decat daca ai noroc sa prinzi o fereastra.

2. Cand nu ai un istoric la un service bun acestia te accepta mai greu, nu-ti dau prioritate.

Da perfect deacord, telefonic i-am contactat timp de 3-4-5 saptamani la rand, avand mereu acelasi raspuns, incearca saptamana viitoare, din luna aprilie tot incerc.

#6 petre81

petre81

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 950 posts

Posted 25 July 2017 - 09:52 PM

Prietenul in cauza sunt eu, intr-un final am contul activat. 

Da perfect deacord, telefonic i-am contactat timp de 3-4-5 saptamani la rand, avand mereu acelasi raspuns, incearca saptamana viitoare, din luna aprilie tot incerc.

Un service bun iti face macar o programare, nu te amana aiurea.

Poate doar te-au refuzat elegant, se intampla. 

Eu inteleg ca ai o urgenta dar ca principiu, ca sa ai "intrare" la un service bun cel mai bine e sa incepi cu operatiuni usoare la care banii se castiga relativ usor (schimb de ulei, placute de frana, samd) si pe care nu ti le refuza nimeni. Daca tu te duci direct cu o problema de genul mentionat in topic care poate fi doar simptomul unor probleme mai complicate e greu sa te bage cineva in seama.

Edited by petre81, 25 July 2017 - 09:53 PM.

Anti islamizare.

#7 skvj

skvj

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,113 posts

Posted 25 July 2017 - 10:29 PM

Petre.. pe bune? Adica ce facem, se strica motoreta si ca sa o repari astepti schimbul de consumabile? Pe bune?

www.lucianmphoto.com

#8 petre81

petre81

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 950 posts

Posted 26 July 2017 - 05:51 AM

Petre.. pe bune? Adica ce facem, se strica motoreta si ca sa o repari astepti schimbul de consumabile? Pe bune?

Eu explicam cum stau lucrurile in principiu si nu cum sa rezolvi problema.

Anti islamizare.

#9 George M.

George M.

Membru stâng

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,388 posts
  • Moto: Yamaha FJR1300A
  • Numar: GMX

Posted 26 July 2017 - 07:04 AM

Petre, lucrurile nu stau asa cum crezi tu, in viata normala. Aia care te amana atata timp pentru o reparatie nu respecta clientul. Ori zici ca nu te bagi, ori dai un raspuns clar privind pretul, data inceperii lucrarii si timpul de manopera. Daca nu faci lucrurile astea, esti un service neserios, motiv pentru care inteleg ghilimelele din prima postare.

Ce, la doctor te duci mai intai cu o zgarietura ca sa te rezolve mai tarziu de doamne-fereste nu-sh-ce boala?

#10 MotoRocker

MotoRocker

MOTORHEAD

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,087 posts
  • Moto: Honda FireStorm | Cagiva Răpitor
  • Numar: da
  • Club: Wasn't Born to Follow

Posted 26 July 2017 - 09:16 AM

pai in Romania majoritatea "mecanicilor" sunt schimbatori de consumabile, nu mecanici.

REMEMBER WHEN SEX WAS SAFE AND MOTORCYCLES WERE DANGEROUS?

Born to lose, live to win!

#11 petre81

petre81

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 950 posts

Posted 26 July 2017 - 09:36 AM

Ce, la doctor te duci mai intai cu o zgarietura ca sa te rezolve mai tarziu de doamne-fereste nu-sh-ce boala?

Compari mere cu pere.

» Post actualizat in 26 Jul 2017 07:40

pai in Romania majoritatea "mecanicilor" sunt schimbatori de consumabile, nu mecanici.

Motiv pt care unii stau cu mobra pe dreapta. 

Sa-ti dau exemplu concret. Un individ avea nevoie sa repare un motor (bucsat cilindri, rectificat arbore, revizionat chiulasa, etc.) si a venit la un mecanic care era cunoscut ca fiind capabil de o asemenea lucrare. A fost refuzat iar motivul a fost unul foarte simplu, era prima oara cand apela acel mecanic. Eu te intreb, operatiile usoare gen schimburi de ulei, bujii, etc unde le-a facut pana sa se uzeze motorul?

Anti islamizare.

#12 superbec

superbec

Incepator

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,289 posts
  • Interests:ascunse
  • Moto: in 3 timpi
  • Club: sanwich

Posted 26 July 2017 - 10:56 AM

Compari mere cu pere.

» Post actualizat in 26 Jul 2017 07:40

Motiv pt care unii stau cu mobra pe dreapta. 

Sa-ti dau exemplu concret. Un individ avea nevoie sa repare un motor (bucsat cilindri, rectificat arbore, revizionat chiulasa, etc.) si a venit la un mecanic care era cunoscut ca fiind capabil de o asemenea lucrare. A fost refuzat iar motivul a fost unul foarte simplu, era prima oara cand apela acel mecanic. Eu te intreb, operatiile usoare gen schimburi de ulei, bujii, etc unde le-a facut pana sa se uzeze motorul?

muhahhaha ce bazme , unde te crezi mah ... in kklifornia?| , n-am mai auzit texte din astea de pe vremea cand nu stiam sa-mi repar masina singur ...

se da pretul si o durata estimativa ... altfel esti schimbator de ulei nu mecanic/servis 

mai sunt clienti pe care-i vezi din start ca o sa ai probleme cu ei dar daca stii ce faci se imblanzesc si aia.

in tara pupatorilor de moaste, belbodul este un geniu

#13 petre81

petre81

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 950 posts

Posted 26 July 2017 - 11:00 AM

muhahhaha ce bazme , unde te crezi mah ... in kklifornia?| , n-am mai auzit texte din astea de pe vremea cand nu stiam sa-mi repar masina singur ...

se da pretul si o durata estimativa ... altfel esti schimbator de ulei nu mecanic/servis 

mai sunt clienti pe care-i vezi din start ca o sa ai probleme cu ei dar daca stii ce faci se imblanzesc si aia.

Deci tu zici ca mecanicii din Iasi sunt toti prosti sau rauvoitori?

Anti islamizare.

#14 superbec

superbec

Incepator

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,289 posts
  • Interests:ascunse
  • Moto: in 3 timpi
  • Club: sanwich

Posted 26 July 2017 - 11:03 AM

Deci tu zici ca mecanicii din Iasi sunt toti prosti sau rauvoitori?

n-am fost la iashington ... am fost la niste cursuri de mecanica "avansata" insa  ... multi multi prosti ....

in tara pupatorilor de moaste, belbodul este un geniu

#15 petre81

petre81

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 950 posts

Posted 26 July 2017 - 11:51 AM

n-am fost la iashington ... am fost la niste cursuri de mecanica "avansata" insa  ... multi multi prosti ....

Dar tot nu mi-ai raspuns la intrebare.

Anti islamizare.

#16 WotRU2Me

WotRU2Me

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,537 posts
  • Moto: GSX-R 750 K2

Posted 26 July 2017 - 12:06 PM

Pentru ca e pusa moldoveneste, cu samanta de scandal. Unde a zis omul asta?
O fi greu frate sa zici asta are, sau trebuie sa verific aia si ailalta, cam atat durează si costa in jur de, las-o aici, vino maine, nu ma bag. Eeee...

#17 Cib

Cib

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 87 posts
  • Moto: 97 Vulcan 1500 Classic
  • Numar: IS 97 KWY
  • Club: lonely rider (fara club)

Posted 26 July 2017 - 12:08 PM

Sa incerci sa suni la service sa iti faca o programare e ca si cum un doctor iti pune un diagnostic prin telefon. Cred ca era mai simplu sa mergi la service, sa vada despre ce e vorba (propria diagnosticare nu prea conteaza intr-un service ce se respecta) si in aceste conditii se rezolva.

Stiu cel putin un service in Iasi care la astfel de cereri nehotarate si vagi prin telefon nu le baga in seama, probabilitatea sa fie doar un nehotarat care ocupa timpul/programarea degeaba e mare. Sicer acelasi lucru l-as face si eu, mai ales ca servece-ul are cereri destule, si nu isi permite sa programeze pe cineva pe care nu il cunosc prin telefon pentru ca probabilitatea ca caesta sa nu vina e mare.

De aici pana la a spune ca in Iasi nu sunt mecanici care sa iti rezolve problema.... e cale lunga

#18 petre81

petre81

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 950 posts

Posted 26 July 2017 - 01:26 PM

Pentru ca e pusa moldoveneste, cu samanta de scandal. Unde a zis omul asta?
O fi greu frate sa zici asta are, sau trebuie sa verific aia si ailalta, cam atat durează si costa in jur de, las-o aici, vino maine, nu ma bag. Eeee...

E vorba de intrebarea de la postul numarul #12.

Anti islamizare.

#19 The One.

The One.

Calator

• Super Membru
  • PipPip
  • 698 posts
  • Moto: Ducati 1098s
  • Club: doar eu.

Posted 26 July 2017 - 02:24 PM

Adica daca vrei sa faci o reparatie mai serioasa la un anume mecanic e musai sa mergi dinainte cu diverse mici operatiuni..gen schimb lichide si alte nimicuri?!
Foarte multi mecanici o dau rau in bara dupa ce se 'ajung' si devin importanti.
Aici treaba e simpla, acel service ar trebui sa dea un raspuns clar.Dar prefera sa-l tina asa poate cand nu mai au clienti il agata pe el.

Edited by The One., 26 July 2017 - 02:25 PM.

#20 Cib

Cib

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 87 posts
  • Moto: 97 Vulcan 1500 Classic
  • Numar: IS 97 KWY
  • Club: lonely rider (fara club)

Posted 26 July 2017 - 02:41 PM

orice service nu te programeaza prin telefon, mai ales ca nu ai un istoric. Si mi se apre normal, nu stiu ce sa programez ca motorul face pac pac pac buf.... Mai intai trebuie sa mergi cu motorul la o constatare, si apoi sa te programezi. Poate e o siguranta arsa si tu imi spui ca tb sa iti schimb segmentii.

La problema care o reclama, prin telefon nu se poate face o diagnoza. Cauzele pot fi multiple, iar el se refera doar la cea mai putin costisitoare.... Deci? despre ce vorbim?

Daca el s-a multumit sa dea telefon si nu a mers cu motosa o vada.... inseamna ca l-a interesat. Din cate stiu eu, la Madras pentru a se uita la un motor sa vada despre ce e vb nu iti trebuie programare, si dupa ce vede ce are iti face programare. Ne limitam sa dam un telefon ca sa ne programeze ca e stricata motocicleta. Ce are? e stricata....

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status