Sari la conținut

Romania - Serbia - Muntenegru - Croatia si retur


greenharleyd
 Share

Postări Recomandate

Nu, fara rafting. Am vazut cateva barci pe Tara, ce sa zic arata frumos dar cel putin cat am vazut eu de sus nu mi s-a parut un traseu greu ci mai curand pentru admirat peisajele. In schimb ne-a tentat sa ne dam cu tiroliana (sunt vreo 4 linii langa pod care traverseaza raul pe o distanta considerabila) dar nu am mai avut chef sa desfacem bagaje pentru a ne schimba...

As fi preferat insa sa mai stau o zi in Durmitor ca sa ma satur de munti :)

Editat de Razvan G
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Tiroliana e 20 euro si e tare. De pe malul celalalt te aduc cu microbuzul inapoi.

Raftingul e de luat cel de o zi in perioada asta. Daca nu ati mai facut, este in regula. Daca da, incercati in luna mai. Centrele de rafting sunt in apropierea confluentei dintre Tara si Piva, adica pe Drina. Ai detalii in posturile de la inceput.

Din apropierea barajului de pe Piva (doua sute si ceva de metri inaltime) se urca si in Durmitor si merita pe deplin. Daca ajungeti aici, sus e stana (niste bungalowuri) si puteti manca branza proaspata si sa va racoriti cu ceva, la un pret rezonabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Mno, hai ca am ajuns si sa am putin timp la dispozitie. Multam inca odata pentru sfaturi si sugestii, pana la urma a iesit ce se vede pe harta: https://drive.google.com/open?id=11j5lLOHoaO94ESehgjTDr6Q2-38&usp=sharing

Si cateva poze aici, daca aveti chef de rasfoit: https://www.flickr.com/photos/vulupe/collections/72157685919056793/ (is prea multe sa le fac upload aici, din pacate).

 

Pe scurt, Muntenegru este o nebunie de tara, abia astept sa revenim pe acolo. Croatia ii frumoasa dar MEGA aglomerata si scumpa. De incercat alta data, in afara senzonului principal. Sau Albania, care-i urmatoarea pe lista ;).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Albania o sa-ti placa si mai mult, te vei simti ca acasa, indisciplina in trafic, haos, gunoaie, multe constructii noi, dar oamenii cu toate ca nu inteleg nici o vorba sint amabili, iar drumurile sint foarte bune, nu mai zic de plaje si cazari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Albania o sa-ti placa si mai mult, te vei simti ca acasa, indisciplina in trafic, haos, gunoaie, multe constructii noi, dar oamenii cu toate ca nu inteleg nici o vorba sint amabili, iar drumurile sint foarte bune, nu mai zic de plaje si cazari.

Adica fix cum ne place noua: haos, drumuri faine, oameni si mai si. Dap, sigur ajungem si pe acolo :D.

 

 

Revad in pozele tale multe locuri in care ne-am oprit si noi la un selfie :)

Multe, multe locuri faine - cel putin Muntenegru ne-a lasat clar un gust de "mai vrem".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare...hai sa mai animam putin topicul asta...

Are cineva in plan o tura de 4-5 zile pe traseul Bucuresti - Rijeka - Dubrovnik - Bucuresti in 2018...Eu am programat plecarea pe la sfarsitul lunii Iunie, merg pe Varadero cu pasager, viteza undeva 90-110....cazare la cort...

Va rog, postati aici campinguri din Rijeka si Dubrovnik.

Iarna cat mai scurta va doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma intereseaza topicul asta pentru primavara. As vrea sa plec cu iubita la o tura, numai ca noi nu avem loc de cort si altele :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Va rog, postati aici campinguri din Rijeka si Dubrovnik.

Sincer nu cred ca ai nevoie sa stii in avans ce si cum despre campinguri - is peste tot in Croatia. Ca resursa foarte buna pentru localizat campinguri iti recomand Archie's: http://archiescampings.eu/

Chiar daca site-ul arata ca din 1900 toamna, informatiile is la zi si pe noi ne-au ajutat in multe tari sa gasim camping-uri fara emotii.

Nu stiu ce sa zic de Rijeka, mai toata lumea ne-o spus ca zona aia nu-i deloc asa de interesanta si recomandarile or fost ca de la Karlovac s-o luam mai degraba prin munte/deal, catre Plitvička Jezera sau catre Senj. Noi am facut tura in sens invers si de la Plitvička Jezera am taiat-o prin Bosnia.

Plimbare placuta ;).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare...hai sa mai animam putin topicul asta...

Are cineva in plan o tura de 4-5 zile pe traseul Bucuresti - Rijeka - Dubrovnik - Bucuresti in 2018...Eu am programat plecarea pe la sfarsitul lunii Iunie, merg pe Varadero cu pasager, viteza undeva 90-110....cazare la cort...

Va rog, postati aici campinguri din Rijeka si Dubrovnik.

Iarna cat mai scurta va doresc!

La sfarsitul lunii iunie va fi megaaglomerat si nu vei savura plimbarea... Vei depasi incontinuu.

Daca mergi in extrasezon, nu stiu daca se merita sa stai la cort, iar anul asta la inceputul lui octombrie se facea baie si septembrie 2016 am decedat de cald.

Ai zis foarte bine Rijeka-Dubrovnik, invers o sa te omoare soarele la apus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta asta va fi directia de mers, Rijeka spre Dubrovnik. O sa savuram si zona Kotor...iar la intoarcere zona Durmitor.

Postati va rog campinguri din zona....link.uri...orice e util.

Multumesc!

Editat de Vadvoci
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum au zis si colegii, nu ai nevoie de date pentru campinguri la croati.

Pur si simplu sunt peste tot. Eu am intrat la nimereala si mereu a fost bine.

4-5 zile mi se pare insa extrem de putin. E pacat de tot ce vizitezi. Mai, pe final si din august dupa jumatate iti vor aduce multe mai multe bucurii (inclusiv fructe). Eu as tranzita Dubrovnikul - doar vizita.

Editat de trasan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot spui de Visegrad - aici mi-a ramas in cap drumul direct spre Rogatica (ii zice R450 pe GM), absolut superb. M-am oprit la un moment dat ca aveam senzatia ca ametisem de la atatea viraje (sau poate nu mancasem la timp).

M-as mai duce in zona special pentru el:

https://www.google.ro/maps/dir/43.7872114,19.2858136/43.8193276,19.1181164/43.7961333,19.0032589/@43.7957899,19.0800076,12z/data=!4m2!4m1!3e0?hl=ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Daca tot e cu recomandari atuci pun si eu drumul dintre Karlovac si Rijeka pe D3. Superb, curbe prin munti si gol ca toti is pe autostrada.

 

http://maps.google.com/maps?saddr=karlovac&daddr=Rijeka&geocode=FaEqtgIdxFrtACnBLd-5MSNkRzFwuyuGUK0ABA%3D%3D%3BFdeiswIdwF7cACktvqoXJaFkRzFwtss9OG88Nw%3D%3D&dirflg=d

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...