Sari la conținut

Vacum pe furtunul de racire la un VTX 1800


Postări Recomandate

Salutare

 

Am constatat dupa ce am facut o tura cu mobra si motorul s-a racit (VTX 1800 2003) ca pe furtunul de retur - care intra in radiator pe sus (cel mai aprope de capacul de umplere) - se face vacum si furtunul e foarte "supt". Daca scot dopul isi revine. Am inteles cand lichidul e cald se expandeaza si creste presiune in instalatie, suprapesiunea fiind scoate prin furtunul care dupe in rezervorul de lichid de sub mobra. Cand lichidul se raceste se contracta si se face vacum dar in mod normal nu ar trebui ca acest vacum sa fie anulat cand suge lichid din rezervor? Din cate imi dau seama mobra nu suge si nici nu baga in rezervor nimic, insa nu sunt 100% sigur. Am incercat furtunul care duce la rezervor si este ok se poate sufla/suge pe el fara probleme. Am "inspectat busonul .. si pare ok.. dar nu prea imi dau seama ce as putea verifica la el.

A patit cineva ceva asemanator ? Ceva ideei ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De verificat supapa cu dublu efect de la vasul (rezervorul) de expansiune. Probabil este blocata pe inchis.

 

Nu am asa ceva - cred. Legatura dintre rezervor si sistemul de racire se face direct print-un furtun care vine din rezervor in gatul unde e busonul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu banuiesc ca ai ceva aer in instalatie.

Ca sa vezi furtunul supt :-L nu cred ca ai fi avut cum daca era doar lichid. Nu se dilata / contracta chiar atat de mult.

In schimb aerul se dilata si se contracta foarte mult odata cu temperatura.

Verifica daca instalatia e umpluta corespunzator (si eventual, daca este aerisita).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...