Sari la conținut

Releu...honda varadero xl1000 an 2000


Postări Recomandate

Buna ziua , va rog sa ma ajutati cu o parere despre acest releu...n as vrea sa cumpar ceva de calitate proasta ...http://vicma.ro/releu-incarcare-honda-xlv-varadero-1000cc-fabr-99-00-p-14600.html multumesc....n am gasit review uri pe net...si am nevoie sa l montez saptamana asta si sa nu ma lase la greu ...ca ultimul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha...pai si dau 250 pe unu sh si dupa o luna te a lasat...unu nou macar ai garantie...ideea e ca am gasit pe net 2 modele OEM...DZE uri..made in argentina..la reducere de la 460 la 345 lei.si TourMax...made in Japan la 480 de lei..si nu stiu nimic de ala facut in argentina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu Mosfet-uri trebuie. Se gasesc kituri cu mufe adaptoare cu tot,marca Shindengen.Cam 120$ costa. Toate modelele moto de dupa2004-2005 noi vin echipate din fabrica cu mosfet-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci am luat un DZE .made in argentina nou la fel ca originalul...totul e ok la verificarea cu aparatul de masurat...insa dupa cateva minute de mers la relanti ...se incinge tare si cele 3 fire galbene spre stattor la fel...nu poti tine mana pe ele...care ar fi problema...la aparat nu arata nimic incorect ....de ce se incinge ...e posibil sa fie de vina releul asta nou...sau e ceva imperfectiune la fire si stator???...macar sa stiu daca fac retur sau nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

deci am luat un DZE .made in argentina nou la fel ca originalul...totul e ok la verificarea cu aparatul de masurat...insa dupa cateva minute de mers la relanti ...se incinge tare si cele 3 fire galbene spre stattor la fel...nu poti tine mana pe ele...care ar fi problema...la aparat nu arata nimic incorect ....de ce se incinge ...e posibil sa fie de vina releul asta nou...sau e ceva imperfectiune la fire si stator???...macar sa stiu daca fac retur sau nu

Salut. Ai rezolvat pina la urma?

 

Problema releului luat de tine este unul cu piese ieftine in el. O dioda ieftina are 0.7V cadere de tensiune, una cu cadere de doar 0.35V costa mult mai mult, un tranzistor cu rezistenta interna care tinde spre zero care sa nu se incalzeasca, costa de 10 ori fata de un tranzistor standart. Papucii electrici , unul bun, costa de la 0.3$ bucata, unul ieftin, 1 cent.Rezultatul este cel descris de tine. Nu inteleg de ce nu ai cumparat un releu de la Cesar.

Acum am si eu relee cu mosfet-uri, impreuna cu mufele pentru instalare in instalatia motocicletei tale. Ofer garantie 1 an de zile.

» Post actualizat in 09 Aug 2017 14:22

Contacte proaste in cuple. Papucii "mama" sunt din alama si odata supraincalziti si-au pierdut elasticitatea (se decalesc). Pierd contactul de sertizare cu firele si cu papucii "tata" din regulatorul-redresor.

Iar plasticul cuplei se deformeaza prin topire locala. Asa ca creste rezistenta de contact, se incing bine firele galbene (fazele) de la papucii slabiti si regulatorul... bye. Proiectantii nu au prevazut racire si pe contacte :)

Un pistol de lipit topeste pe la 100W. Aici insa ai pe fire peste 150W de reglaj prin "decupare" (in scurt-circuit).

Solutia corecta este sa inlocuiesti si cuplele arse simultan cu inlocuirea regulatorului "prajit".

Touche. Mufele se duc primele. Nimeni nu le schimba, Am avut un client in ultima duminica, R6, ars releul OEM. Omul si-a luat unul nou, ieftin, la 150ron, chinezarie. A tinut 1 luna de zile. La demontare, cuplele era topite. Asta din cauza ca pinii tata ai chinezariei aveau rezistenta mare, s-au inegrit, au distrus si pinii mama si carcasa de plastic a mufelor. Paguba dubla.Si sint multi patiti cu asemenea combinatii. Daca releele ieftine ar fi bune, fabricantii le-ar utiliza in locul celor scumpe. Mai grav e ca vinzatorii se spala pe miini.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...