Sari la conținut

Recomandare scuter pentru o persoană de 2m inaltime.


pasarilatilungila
 Share

Postări Recomandate

Salut prieteni!

A venit momentul să îmi iau scuter. Motor am deja de ceva vreme dar îmi doresc tare mult ceva mai facil, incalecabil fără prea mari pregatiri.

As dori să ma ajutați cu sfaturi si păreri, întrucât înălțimea mea de aproape 2m nu imi permite să ma plimb chiar cu orice.

Nu aș vrea să arăt precum ursul pe bicicleta de la circ. Nici prea ușurel nu sunt, am 105 kg.

Mulțumesc anticipat tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc pentru raapuns!

De burgman 650 sh ma pot apropia, dar de kymco de 700.....

» Post actualizat in 13 Jul 2017 18:48

Ma gandeam la o honda sh 300..

» Post actualizat in 13 Jul 2017 19:02

Nu imi doresc neapărat ceva touring si foarte greu.

Ca aspect imi place piaggio beverly 500 cruiser.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suoer recomandare!

Însă am uitat să precizez că nu am câștigat la loto 😁

Bugetul este 2000-2500 euro maxim maxim!

» Post actualizat in 14 Jul 2017 13:03

De gilera nexus 500 ce ziceti?

» Post actualizat in 14 Jul 2017 13:08

 

la 2 m exclus alea 2, ii trebuie ceva cu picioarele intinse, gen majesty sau burgman.

Care majesty? 250? 400?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

J300 nu ti-l recomand la inaltimea de 2m chiar daca gasesti unul care sa se incadreze in buget.

 

Cum s-a mai spus Burg de 650 sau SW 600 cred ca sunt cele mai bune variante.

 

Cred ca cel mai simplu ar fi sa incepi sa excluzi modelele de 400-500. Cu siguranta gasesti destui colegi care sa te lase sa te urci pe Burg 400, Majesty 400, Atlantic 500, etc. Nu iti recomand sa incerci modelele care sunt cu roti mai mari pentru ca din experienta mea sunt un pic mai compacte decat cele cu roti mai mici (14-13). Diferenta dintre un Scarabeo de 300 si J-ul meu mi s-a parut semnificativa, nu cred ca m-as simti ok daca as merge cu Aprilia pana in Thassos de exemplu si eu am 1.70. Nici pe un SH de 150 nu m-am simtit la fel de confortabil.

 

Fa o simulare pe http://cycle-ergo.com/ Din ce am vazut eu doar pe Burgul de 650 se sta cat de cat lejer.

 

O alta optiune, dar care cu siguranta sare momentan din buget ar fi motoarele mici de enduro touring gen Versys-X 300 sau BMW G310GS. Pozitia pe ele pare ok, prin oras o sa te strecori fara probleme cu ele, dar evident pierzi la capitolul spatiu de depozitare si usurinta in exploatare (macar intretinerea lantului tot trebuie sa o faci la ele).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suoer recomandare!

Însă am uitat să precizez că nu am câștigat la loto

Bugetul este 2000-2500 euro maxim maxim!

» Post actualizat in 14 Jul 2017 13:03

De gilera nexus 500 ce ziceti?

» Post actualizat in 14 Jul 2017 13:08

 

Care majesty? 250? 400?

ala de 400 e spatios, cred ca cadrul e cam la fel insa intre cele 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exclus dupa ce se suie pe el. Uita-te care e diferenta dintre 400 si 650 :

 

 

 

 

 

Reprezentarea nu este 100% conforma cu realitatea, dar sunt sanse mari ca Burg-ul de 400 sa fie prea inghesuit.

post-89225-0-88023100-1500285592_thumb.png

post-89225-0-05878900-1500285610_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

De gilera nexus 500 ce ziceti?

» Post actualizat in 14 Jul 2017 13:08

 

 

Vecinul meu are un nexus de 500 si mai facem schimb de utilaje (eu am burgman de 400). Nexusul are o pozitie mai ,sport,, prin faptul ca saua e mai inaltata dar nu fata de ,,podea ci doar fata de ,,pamant,,. Una peste alta pe nexus stai mai inghesuit decat pe burgman 400. Nu vad locatia ta,dar daca esti din Timisoara ne putem intalni sa-ti faci o parere despre burgman.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu recomand Burgmanul 400, un k7-8 in stare decenta gasesti in bugetul ala. Avantajul Burgmanului, in cazul tau, este ca are spatarul pilotului reglabil pe orizontala si il poti scoate chiar de tot ca sa sada mai comod si un lungan de 2 metri, sau mergi cu spatarul la retapitat sa-ti mai ia din burete. Vad numai avantaje la un maxi de 400, nu e cel mai fasnetz scuter dar nici tu nu te poti urca pe unu de 125...

 

In cealalta extrema nu prea le vad rostul maxiurilor de 600+ cmc, deja pierd avantajul major al scuterelor, si anume consumul mic, mai bine iei motoreta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un prieten cu inaltime 197 cm si greutate 110 kg si e multumit de xcitingR 500, de asta ti-am recomandat sa incerci asa ceva, la un buget decent,zic eu. Tu esti cel care decide ce si cum,Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...