Sari la conținut

Apoape accident Lascar Catargiu , aproape de piata victoriei ora 9:30


Marian Vladau
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

O rugaminte pentru baiatul cu chopper care a asistat in spatele meu astazi la o honda cbr galbena cum a scapat ca prin urechile acului , daca a avut vreo camera sau ceva , pls share.

 

Astazi de dimineata ma indreptam spre munca, cumva aseara am racit crunt, super obosit si racit , m-am urcat pe motoreta sa ma indrept spre birou ca in fiecare zi .

Postez asta aici pentru a ne reaminti ca nu e ok sa accelerezi in oras chiar daca ai banda libera, ti se pare doar .

 

Am plecat de la semafor , am ajuns pe banda a 3-a si era libera banda 3 pana in intersectie la victoriei , eu fiind putin in intarziere la munca si grabit (lucru care nu are nimic in comun cu mersul pe 2 roti , graba ) am tras ca o maimuta de gaz si m-am dus. Deodata banda a 3-a a devenit ocupata de o masina la cativa metri in fata mea . Sincer cumva in subconstientul meu am controlat motoreta (nu stiu cum am reusit ) , totul a fost ft rapid , am franat brutal roata spate pot spune cu siguranta ca avea 1,5 m in aer , eram atat de aproape de asfalt incat il simteam , cumva mana mea a mai relaxat din frana ca simtea ca nu e bine , cumva am reusit in frana cu roata spate in aer, sa ma incadrez intre bordura din centrul drumului si masina si cumva printr-o minune pe la vreo 30-40 km/h , ajungand la aceeasi viteza cu auto de langa mine deja ma dezechilibrasem si m-am sprijinit cu cotul si cu motoreta de masina si m-am echilibrat pe 2 roti inapoi.

 

Am accelerat putin am trecut de masina si am tras pe dreapta la guvern sa ii fac semn domnisoarei blonde sa opreasca, care dupa fata mi-am dat seama ca nu a inteles nimic , ca nu s-a asigurat nicio secunda , probabil a confundat lumina farului cu soarele . Bineinteles ca se uita la mine cu fata de vaca , eu am stat 2 min , ca nu mai puteam merge, imi tremurau si mainile si picioarele .

 

Greseala asa cum consider este intotdeauna a motociclistului . De ce pentru ca stii traficul din romania si soferii , nu accelerezi anticipezi esti cu ochii 360 de grade si scapi fara accident , sau daca o sa ai , e ceva minor . Adevarul este ca am inceput sa prind curaj pana stazi de 2 ani , nici macar nu era sa fac un accident , cumva am simtit ca am anticipat tot in trafic , adica nu am mai fost surprins in ultimii 2 ani .

 

Asa ca daca totul vi se pare sigur nu este , aveti grija , mai ales cand toata lumea se grabeste la munca, tu esti pe 2 roti nu te grabi.

 

Asfalt uscat ! plimbari placute si fara incidente

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai' sam'bag pl....

 

 

 

cum mah ..... era banda 3 libera si deodata.... spuf, din neantul istoriei, se incarneaza fix pe banda 3 o masina .... asa brusc.....

Editat de Taz Asg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

teleportare.

 

p.s. - e acelasi fenoment pe care il sufera soferii - te uiti in zona care te in tereseaza si nu observi ce se intampla fix langa ea - cum ar fi o masina care tocmai vrea sa intre acilo (sau un motociclist care vine cand tu faci stanga )

Editat de ZIDU'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca nu ati observat accentul umoristic( a aparut o masina pe banda) , o sa reiterez in timp ce mergeam pe banda 3 si fiind liber , am accelerat mai mult decat necesar, apoi am observat cum o masina vrea si intra pe banda mea , moment in care am inceput sa franez , dar nu a fost suficient spatiu de franare, deoarece am accelerat mai mult de 20 km/h decat banda care stationa pentru a opri la limita in orice situatie . Este vina mea , l-am pus ca exemplu sa nu faceti si voi la fel, sau daca exista omul de dim care m-a vazut facand asta si daca din intamplare avea o camera de filmare sa vad si eu momentul exact , doarece pentru mine a fost mult prea scurt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..... in timp ce mergeam pe banda 3 si fiind liber , am accelerat mai mult decat necesar, apoi am observat cum o masina vrea si intra pe banda mea , moment in care am inceput sa franez , dar nu a fost suficient spatiu de franare, deoarece am accelerat mai mult de 20 km/h decat banda care stationa pentru a opri la limita in orice situatie .

 

 

pff.... :alcy: :alcy: :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai colegule, ce-i in neregula cu tine? Pai tu nu vezi vulturii cu ochii insetati de sange si oase rupte cum plescaie pe margine? Revino-ti, ce-i aia am evitat accidentul, pai tu esti de capu' tau? A inceput lumea sa rascoleasca presa si FBul in cautare de sange si tu ce faci, eviti? Nici accidentele nu mai sunt ce erau odata ...halal.

 

FidZknJ.gif

 

Fac si eu haz de aproape necaz, ce naiba sa fac.

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci tu erai liber pe banda 3

o masina vrea si intra pe banda ta ( 3)

ai accelerat mai mult decat necesar, cu mai mult de 20 km/h fata de banda care stationa

 

 

ce viteza avea banda 2 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am cum sa aprecieaz probabil 30 40 , avea banda 2 si 3 eu singur probabil ajunsesem pe la vreun 100 , nu mi dau seama , am prins liber am tras putin de gaz , dar soarta a fost cu mine astazi m-a tinut bine , a avut grija , de acum incolo sper sa nu mai am momente din astea de necugetare cu gazul...


» Post actualizat in 05 Jul 2017 13:04

acestea sunt cifre presupuse exact ca un mos care zice dupa amrgine dom'le avea 200. adica nu au nicio relevanta cifrele date de mine

 

nu am cum sa aprecieaz probabil 30 40 , avea banda 2 si 3 eu singur probabil ajunsesem pe la vreun 100 , nu mi dau seama , am prins liber am tras putin de gaz , dar soarta a fost cu mine astazi m-a tinut bine , a avut grija , de acum incolo sper sa nu mai am momente din astea de necugetare cu gazul...


» Post actualizat in 05 Jul 2017 13:06

si nu stationa , era aproape stationara incetineau , nu stiu exact . ( e o forma de exprimare generala ) in fine . tot aia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit si re-citit cele scrise de tine si cu greu am inteles ceea ce probabil ti-ai dori sa transmiti.

Hai sa vedem daca am inteles bine:

"Presupun ca tu erai pe CBR-ul galben si ai bagat mana in gaz, in timp ce blonda ""surda" a schimbat directia de mers. Ai franat dar totusi te deplasai cu viteza mai mare decat banda 2, moment in care ai realizat ca mai trebuie sa franezi o data pe roata spate "aeriana".

Putin "dezechilibrat" , dar totusi avand un sprijin auto ai demarat si ai prins frumusetea blonda, dar comunicarea a fost nula timp de 2 minute, timp in care tu te-ai scalambat in fata ei si ea "neimpresionabila" si-a vazut de drum.

Ai promis ca nu mai faci, dar totusi vrei filmarea, probabil sa o ai demo pentru un casting de cascadori sau vrei sa te autodenunti ca virculai cu viteza mai mare decat cea regulamentara.

 

Ai scapat, esti bine? Asta este important, probabil multi altii au patit acelasi lucru, dar l-au povestit inteligibil si am putut invata ceva.

 

Eu sincer nu stiu ce ai vrut sa ne comunici, vrei filmarea, nu mai faci d'astea, vrei numarul masinii, vrei numele si/sau adresa blondei, vrei sa-i aflii cetatenia(daca nu intelegea, poate nu era muta ci nu vorbea aceiasi limba cu tine).

 

Daca am fost acid, scuza-ma, dar sincer m-am chinuit sa inteleg ceea ce ai postat si de ce ai facut-o!

 

Iti urez asfalt uscat, fara incidente(aproape accidente)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exprimarea intr-adevar nu e foarte fericita si clara, am inteles insa ca iti asumi vinovatia - daca pot spune asa - ceea ce e maaaare lucru! Felicitari din partea mea pt abordare.

In rest ce sa mai zic, moarte conservarilor, in special blondelor cu fete de vaci :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In opinia mea incidentul asta ar putea fi evitat cu un pic de condus preventiv, cum a zis si initiatorul de altfel. Eu o vad asa: tu ai vazut banda 3 libera si ai zis ca este oportun sa tragi oleaca de gaz. Dupa cum povestesti celelalte benzi erau cam pline de tantalai bara la bara, problema intervine cand un asemenea tantalau de pe banda 2 are brusc o revelatie cum ca ce bine i-ar sta lui pe banda 3 cea libera, si evident trage de volan brusc stanga, ca doar e enervat sa tot stea ca fraeru' in coloana cand banda 2 metri mai la stanga e libera, nu? Si atunci se intampla buba. Greseala tantalaului este evidenta, a ta este ca nu ai prevazut ca asa ceva s-ar putea intampla in orice moment dat, si de cele mai multe ori chiar asa se intampla, eventual cu mai multi tantalai, ca soseaua aia e lunga.

 

Cand vad un asemenea "setup" mi se aprinde beculetul si ma astept in orice moment ca un turbat sa traga stanga brusc de volan, si de cele mai multe ori se intampla. Situatia asta pentru mine este perfect comparabila cu depasitul pe contrasens al coloanei aflata in miscare cu viteza mica, inaintea unui semafor de exemplu, cand o fac - o fac cu viteza mica ca sa imi las timp si spatiu de manevra in caz ca un nervos se decide sa faca brusc acelasi lucru. Nervosii sunt de regula cei cu masinile mai potente, care o pot calca sanatos, ca de aici si frustrarea, dar nu neaparat, poate fi oricine in final dar potentii au "prioritate" la tras brusc de volan.

 

Practic ai intrat singur in capcana pe fondul oboselii si neatentiei. Cine e legal vinovat? Chiar nu mai conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taz e cel mai vinovat de aici :)))


» Post actualizat in 06 Jul 2017 08:16

deci tu erai liber pe banda 3

o masina vrea si intra pe banda ta ( 3)

ai accelerat mai mult decat necesar, cu mai mult de 20 km/h fata de banda care stationa

 

 

ce viteza avea banda 2 ?

Dar daca puneai avionul pe banda 2? Decola?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia: Pericol iminent mai tot timpul. Daca vrei sa ajungi acasa, radarul ciulit!

 

In Polonia sunt mai civilizati soferii ca in RO, dar si aici gasesti cate un bezmetic ce crede ca soseaua este a lui.

Chiar weekendul trecut ce veneam de la un meeting moto cu femeia m-am trezit cu unul in fata mea, pe contrasens (depasea un autocar), a mai si dat un blitz, ca vezi doame, nu vad ditamai boul venind spre mine. (era o nationala, cu o banda pe sens, si evident linie continua. Tipul era atat de increzut, ca trecuse cu totul pe banda mea, nu numai "2 roti peste linia continua",)

Eu frumos m-am dat cat am putut pe dreapta sa fac loc idiotului, iar cand a fost langa mine, am lasat ambreajul si i-am futut un cot in oglinda de am dislocat-o (aveam geaca cu protectii). M-a durut, dar a meritat. Am vazut in oglinda ca a tras pe stanga (hahaha) sa isi adune cioburile...

 

Deci... Radarul ciulit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu vorbesti serios? Adica tu vrei sa zici ca ai lovit cu cotul tau stang oglinda stanga a masinii care a trecut milimetric pe contrasens, tu fiind cu gagica in spate? Asta vrei sa spui? Ti se pare intelept? Adica pe langa pericolul in care te-a pus taranu' cu masina tu ai decis ca e in regula sa plusezi cu un cot in oglinda :scratch:. Eu ma las pagubas, prea multi flacai care vor sa sa-si rupa oasele cu dreptatea-n mana, chiar nu are rost...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i-am futut un cot in oglinda de am dislocat-o

Deci sa intelegem. Cotul tau a fost undeva în exteriorul carenajului, mai exact a oglinzii. Interesant. Ai mana stanga lunga tare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Triplu xXx ar fi invidios si l-ar bufni plansul daca ar citi fapta de arme a colegul nostru cotangiu, demn urmas al lui Szobi Czech. Auzi la e: l-a durut putin cotul si a avut si timp sa vada cum ala cu masina a tras pe dreapta sa-si adune cioburile.

 

Mai taie reaq din ele cumetre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh... crede fiecare ce vrea.

 

A fost o decizie de moment. Una inteleapta nu, ca urmarile puteau fi foarte grave.

 

Cat despre cot, carene, si uitat in oglinzi: Motorul im permite sa am cotul inafara ghidonului daca ma inclin putin, carene nu am (cruiser) si am oprit putin mai inainte sa verific daca am cotul intreg dupa eveniment, tot uitandu-ma in oglinda sa nu vina ala dupa mine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si ia zi, mai faci? Problema nu e ca ai facut-o in final, problema e ca ai pus viata pasagerului in pericol constient si intentionat... aia e buba cea mare. Daca eram eu in locul pasagerului te bateam cu casca peste ochi pana ziceai piua si iti dadeam si un sut in motor, sau mai multe, cu o ranga. Oricum mie tot imi vine greu sa cred ca poti face asta de pe un xvs1100 cu un ghidon si oglinzi atat de late fara urmari grave, cu o masina venita din contrasens pe accelerare, macar un cot rupt... ma rog, nimic nu e imposibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si ia zi, mai faci? Problema nu e ca ai facut-o in final, problema e ca ai pus viata pasagerului in pericol constient si intentionat... aia e buba cea mare. Daca eram eu in locul pasagerului te bateam cu casca peste ochi pana ziceai piua si iti dadeam si un sut in motor, sau mai multe, cu o ranga. Oricum mie tot imi vine greu sa cred ca poti face asta de pe un xvs1100 cu un ghidon si oglinzi atat de late fara urmari grave, cu o masina venita din contrasens pe accelerare, macar un cot rupt... ma rog, nimic nu e imposibil.

Unde e domnul Iohanis in aceste momente grele????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si ia zi, mai faci? Problema nu e ca ai facut-o in final, problema e ca ai pus viata pasagerului in pericol constient si intentionat... aia e buba cea mare. Daca eram eu in locul pasagerului te bateam cu casca peste ochi pana ziceai piua si iti dadeam si un sut in motor, sau mai multe, cu o ranga. Oricum mie tot imi vine greu sa cred ca poti face asta de pe un xvs1100 cu un ghidon si oglinzi atat de late fara urmari grave, cu o masina venita din contrasens pe accelerare, macar un cot rupt... ma rog, nimic nu e imposibil.

 

Stiu ca am facut o prostie... dar pe moment mi s-a parut decizia corecta. Si inca ma bucur ca a ramas ala fara oglinda.

Pasagera chiar mi-a dat peste cap de cateva ori si ma pus sa promit ca nu mai fac...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...