Sari la conținut

Varfurile Iezer si Papusa


misionaru
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

 

Vreau sa fac maine drum pana pe varful Iezer pe forestier pana sus. Aici nu sunt probleme.

 

Intrebarea mea, insa, este daca exista un astfel de drum care sa lege varful Iezer de varful Papusa.

 

Cunoaste cineva acest traseu? sau mai bine zis, exista macar aceasta legatura pentru un drum de motor sau 4x4?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te referi ca se ajunge de la cabana Voina, atunci e bine si asa...poate fac un ocolis si ajung si acolo. As fi preferat, totusi, unul direct :)

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa ajungi aproape de varful Iezerul mare la Crucea Ateneului pe forestier pe la Albesti sau Leresti (peste baraj), poti sa cobori cam aaabrupt pe culmea Vacarea la cabana Voina. Sa urci de la Voina pe Vacarea nu cred...

Nu este drum de legatura de la Iezerul Mare cu varful Papusa; pana aproape de Papusa ai un alt forestier care incepe de la intrarea in Rucar. Urcatul pe Papusa din forestierul de sub el cere mobra macar ca a mea daca nu mai competenta si oarece ambitie/pricepere.

Ai putea incerca doar daca ai avea o capra de 100kg si ceva (multa) experienta sa faci culmea Iezerului intre cele doua varfuri.


» Post actualizat in 30 Jun 2017 19:43

tura Leresti-Ateneu-Voina, e de ceva ani dar iti faci o idee...

http://s658.photobucket.com/user/ggobi/slideshow/lacul%20iezer%20270909/iezer%20-%20cabana%20vidra%200811

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am descurcat nimic, am ramas pe valea dinspre Berevoiesti spre Iezer ca pierdeam antigel pe la buson, dupa 12 km mersi pe cursul raului. Am ramas sa fac baie in raul ala. :)

 

Revin cu siguranta acolo mai bine pregatit. Sper, si cu alte gume. Ale mele sunt cam prea mixte.

post-12682-0-71498200-1499360370_thumb.jpg

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Track proiectat, nu inregistrat live, da' nu o sa va pierdeti...

 

https://drive.google.com/open?id=10llQiJytrGMNCyFCu_BlPhBP1Y8&usp=sharing

 

Pe uscat merge cam orice toacla, poate un chopper nu...

totusi una enduro/enduro-touring cu gume potrivite de macadam va chinuie mai putin si va permite viteze mai mari.

Pe ud sunt sectiuni care pot da emotii, cum ar fi pe urcarea prin padure dinspre Berevoiesti, si mai ales coborarea pe Vacarea spre Voina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misionare, cum e, vrei sa mai mergi pe Iezer? Eu as fi vrut sa ies incolo sambata sau duminica (preferabil sambata pentru ca nu vreau sa merg luni obosit la birou). Dar Iezer si atat, ce vroiai tu initial nu se poate face cu motocicletele astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Salut!

 

Dau eu "up" unei propuneri nefinalizate. Se incumeta cineva la un Iezer maine, 15.04? Sau cel putin o incercare...in cel mai rau caz se lasa cu un inconjur al acumularii Rausor, o vizita la Voina si inapoi spre casa.

 

Musai dual sport, cauciucuri bune si experienta (cel putin pentru Iezer).

 

Plecare din Bucuresti (punct de intalnire benzinaria MOL din Chitila, intre Colosseum si centura Chitila) cel tarziu la ora 9. Toata tura are in jur de 350 km, daca nu ma insel.

Editat de razvano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine am un curs moto la care particip deja. Asa ca voi fi liber dupa ora 14, atunci cand voi baga o plimbarica de relaxare pana la Targoviste, cred :))

 

Ramane pe lista, insa, unul din varfurile astea si pentru mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ora aia ar trebui inceputa coborarea inapoi spre civilizatie. :)

 

Momentan nimeni, aparent lumea isi cumpara genul asta de motociclete ca s-o arda aiurea pe strada. Sau le pastreaza "tziplate" ca sa dea bine in parcare la smaeb...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate urca acum pe Iezer si nici pe Papusa. Se poate merge pana intr-un punct, dar nu foarte mult. Este zapada apoasa si e greu de trecut de ea. Dar merita ca si plimbare. Oricum, barajul Rausor merita inconjurat. Este frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost vineri la Voina si am vrut sa dau ocol lacului, dar din pacate drumul este blocat. O capra poate s-ar putea strecura, desi e destul de riscant, dar un enduro touring de 200+ kile nu are cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost vineri la Voina si am vrut sa dau ocol lacului, dar din pacate drumul este blocat. O capra poate s-ar putea strecura, desi e destul de riscant, dar un enduro touring de 200+ kile nu are cum.

Este blocat pentru ca...? Si unde anume este blocajul asta?

 

Eu am plecat pe la 10 dar m-am intors de undeva de dupa Targoviste pentru ca a aparut o problema acasa si nu aveam alta solutie. Macar am fost singur si nu am incurcat pe cineva.

Editat de razvano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Voina la 500 m ai podul pe unde e drumul principal si in dreapta e varianta de ocolire. Exact acolo erau niste blocuri de piatra care il blocau. Aveai cam juma de metru liber in stanga, dar deja acolo drumul o cam lua la vale ... de asta zic ca o capra se putea strecura pe acolo cu ceva tehnica si tupeu, dar cu o mobra mai grea e foarte riscant.

 

Si eu tot pe la 10 am plecat, desi de la mine a durat ceva pana am iesit din Bucuresti.

 

post-89225-0-90384400-1523800609_thumb.jpg

 

post-89225-0-10473500-1523800638_thumb.jpg

 

post-89225-0-05822900-1523800664_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urcarea pe Iezer cu mobre de +150 kg este pe la baraj Rausor - trecere peste baraj si continuare pe forestier, urmeaza urcarea care acum e acoperita de zapada de pe la 1500 -1700 m altitudine, sau pe la pastravarie din Albesti, sau din Berevoiesti, la fel acum te opreste zapada.

Tura lacului Rausor nu exista cu troace grele, poate cu alea de 105 kg si rideri bazati, cu astea mari poti merge numai pana la cabana Cuca si inapoi pe malul estic al lacului. Daca vrei sa o dai in adventure cu astea mari, urci pe unul dintre traseele zise (baraj Rausor sau Albesti sau Berevoiesti) pana la Crucea Ateneului si cobori pe muntele Vacarea, iesi la 500 m mai jos de cabana Voina, dar coborarea este abrupta si nu va sfatuiesc sa incercati fara niste gume 50/50 macar. Sa urci in Iezer pe Vacarea cu moto nonenduriste e cam greu.

Duminica 8.04 am fost pe la lacul Pecineagu, se vedea complet acoperit cu zapada varful Papusa din Iezer si tot golul alpin de sub el, cred ca pe la jumatatea lunii mai s-ar putea incerca traseul, dar tot cu zapada va fi; daca voi avea timp ar fi faina o tura combinata cu niste curbe pe Rucar-Bran-Poiana Bv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..... si cobori pe muntele Vacarea, iesi la 500 m mai jos de cabana Voina, dar coborarea este abrupta si nu va sfatuiesc sa incercati fara niste gume 50/50 macar.

 

Eu as spune ca acea coborare nu e recomandabila pentru enduro-touring, indiferent de gume. Se poate face, dar e chinuiala mare. Cu un dual-sport sau enduro e alta mancare de peste.

M-as baga si eu cu elefantu' pana la cruce, dar fara zapada ca n-am nicio sansa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...