Sari la conținut

Info Shark Spartan (eventual Carbon Skin)


leopold
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

 

Caut sa-mi schimb HJC-ul IS17 din motive de zgomot - pe un naked cu parbriz aftermarket.

 

Ma atrage Sharkul Spartan Carbon din cauza greutatii destul de mici. "Fireste", nu se poate lua la drive test, asa ca m-ar ajuta parerea unui coleg care are asa ceva. Cat de deranjant e vantul pe un naked la viteze in zona 120-160 km/h?

 

Daca cumva are cineva un M in Bucuresti si vrea sa iasa juma de ora la o plimbare pana la prima iesire de pe autostrada, ar fi de-a dreptul exceptional :)

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, 120-160 km/h e viteza de mers in afara orasului. De ce nu folosesti dopuri de urechi pentru mersul in afara orasului? Sunt destul de ieftine, si dupa mine folosirea lor e cea mai buna solutie. Iar in oras la 50-60 km/h nu ai nevoie de ele.

Eu am un IS17, si cu dopuri in urechi, zgomotul in mersul la peste 100 km/h e foarte mult redus. E o diferenta mare intre mersul cu dopuri si mersul fara ele. :)

 

Iar despre vant, nu iti va putea spune nimeni cat de deranjant este. Asta decide fiecare cat de mult il deranjeaza.

Pentru mine, dupa 140km/h, pe un Hornet fara parbriz ma bate vantul asa tare ca mai mult ma chinuiesc decat sa merg de placere. Deci deobicei merg cu 120-130 km/h maximum(oricum peste viteza asta iti poti lua amenda, daca te prinde radarul)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, pentru exterior e problema. Vreau mai liniste pentru ca mi s-a intamplat de cateva ori sa uit dopurile, si daca mergi in grup cu oameni care au liniste in casti, esti mancat. Nu prea poti opri grupul din farmacie in benzinarie, nu poti reduce prea mult viteza, etc. Daca ne oprim undeva, eu nu-i aud cum trebuie fara sa scot dopurile, probleme, deh.

 

Cu viteza, ai dreptate, insa un parbriz mi-a luat aproape tot vantul din piept, nu e inconfortabil 140-150. Pe DN, autostrada, etc. Fireste, te poate amenda, dar na, aia e, mergem *cam* cu traficul.


» Post actualizat in 26 Jun 2017 11:21

Revin cu update:

 

Am incercat doua casti:

 

Shoei GT Air: faina casca, insa pe motorul meu e mai galagioasa cu aerisirile inchise decat IS17 cu ele deschise. M-a cam facut de cap. Pe de alta parte foarte bine aerisita.

 

Arai QV-Pro: Cea mai silentioasa dintre cele trei, nu la fel de bine aerisita ca Shoei-ul, insa mai mult decat suficient (la 30-40 ora m-am simtit ok, 37 de grade afara).

 

Daca as gasi si pe cineva cu un Shark Spartan pentru un test, ar fi super. Acum tot imi oscileaza mintea intre Arai-ul testat si Shark-ul netestat... Arai-ul binisor mai greu si mai scump...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Are cineva Spartan Carbon? Sunt pe cale sa cumpar una, pret super ok (zic eu), ma intereseaza daca cineva a intalnit vreo problema la casca asta. Spre exemplu chin guard-ul este rabatabil, i s-a stricat cuiva? Hai cu parerile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noroc, da, stiu, ai facut cursurile cu frate-miu, daca nu ma inseala memoria vizuala (ceea ce se intampla foarte rar). Problema este ca ajung in Busteni vineri (din UK), dar vin inapoi in UK duminica. :-S

Nu ma interesa sa o probez, ca am probat una (am capatana mica - S) si mi-a placut super mult.

Ma intereseaza daca se incadreaza in asteptari, eu nu sunt ala care sta sa desfaca firu' in 4. Daca e usoara (ceea ce este), nu se abureste sau se abureste foarte putin si greu si nu se rupe nimic la ea, e de ajuns pentru mine s-o iau. Normal, orice alta parere ajuta. Merci!


» Post actualizat in 20 Feb 2018 13:09

BTW, casca o iau la un pret bun de la cineva din Pitesti, deci smecheria era s-o iau acum repede, ca s-o iau mai ieftin. In UK e cu 100£ mai scumpa. Treaba e ca trebuie sa dau comanda azi, ca sa ajunga vineri, ca cineva sa mi-o aduca din Pitesti la Busteni.


» Post actualizat in 20 Feb 2018 13:24

Ah, si inca una, stiu ca a mai fost un topic, dar cred ca era despre geaca.

O sa zbor cu wiz si n-am bagaj de cala. Stie cineva sigur daca pot lua casca in avion, cu mine, ca accesoriu? Sau ma pune s-o bag in sablonu' ala lor (de (cuvant urat)) si daca nu intra (ceea ce probabil o sa se si intample) o sa ma puna sa platesc in plus...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, asa este, acolo ne-am cunoscut. :)

 

Referitor la casca, eu am doar cuvinte de lauda. Este foarte usoara, foarte confortabila, materialele sunt catifelate.

Viziera este cu pinlock, nu distorsioneaza, nu se abureste deloc, se aseaza foarte bine pe cheder.

Ochelarii de soare sunt exceptionali. Poti merge cu ei pana la lasarea intunericului, ca nu te incurca. Acopera tot campul vizual si nu dau diferente de nivel.

Nu mi s-a rupt nimic la ea, si ni nu da semne de uzuri ciudate. Este destul de bine antifonata, iar aerisirea este buna. Mie personal imi place foarte mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E beton atunci, asta e. Am mai avut ceva casti Shark la viata mea, la interior si exterior toate mi-au placut, doar ca se mai aburea. Pentru mine chin guard-ul e musai, tot timpul imi intra pietricele pe acolo ajung cumva in ochi, daca am o casca fara asa ceva. De avion stii ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot la asta m-am gandit si eu, bazata pe aceeasi intuitie, numai ca pe partea mea de intuitie :)))

Sa vedem daca a trait cineva experienta asta. Merci pentru ajutor!


» Post actualizat in 20 Feb 2018 15:21

P.S. Am dat comanda de Carbon, modelul cu foarte putin albastru. Tu ce model ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat cu alb. La acel moment abia se lansase si cei de la MotorTeam tocmai le primisera. Nu aveau multe culori si nici marimi, asa ca nu am putut acea dileme in privinta culorii. Cred ca am fost primul de la ei care a cumparat.

 

Initial plecasem hotarat sa iau Shubert, dar cand am probat-o am constatat ca ma strange chinga de gat si abia mai puteam sa respir. Apoi m-am dus sa vad ce gasesc la Shark si am zis sa probez Spartan-ul, ca la bani era cat Shuberth-ul. S-a potrivit manusa. :)

 

post-90830-0-66104900-1519141360_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@littlekriminal

 

Pentru a scapa de batai de cap iti sugerez sa cumperi (doar pentru retur) priority boarding. Costa 5 eur (cel putin pe ruta frecventata de mine) si ai dreptul la al doilea bagaj de mana (un pic mai mic). Wizz are in politica doar un bagaj de mana si, in functie de cine e la poarta, am vazut situatii cand au oprit persoane pentru altceva pe langa bagajul de mana: poseta, geanta mica laptop, etc.

Poti trece si cu al doilea, insa tine de cine face controlul si, din ce am observat, si de felul in care arati/te porti.

 

Mi-am pus si eu intrebarea legata de casca si eram pregatit sa fac o chestie de ambitie. Voiam sa spun ca nu e bagaj ci obiect vestimentar si, daca faceau figuri, sa o pun pe cap la imbarcare si sa spun ca o port pe post de protectie pentru ca imi este frica sa zbor cu avionul. Nu a fost cazul pana la urma, da# ma tot gandesc la faza asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta am si eu in cap, lumea zice ca-s nebun.

Merci de raspuns, daca am luat deja biletul mai pot sa adaug priority boarding? Probabil e o intrebare prosteasca, dar daca n-am mai facut/auzit, nu stiu.

Incerc sa intru asta seara sa vedem.


» Post actualizat in 20 Feb 2018 16:45

@pitesti2010, si la mine la fel, simti cand o casca e ce trebuie dupa primele 5 secunde pe capatana. Asa a fost mereu cu Shark-ul pentru mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mi-a venit casca, pana la urma cu un prieten care e pilot la Wizz, uitasem complet ca el lucreaza acolo si ca puteam sa fac treaba asta mult mai usor, asa ca mi-a adus-o omu'.

Casca e belea, deja ma gandesc cat de mult o sa ma oftic daca imi scapa vreodata pe jos :)))) merci pentru sfaturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci. Am uitat sa mai zic ca omu' de la care am luat-o adduce casti, echipamente moto, accesorii, toate la preturi super ok. E din Pitesti si trimite si in tara (in cazul meu in alte tari :D ). Nu stiu daca se considera reclama, asa ca cine vrea, ii pot da datele de contact pe PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

salutari, stiti alta metoda de a prinde casca in afara de asta?

 

Din ce stiu eu la vechea casca, banda rosie de pe inel e pentru quick release, in cazul asta banda s-ar acoperi, cum o mai eliberezi rapid?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu alta metoda de legare cu DD. Banda rosie prinsa de inel ajuta la quick release si este accesibila chiar daca capatul chingii face o bucla peste pentru ca oricum prima manevra este sa desfaci capsa aia. Personal desfac legatura cu o singura mana, cea stanga. O data ce ai scos capatul chingii din capsa si tragi in lateral de chinga rosie de pe inel, inspre exteriorul castii, e floare la ureche pe urma ca se slabeste legatura complet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...