Sari la conținut

Pareri Nelson Rigg Survivor


Postări Recomandate

salutare,

doresc cateva pareri obiective despre gentile din link-ul de mai jos, pe baza datelor tehnice prezentate de producator sau a experientei personale
sunt interesat in primul rand de calitatea materialului( 24oz Tarpaulin PVC, ce naiba este asta, "musama"? ), rezistenta la tavaleala, etc
m-ar interesa pareri strict legate de acest produs ; despre Ortlieb, Enduristan, Wolfman se gasesc informatii destule

Multumesc!

https://www.nelsonrigg.com/luggage/dual-sport-adventure/adventure-dry-saddlebags-detail.html

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam musama, iar 24oz e ceva greutate, adica 680 de grame; nu imi este clar daca e greutatea specifica a materialului (ceea ce inseamna o grosime respectabila la 680g/mp) sau greutatea gentilor. Inclin sa cred ca e vorba de greutate specifica, ar fi prea usoare altfel.

 

Eu am avut o singura experienta cu un produs Nelson Rigg (o husa de motocicleta) si s-a comportat catastrofal, s-a facut praf si pulbere in jumatate de an cu ploaie/ninsoare/soare puternic; foarte nerezistenta mecanic musamaua aia, se sfisie la orice contact cu protuberantele motocicletei (oglinzi, ghidon, suport numar, etc.). Prin comparatie, husa de la Lidl a fost exceptionala pentru cit a costat, ca si Oxford Aquatex. Evident, materialul astora o fi mai zdravan, dar ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Eu am exact modelul acesta de cativa ani, culoarea neagra. Le-am folosit doar ocazional. Acum doua saptamani le-am montat iar.

Pentru offroad sunt excelente, la fel si onroad. Capacitatea e cat scrie, incap foarte multe. Ca sa aiba forma de pe poze si sa pot transporta eventual si scule la inceput le-am facut si un cadrul in interior din 2 bidoane de 35 litri. Ideea am gasit pe youtube. Functioneaza perfect.

Cred ca in orice caz necesita un suport de portbagaj, acum depinde si de modelul motocicletei.

Daca strangi prea tare chingile si gentile sunt incarcate + mergi si pe offroad bretelele cu care se fixeaza pe suport se pot rupe, eu am rupta una din ele. Aceasta era probabil vina mea.

L-am reparat si merg mai departe. Bretele de sus care se pun peste sa sunt extrarezistente nu cred ca se pot rupe vreodata.

Sunt impermeabile 100%.

La ce preturi se ofera modele similare oferta mai buna nu prea exista, am cautat si la vremea respectiva destul de mult.

Le-am cumparat printr-o firma Ro ce aducea diferite produse din SUA, le-am gasit aici pe forum daca nu ma insel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, multumesc!foarte utile informatiile.
Am facut sapaturi si am gasit review-uri pe Advrider, am aflat cu ocazia asta ce inseamna si "tarpaulin pvc"( inclusiv celelalte firme cu staif le fac din acelasi material dar costa dublu).
Flex are dreptate cu greutatea, se refera la grosimea materialului...@ Peter: am citit si despre problema cataramelor si a chingilor dar se pare ca din cauza utilizarii necorespunzatoare ,cum ai scris si tu( au lasat greutatea gentilor in chingile ce vin pe cadru si nu pe cele ce se prind pe sa)
Suporti de bagaje am, le voi folosi preponderent onroad; pe baza informatiilor voastre si a celor citite m-am hotarat si le-am comandat

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Tarpaulin PVC este materialul din care se fac prelate de camion.

Explicatia cu greutate per dimensiune este pentru a iti da seama de consistenta sau, altfel spus, robustetea materialului.

 

Langa Timisoara este o firma ce construieste o gama destul de larga de produse din acest material - prelate de camion, corturi, acoperisuri pentru foisoare, umbrare la intrari in cladiri/chioscuri, etc.

Am tot zis ca trec o data pe la ei sa ii intreb daca ar fi tentati sa construiasca si genti (roll-uri/duffel bags sau chiar si genti din acestea rectangulare pentru laterala motocicletei) sau macar sa vad daca vand material separat + ce as nevoie pentru a il lipi la modul cat se poate de durabil si etans.

 

http://www.bumerangtm.ro/

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnilor, multumesc inca o data!
asta ar trebui sa fie menirea unui forum nu mistocareala de 2 bani ( nu ma refer la domniile voastre)
am citit despre material, un textil acoperit cu pvc pt a-i conferi impermeabilitate folosit la ce ati specificat mai sus
in ceea ce priveste gentile au cca 1,2 kg fiecare, lipite la cald

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand imi aleg un anumit tip de echipament, eu fac cam asa: ma uit sa vad daca produsul se gasesete la vanzare second si cam in ce proportie. Daca se gaseste il cam evit. produsele de valoare si de care esti multumit nu le prea vinzi. foarte multi cumpara ceva pentru ca e ieftin, dupa isi dau seama ca nu e ce trebuie si il scot la vanzare second.

asa am ajuns sa caut produsele celor de la Wolfman. intre timp am luat cam de toate de la ei, am facut ceva ture lungi, majoritatea pe off, inclusiv cu cazaturi pe ele si inca mai tin.

decat sa dau 150 de dolari pe ceva si exista riscul sa nu imi placa si sa le vand cu sub 100 dupa, mai bine mai stau si iau cu 300 dar stiu ca ii ce trebuie.

 

eu am ales la gentile laterale (saddlebags) varianta realizata din Cordura, nu cele noi, care sunt realizate din acest Vynil ramforsat. intradevar nu sunt 100% impermeabile, insa rezista mult mai bine la uzura si cazaturi. iar partea cu apa o rezolvi cu saci impermeabili pe interior. ceea ce e foarte util pentru ca odata ajuns sa campezi, nu tre sa dai jos gentile, ci doar sacii impermeabili.

ca si saci am asa ceva http://www.dx.com/p/naturehike-multi-functional-drifting-waterproof-bag-red-25l-162879#.WVGtYNR95ko

sunt acceptabili. dupa cum vezi am dat mult pe genti, ca alea tre sa tina, si mai putin pe alte elemente.

 

daca faci offroad, eu nu as lua in considerare decat acele genti textile care se prin prin compresie de un cadru. de cele care se prind doar cu o curea (sau doua) peste sa si ceva mai mic jos eu am uitat. nu sunt ce trebuie. ar fi cele gen Goant Loop sau Magadam care au un fel de semicadru al lor. eu nu le-am luat in considerare pentru ca deja sunt aproape la fel de grele si late ca cele din aluminiu. si atunci as alege oricand cele de aluminiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

foarte pertinente sfaturile tale dar, in acest moment al vietii mele, am fost conditionat de buget. toate produsele mentionate anterior sar lejer de 300-350 dolari, euro( nu mai conteaza sunt apropiate ca paritate)
am facut cateva nopti albe citind comparatii intre marci( calitate, volum, rezistenta),parerile celor ce le detin pe astea de la Nelson Rigg, concluzia fiind " cat dai atata face" sau " raport bun calitate-pret"+ parerea colegului de mai sus
http://advrider.com/index.php?threads/nelson-rigg-survivor-series-dry-saddlebags-long-term-review.868607/
tot timpul dar absolut tot timpul merg cu pasager( iti inchipui ce offroad fac cu pasagera , cort,etc in spate), "stan"-urile sunt un vis indepartat , la fel AMerica de sud,etc; si apoi daca vor fi bani pt astea se vor gasi bani si pt un set de genti mai cu staif :)
Va multumesc tuturor, gentile sunt pe drum. voi adauga cateva poze si impresii dupa prima utilizare in tura din Alpi

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

erau si astea o optiune dar pretul m a impiedicat...in plus sunt foarte mari, 32l

am comandat Nelsonul, de la o firma ce importa si vor veni la pret de site oficial cu tot cu transport

» Post actualizat in 29 Jun 2017 00:05

erau si SW o optiune dar pretul...iar la banii astia luam ceva consacrat: Enduristan, Wolfman,etc

Ortilieb sunt mai mici, siStem de prindere impropriu pt suporti laterali si duble la pret fata de NR; mai au un MODEL cu prindere pe suporti dar este 130 eur / buc

https://www.louis.eu/artikel/touratech-side-bag-moto-with-ql2-system-28-litre/10065475?filter_article_number=10065475&list=340355082

voi posta impresii despre NR dupa utlizare

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

dupa 5600 km, 13 zile si ploi aproape zilnice,o cazatura de pe loc, concluziile sunt
- 100% waterproof si dustproof
- volum suficient; in fiecare geanta am avut: sac dormit, saltea gonflabila, perna gonflabila, 2 polare, tricouri, lenjerie, o pereche de pantaloni munte
- sistemul de prindere peste/ sub sa este rezistent, chingile destul de lungi pt a prinde gentile de suportii laterali
-prinderile pt suporti sunt simple dar nu neaparat cele mai bune si cele mai eficiente; traseul a fost exclusiv asfalt iar greutatea gentilor a fost sustinuta de chingile cu prindere pe sa
- la frig(13-15 grade) materialul se intareste chiar am avut impresia ca va crapa
- va trebui sa tai partea de sus la niste bidoane de plastic si sa le folosesc in interior pt a mentine forma gentilor; sau macar baza bidoanelor
-datorita cutarii, pe la colturile de la baza, pe unele lipituri la cald se vad crapaturi( deocamdata fara efecte negative)
- la cei 130 dolari, cu transport inclus, le consider un bun raport calitate/ pret

post-61112-0-07140800-1501533331_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...