Sari la conținut

Zugrav/Faiantar


Postări Recomandate

Si ce ,mondial se da gratis? Gresia ieftina e proasta si strimba .daca nu e deja sparta in cutie,se strica la taiat. Si pina la urma la citi bani se poate face economie ? 1000 ron 1500 ron maxim .la asa lucrare te, mai uiti la banii astia si alegi sa pui rahat ? Eu cind am facut baia am strins materiale 4 luni . Bineinteles ca poti punesi chinezeasca pe placa de rigips sau chiar si faianta peste faianta dar eu i-am prezentat costurile reale ale unei reabilitari totale pentru o baie de apartament .care sa arate ca o baie in 2017 . Dar se pare ca atunci cind incerci sa ajuti nu e bine .aici nu e vorba de o lavabila data pe perete.pretul pe care l-ati gasit voi e doar de reclama. Cind ajunge la carat se va schimba pt ca sacul e plin si nu jumate ,ca e la et6 si nu la et 2 ca etc etc .gresia cine o cara ? Ca in lift nu te lasa locatarii? Cada cine o urca ? Sau coboara? 10-12 saci de cm cine ii duce ca pe zidari i-ai luat sa zideasca nu sa care ,. Sfatuitori sunt multi ,iar din ei nu au schimbat un bec nici jumate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 278
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Om bun, am zis baie micuta. Adica are aria de 4.62 mp. Sparg o zi intreaga cu cheia de bujii? N-o fi 700 de lei, o fi 1000. Cat sa ia instalatorul pe o chiuveta si un veceu de instalat in aceleasi pozitii, fara tevi trase si alte nebunii? Am instalat apometre cu firma autorizata, adica pe factura si cu chitanta. Am platit 560 de lei, apometrele incluse in pret, 4 la numar. Cu spart de perete si modificat de trasee ca nu aveam deloc apometre, si la baie, si la bucatarie, saptamana trecuta. Unii mai sunt si corecti, nu doar lepre sa te jupoaie de bani.

 

Nu mai vreau cada deloc, vreau s-o dau pe actuala afara si sa pun cabina de dus in loc, si nu de aia cumparata ca sunt de rahat si una misto ma usuca de bani. Baia fiind pe lung vreau sa o inchid la capat cu geam si sa las o deschizatura cat sa intru eu, fara usa, cu un pic de panta inspre scurgere si un prag mic sa nu iasa apa afara. Ca un dreptunghi cu o usa pe o treime de latura lunga doar ca lipseste usa. Si nici geamul sa nu fie de jos pana sus ci de pe la jumate asa, restul BCA placat cu faianta sa am si unde pune cele necesare, adica gelu de dus si samponu, geamurile mari sunt scumpe oricum si n-are rost si usa nu-mi trebuie ca vreau sa si respir. Un ansamblu din ala de dus mai de calitate, nu saracie din aia cu treij dah capete de cocalar care se infunda dupa 5 dusuri oricum, si aia e. Pt transportu de cada strig la baetii de la fer vechi de-mi urla pe la geam zilnic, gratis o iau si fug cu ea pe scari. Simplu, confortabil si de efect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa pui cabina de dus iti mai dau un sfat : cumpara CL 51 . E o hidroizolatie .e vreo 100 ron .se da usor si se preteaza la cabine ca sa nu bagi apa la vecini . Eu ma opresc aici .iti urez spor la treaba si nervi si nervi de otel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@andrei oricum un set Mondial nu ajunge nici pe departe la 1000lei, sa stii ca si faianta italiana e la fel de stramba (mai ales daca e subtire) am pus de asta asa cum am pus si romaneasca sau turceasca cat despre taiat chiar nu am probleme cu niciuna.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vede colegu Paul cind o termina efectiv! O zi spart, 1-2-3 zile indreptat peretii-asta inseamna destui saci de mortar. 1-2 zile sa se usuce. 2 zile aplicarea faiantei, 1 zi pus gresia si, dupaia sa zicem ca se monteaza acareturile.Poate mai trebuie si refacut peretele fals care mascheaza coloanele de apa, alte 2 zile. Molozul, se pot duce cite 2-3-4 saci noaptea la tomberoane, se pune cite unul/tomberon, nu se scandalizeaza nimeni.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ai asa : 2000 zidari ,1000 instalator,600 carat moloz,gresie faianta 2000 ,cada chiuveta wc 2000.plus saci de adeziv ,fitingaraie ,tevi racorduri sifon ,lampa ,oglinda,lavabila tavan,suport prosop hirtie igienica,apometre ,calorifer,repartitor calorifer,chit de rosturi,ornamenent tavan si inca cel putin 10 lucruri care mi- au scapat . Ce zici ? Tot ti se pare mult ?

» Post actualizat in 19 Jun 2017 19:27

Robinet cada si robinet chiuveta ,bazin wc

» Post actualizat in 19 Jun 2017 19:30

Urcat in apartament gresie ,faianta si obiecte sanitare.

» Post actualizat in 19 Jun 2017 19:30

Furtun masina spalat

 

A intrat Zenklawa pe amenajari interioare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Paulica, iti dau eu numarul unui meserias. Mie mi-a facut bucataria si baia cu gresie, faianta, glet, tot si a lucrat foarte bine. Preturi decente, om cu bun simt, serios, nu bea, nu fumeaza, nu pierde vremea. Daca vrei, iti las nr meu in privat si iti pot trimite si poze cu lucrarile. Da-mi un semn daca te intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Paulica, iei 2 meseriasi din Valcea pe care ii cazezi la tine si nu pleaca pana nu termina...eu asa am facut de 2 ori si am iesit muuult mai ieftin ;)

 

Hectore, daca era o renovare completa de casa merita, asa e doar o baie mica si amarata...

 

Paulica, iti dau eu numarul unui meserias. Mie mi-a facut bucataria si baia cu gresie, faianta, glet, tot si a lucrat foarte bine. Preturi decente, om cu bun simt, serios, nu bea, nu fumeaza, nu pierde vremea. Daca vrei, iti las nr meu in privat si iti pot trimite si poze cu lucrarile. Da-mi un semn daca te intereseaza.

 

Baga maestre, multumesc in avans, mi-a mai dat un coleg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Paulica, vezi sa nu patesti la fel ca si cu Dafway, n-ai mai avut timp sa astepti dupa Andu si ti-ai luat teapa ;) am citit si eu parerilor colegilor iar ce zic "andrei gras" si "danut Ionda" e cam adevarat. Acum tu stii mai bine cat de tare iti doresti sa platesti putin si vei obtine putin ( calitate ), ulterior cand se vor sparge / strica cate una alta si va trebui sa investesti iar ca sa repari si sa pui ceva mai de calitate, vei concluziona ca ai iesit mai scump decat daca ai fi facut ceva calitativ din start ( calitatea costa ). Eu tot Delta Design recomand, am acasa si cu echipa lor am lucrat, n-am avut probleme de 3 ani de zile la apartament si de 15 ani la casa :) Spor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, calitatea costa dar 600 de lei pt niste moloz ... Sunt o gramada de anunturi cu transport moloz cu ditai utilitarele pe olx pe la 100 de lei si chiar mai jos, nu e chiar asa. Adevarul e undeva la mijloc, ca mai totdeauna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut printr-o "reimprospatare" de interior locuinta (in regie proprie):

 

1. firma/nefirma, materialele sunt tot cam la banii aia (daca stii ce vrei/cauti).

2. daca nu ai timp (personal) de alocat/muncit, mai bine nu te baga - iti fwoote zen-ul mai repede decat ai crede si proiectul maret, care dupa 2 saptamani va deveni corvoada.

3. varianta ideala, auzita si necrezuta (initial), este sa te muti 1 luna din spatiu, scoasa mobila si boarfele si depozitate temporar undeva sa nu incurce, si ai front de lucru generos si mai ales mult mai mult spor -nimic nu poate fi mai groaznic, decat locuitul in spatiul in care ai santierul....

 

....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am primit de la colegi 2 contacte pe privat si vreau sa le multumesc pe aceasta cale. Ambii sunt ocupati pt urmatoarele 2 saptamani asa ca voi astepta. O sa revin cu pareri si poze before/after odata ce operatiunea va fi incheiata, peste vreo 3-4 saptamani sa zic. Depinzand de banii ceruti pe manopera si costul materialelor e posibil sa ma extind cu operatiunea si in rest, daca asa se pune problema am luat si eu in calcul mutarea temporara. Daca fac doar baia, un dus si un cacuta mic gasesc eu sa fac prin vecini. Va multumesc pentru toate sugestiile actuale si viitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar vai ce scriu unii pe aici, ori nu au facut renovari de curand, ori traiesc pe alta lume.

 

Baie renovata de curand (2 saptamani) preturi aproximative :

 

** ras tot pana la caramida / hidroizolatie partea de jos (dush cu walk -in cu geam de sticla securizata)

-> manopera tencuit + zugravit + montat gresie ~1500

-> materiale cu tot cu hidroizolatie inca vreo 1500

-> schimbati tevi in pereti cu PPR si scurgerea de la walk-in 700

-> gresie si faianta si plinte pana in tavan 1400

-> wc 750

-> chiuveta + suport 600

-> geam de dush 1000

-> accesorii baie si baterie dush + chiuveta 1000

-> usa baie (optional - 650 :D)

 

Total 9100 ron. Am uitat sa mentionez ceva esential. Baia are 1.7 pe 1.65metri. Poate ii fac si o poza.

Urmatoarea renovare va fi dupa zombie apocalipse sau cand ma mut la casa.

Good day.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cat ai bagat ma mir ca nu i-ai facut poza pana acum...fundal la telefon o puneam :)

Cred ca e fair la mana de lucru, restul, chestie de optiune. Stiu si eu pe unu' care a bagat 15k euro sa-si faca bucataria de apartament dupa Soare. Cica i se inchid dulapurile si rafturile numai cand se incrunta la ele ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Good day.

lol

 

te-ai zgarcit la gresie si faianta...

 

eu am facut prostia sa renovez o nenorocire de baie ... pff .. in 2006 m-a costat numai gresia si faianta 40 mil, 2x2.5m avea saracia ... a venit un instalator sa-mi ceara 7 mil pe fix 1,5m de teava de scurgere si niste rahaturi, am cumparat scule materiale si am facut singur cu 3 mil , sculele au fost de rahan si le-am aruncat/stricat

 

 

gresia mea aia smechera , duritatea cea mai fortoasa si placa cea mai plata , au puso gunoaiele betive de mi s-a facut rau cand am intrat in baie, nu erau 2 placi in acelasi plan ... cica nu erau peretii drepti ... de parca ma interesa pe mine ca nu erau peretii drepti , au scapat de furie pt ca lucrau la un prieten bun ...

 

a, ghiveta ,wc-u si alte chestii , sa cauti un nene cu 2 neuroni mai multi decat media instalatorilor , e mai bine sa le monteze unu care stie cum se baga o ancora in beton. nu-i nimic mai enervant decat sa stai pe kakastoare si sa se miste ligheanu sub tine cand te ridici pe o buca sa te stergi ... practic din cauza asta am renovat toata baia ...

 

2 saptamani de cosmar ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii cum e asta? Ca rahaturile Rizoma pe mobra, nu imbunatatesc cu nimic practic dar arata mai bine si costa triplu. Nu e ca si cum sufar de cufureala permanenta si stau 3 ore/zi in baie, desi unii asta imi doresc :laugh:. Ca sa continui comparatia, singurul lucru pe care eu il vad mai necesar la mobra, calitativ vorbind, este finala sport, in cazul meu ansamblul dusului si capacul de buda sa fie mai comod, nu petarde din plastic de la chinezi. in final este chestie de preferinte dar 90 de bulioane pe o baie de atingi din perete in perete cu mainile intinse mi se pare mult, voi vedea in final.

 

Gresie si faianta care sa tina 20-30 de ani? Pai mai renovez de 2 ori in timpul asta, ce rost are, asta daca traiesc atat. Oi merge eu mai apasat dar placi de gresie in papuci pana acum n-am spart si nici din mana nu-mi pica chestii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Initial 9000 ron mi s-a parut si mie mult, dar intreband-o astazi pe nevasta-mea mi-a confirmat ca asa este, + / -

Ca si paranteza, noi am renovat complet acum 4 ani un apartament de 3 camere cu mobila cu tot si am bagat 16.000 euro in el.

Da, astea costa, iar cu meseriasii este chin si jale!

Iar cine a spus ca este bine sa te muti adevarat a grait, noi nu am luat asta in calcul si ne-am blestemat zilele 2 luni jumate, cine-o mai face ca noi, asa sa pateasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii cum e asta? Ca rahaturile Rizoma pe mobra, nu imbunatatesc cu nimic practic dar arata mai bine si costa triplu. Nu e ca si cum sufar de cufureala permanenta si stau 3 ore/zi in baie, desi unii asta imi doresc :laugh:. Ca sa continui comparatia, singurul lucru pe care eu il vad mai necesar la mobra, calitativ vorbind, este finala sport, in cazul meu ansamblul dusului si capacul de buda sa fie mai comod, nu petarde din plastic de la chinezi. in final este chestie de preferinte dar 90 de bulioane pe o baie de atingi din perete in perete cu mainile intinse mi se pare mult, voi vedea in final.

 

Gresie si faianta care sa tina 20-30 de ani? Pai mai renovez de 2 ori in timpul asta, ce rost are, asta daca traiesc atat. Oi merge eu mai apasat dar placi de gresie in papuci pana acum n-am spart si nici din mana nu-mi pica chestii.

Bro vezi ca sunt niste colace de veceu dalea misto....le pui blanita de oaie/capra. Aveam eu la tara la wcul din curte. Sunt super moi si comfortabile ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...