Sari la conținut

Accident Apaca / Iuliu Maniu


Simpson_
 Share

Postări Recomandate

Aha, statistici si restu', in regula, chiar sunt de acord cu tine. Acuma intrebarea care se impune este asta: ce poti tu sa faci ca baetii astia cocalari sa nu mai fie asa smuciti? Facem o petitie, ceva?

 

Misto film, chiar si in zilele noastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aha, statistici si restu', in regula, chiar sunt de acord cu tine. Acuma intrebarea care se impune este asta: ce poti tu sa faci ca baetii astia cocalari sa nu mai fie asa smuciti? Facem o petitie, ceva?

 

Misto film, chiar si in zilele noastre.

poti sa iti exprimi dezacordul public (adica pe forum) si sa speri ca noii motociclisti vad intai parerile cumpatate si nu pe celelalte.

sau, mai pe scurt, mai nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, statistici si restu', in regula, chiar sunt de acord cu tine. Acuma intrebarea care se impune este asta: ce poti tu sa faci ca baetii astia cocalari sa nu mai fie asa smuciti? Facem o petitie, ceva?

 

Misto film, chiar si in zilele noastre.

O campanie trista, d'aia cu motociclistii exista in trafic.... tot pe la Apaca.... ca este proaspat incidentul.

 

Sa vezi ce mwooiuri luam...

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe ce te bazezi cand zici ca pui viata in pericol oamenilor nevinovati? Nu vreau sa o dau in ridicol dar asa ceva extrem de rar se intampla in accidentele moto. Ai vreo statistica, vreun link, ceva? Drobul de sare :scratch:

 

Crezi ca faci tu educatie pe forum?

 

 

E amuzant pana cand cineva isi scoate ochii. Mai tii minte pe duduia calare pe R6 care a intrat intr-un magazin pe Calea Victoriei iar motorul a lovit o domnisoara pieton si a futizat piciorul? Drobul de sare...dar drobul chiar a cazut pe domnita de pe trotuar. Pai e frumos?

 

Mai era si baietasul ala din Buzau, care la un concurs de liniute a facut un wheelie, i-a fugit CBR-ul de sub el si s-a infipt intr-o copila de 9 ani, omorand-o pe loc.

Mai sunt cazurile alea, cu pasagere disparute din lumea asta sau mutilate pe viata din cauza pilotului.

Cazuri sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Noi ca POpulime (te rog) nu putem face mare lucru ....

Fixed :).

Mai era si baietasul ala din Buzau, care la un concurs de liniute a facut un wheelie, i-a fugit CBR-ul de sub el si s-a infipt intr-o copila de 9 ani, omorand-o pe loc.

Galati.

 

@ paulynos

Prea finut pentru dogmatici.

+ 1 ;).

» Post actualizat in 25 May 2017 14:59

Daca esti un agitat, pana nu o comiti pe pielea ta, mai nasol sau nu, nu te linistesti. Si poate nici atunci de-a binelea.

Iar conexiunea cu straturile fine ale atmosferei este uneori cruciala. Cum ar zice @Axa, o chestiune de "bafta si bulan exagerat".

 

Bine ca e ok protagonistul. De judecat m-am saturat sa o mai fac. Imbatranesc si imi dau seama ca nu e productiv. At all.

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum era aia zisa de taica Stalin, ca bine le zicea, fie-i tzarana usoara...

 

Aha, e clara treaba, ma retrag din discutia cu tine.

 

Sunt eu mai pragmatic asa dar am luat-o si eu pe urmele lui DeVazut_TM, de multa vreme chiar, consider ca este mai sanatos pentru toata lumea.

Incidentul din Galati, da, imi aduc aminte, dar acolo eu consider ca a fost vina in primul rand a parintilor, organizatorilor si abia pe urma a riderului, parca era si un filmulet si proces penal cu organizatorii. Exact ca tantalaii aia de stau in in exteriorul curbei la vreo etapa de WRC, oricum nu are legatura cu subiectul de fata.

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept ziua in care un *biker* va merge cu masina ( sau conserva cum am observant ca se spune pe aici ) , va schimba banda de circulatie si din spate il va lovi alt mare *biker* .

Sunt curios daca in acea situatie se va simti vinovat el , in postura de *conservar* sau *biker-ul* care a venit cu 100+ din spate prin oras .

Am trecut prin asa ceva, din fericire nu s-a soldat cu impact. Dau sa schimb banda de pe 3 pe 2, ma asigur in oglinda, semnalizez si incep manevra. Aud un motor turat + claxon dar, DESI ERAM CU OCHII IN OGLINDA DREAPTA nu vad nimic. Bikerul initiase aceeasi manevra de pe stanga pe dreapta cu cateva masini mai in spate, avand o viteza mult superioara conservelor. Eu am incetat sa ma deplasez lateral el a fandat spre dreapta si a fost happy end. La urmatorul semafor mi-a umplut frigiderul. Cine ar fi fost vinovat? Eu cand m-am infipt cu mobra intr-o conserva oprita ca pwla in mijlocul intersectiei asteptand oportunitatea de a efectua o manevra interzisa mi-am asumat in mare parte vina (cred ca mai exista topicul pe la arhiva, ceva cu intersectie Grivitei cu Mihalache, Transalp vs Kangoo, cine e curios poate sa-l caute).

On topic: slickurile auto sunt inscriptionate "for competition only", nu stiu daca si cele moto. De ce te-ai da pe strada cu asa ceva? De ce o arzi racing pe drumuri publice? Acum exista circuit unde sa-ti satisfaci poftele. Drept ca acolo, daca la etapa de europesn parca din w.e. trecut erau, cred, <100 de spectatori si majoritatea celor de pe pista merg tare, nu ai aceeasi audienta ca pe Maniu, ba chiar risti sa treci neobservat. Ceea ce pt unii e dureros. Deh, diverse frustrari.

Parerea mea e ca exista mult prea mult dispret fata de legi si reguli, indiferent de natura lor si de categoria participantilor la trafic.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma refer la cazul de fata, dar noi motociclistii nu avem al treilea coi in plus.Oricine are 2000E poa' sa-si ia o tigaie de R6 si sa rupa fasul de-a-mpulea prin oras. La fel cum de aia 2000E poa' sa-si ia un cotet de BMW si sa faca cerculete pana-i ies pe nas. Cocalari sunt peste tot, si pe doua, si pe patru roti. Nu suntem noi elitisti doar ca mergem pe moto. Eu cand ma urc pe mobra nu ma gandesc ca reprezint o comunitate, ca duc in spate povara motociclismului romanesc. Ma doare la banana, merg asa cum stiu, cum pot. Viteza de deplasare e direct proportionala cu dorinta de a ajunge acasa. In cazul meu, repet. Altii daca nu se injura pe strada cu ceilalti participanti la trafic, daca nu dau un 200 scurt intre doua semafoare nu se simt bine. Eu sau voi nu o sa ii linisteasca niciodata pe astia. Ar face fix la fel in trafic daca ar avea o masina cu ceva cai mai multi. Si astia din urma sunt din ce in ce mai multi pe strazi, ii vezi pe sosele cum merg. Si, de fapt, nu trebuie sa aibe cine stie ce scula de masina, ci doar sa fie un pic tembeli. Si cand isi dau ei seama ca cu Loganul nu te mai baga nimeni in seamana la tine in comuna daca-l intorci cu frana de mana, iti tragi o vitezana de-o seama cu hora unirii si-i dai blana in inferioara sau faci broscute pana te plictisesti. Sau pana-ti lasi dintii-n sant. Partea buna in toata povestea asta e ca la cati tampiti sunt in trafic, sunt totusi foarte putine motociclete pe strazi. Altfel ar fi carnagiu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc si ma amuz teribil .

Astept ziua in care un *biker* va merge cu masina ( sau conserva cum am observant ca se spune pe aici ) , va schimba banda de circulatie si din spate il va lovi alt mare *biker* .

Sunt curios daca in acea situatie se va simti vinovat el , in postura de *conservar* sau *biker-ul* care a venit cu 100+ din spate prin oras .

» Post actualizat in 26 May 2017 05:51

ar fi carnagiu...

» Post actualizat in 26 May 2017 05:52

fixed and answered that for you :))))

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba baieti, hateri nu hateri, eu merg cu cbr-ica al meu absolut in fiecare zi in Bucuresti pe ploaie/soare nu conteaza si vad destui colegi in trafic pe 2 roti care pur si simplu si-o cam cauta. Accelerari maxime, bagat printre masini cu mare viteza, schimb de benzi prin fata masinilor samd. Vad multe multe chestii destul de periculoase. E un pic offtopic dar unii chiar si-o cauta si chiar si-o gasesc !

Sau trecand pe ROSU, venind pe linia de tramvai..cu gagica in spate si tenesi cu siret langa lant! Macar aveau casca amandoi! CIne se simte...s-a intamplat in fata la Sp Colentina pe St cel mare saptamana trecuta...si cele ce ai scris tu sunt absolut reale! Soferii, asa cum suntem si multi din noi, si masinile lor au alt timp de reactie si alta raza vizuala! Eu zic ca folosim intr-un sens mult prea larg cuvantul " motociclist" facand referire la toti cei care merg pe doua roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

 

Prietene, tu esti pe bune?

 

Da, toti am incercat macar o data sa facem "pe vitejii" pe mobra, fie si doar pentru a testa niste limite: ale noastre si/sau ale mobrei, dar prietenul tau testa limitele zilnic. Deci, ori e retardat si nu are ce cauta pe motor daca nu si-a dat seama in 2 luni de ce e capabil si el si mobra, ori e inconstient si atunci e clar ca nu are ce sa caute pe un astfel de agregat.

Cat despre viteza legala...spre stupoarea ta, regulile sunt facute ca sa fie RESPECTATE si incalcate (cum e doctrina populara). Si aici intra si regulile de circulatie.

Daca tu sau prietenul tau sau toata haita voastra de motociclisti "de bulevard" v-ati luat motocicleta DOAR de "show off" si considerati ca strada e circuit iar voi sunteti niste Dumnezei si toata lumea tre' sa se dea la o parte cand treceti voi, atunci va meritati soarta cu varf si indesat.

 

Si nu mai veniti aici si plangeti ca niste fatuci nefwtwte ca, vai, conservaru'...

Dai gaz la blana, atunci asteapta-te sa-ti intalnesti creatorul mai repede decat te-ai fi asteptat.

 

Tare mi-e ca prietenul tau nu a invatat nimic din tot cacatul asta si cand o sa se faca bine o sa fie un hater ordinar care va rupe tigaia in 2 si mai rau decat pana acum.

 

Daca ar fi mers precaut, ca sa nu zic legal, si conservaru' il tavalea, atunci nu aveam nimic cu el, dar cand tu vii si spui ca "mergea blana" atunci, se duce pwlii de suflet empatia fata de voi, desi sunteti in aceeasi tagma.

Cum am mai spus, va meritati soarta!

salut,n.am apucat sa.mi exprim si eu partea mea, toti au vorbit,multi m.ati jignit si ati vorbit fara sa cunoasteti cauzele sau pe mine personal. La momentul accidentului aveam 70km/h, am franat fata atat de tare incat s.a ridicat mobra,problema a fost ca mi.a iesit la 3m in fata, pe frana de la 70 viteza a mai scazut,l.am luat in lateral usa spate, nu in spate cum tu ai zis "politistule". Vrei sa pari omul corect si inteligent? Poti incepe prin a nu judeca alte persoane dupa bunul plac si "dreptatea" de care tu esti sigur. Am venit tare pe la gorjului, irelevant, tare inseamna 100, care nu ai mers cu viteza asta prin oras? Dar la accident mergeam aproape legal, aproape, asa ca nu.ti da cu parerea despre ce nu cunosti, nu te plateste nimeni sa stii.

Editat de Ionut Nita
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am venit tare pe la gorjului, irelevant, tare inseamna 100, care nu ai mers cu viteza asta prin oras?

 

Cred ca sunt destui care nu merg cu 100 prin oras. Eu de exemplu nu trec de 70-80 km/h in locuri largi si libere (Splai, Pasajul Basarab, DN1 in fata la Ikea), iar pe strazi mai inguste sau unde nu am vizibilitate, merg cu cat e cazul ca sa pot frana in caz ca-mi sare in fata vreun neatent (30-40-50 km/h).

 

Trebuie sa ai mare incredere in skill-urile si atentia soferilor ca sa treci blana pe langa stradute de unde poate scoate botul orice masina. Eu nu-s asa increzator in atentia celorlalti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu 100 plec de pe loc :)))))

Serios acum, cine merge tare isi asuma, am mai spus-o de nenumarate ori.

Daca se intampla ceva (foarte) neprevazut la 70km/h, ceva ce nu poate fi evitat, noroc cu caru' iti trebuie.

Poti sa caci steagu' cu orice motor (125, 340, 500, 750), nu conteaza.

Cine stie ca e nesigur, sa mearga la cursuri sau sa exerseze de unul singur franare si control pana face o pasiune din asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu 100 plec de pe loc :)))))

Serios acum, cine merge tare isi asuma, am mai spus-o de nenumarate ori.

Daca se intampla ceva (foarte) neprevazut la 70km/h, ceva ce nu poate fi evitat, noroc cu caru' iti trebuie.

Poti sa caci steagu' cu orice motor (125, 340, 500, 750), nu conteaza.

Cine stie ca e nesigur, sa mearga la cursuri sau sa exerseze de unul singur franare si control pana face o pasiune din asta.

Corect ce zici,dar acum am citit si eu comentariile, eu m.am lasat de moto, asta drept dovada ca nu sunt asa "prost" cum s.au batut unii cu pumnii in piept. Este o decizie personala, mi.am facut jocul sa zic asa, le.am facut mai pe toate, dar prefer sa ma bucur de viata, nu sa trag cu rani prin spitale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ionut, pentru decizia ta de a te lăsa de moto, eu te apreciez. Fără ironii. A realiza ca ceva nu merita sau nu merge si a te lăsa desi iti place, înseamnă o decizie grea.

 

Dar totusi, daca judeci la rece, poate nu e cazul de o decizie asa radicala, ci doar de a invata din greseli. Oricare ar fi ele, daca exista unele din partea motociclistului.

» Post actualizat in 18 Jul 2017 16:45

@prafrau, daca tot cauti nod in papura, începutul de propozitie e cu litera mare. Asa, tot ca la bac. 😊

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ionut, pentru decizia ta de a te lăsa de moto, eu te apreciez. Fără ironii. A realiza ca ceva nu merita sau nu merge si a te lăsa desi iti place, înseamnă o decizie grea.

 

Dar totusi, daca judeci la rece, poate nu e cazul de o decizie asa radicala, ci doar de a invata din greseli. Oricare ar fi ele, daca exista unele din partea motociclistului.

» Post actualizat in 18 Jul 2017 16:45

@prafrau, daca tot cauti nod in papura, începutul de propozitie e cu litera mare. Asa, tot ca la bac. 😊

Crede.ma am incercat...am avut altul recent, acum 3 saptamani, si m.am facut praf, si eram cu iubita mea pe mobra. Deci clar nu,incerc sa uit de ea usor, usor, desi o iubesc si m.as urca oricand pe ea. Dar am promis iubitei mele ca nu ma mai urc, am tras amandoi grav, a fost f grav ultimul accident, am ramas fara piele in palme, degete, brate, antebrate, ambele picioare,solduri, operatie la picior stang .... Am plecat fara echipament 3km distanta, la un var, la mine la tara, 40grade afara si s.a intamplat nenorocirea. Aveam 150km/h, am vrut sa schimb a2 si nu am realizat ca mi.a ramas acceleratia blocata, cand am eliberat ambreiajul, am vazut cerul instantaneu si asta a fost, am mers taras pe asfalt 150m.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...