Jump to content

Iubim 2 Roti 2
Photo

Lacul Vulturilor - Sambata sau Duminica- DUALSPORT

• Please log in to reply
27 replies to this topic

#21 Speedy.K

Speedy.K

Megamembru

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 9,064 posts
  • Moto: KLE 500
  • Numar: SPD

Posted 22 May 2017 - 09:28 AM

Intrebare:  intersectia aia de la sfarsitul filmarii e aia de unde se face drumul de Cheile Stanii, ala care mai nou e inchis cu bariera? Daca da, ai idee unde se taie padure? Am programat o tura cu campat mai incolo un pic, spre chei si daca sunt lucrari forestiere pe acolo as muta locatia. 

» Post actualizat in 22 May 2017 07:32

Si inca o intrebare: de la cimitir ati coborat spre drumul de Vama Buzaului, nu? Adica nu spre Slon. Intrebarea e: pe coborarea aia abrupta pana spre drumul de Vama Buzaului erau sleauri nasoale? Adica...asa la o juma de metru adancime? Pe acolo se cam fac primavara de la torenti si anii trecuti n-am putut cobora decat dupa ce au bagat lama aia care organizeaza paranghellia de cocalari de pe 6 august.

#22 wawessh

wawessh

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,707 posts
  • Moto: KTM 990 ADV, KTM 625 SXC

Posted 22 May 2017 - 11:35 AM

Acolo eram in destinatia 2 din urmatoarea harta:

https://www.google.r...d45.4391654!3e0

Nu stiu cum se cheama acolo, pe Google maps apare ca si Valea Stanii. Cred ca vorbim de acelasi loc.

Si da, am coborat de la Tabla Butii spre Vama Buzaului. Bucata aia ne-a luat o gramada de timp, scurta si intensa. Dupa mine, la cum era sambata, forestierul e impracticabil pentru orice in afara de TAF+masini 4x4 preparate ptr extrem + troliu. Urcarea pe moto se poate face doar cu mobre usoare+crampoane, cu conditia sa ocolesti prin padure. Daca esti Birch, urci si cu GS-ul. :crack:

Pentru prima data in istorie s-a reusit -------------------->Transhumanta "oilor" pe FACEBOOK !!! :D

TUNE ECU KTM --detalii pe PM
Inregistrare/anulare chei cu cip pentru KAWASAKI-detalii pe PM.

#23 Speedy.K

Speedy.K

Megamembru

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 9,064 posts
  • Moto: KLE 500
  • Numar: SPD

Posted 22 May 2017 - 12:22 PM

Da, acolo e bifurcatia. Traseul ce trece de bariera se duce spre Ciucas prin Cheile Stanii. Apropos de asta, foarte misto, de facut daca va place si mersul pe jos pe munte. Sper numai sa nu fi intrat astia cu taierile dincolo de bariera...

Merci mult si pentru informatiile despre panta aia belita dinspre Tabla. O sa urc pe Slon si, daca e nasoala coborarea si pe uscat, cobor tot prin Slon.

Drumuri bune sa aveti.

#24 svgobi

svgobi

• Membru
  • Pip
  • 457 posts
  • Interests:muzici,fiare,munti,pesteri
  • Moto: suzuki & 'onda

Posted 22 May 2017 - 07:21 PM

Tabla Butii.jpg

Din experimentele noastre, daca mergi in continuare pe linia rosie dinspre Tabla Butii pe Tatarutu sunt doua variante de coborare:

linia verde, la capatul careia este o coborare la dreapta pe un fagas de taf si prin albia unui parau, dificila pentru mobre grele si cred ca imposibila pentru GS12 din cauza cilindrilor, 

si linia mov, care este de asemenea o coborare abrupta, dar parca mai umana, oricum tupeu pe ala care coboara cu mobra grea pe acolo, dupa care iesi la Sita Buzaului si urci la lac pe drumul din Crasna (care si ala este de vis pe noroiala).

Linia albastra pare sa fie singura care ar duce la drumurile din vale catre Chiojdu si ulterior la lac, dar nu am explorat niciodata, ca ar fi fost prea scurta distractia.

Linia galbena care duce fix in valea Siriului Mare, de unde este urcarea clasica la lac, este cea mai abrupta, daca de la linia rosie continui pe cea galbena la vale este greu sa mai urci inapoi cu vaci mari.

In continuare coborarea este pe niste fagase vechi de taf napadite de iarba, iar jos in vale era acu' vreo 2 ani o ruptura de la ape fix inainte sa ajungi in drumul forestier din vale. Continuarea prin rau in cateva locuri este poezie pe langa restul. Poze (cam vechi) cu urcarea dinspre valea Siriul Mare catre creasta Tatarutului (linia galbena pe urcare catre cea rosie):

http://s658.photobuc... Tatarutu-Cheia

Coborarea din creasta la pasul Boncuta este OK pe uscat, poti controla cat de cat sa mergi pe langa urmele sapate.

#25 zigzag

zigzag

.

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,480 posts
  • Moto: Honda + BMW

Posted 23 May 2017 - 05:58 AM

Poze (cam vechi) cu urcarea dinspre valea Siriul Mare catre creasta Tatarutului (linia galbena pe urcare catre cea rosie):
http://s658.photobuc... Tatarutu-Cheia

Ce vremuri..... Nu stiu tu cu SV-ul, dar eu nu m-as mai chinui cu GS-ul pe drumuri d-astea nici sa ma platesti. De fapt, sunt atat de satul de genul asta de ture ca nu cred c-as mai merge nici cu mobre usoare pe acolo. Mai las sa treaca niste ani buni poate mi-o veni dorul mai spre pensie...
» Post actualizat in 23 May 2017 04:02
Ps- La ora actuala as relua toate turele astea dar cu bicla. Sper sa-si revina odata vremea asta ca nu mai pot...

#26 svgobi

svgobi

• Membru
  • Pip
  • 457 posts
  • Interests:muzici,fiare,munti,pesteri
  • Moto: suzuki & 'onda

Posted 23 May 2017 - 08:41 AM

Ba mie mi-ar prinde bine o iesire d'asta, dar nu SV-ul. Ca paranteza, cum draq am urcat SV-ul pe acolo (urcarea pe linia galbena)? 

Poate-i corup pe baieti la o tura Cheia-Grohotis-Lutu-rosu/Valea Doftanei.

#27 wawessh

wawessh

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,707 posts
  • Moto: KTM 990 ADV, KTM 625 SXC

Posted 23 May 2017 - 03:25 PM

Eu sunt coruptibil la astfel de ture. Ideea e ca vineri si sambata sunt la mare(teambuilding), duminica teoretic liber, luni plec la Paris cu treaba si vin joi. Vineri vreau sa plec in Grecia cu 990-ul pana luni.

Asa ca singura mea zi e duminica asta, dar parca nu as vrea sa risc asa mult fix inainte de atatea deplasari.

Se pot face ture pe forestiere si cu motoare care nu sunt neaparat de enduro. Problema e ca scade mult placerea si mai ales viteza medie. Intrebati-l pe Jumba cum a mers cu CB500 sau ceva in genul asta.

Ramane sa ne auzim.

Pentru prima data in istorie s-a reusit -------------------->Transhumanta "oilor" pe FACEBOOK !!! :D

TUNE ECU KTM --detalii pe PM
Inregistrare/anulare chei cu cip pentru KAWASAKI-detalii pe PM.

#28 Shorty

Shorty

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 347 posts
  • Moto: KTM 690 E
  • Numar: -
  • Club: -

Posted 23 May 2017 - 04:00 PM

Daca mai planuiti ceva, poate faceti topic ca acum. M-ar tenta si pe mine, daca ne potrivim cu programul, de data asta nu am zis nimic din cauza vremii.

"The power of accurate observation is commonly called cynicism by those who have not got it." George Bernard Shaw

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status