Jump to content

Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

Amenda Ghiseul.ro

• Please log in to reply
23 replies to this topic

#1 Ribo

Ribo

PokemonPeDooRoti

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,376 posts
  • Interests:neinteresat
  • Moto: Suzi de 1000
  • Numar: atarnat
  • Club: PrazRacing

Posted 19 May 2017 - 03:17 PM

Salut,

Am luat astazi o amenda de viteza pe splai.Pe langa faptul ca era sa raman fara permis si eram cu conserva (ma grabeam ca un bou), am de platit o amenda frumusica.

Eu am ajuns acasa si am platit-o pe ghiseul.ro . Cu cardul, confirmare pe mail toate cele.

Intrebarea mea este urmatoarea : Mai este nevoie sa trimit vreo dovada a platii pe undeva? O copie, un e-mail sau altceva?Sper sa nu ma trezesc dupa ca mi vine la impozit si cu penalitati ca si cand n-ar fi neplatita.

Merci

To be a great motorbike racer, the most important thing is the passion for the bike.

#2 ->Bullet<-

->Bullet<-

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,677 posts

Posted 19 May 2017 - 03:22 PM

cel mai bine suan direct la impozite sa primesti un raspuns avizat... 

Harley Davidson chopper de vanzare @ https://www.olx.ro/o...er-ID4c9wM.html

#3 NeoZealot

NeoZealot

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 403 posts
  • Interests:Motociclism
  • Moto: BMW S1000RR
  • Numar: De Bacau
  • Club: Nu inca

Posted 19 May 2017 - 03:23 PM

Dovada platii trebuie sa ajunga la primaria de domiciliu.

Bikes can go from 0 to 'stupid' in less than "i wonder if this will be a good idea."

#4 Ribo

Ribo

PokemonPeDooRoti

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,376 posts
  • Interests:neinteresat
  • Moto: Suzi de 1000
  • Numar: atarnat
  • Club: PrazRacing

Posted 19 May 2017 - 03:27 PM

Super...deci trebuie s-o trimit la craiova :D

To be a great motorbike racer, the most important thing is the passion for the bike.

#5 silvian74

silvian74

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 260 posts
  • Moto: GPZ500S;Hornet

Posted 19 May 2017 - 03:33 PM

Poti sa trimiti dovada si pe mail la politie, intrii pe site ul lor si o trimiti scanata.

Bafta

#6 varg-voshod

varg-voshod

MEMBER

• Super Membru
  • PipPip
  • 790 posts
  • Moto: Honda Transalp xl600v-t

Posted 19 May 2017 - 03:39 PM

Am platit anul trecut prin toamna amenda pe Ghiseul si nu mi-a trecut prin cap sa trimit dovada la politie....

Edited by varg-voshod, 19 May 2017 - 03:40 PM.

#7 b374

b374

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,106 posts
  • Moto: Yamaha XT660Z, WR250R

Posted 19 May 2017 - 03:47 PM

teoretic nu mai trebuie si pe confirmarea de plata zice ca nu...

dar, se pare ca nu e asa... exista riscul cand ai ceva de facut pe la taxe si impozite sa-ti zica ca nu poti pana nu platesti amenda care ai platit-o... printeaza email-ul de confirmare si ia-l cu tine data viitoare la taxe si impozite. sau poti sa-l ti pe mail / telefon si sa-l printezi pe la aia de fac acte pe acolo... si dupa o sa te puna sa dai cu 'conform cu originalul, data, numele in clar si semnatura' :)

...

Vand si eu Pantaloni dama Cycle Spirit noi marime 38, 520 lei

Donez 3 leviere roata 12" de otel

#8 varg-voshod

varg-voshod

MEMBER

• Super Membru
  • PipPip
  • 790 posts

Posted 19 May 2017 - 03:48 PM

teoretic nu mai trebuie si pe confirmarea de plata zice ca nu...

dar, se pare ca nu e asa... exista riscul cand ai ceva de facut pe la taxe si impozite sa-ti zica ca nu poti pana nu platesti amenda care ai platit-o... printeaza email-ul de confirmare si ia-l cu tine data viitoare la taxe si impozite. sau poti sa-l ti pe mail / telefon si sa-l printezi pe la aia de fac acte pe acolo... si dupa o sa te puna sa dai cu 'conform cu originalul, data, numele in clar si semnatura' :)

am platit impozit pe anul acesta la doua mobre, nu a zis nimic de amenda

#9 NeoZealot

NeoZealot

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 403 posts

Posted 19 May 2017 - 03:49 PM

Nu te ajuta sa o trimiti la politie pentru ca procesul verbal e posibil sa fie deja trimis catre primarie pana ai trimis tu dovada platii ori chiar daca a ajuns inainte acesta tot sa fie trimis catre primarie. Acest lucru sa intamplat in foarte multe cazuri nu doar odata, asa ca singura varianta e sa duci o copie dupa chitanta la primarie si fara dar sau poate sa pastrezi originalul acasa ca sar putea sa mia fie vreodata nevoie de el in caz ca primaria nu isi face treaba cum trebuie.

» Post actualizat in 19 May 2017 13:51

Ori si-au facut treaba ori nu a ajuns inca amenda la primarie. Cateodata lucrul asta dureaza si 6 luni.

Bikes can go from 0 to 'stupid' in less than "i wonder if this will be a good idea."

#10 omu79

omu79

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 238 posts
  • Moto: Triumph Tiger 1050, ex Suzuki GSF 600S

Posted 19 May 2017 - 03:56 PM

Nu am trimis niciodata confirmare de plata, insa am avut o data de facut un drum pana la adm. financiara cu mailul printat pentru ca ei nu vazusera ca amenda a fost platita la jumatate in cele 48 ore legale, asa ca figuram cu cealalta jumatate neplatita.

Le-am aratat foaia, au operat de mana in calculator si aia a fost.

Edited by omu79, 19 May 2017 - 03:57 PM.

#11 b374

b374

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,106 posts

Posted 19 May 2017 - 03:56 PM

la mine da. Bucuresti, S6. Amenda din iulie anul trecut, voiam sa platesc parcarea prin martie anul asta.

...

#12 PoliBuc

PoliBuc

Motociclist ... intarziat

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,010 posts
  • Interests:sporturi cu motor, rock
  • Moto: Suzuki Bandit 1250SA
  • Numar: B-94-GSF
  • Club: Lizeanu ?

Posted 19 May 2017 - 04:13 PM

Acum cativa ani am platit o amenda chiar la Taxe si impozite de sector. Dupa ceva timp m-au "prins", le-am dus dovada, chitanta emisa de casieria lor ! Dupa juma' de an iar ma scot dator, verific si...surpriza, acelasi nr. de PV !!! Nu va inchipuiti ce circ am facut cu inspectorul care avea zona in care locuiesc si in mana caruia depusesem prima data copia dupa chitanta. Radeau cei din jur (si erau destui, era vremea platii parcarilor, tot asa prin martie) pentru ca l-am pus sa scrie dupa dictare ca "a primit copie dupa chitanta nr... prin care s-a platit PV nr... ", data, semnatura si stampila. N-a indraznit sa caraie.

Asa ca vezi cum pastrezi cel mai bine dovada platii ... cu anii !

Edited by PoliBuc, 19 May 2017 - 04:15 PM.

Vesnic alergator

#13 AlexDragan

AlexDragan

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 85 posts
  • Interests:Music, sports and motorcycles
  • Moto: Kawasaki GTR 1400 ABS
  • Numar: BV 16 AMK
  • Club: Fara club

Posted 19 May 2017 - 04:17 PM

Salut! Trimite dovada platii la bpr@b.politiaromana.ro

"Va rog sa regasiti in atasamentul acestui mail copia dupa procesul verbal de constatare a contraventiei, copia dupa actul de identitate si confirmarea platii facuta pe site-ul amenda-online.ro.  Va rog sa imi confirmati primirea acestui mail si daca mai este necesar ceva pentru ca totul sa fie in ordine.

Va multumesc,"

Eu am trimis asa si am primit si confirmare ca totul e in regula.

#14 XaeL

XaeL

pârș pe doo' roți

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,064 posts
  • Moto: Honda NC700SA
  • Numar: prin marinimia DRPCIV
  • Club: poate cand ma fac mare

Posted 19 May 2017 - 04:25 PM

Eu stiu ca userii de aici sunt responsabili si nu au vazut un PV in viata lor, probabil de aceea unii dau sfaturi eronate.
Pe PV scrie clar, in partea de jos, ca dovada platii se trimite in maxim 15 zile la unitatea emitenta a PV-ului. Adica Brigada Rutiera București. Nu altundeva. Singura intrebare este daca plata prin ghișeul.ro te scuteste de partea asta sau nu.

Administratia financiara de domiciliu te cauta pt neplata amenzii doar daca băieții de la Udriste le transmit ca nu ai platit in alea 15 zile. Pana atunci nu ai treaba la Craiova. Bineinteles ca poti trimite copii pe unde vrei, ca sa fii sigur ;)

Edit: tot pe pv scrie ca daca platesti prin ghișeul virtual de plati nu mai trebuie trimis nimic la brigada rutiera. Da' scrie mic :)

Edited by XaeL, 19 May 2017 - 04:33 PM.

....castigator la categoria "sinteza zilei"....

Ai prioritate cand ti se da.

#15 b374

b374

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,106 posts

Posted 19 May 2017 - 04:35 PM

Eu stiu ca userii de aici sunt responsabili si nu au vazut un PV in viata lor, probabil de aceea unii dau sfaturi eronate.
Pe PV scrie clar, in partea de jos, ca dovada platii se trimite in maxim 15 zile la unitatea emitenta a PV-ului. Adica Brigada Rutiera București. Nu altundeva. Singura intrebare este daca plata prin ghișeul.ro te scuteste de partea asta sau nu.

bineinteles ca de fapt scrie 'chitanta', nu dovada platii... si chitanta nu ai cand platesti online, dar in fine... 

Edit: tot pe pv scrie ca daca platesti prin ghișeul virtual de plati nu mai trebuie trimis nimic la brigada rutiera. Da' scrie mic :)

veeeezi?

...

#16 varg-voshod

varg-voshod

MEMBER

• Super Membru
  • PipPip
  • 790 posts

Posted 19 May 2017 - 04:36 PM

la mine da. Bucuresti, S6. Amenda din iulie anul trecut, voiam sa platesc parcarea prin martie anul asta.

tot in iulie am luat amenda, tot in martie am platit impozit si nu a zis nimic de amenda, sectorul 1 adevarul ca pentru mine sunt rare amenzile si uit procedura cu dovada la politie...

#17 NeoZealot

NeoZealot

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 403 posts

Posted 19 May 2017 - 05:44 PM

Administratia financiara de domiciliu te cauta pt neplata amenzii doar daca băieții de la Udriste le transmit ca nu ai platit in alea 15 zile. Pana atunci nu ai treaba la Craiova. Bineinteles ca poti trimite copii pe unde vrei, ca sa fii sigur ;)

Pai si tu chiar crezi tot ce scrie acolo? Eu iti spun ca am lucrat mai bine de 1 an fix pe asa ceva si de foarte multe ori sa intamplat ca omul sa plateasca chiar pe loc agentului si acesta totusi sa trimita amenda mai departe la primaria de domiciliu si daca omul nu a pastrat chitanta de la agent sa o mai plateasca odata. Si chiar daca tu trimiti in alea 15 zile la unitatea emitenta daca unul de acolo nu isi face treaba responsabil si o trimite la primarie si tu ai aruncat chitanta iar ai sa o mai platesti odata.

#18 Andreea Quantum

Andreea Quantum

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 22 posts
  • Interests:bass guitar,quantum physics,photography,nature,utilitarianism
  • Moto: Yamaha Virago 535

Posted 19 May 2017 - 06:01 PM

Eu am platit in toamna o amenda pe ghiseul.ro. Nu am mai trimis nicio confirmare nicaieri. Am primit pe mail o confirmare din partea lor, si asta fost tot.

#19 paulynos

paulynos

Fat Ninja

• Carantina
  • PipPipPip
  • 3,474 posts
  • Moto: Tunet

Posted 19 May 2017 - 06:11 PM

M-a pocnit o idee nebuneasca, ar zice unii, dar ce-ar fi daca s-ar trimite confirmarea de plata, fie ea fizica(chitanta de hartie) sau virtuala pe mailul Politiei Rutiere dedicat pentru fix acest lucru?   :rolleyes:

Adica aici: oug41.2016.br@b.politiaromana.ro

Mai multe detalii aici.

illK6U.gif

Edited by paulynos, 19 May 2017 - 06:12 PM.

Common sense is not so common.

#20 angus_young

angus_young

spetsnaz

• Membru
  • Pip
  • 186 posts
  • Interests:Five Finger Death Punch, kempo, sky diving, basketball
  • Moto: GSF 650
  • Numar: ZEN
  • Club: lonely rider

Posted 19 May 2017 - 06:18 PM

cand platesti in ghiseul.ro , trebuie sa uploadezi in pagina de plata copia procesului verbal in format .jpg , ca sa poata ei sa iti caute procesul verbal si sa ti-l stinga la taxe si impozite 

tenor.gif

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status