Sari la conținut

Accident Cluj 2 motociclisti


foxxbiker
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Rar,daa' de toata piula un asa eveniment...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumantu lucreaza la urgente in Timisoara, ieri au fost doi motociclisti accidentati ambii cu clavicula rupta. unu cu neacordare de prioritate. chiar daca aveti prioritate asigurati-va si ca sunteti vazuti si/sau auziti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumantu lucreaza la urgente in Timisoara, ieri au fost doi motociclisti accidentati ambii cu clavicula rupta. unu cu neacordare de prioritate. chiar daca aveti prioritate asigurati-va si ca sunteti vazuti si/sau auziti

 

http://www.tion.ro/motociclist-ranit-grav-in-urma-unui-accident-pe-strada-baader-din-timisoara/1834919

 

Motociclistul, spun oamenii legii, circula dinspre bulevardul Take Ionescu spre strada Aristide Demetriade. Cei de la Rutieră povestesc că tânărul depășea coloana de mașini în așteptare la trecerea la nivel cu calea ferată în momentul în care a fost lovit de un autoturism condus de o tânără în vârstă de 31 de ani.

 

Șoferița, spun polițiștii, circula de pe strada Virtuții spre strada Eric Baader. În urma accidentului bărbatul de pe motocicletă a fost rănit și a fost transportat la spital pentru îngrijiri medicale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack:

 

attachicon.gifmega_facepalm.jpg

Deep down inside, am stiut mereu de ce Transalpul nu este pentru mine.

Cum era reclama aceea? You meet the ... people on Hondas?

 

In alta ordine de idei - VT500 vs Gixxer :crack: ?! Rezultatul era 100% evident inainte de a se fi si intamplat ceva :).

 

exact , ai vazut. ? un motociclist responsabil nu conduce sportive , si chiar daca conduce , o face responsabil .nu ca prapaditu ala de 23 ani , ii da goana la semafor sa prinda verdele cu gixerul lui . dar aici reiese ca tipul avea 23 ani . deci clar nu are categoria A. deci are categoria a2 . cu motorul limitat la a2 ,dar doar in acte .

deci sigur pe la 18 19 ani a luat a2 . sa zicem ca nu era chiar asa de incepator . Doar zic si eu . oricum cand esti prost asumati . si ai grija sa nu omori pe altul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un Gixxer nu cred ca poate fi limitat sa poata fi condus cu a2, are mai mult de dublul puterii maxime pt a2 din fabrica, si eu asa parca imi aduc aminte ca e legea... Deci o sa fie urat de tot pentru el daca verifica cineva chestiile astea, dosar penal si toate cele.

Oare nu ar fi putut prins vremea aia cand puteai face la 18 ani A-ul? stiu ca eu as fi putut, dar tin minte ca s-a schimbat la un timp dupa ce am trecut eu de 18 ani, nu mai retin exact la cat timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact , ai vazut. ? un motociclist responsabil nu conduce sportive , si chiar daca conduce , o face responsabil .nu ca prapaditu ala de 23 ani , ii da goana la semafor sa prinda verdele cu gixerul lui . dar aici reiese ca tipul avea 23 ani . deci clar nu are categoria A. deci are categoria a2 . cu motorul limitat la a2 ,dar doar in acte .

deci sigur pe la 18 19 ani a luat a2 . sa zicem ca nu era chiar asa de incepator . Doar zic si eu . oricum cand esti prost asumati . si ai grija sa nu omori pe altul

"Deci clar" habar nu ai de legislatie:)), "deci clar" din ce ai scris reiese....Acum lasand gluma la o parte, putea sa aibe si 20 ani sa aibe A in anumite conditii pe care te las sa le descoperi singur....Tinand cont ca legea este data prin 2012 daca nu ma insel inseamna ca sunt persoane care au 20 ani si au A...oricum prieten cu varsta de 22 ani si A am eu.

» Post actualizat in 19 May 2017 11:32

Un Gixxer nu cred ca poate fi limitat sa poata fi condus cu a2, are mai mult de dublul puterii maxime pt a2 din fabrica, si eu asa parca imi aduc aminte ca e legea... Deci o sa fie urat de tot pentru el daca verifica cineva chestiile astea, dosar penal si toate cele.

Oare nu ar fi putut prins vremea aia cand puteai face la 18 ani A-ul? stiu ca eu as fi putut, dar tin minte ca s-a schimbat la un timp dupa ce am trecut eu de 18 ani, nu mai retin exact la cat timp.

din ce imi aduc eu aminte am dat in 2012 (nu am permisul la indemana) deoarece tocmai in acel an se schimba legea si trebuia sa dau de A2 incepand cu 1 ianuarie...iarna faceam ture pe la poligon:))

Editat de yonustelystu1992
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Deci clar" habar nu ai de legislatie:)), "deci clar" din ce ai scris reiese....Acum lasand gluma la o parte, putea sa aibe si 20 ani sa aibe A in anumite conditii pe care te las sa le descoperi singur....Tinand cont ca legea este data prin 2012 daca nu ma insel inseamna ca sunt persoane care au 20 ani si au A...oricum prieten cu varsta de 22 ani si A am eu.

» Post actualizat in 19 May 2017 11:32

din ce imi aduc eu aminte am dat in 2012 (nu am permisul la indemana) deoarece tocmai in acel an se schimba legea si trebuia sa dau de A2 incepand cu 1 ianuarie...iarna faceam ture pe la poligon:))

Suntem in 2017. Nu stiu de ce, dar mie nu-mi iese socoteala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem in 2017. Nu stiu de ce, dar mie nu-mi iese socoteala...

Pai nu iti iese socoteala deoarece nu stii nici tu legislatia...mai exact ca merge de la 20 ani sa obtii categoria A daca ai obtinut la 18 ani categoria A2...minim 24 ani daca vrei direct A sau incepand cu 20 ani cu conditia sa ai experienta 2 ani de A2...Sau ce anume nu iti iese la socoteala ca poate nu m-am prins eu:)

Editat de yonustelystu1992
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu râde, ca era sa-l experimentez eu. E prost tare cand is 37° si te uiti spre trotuar dupe gagici cu fuste mici; hai-ho, sintem pitici misto! :)))

Daca iti fug ochii aiurea, asa patesti. Ochii la cer, bre! :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tinand cont ca legea este data prin 2012 daca nu ma insel inseamna ca sunt persoane care au 20 ani si au A.

» Post actualizat in 19 May 2017 13:25

Pai nu iti iese socoteala deoarece nu stii nici tu legislatia...mai exact ca merge de la 20 ani sa obtii categoria A daca ai obtinut la 18 ani categoria A2...minim 24 ani daca vrei direct A sau incepand cu 20 ani cu conditia sa ai experienta 2 ani de A2...Sau ce anume nu iti iese la socoteala ca poate nu m-am prins eu:)

Asa si? A luat la 18 ani A2 (2012) Plus 2 ani = 2014. Noi suntem in 2017. Deci in 2017 unu de 20 de ani nu poate avea A.

» Post actualizat in 19 May 2017 13:29

Cred ca nu te-ai prins tu. Sau ai facut liceul la uman.

» Post actualizat in 19 May 2017 13:31

Sau stii matematica, dar nu si romana cu care sa ne-o explici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Speedy.K, are dreptate Ionut, el se refera la ultima parte a legii, unul de 20 de ani poate avea A pentru ca la 18 ani face A2, urmand ca dupa 2 ani, la 20 de ani, sa poata face A-ul pentru ca are 2 ani experienta pe A2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 19 May 2017 13:25

Asa si? A luat la 18 ani A2 (2012) Plus 2 ani = 2014. Noi suntem in 2017. Deci in 2017 unu de 20 de ani nu poate avea A.» Post actualizat in 19 May 2017 13:29Cred ca nu te-ai prins tu. Sau ai facut liceul la uman.

» Post actualizat in 19 May 2017 13:31Sau stii matematica, dar nu si romana cu care sa ne-o explici.

Imi place ca o tot dai la intors...ba ca am facut la uman(te asigur ca nu), ba ca nu stiu matematica si la sfarsit dupa cateva minute de calcule pe foaie te-ai scos cu limba romana pe care zici ca nu o cunosc, dar ce sa-i faci asta e..Cand gresesti mai bine asuma-ti..Nu intra in polemici acum ca nu am nimic cu tine dar trebuia sa iti dau un raspuns echivalent la ce ai scris tu..

» Post actualizat in 19 May 2017 13:48

@Speedy.K, are dreptate Ionut, el se refera la ultima parte a legii, unul de 20 de ani poate avea A pentru ca la 18 ani face A2, urmand ca dupa 2 ani, la 20 de ani, sa poata face A-ul pentru ca are 2 ani experienta pe A2.

fix la asta ma refeream, am trait prin Ardeal 15 ani...o fi romana noastra mai diferita, ne intelegem doar intre noi:))
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place ca o tot dai la intors...ba ca am facut la uman(te asigur ca nu), ba ca nu stiu matematica si la sfarsit dupa cateva minute de calcule pe foaie te-ai scos cu limba romana pe care zici ca nu o cunosc, dar ce sa-i faci asta e..Cand gresesti mai bine asuma-ti..Nu intra in polemici acum ca nu am nimic cu tine dar trebuia sa iti dau un raspuns echivalent la ce ai scris tu..

» Post actualizat in 19 May 2017 13:48

fix la asta ma refeream, am trait prin Ardeal 15 ani...o fi romana noastra mai diferita, ne intelegem doar intre noi:))

Nu dau nimic la intors. Doar ca dupa cateva minute mi s-a parut ca am reusit sa intrezaresc o logica, dar gresit exprimata. Asa ca m-am gandit ca poate nu e de vina matematica ta, ci limba ta romana.

 

Ai zis "Tinand cont ca legea este data prin 2012 daca nu ma insel inseamna ca sunt persoane care au 20 ani si au A.". Au inseamna ... acum. Adica azi, in 2017. De acord? E, asta e gresit. Sau m-am tampit io?!

» Post actualizat in 19 May 2017 14:10

Aaa...stai, frate asa, acu' am priceput unde era problema. Stai sa cercetez, cred ca vorbeam de doua lucruri diferite. BRB...

» Post actualizat in 19 May 2017 14:12

PS, verificat, ai dreptate. Greseala mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu dau nimic la intors. Doar ca dupa cateva minute mi s-a parut ca am reusit sa intrezaresc o logica, dar gresit exprimata. Asa ca m-am gandit ca poate nu e de vina matematica ta, ci limba ta romana.

 

Ai zis "Tinand cont ca legea este data prin 2012 daca nu ma insel inseamna ca sunt persoane care au 20 ani si au A.". Au inseamna ... acum. Adica azi, in 2017. De acord? E, asta e gresit. Sau m-am tampit io?!

Au adica in ziua de azi:))....Nu stiu ce ai astazi dar este o chestie simpla, in 2017 daca ai 20 ani (adica nascut in 1997) si in 2015 ai dat de A2 atunci ai 2 ani de experienta cu A2 si poti da de A chiar daca ai varsta de 20 ani....CONDITII PENTRU CATEGORIA A: 1. Minim 24 ani si dai direct. 2. Minim 20 ani impliniti dar cu conditia sa ai A2 obtinut de 2 ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au adica in ziua de azi:))....Nu stiu ce ai astazi dar este o chestie simpla, in 2017 daca ai 20 ani (adica nascut in 1997) si in 2015 ai dat de A2 atunci ai 2 ani de experienta cu A2 si poti da de A chiar daca ai varsta de 20 ani....CONDITII PENTRU CATEGORIA A: 1. Minim 24 ani si dai direct. 2. Minim 20 ani impliniti dar cu conditia sa ai A2 obtinut de 2 ani...

Gata, gata, m-am lamurit, mintea mea era razna, se gandea la altceva...

 

Vezi mai sus..

» Post actualizat in 19 May 2017 14:16

» Post actualizat in 19 May 2017 14:10

 

Aaa...stai, frate asa, acu' am priceput unde era problema. Stai sa cercetez, cred ca vorbeam de doua lucruri diferite. BRB...

» Post actualizat in 19 May 2017 14:12

PS, verificat, ai dreptate. Greseala mea.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Ați devenit prea serioși pentru topicul asta. Ca sa reînvii atmosfera:

Cum de se întâmplă asemenea accidente numai în Ardeal (vedeți și link-ul din pagina 1 cu accidentul de acum 4 ani)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost acolo dupa accident, colegul care a trecut pe rosu avea lamaia pe numar. Legat de experienta, n-ai de unde sti, Poate 2 ani s-a dat zi si noapte, sau poate de cand si-a luat A2 nu a mai pus mana pe un motor dupa ce a iesit din scoala..

deci sigur pe la 18 19 ani a luat a2 . sa zicem ca nu era chiar asa de incepator . Doar zic si eu . oricum cand esti prost asumati . si ai grija sa nu omori pe altul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost acolo dupa accident, colegul care a trecut pe rosu avea lamaia pe numar. Legat de experienta, n-ai de unde sti, Poate 2 ani s-a dat zi si noapte, sau poate de cand si-a luat A2 nu a mai pus mana pe un motor dupa ce a iesit din scoala..

Bine...adevaru' e ca iti trebuie si cine stie ce experienta si schil ca sa vezi un semafor rosu...

Eu mizez mai mult pe teribilism si fortare intentionata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Instalatii de semaforizare de tot rahatul din huniunea heuropeana (fara timp de siguranta de galben la comutatie)

am auzit ca ideile fixe sunt periculoase pentru sanatatea psihica si denota un grad de inteligenta scazut ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...