Sari la conținut

Accident KTM 1290 ADV B-dul Expozitiei-Bucuresti


wawessh
 Share

Postări Recomandate

Accident KTM 1290 ADV pe bulevardul B-dul Expozitiei. Lucreaza la UBISOFT sau GAMELOFT. Avea numere rosii la moto.

Cand am ajuns eu era deja in ambulanta. Nu stiu mai multe detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, tocmai ce am aflat, nu stiu dinamica, adica daca omu e ok sau mai putin ok.
Posibil sa ii luam epava sa o ducem in parcare (adica la Ubi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda.. Expozitiei e lung si drept si cu 4 benzi; iti da posibilitatea sa mergi tare, dar in acelasi timp sunt masini care intorc destul de des aiurea pe bulevard

condus preventiv! la toata lumea, daca nu la altii macar la noi

motoru vad ca a fost adus in curte la lucru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi dimineata ca e vreme buna dupa zile intregi de ploaie, iesi cu motoru si te trante un dasta pe dubla.

pai sa nu-i iei gatu'?

 

insanatosire cat mai completa riderulului

multa carne in frigider soferului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda,

Era constient, dar cu dureri mari la maini. Din cate am inteles e in operatie la Elias pentru fractura la mana, dar fara alte complicatii pe la organe sau doamne-fereste coloana.

Motorul l-am adus eu cu cativa colegi in curte.

I-a intors un taxi in fata, de pe banda 1 pe linie continua.

Din cate am inteles de la martorii care au vazut accidentul - eu eram la 10 masini in spate si am vazut doar rezultatul - nu mergea tare, dar pur si simplu i-a taiat calea taxiul, fara sa se asigure.

 

Din pacate astia sunt participantii in trafic de la noi.

 

 

Asfalt uscat, noroc si ochii'n paishpe...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda.. Expozitiei e lung si drept si cu 4 benzi; iti da posibilitatea sa mergi tare, dar in acelasi timp sunt masini care intorc destul de des aiurea pe bulevard

 

condus preventiv! la toata lumea, daca nu la altii macar la noi

 

motoru vad ca a fost adus in curte la lucru

Daca nu stii dinamica accidentului mai bine taci si ramai filozof. E plin internetul de pareri, si a ta ocupa spatiu in plus degeaba daca esti in acumulare de posturi. Colegul imi e prieten bun, si nu e vorba de viteza aici. Moto era noua, nr rosu, iar el se duce de multi multi ani la munca pe bd expozitiei. Cred ca stie ca unii intorc ;)

 

M-am intors de la Elias el e ok, si de-acum incepe partea cea mai urata, ca are ambele maini in ghips.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu stii dinamica accidentului mai bine taci si ramai filozof. E plin internetul de pareri, si a ta ocupa spatiu in plus degeaba daca esti in acumulare de posturi. Colegul imi e prieten bun, si nu e vorba de viteza aici. Moto era noua, nr rosu, iar el se duce de multi multi ani la munca pe bd expozitiei. Cred ca stie ca unii intorc ;)

 

M-am intors de la Elias el e ok, si de-acum incepe partea cea mai urata, ca are ambele maini in ghips.

 

 

si pana la urma care este dinamica incidentului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

taximetristul a vrut sa ajunga de pe banda 1 pe celalat sens de mers(moto pe banda 2)..moto a vazut, redus viteza calculat evitare prin spatele taxiului...taxiul a vazut moto cand deja era in calea ei si a franat...moto nu a mai avut spatiu de evitare si a intrat in portbagaj...din lateral...

 

moto nu avea viteza pentru ca era la 100m de intrarea in parcarea locului de munca...

Editat de Ashtray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

taximetristul a vrut sa ajunga de pe banda 1 pe celalat sens de mers(moto pe banda 2)..moto a vazut, redus viteza calculat evitare prin spatele taxiului...taxiul a vazut moto cand deja era in calea ei si a franat...moto nu a mai avut spatiu de evitare si a intrat in portbagaj...din lateral...

 

moto nu avea viteza pentru ca era la 100m de intrarea in parcarea locului de munca...

daca lasa faza sa curga, la cat de in tromba a pelcat taxi, probabil nu s-ar fi intalnit. Dar asa, al nostru a franat, l-a claxonat, taxi a inghetat si moto a intrat in portbagaj. Mainile le are rupte pentru ca s-a tinut strans de ghidon la impact. Acc s-a petrecut la viteza mica dar portbagajul de logan e inalt :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi calc frana chiar daca accelerare ar fi mai potrivita.

exact....daca isi vedea de drum ca un bou ce a fost, accidentul nu s-ar fi intamplat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man! un pic de rautate gratuita din partea ta..

Nu vorbeam expres de omul nostru ca a mers tare! wtf; ziceam ce se intampla zilnic pe acolo, motociclete si masini o dau cu viteza si masini intorc des.
Acuma recitind e posibil sa nu fi comunicat nici eu cel mai bine cu putinta mesajul, adica faza de preventiv din nou nu ma refeream la cazul asta ci la noi pe motoare, ca aia cu masinile li se cam rupe in 14

Daca nu stii dinamica accidentului mai bine taci si ramai filozof. E plin internetul de pareri, si a ta ocupa spatiu in plus degeaba daca esti in acumulare de posturi. Colegul imi e prieten bun, si nu e vorba de viteza aici. Moto era noua, nr rosu, iar el se duce de multi multi ani la munca pe bd expozitiei. Cred ca stie ca unii intorc ;)

M-am intors de la Elias el e ok, si de-acum incepe partea cea mai urata, ca are ambele maini in ghips.


Mergea spre muna, se incadreaza cumva la accident la locul de munca? sau asta e valabil doar in permietrul institutiei unde lucrezi?
Ca daca nu se incadreaza de ce dracu ni se dau la completat periodic fazele alea cu protectia muncii unde trebuie sa zici si traseul spre locul de munca de acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi in companie, orice accident in drumul de la si catre locul de munca este considerat accident la locul de munca.

Stiu ca am avut discutia asta cu cineva de la hr acum cativa ani.

 

nu este doar la unii la munca/servici... este la toti aia de au servici, conform legislatie in vigoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man! un pic de rautate gratuita din partea ta..

 

Nu vorbeam expres de omul nostru ca a mers tare! wtf; ziceam ce se intampla zilnic pe acolo, motociclete si masini o dau cu viteza si masini intorc des.

Acuma recitind e posibil sa nu fi comunicat nici eu cel mai bine cu putinta mesajul, adica faza de preventiv din nou nu ma refeream la cazul asta ci la noi pe motoare, ca aia cu masinile li se cam rupe in 14

 

Mergea spre muna, se incadreaza cumva la accident la locul de munca? sau asta e valabil doar in permietrul institutiei unde lucrezi?

Ca daca nu se incadreaza de ce dracu ni se dau la completat periodic fazele alea cu protectia muncii unde trebuie sa zici si traseul spre locul de munca de acasa.

Nu e rautate man, ziceam doar ca si pe aici e lumea cu radar in ochi la fel cum e de pe margine.

Accidentul e de munca da. Stie ce se intampla zilnic pe acolo ca lucreaza de vreo 10 ani acolo.

Culmea ghinionului ca s-a dus cu miarul atatia ani la munca si nu s-a pus problema. SI-acum si-a luat capra, pensionareste, numar rosu, rodaj alea alea, face schimb de culori cu portbagajul de logan. A fost fix o faza stupida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi in companie, orice accident in drumul de la si catre locul de munca este considerat accident la locul de munca.

Stiu ca am avut discutia asta cu cineva de la hr acum cativa ani.

 

Se considera accident de munca...doar si doar daca sa intmplat pe traseul declarat la completarea fisei de protectie a muncii. Daca tu ai venit pe o strada paralela..s-ar putea sa nu se ia in considerare. Povestea tipul care a venit sa faca SSM la mine la birou ca asiguratorul unei firme a refuzat sa despagubeasca pe motiv ca "la plecarea din casa, X si-a prins mana in usa si si-a rupt un deget...si asiguratorul a mentionat ca nu poate sa despagubeasca pentru ca X a plecat la munca/serviciu incomplet" ...asta mi-a zis..asta citez... :) stiu este o aberatie...dar partea de mai sus cu traseul stiu ca este perfect legala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...