Jump to content

Photo

Polish AL, unde, cum, cat?

polish detailing aluminiu

• Please log in to reply
64 replies to this topic

#1 paulynos

paulynos

Fat Ninja

• Carantina
  • PipPipPip
  • 3,846 posts
  • Moto: Tunet

Posted 11 May 2017 - 10:10 AM

Cum zice si titlul caut un mester priceput in Bucuresti pentru un polish profi de aluminiu. Vreau sa scot petele albe de la spalatorie care sunt pe mai toate componentele. Nu vreau mirror finish ci sa o aduc cat mai aproape de starea intiala, stickere scoase si inlaturate urmele...din astea.

Stie careva un atelier bun pe asa ceva in Bucuresti?  :what:

Common sense is not so common.

#2 Metal Heart

Metal Heart

www.motobikes.ro

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 7,620 posts
  • Interests:Cotele apelor Dunarii
  • Moto: VFR800
  • Club: Academia de mici si bere

Posted 11 May 2017 - 10:13 AM

http://www.motocicli...o-in-bucuresti/

TE ABȚII, TE ABȚII ȘI CÂND NU MAI REZIȘTI, DAI BUZNA

#3 paulynos

paulynos

Fat Ninja

• Carantina
  • PipPipPip
  • 3,846 posts

Posted 11 May 2017 - 10:37 AM

Multumesc de link Inima de Metal, tocmai am vorbit cu nenea de acolo si m-a indrumat sa fac singur operatiunea si cred ca asta o sa fac. Am Autosol de aluminu luat mai demult. Acum as intreba daca stie cineva daca exista in comert perii de polishat atasabile la bormasina? Prin vreun Dedeman, Leroy Merlin... Ca la mana mai greu suprafata afectata fiind destul de mare.

#4 superbec

superbec

Incepator

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,593 posts
  • Interests:ascunse
  • Moto: in 3 timpi
  • Club: sanwich

Posted 11 May 2017 - 10:44 AM

Multumesc de link Inima de Metal, tocmai am vorbit cu nenea de acolo si m-a indrumat sa fac singur operatiunea si cred ca asta o sa fac. Am Autosol de aluminu luat mai demult. Acum as intreba daca stie cineva daca exista in comert perii de polishat atasabile la bormasina? Prin vreun Dedeman, Leroy Merlin... Ca la mana mai greu suprafata afectata fiind destul de mare.

paulache ... 

a spalat psdistu boss cu spuma acitva trocaretul , lol 

lasa periile de metal ca o sa strici mai mult decat repari

3m scotchbrite fin + NeverDull , dai intr-un singur sens 

autosol e pentru altceva.

in tara pupatorilor de moaste, belbodul este un geniu

#5 The_Sin_Eater

The_Sin_Eater

Cioclu

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,149 posts
  • Moto: VTX 1800C
  • Numar: B86SBI

Posted 11 May 2017 - 10:47 AM

https://www.dedeman....423ja/p/1020230

Creating my own chaos. Please, don't help me with that!

#6 paulynos

paulynos

Fat Ninja

• Carantina
  • PipPipPip
  • 3,846 posts

Posted 11 May 2017 - 10:53 AM

Stai barosane oleaca ca nu e chiar asa, eu n-am spalat motoretu' deloc, asa l-am luat acu o saptamana. Si ma mai si injurasi de mama cand ma facusi psdist.

Nu perie de metal ma intereseaza, ci din textil. O carpa mecanica cum ar veni.

Am gasit asa ceva si o sa dau comanda dar pana atunci o sa dau o fuga pana la Mr Bricolage ca e langa mine sa vad daca au.

hqdefault.jpg

#7 superbec

superbec

Incepator

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,593 posts
  • Interests:ascunse
  • Moto: in 3 timpi
  • Club: sanwich

Posted 11 May 2017 - 10:57 AM

Stai barosane oleaca ca nu e chiar asa, eu n-am spalat motoretu' deloc, asa l-am luat acu o saptamana. Si ma mai si injurasi de mama cand ma facusi psdist.

Nu perie de metal ma intereseaza, ci din textil. O carpa mecanica cum ar veni.

Am gasit asa ceva si o sa dau comanda dar pana atunci o sa dau o fuga pana la Mr Bricolage ca e langa mine sa vad daca au.

cocosel, eu ziceam de psdeu de la care ai cumparat-o ...

pasla aia e  pentru polish , tu vrei sa refaci un "brushed look" in fine faci cum te taie..

in tara pupatorilor de moaste, belbodul este un geniu

#8 paulynos

paulynos

Fat Ninja

• Carantina
  • PipPipPip
  • 3,846 posts

Posted 11 May 2017 - 11:10 AM

Stiu ca e pt polish dar vreau sa o iau usurel asa ca sa nu stric mai mult, ca nu ma apuc sa dau gaura prin cadru cu peria de lustruit sa scot un X11  :laugh:.  Oricum nenea de la atelierul de detailing din lincul dat de Metal Heart mi-a spus ca petele de la spalatorie nu ies de tot, adica ca din fabrica nu o mai scoti, doar estompezi din ele pe cat posibil, eu asta incerc sa fac. Si nenea are o busa si lucreaza la atelier de detailing, daca nici asta nu stie ce vorbeste ... Nenea mi-a zis sa o imbrac in autosol si acum eu caut pasla ca sunt lenes si bormasina sta degeaba oricum, ia sa pun bateriile la incarcat.

Majoritatea pieselor afectate sunt brushed look dar bascula nu e de exemplu, e mai spre mirror finish.

Si despre fostul proprietar ce sa zic, nu-mi prea pasa ce inclinatii politice are.

Pe scurt: vreau sa spal pe dinti motoreta  :alcy:

Edited by paulynos, 11 May 2017 - 11:15 AM.

#9 andutzu_85

andutzu_85

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 674 posts
  • Moto: CBR 900 RR
  • Numar: Curat si la vedere
  • Club: Lonely wolf

Posted 11 May 2017 - 11:20 AM

Asa arata si al meu cand a fost achizitionat.....plin de urme albe lasate de spuma activa!!!!
Insa acum nu mei e la fel:)
Solutia(cum am procedat eu)
-sters tot cadrul cu spray de frane de la Wurth
-spalat si lasat sa se usuce
-apoi frecat cu o carpa nu foarte aspra si cu polish abraziv Prevent(il gasesti mai pe la toate magazinele de piese,sau chiar si in marketurile mari)
Bafta la frecus!!!

Attached Thumbnails

• 20170314_192842.jpg

Nu e obligatoriu să fii de acord cu mine. Dar ar fi mai rapid aşa.

#10 GoodKat

GoodKat

Modelator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,967 posts
  • Moto: N-am
  • Numar: Primu'
  • Club: Bellagio

Posted 11 May 2017 - 11:26 AM

@Paulynos, m-am jucat putin cu aluminiul, polish, brushed look.

Nu te complica cu perii si cu bormasini. Faci o miscare gresita si ai f*tut tot.

Daca nu ai un strat eloxat sau de lac peste cadru, etc. iei niste lavete abrazive din Dedeman, etc. si dai unisens pe cadru, bascula etc. Eu asa am facut, impreuna cu niste wd-40. Rezultatul era acela de fabrica. E nevoie sa iti faci mana pe o piesa ceva inainte sa vezi efectul si daca iti convine.

“Yell, "Built not bought mother fucker!" in theire face and then spit on their bike and walk off.”

#11 paulynos

paulynos

Fat Ninja

• Carantina
  • PipPipPip
  • 3,846 posts

Posted 11 May 2017 - 11:42 AM

Clar, intai o sa o iau cu o carpita din vreun tricou rupt ceva sa vad care-i treaba. Cum ziceam cu bormasina asa usurel la turatie mica cat sa intind pasta oleaca si eventual finisat de mana si vin cu o ceara pe urma tot asa usurel. Si oricum sunt bune la casa omului periile alea. Vorbim de o bormasina de o singura mana cu baterii si torque limiter, nu vreun rotopercutor de doua maini de dai gauri in beton armat, adica asta:

20506195.hitachi-ds12dvf3.jpg

Va spun ce-a iesit.

Va multumesc pentru sfaturi colegi, inclusiv mahnitului.

#12 ssk

ssk

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 943 posts
  • Moto: CBR 600 RR
  • Numar: rosu

Posted 11 May 2017 - 12:01 PM

Am luat eu din Dedeman Buzau

deci sigur gasesti peste tot

#13 madalin1982

madalin1982

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 47 posts
  • Moto: k1200s
  • Numar: ak47

Posted 11 May 2017 - 12:32 PM

la dedeman se găsea un kit pt polish al ai 3 paste cu 3 discuri speciale 90-100lei

#14 einstein1984

einstein1984

pragmatic

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,019 posts
  • Moto: Piaggio Beverly 300ie
  • Numar: nu le numar, de ce?
  • Club: offtopic racers

Posted 11 May 2017 - 12:34 PM

Si nu oxideaza dupa "lustruit"?

Orice prost "stie". Nu toti inteleg totusi de ce!

#15 PzKpfW

PzKpfW

Jupīn

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,045 posts
  • Moto: FS 570, RSV4, K1200S

Posted 11 May 2017 - 12:56 PM

Si nu oxideaza dupa "lustruit"?

Al nu oxidează.

Aș fi interesat și eu de o soluție. Problema este că vreau să-i păstrez look-ul inițial de aluminiu polishat dar puțin mătuit. Nu este nici mat, nici lucios, nici brushed.

4fac33e0cf93d2c7ccf7662890a70ff6.jpg

#16 1xu1xf1xu

1xu1xf1xu

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,870 posts
  • Moto: ZX550A; Mobra 50

Posted 11 May 2017 - 01:08 PM

1. aluminiul este "tratat" chimic pentru a fi protejat impotriva oxidarii (anodizare, eloxare, etc) intrucat...

2. vopseaua pe aluminiu nu prea tine (adica doamne ajuta niste luni de vara).

foloseste ceva solutie cat mai putin agresiva (chimic sau abraziva) pentru a minimiza efectul petelor, altfel o sa fie ca rasul parului de pe picioare.... o sa repeti de te acresti...

#17 GoodKat

GoodKat

Modelator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,967 posts
  • Moto: N-am
  • Numar: Primu'
  • Club: Bellagio

Posted 11 May 2017 - 01:18 PM

@Paulynos: daca folosesti bormasina si vrei sa dai polish, este ok. Daca vrei sa ai brushed look nu merge. O sa fie niste 'pete' circulare.

@einstein1984 Aluminiul oxideaza, dar intretinerea este minima si foarte usoara. Dai de doua ori pe sezon cu o carpa de bumbac si niste pasta de polishat in cazul in care este oglinda. Daca este brushed nu prea conteaza. Oxidul de aluminiu nu este ca rugina pe

fier. Anodizarea defapt oxideaza aluminiul (creste dimensiunea stratului de oxid) cu scopul de a proteja suprafata. Oamenii au realizat ca pot colora acel oxid si de asta vezi piese din aluminiu colorate.

“Yell, "Built not bought mother fucker!" in theire face and then spit on their bike and walk off.”

#18 PzKpfW

PzKpfW

Jupīn

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,045 posts
  • Moto: FS 570, RSV4, K1200S

Posted 11 May 2017 - 01:23 PM

1. aluminiul este "tratat" chimic pentru a fi protejat impotriva oxidarii (anodizare, eloxare, etc) intrucat...

2. vopseaua pe aluminiu nu prea tine (adica doamne ajuta niste luni de vara).

Aluminiul oxideaza, dar intretinerea este minima si foarte usoara. Dai de doua ori pe sezon cu o carpa de bumbac si niste pasta de polishat in cazul in care este oglinda. Daca este brushed nu prea conteaza. Oxidul de aluminiu nu este ca rugina pe fier.

Bun de știut. Deci petele albe care apar în timp pe Al sunt rezultatul oxidării? Și se poat îndepărta cu o cârpă și pastă?

#19 Ribo

Ribo

PokemonPeDooRoti

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,846 posts
  • Interests:neinteresat
  • Moto: SuzY
  • Numar: impar
  • Club: PrazRacing

Posted 11 May 2017 - 03:34 PM

Paulica tata...dupa ce termini si e ok...sa-mi vinzi si mie pontu'

Edited by Ribo, 11 May 2017 - 03:34 PM.

To be a great motorbike racer, the most important thing is the passion for the bike.

#20 1xu1xf1xu

1xu1xf1xu

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,870 posts
  • Moto: ZX550A; Mobra 50

Posted 11 May 2017 - 04:03 PM

Bun de știut. Deci petele albe care apar în timp pe Al sunt rezultatul oxidării? Și se poat îndepărta cu o cârpă și pastă?

in principiu da, depinde de cat de grav este patat... oricum nu recomand metode agresive.

Also tagged with one or more of these keywords: polish, detailing, aluminiu

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status