Jump to content

Photo

Tura insorita Bucuresti - Cheile Bicazului

• Please log in to reply
32 replies to this topic

#21 ovi_ice

ovi_ice

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 542 posts
  • Moto: Yamaha XJ6 Diversion

Posted 27 April 2017 - 10:55 PM

Legat de ce-a zis colegu mai sus (si de ce ziceam si eu intr-un post anterior), las un clip care mi-a placut foarte mult din punct de vedere al videografiei. Bine, acolo e trip de mai multe zile, filmat cu mai multe camere si din ce am inteles protagonistul e pasionat de fotografie, iar tot ce e filmat din afara motorului (inclusiv acele macro-uri la flori) sunt luate cu DSLR. Poti sa "furi" ceva idei si sa le folosesti pe viitor  ;)

#22 arhshine

arhshine

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 75 posts
  • Moto: Deauville

Posted 28 April 2017 - 09:55 AM

E foarte bine cum ti-a iesit. Vorbim de filmare constanta, din aproximativ acelasi unghi - nu de filmare pro, cu camere diferite cu cadre largi si stranse, in care sa poti face treceri peisaj/detaliu.

Ce as incerca eu pe viitor, ca sa mai "condimentez" putin lucrurile, adica sa fie mai putin monotona filmarea:

- as opri mai des in locurile frumoase si as lua ceva cadre cu o camera secundara( un aparat foto cu ceva zoom) - cadre cu plecare de pe peisaj si zoom catre ceva subiect ; imagini aproape macro cu floricele in bataia vantului (sau a curentului generat de TIR-uri, la alegere), evident flora specifica locului; poate ceva cadre stationare cu panouri (din ale de gasesti in statiuni, cu numele localitatii,puncte de interes...etc)

- daca exista pasager, l-as ruga sa ma filmeze langa motor - si as baga o chestie de genul  - ne aflam acum in locul X, privelistea e superba, daca ajungeti pe aici puteti urca pe versantul Y (si aici arati versantul, iar cine te filmeaza pleaca de la tine si zoom-eaza catre versant)...etc. BTW - ai trecut pe la Red Lake ca prin branza :P

- La editare as alterna intre drum si cele de mai sus - iar strict unde am doar cadre cu drum as incerca sa fac cut-ul pe bit-ul muzicii de fundal (banuiesc ca programul de editare iti permite sa vizualizezi coloana sonora in forma grafica)

- as crea o poveste. Luand exemplul clipului de fata, mi-ar fi placut o introducere "e o zi frumoasa si mi-am propus sa va arat ce plimbare faina poti face pe traseul X-Y." O pozica cu harta si traseul desenat pe aceasta, un cadru cu ceva reprezentativ din locul de plecare X.......traseu....."si am ajuns la Y, dupa  n ore de minunatii"......cadru cu ceva reprezentativ de la destinatia Y.

- pentru un echilibru mai bun al imaginii, as incerca sa folosesc un filtru gradual gri pe camera - efectul va fi ca va accentua albastrul cerului, dar in acelasi timp ii mai scade stralucirea si sa va vedea mai bine si drumul ( de exemplu in imaginile cu mult cer in cadru, drumul tinde sa para intunecat - filtrul rezolva asta)

Sunt niste idei daca te gandesti sa dezvolti mai mult promovarea asta de motocicleala in Ro pentru straini -  si ai de unde sa rupi timp ca sa o faci. Daca nu, uita de ele,  e foarte fain si asa, iti face chef de iesit pe drum..

Sunt sugestii foarte bune, si chiar sunt incantat de cate am invatat pe acest thread. In principiu mi-as dori sa pot opri mai des dar pana acum nu prea am avut timpul de partea mea.

De obicei traversez Romania mergand spre Botosani, acolo mi-s parintii, iar cand se intampla asta, trebuie cam o zi de mers constant fara loc de pauze. Oricum, ce sugerezi tu nu ia

mai mult de cateva minute asa ca le voi acorda pe viitor pentru cateva cadre diferite.

Cut-ul pe beatul muzicii a fost facut, cu exceptia oarecum in Cheile bicazului.

Despre faptul ca nu prea am o poveste.. adevarul e ca aici intervine mult lipsa mea de experienta. Asta se va rezolva cu timpul. Din pacate mai am vreo 2 calatorii in format neprelucrat

care sunt filmate cam asa cum a fost si acesta. Deci urmatoarele doua postari o sa fie in mare parte cinematic la fel, doar alta muzica, alte comentarii, alte locatii. Dupa ce trec peste cele doua,

incep filmari proaspete unde voi tine cont de sugestiile de aici. 

Cat de mult aprofundez cinematografia acestor clipuri tine si de raspunsul care il primesc. Spre exemplu ieri dimineata, inainte sa postez aici, eram gata sa pun pauza la canal. Dupa cat

efort depusesem sa creez clipul, receptia incepuse cu 0 aprecieri si 2 dezaprecieri. M-am gandit ca asta este, nu sunt pe gustul oamenilor asa ca de ce sa-mi sacrific timpul fara scop.

Ce s-a intamplat aici mi-a redat curajul sa continui. E grozav cand oamenii apreciaza sau sugereaza cum poti deveni mai bun (nu doar sa dezapreciezi si sa pleci fara sa spui ce a deranjat).

Din nou, thanks for everything !

eqqQYKg.jpg

#23 Zasmoker

Zasmoker

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 37 posts
  • Interests:"The unconscious goal of evolution is immortality"

Posted 28 April 2017 - 11:24 AM

2 cents : daca primesti dislike nu e sfarsit de lume. Este o persoana in plus care ti-a vizualizat video`ul.

Acea pesoana ( chiar daca face critica negativa ) iti poate aduce inca cateva vizualizari si din acele vizualizari poate ajungi sa primesti si informatii utile cum s-a intamplat aici. Pana la urma orice publicitate,  fie ea negativa sau pozitiva este publicitate la sfarsit de zi si unii care isi creaza pareri doar din auzite fara sa sa uite si sa fie capabili sa faca o critica constructiva sunt pana la urma carcotasi , nu merita sa-ti pierzi timpul cu ei.

#24 Vlad S

Vlad S

Motographer

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,510 posts
  • Moto: Yamaha TDM 900A '05
  • Numar: CJ -- ---

Posted 29 April 2017 - 09:44 PM

Mie mi-a placut ce ai facut si prin urmare ti-am dat un like.

Multe dintre sfaturi au fost date deja in comentariile anterioare, dar aici gasesti niste reguli de baza cand vine vorba de tipul acesta de videouri: http://www.soundride..._MC_videos.aspx .

#25 Condorash

Condorash

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 7 posts

Posted 30 April 2017 - 09:34 AM

Keep up the good work, bro!!!

#26 Edd

Edd

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 268 posts
  • Moto: BMW F650GS

Posted 03 May 2017 - 11:33 AM

Foarte frumos! Ce camera folosesti?

#27 arhshine

arhshine

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 75 posts

Posted 04 May 2017 - 10:11 AM

2 cents : daca primesti dislike nu e sfarsit de lume. Este o persoana in plus care ti-a vizualizat video`ul.

Acea pesoana ( chiar daca face critica negativa ) iti poate aduce inca cateva vizualizari si din acele vizualizari poate ajungi sa primesti si informatii utile cum s-a intamplat aici. Pana la urma orice publicitate,  fie ea negativa sau pozitiva este publicitate la sfarsit de zi si unii care isi creaza pareri doar din auzite fara sa sa uite si sa fie capabili sa faca o critica constructiva sunt pana la urma carcotasi , nu merita sa-ti pierzi timpul cu ei.

Sunt de acord dar stii, cand muncesti si arati lumii, nu pica bine ca primele impresii sa fie negative. Daca vin ceva mai tarziu, e in regula.. dar cand incepe cu negativ, te cam dezarmeaza. Multumesc pentru incurajari !

Foarte frumos! Ce camera folosesti?

Multumesc ! Folosesc un Sony X1000V

eqqQYKg.jpg

#28 RedRat

RedRat

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 282 posts
  • Interests:The Road
  • Moto: R1200GS, XVS1100
  • Numar: WPI xxxx
  • Club: MC

Posted 09 May 2017 - 10:06 AM

Frumos Videoul! - Chiar am fost la Bicaz in toamna anului trecut.

O singura sugestie am, si anume sa adaugi ceva tranzitie intre clipuri, in rest mi-a placut!

Spor, si la cat mai multe :)

946780.png - BMW R1200 GS

566457.png - Yamaha XVS1100 Custom

#29 Muretto Grundieg

Muretto Grundieg

Observator

• Super Membru
  • PipPip
  • 637 posts
  • Moto: Suzuki DR600
  • Numar: B-02-RZE

Posted 09 May 2017 - 08:31 PM

Se vede ca ai muncit un pic dar e inca departe de a spune ceva. Filmulete de genul asta gasesti cu sutele si miile. E slabut dar nu chiar atat de rau ca altele. Cauta sa fii original. Comentariile sunt puerile .." amazing....wonderfull..." fara traire. fara emotie ca si cum ai face umplutura sa scapi de ele. N-am putut sa-l urmaresc cap-coada. In general, ideea de a-ti inregistra mersul pe motor e desueta. Nu intereseaza pe nimeni unde mergi si cum mergi. Daca vrei sa demonstrezi ceva si sa fii apreciat trebuie si sudoare si talent. 

Ca sa nu zic altfel, toti avem doua maini, dar putini stim sa cantam la pian iar din aia care o fac, putini o fac bine. 

Invata, citeste, studiaza, munceste si greseste! Si daca nu te plictisesti pe parcurs, atunci o sa devii un nume. Nu e suficient sa ai ai o camera video si un soft de editare. Curaj si spor la treaba !

#30 Paca

Paca

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,166 posts
  • Interests:Rock , pizd.a si cartofi prajiti
  • Moto: 0 roti
  • Numar: patrat
  • Club: Hater

Posted 09 May 2017 - 08:43 PM

Se vede ca ai muncit un pic dar e inca departe de a spune ceva. Filmulete de genul asta gasesti cu sutele si miile. E slabut dar nu chiar atat de rau ca altele. Cauta sa fii original. Comentariile sunt puerile .." amazing....wonderfull..." fara traire. fara emotie ca si cum ai face umplutura sa scapi de ele. N-am putut sa-l urmaresc cap-coada. In general, ideea de a-ti inregistra mersul pe motor e desueta. Nu intereseaza pe nimeni unde mergi si cum mergi. Daca vrei sa demonstrezi ceva si sa fii apreciat trebuie si sudoare si talent. 

Ca sa nu zic altfel, toti avem doua maini, dar putini stim sa cantam la pian iar din aia care o fac, putini o fac bine. 

Invata, citeste, studiaza, munceste si greseste! Si daca nu te plictisesti pe parcurs, atunci o sa devii un nume. Nu e suficient sa ai ai o camera video si un soft de editare. Curaj si spor la treaba !

Hai bre mai cu blandete ....chiar asa ! ...pfaiiiii    :P

Don"t be a racist.....hate them all....

#31 Adrian M.

Adrian M.

EU

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,680 posts
  • Moto: R1200RT
  • Club: nu

Posted 09 May 2017 - 09:01 PM

Cred ca Muretto a ramas fara bere  :cheers:

Da, nu e motovlog. Omul filmeaza un traseu. Nu vrea sa dezbata ultimele decizii ale clasei politice, sau cine castiga oscarul. Da, nu sunt cine stie ce comentarii.

Ce ar fi fain, ca idee: sa spui cate ceva despre traseu, distanta, puncte de interes, chestii de vizitat, adica, sa devii cu adevarat un ghid al calatoriei respective-eu asta am inteles ca vrei sa faci. Plus harta traseului, eventual chiar scris si in film, pe unde treci. 

Eu zic ca ar fi mai util sa il faci in limba materna+subtitrare in engleza. Plus, ar trebui sa iti alegi denumirea clipurilor altfel, sa apara cuiva cand foloseste functia search. De exemplu, daca e o calatorie pe Cheia, Oituz, Cheile Bicazului, orice, pune cuvintele respective in titlu. 

Ca montaj, calitatea imaginii, muzica de fundal, mi-a placut.

Offtopic sau nu: ce gps folosesti?

#32 Muretto Grundieg

Muretto Grundieg

Observator

• Super Membru
  • PipPip
  • 637 posts
  • Moto: Suzuki DR600
  • Numar: B-02-RZE

Posted 10 May 2017 - 06:47 AM

Am bere dom'le, stocul e bun. :)

Uite un model de film de călătorie făcut de amatori și cu buget extrem de redus: "The Best Bar in America" (2009)

#33 arhshine

arhshine

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 75 posts

Posted 10 May 2017 - 08:54 AM

Frumos Videoul! - Chiar am fost la Bicaz in toamna anului trecut.

O singura sugestie am, si anume sa adaugi ceva tranzitie intre clipuri, in rest mi-a placut!

Spor, si la cat mai multe :)

Multumesc ! Bicazul chiar e o locatie deosebita.

E delicata situatia cu tranzitiile, risca sa para cheesy daca nu le aleg bine. Sa tai direct asa cum o fac reduce acel risc. De ex daca te uiti la emisiuni tv, niciodata nu folosesc tranzitii, doar schimba cadrul. Tranzitiile sunt mai mult pentru schimbari complete de peisaj sau perioada a zilei. Marchezi o schimbare mai semnificativa. Oricum o sa fiu mai atent unde apare sansa de a mai adauga cate o tranzitie, e ceva ce mi s-a mai sugerat. Thanks ! :D

Sunt de acord cu tot ce ai spus dar cum am spus mai inainte, in alte comentarii, nu ma pot dedica mai mult. Deja sa gasesc muzica potrivita care nu-mi cere sa platesc drepturi de autor, editarea clipurilor, randare, upload, ia mult prea mult iar eu nu planific o cariera din Youtube. Am un job care imi ocupa 9 ore din zi si alte responsabilitati iar aceste clipuri mi s-au parut o metoda de a impartasi cu altii experienta mea pe motor. Comentariile de genul "amazing, wonderful" e tot ce imi trece prin cap cand vad ceva frumos - da stiu, sunt un om plictisitor..aia e, eu trebuie sa traiesc cu mine. Lipsite de emotie nu sunt, ba chiar simt suficienta emotie incat nu stiu ce altceva sa spun. Despre a transmite ceva semnificativ, nu ca nu vreau dar cand plec la drum imi golesc mintea de lucruri complexe si doar apreciez natura si drumul. Daca eram pe la liceu sau facultate iar Youtube-ul era singurul meu proiect, m-as fi implicat mai mult dar asa cum stau lucrurile, din pacate probabil voi ramane unul din cei care creeaza acele sute si mii de filmulete banale si repetitive (daca o voi mai face). Multumesc pentru feedback, voi tine cont de el intr-o masura iar daca internetul considera ca nu ar trebui sa mai fac asta, voi lasa drumurile mele sa ramana private iar creatia video pe mainile celor inspirati.

Cred ca Muretto a ramas fara bere  :cheers:

Da, nu e motovlog. Omul filmeaza un traseu. Nu vrea sa dezbata ultimele decizii ale clasei politice, sau cine castiga oscarul. Da, nu sunt cine stie ce comentarii.

Ce ar fi fain, ca idee: sa spui cate ceva despre traseu, distanta, puncte de interes, chestii de vizitat, adica, sa devii cu adevarat un ghid al calatoriei respective-eu asta am inteles ca vrei sa faci. Plus harta traseului, eventual chiar scris si in film, pe unde treci. 

Eu zic ca ar fi mai util sa il faci in limba materna+subtitrare in engleza. Plus, ar trebui sa iti alegi denumirea clipurilor altfel, sa apara cuiva cand foloseste functia search. De exemplu, daca e o calatorie pe Cheia, Oituz, Cheile Bicazului, orice, pune cuvintele respective in titlu. 

Ca montaj, calitatea imaginii, muzica de fundal, mi-a placut.

Offtopic sau nu: ce gps folosesti?

Multumesc pentru feedback ! Treaba e ca eu nu planific aceste clipuri. Eu plec la drum, inregistrez calatoria. De multe ori nu spun nimic, cateodata spun lucruri.. multe si proaste. Cand ajung acasa, daca simt ca drumul merita impartasit cu altii, incerc sa gasesc portiuni unde e frumos si unde nu am fost complet idiot in ceea ce am spus. Aici eram si eu un pic pe ganduri daca sa mai las vreun gram de dialog sau sa pun numai muzica. Simt totusi ca chiar daca zic o tampenie, macar simti ca e o creatura vie la capatul celalalt si esti un pic mai atasat decat daca las doar muzica neintrerupta.

Despre limba, nu voi face in Romana pentru ca vreau oricine din lumea asta sa se poata uita la clipuri. Cand dai pe un clip daca auzi sa spunem.. Portugheza sau Japoneza, nu mai stai acolo sa te uiti daca are titrari in Engleza. Asa si cu Romana, daca cineva vine si aude o limba complet necunoscuta, pleaca imediat. Oricine din lume, si romanii stiu o boaba de Engleza, daca nu chiar foarte bine. Mie asta mi se pare un compromis decent si o oportunitate pentru mine a-mi exersa limba straina. Plus o sansa de a cunoaste oameni, indiferent de nationalitate. Denumirea clipului..da, ar putea fi mai bine gandita dar oricum ce ai sugerat tu e deja la cuvintele cheie deci ar trebui oarecum sa apara la cautare. Inca o data multumesc pentru sugestii !

Folosesc Garmin Zumo 350LM.

eqqQYKg.jpg

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status