Sari la conținut

Tura insorita Bucuresti - Cheile Bicazului


Postări Recomandate

Este prima data cand imi postez o drumetie pe motociclism si e un pic intimidant. :)

 

Inainte de toate vreau sa mentionez ca inregistrarile mele sunt in limba engleza (stricata cum o fi). Clipul vine si cu subtitrare in romana.

Parte din intentia mea e sa fac mersul pe doua roti in Romania mai vizibil in afara iar in acest timp sa imi exersez si limba straina.

Ceea ce spun e rar amuzant sau prea destept.. asa ca sa nu aveti asteptari prea mari. In ciuda mea, Romania e superba si se vede in imagini.

 

 

Multumesc si vizionare placuta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte misto! Si vorbesc serios! Ai lucrat ceva si la editare... "legata" cu sunetul... Bravo!

 

Chiar apreciez comentariul ! Se pare ca inregistrarea nu e pe gustul multora si chiar ma ajuta sa vad incurajari. Thanks !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tare, acu sincer mi-ai facut "pofta" sa merg si eu pe acolo, fiindca, desi ai mei sunt din Piatra Neamt, drumul asta l-am facut doar cu masina (de vreo 10-15 ori :D). N-am avut curaj sa merg cu motorul fiindca mi se parea extenuant chiar si conducand, in mare parte din cauza astfaltului in stare jalnica de cum treci de Gheorghieni.

 

Ce as mai adauga prin film ar fi clipuri luate din calitate de "pieton", mai ales in zonele unde merita sa opresti si sa faci cativa pasi (snapshot-uri de 1-2 secunde cu peisaje sunt chiar de efect). Si pe anumite sectiuni virajate, ceva material cu mers mai sportiv (chiar si cateva secunde), da foarte bine, eu am avut impresia ca pe toate serpentinele mergeai foooarte incet (gen 15 km/h).

 

Faine zonele,ma bucur ca ai prins gol prin Cheile Bicazului, cand e weekend sau sarbatoare e un chin sa mergi pe acolo. Poate ajung si eu vara asta sa fac o tura prin muntii aia cu motorul :P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superb!

 

M-am uitat cap-coada, brici. Daca in fata monitorului mi s-a facut dor de duca atunci poti intelege ca ce ai incercat ti-a iesit.

:CBCGW:


» Post actualizat in 27 Apr 2017 10:26

L.E. Daca intentionezi sa scoti in evidenta frumusetile tarii din perspectiva motociclistului atunci poate ar trebuii ca titlu in youtube sa pice ce ceea ce poate s-ar cauta, stiu eu... "Romania mountain motorcycle trip"... ceva prin care sa intre in rezultatele cautarii unui potential interesat de ce are tara asta de oferit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tare, acu sincer mi-ai facut "pofta" sa merg si eu pe acolo, fiindca, desi ai mei sunt din Piatra Neamt, drumul asta l-am facut doar cu masina (de vreo 10-15 ori :D). N-am avut curaj sa merg cu motorul fiindca mi se parea extenuant chiar si conducand, in mare parte din cauza astfaltului in stare jalnica de cum treci de Gheorghieni.

 

Ce as mai adauga prin film ar fi clipuri luate din calitate de "pieton", mai ales in zonele unde merita sa opresti si sa faci cativa pasi (snapshot-uri de 1-2 secunde cu peisaje sunt chiar de efect). Si pe anumite sectiuni virajate, ceva material cu mers mai sportiv (chiar si cateva secunde), da foarte bine, eu am avut impresia ca pe toate serpentinele mergeai foooarte incet (gen 15 km/h).

 

Faine zonele,ma bucur ca ai prins gol prin Cheile Bicazului, cand e weekend sau sarbatoare e un chin sa mergi pe acolo. Poate ajung si eu vara asta sa fac o tura prin muntii aia cu motorul :P.

 

Ma bucur ca ti-a facut dor de mers acolo. Chiar ma gandeam ca de cate ori am trecut prin Cheile Bicazului niciodata nu am stat mai mult de jumatate de ora. O sa trec o data pe-acolo si sa stau o vreme, sa apreciez mai bine detaliile.

Despre viteza, e adevarat, nu merg repede in curbe...de altfel nici pe drept. Nu eram chiar cu 15km/h..poate undeva la 60. Stiu ca suna ca si cum sunt un om plictisitor.. dar evit viteza in mare parte.

Am pacatele mele..cand aveam de ajuns undeva urgent, dar asta-i alta poveste. Cateodata mi-e ciuda ca nu pot aprecia suficient peisajul pentru ca trebuie sa fiu atent la drum, chiar si asa la viteze reduse.

Ai dreptate si cu faptul ca ar trebui sa opresc cateodata prin clipuri. O sa incerc asta in viitor.

 

 

Superb!

 

M-am uitat cap-coada, brici. Daca in fata monitorului mi s-a facut dor de duca atunci poti intelege ca ce ai incercat ti-a iesit.

:CBCGW:

» Post actualizat in 27 Apr 2017 10:26

L.E. Daca intentionezi sa scoti in evidenta frumusetile tarii din perspectiva motociclistului atunci poate ar trebuii ca titlu in youtube sa pice ce ceea ce poate s-ar cauta, stiu eu... "Romania mountain motorcycle trip"... ceva prin care sa intre in rezultatele cautarii unui potential interesat de ce are tara asta de oferit

 

Reactia e mai mult decat ma asteptam, multumesc ! Desi nu apare in titlu, e trecut la cuvinte de cautare, ar trebui sa apara. Desi la ce algoritmi de cautare are Youtube-ul, ar putea sa apara pe pagina 100.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, frumos.

Bravo tie!

 

....si pentru munca depusa si pentru tura. ;)

 

Multumesc, apreciez incurajarile !

 

 

Excelent clipul, mi-ai facut o pofta nebuna de plimbare. Portiunea Sfantul Gheorghe - Gheorgheni e din alta lume.

 

Da, chiar e o portiune grozava de drum. Thank man !

 

 

 

Frumos , bravo ! Asteptam ep3 ...

 

Multumesc ! Episoadele urmatoare sunt filmate dar inca neprelucrate, vin si ele in curand !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragut ! :)

 

Dar , din punctul meu de vedere , trebuie sa schimbi montajul ala din cut/cut in altceva...nu stiu ...un mix wipe sau un un ''flash'' ceva , pentru ca ai cadrul la acelasi drum , acelasi peisaj, si ai senzatia ca ''sa stricat'' ceva.Nu stiu cum sa ma exprim ...dar trebuie sa ''spargi '' cumva bucatele intre ele.

Cel mai simlpu este un mix sau un fade in/fade out.Poti de asemenea sa-ti faci un patern de alb de cateva frame-uri daca nu ai alt efect ....pe care sa-l inserezi .intre cut-uri

De asemenea , de efect, pentru ca vad ca-ti place ce faci , este sa mai iei o camera , ceva ieftin, si sa o montezi undeva jos de exemplu sa ai roata in amorsa, sau chiar fata de camera principala , la un unghi de 45 grade( plus/minus in functie de preferinte ) astfel incat sa ai o descriere a traseului, dar sa poti sa te legi si de drum in sine.( sa vezi drumul in dreapta sau in stanga )

Vis-a-vis de sunet, zgomotul produs de aer este oarecum constant si usor de identificat in frecventa ...se poate atenua mult astfel incat sa ai vorba curata :P

Iarasi de efect , dupa cum remarca un coleg , pe curbe , incearca sa pui viteza la x2 sau x3 , pastrand insa comentariul ...o sa fie de efect.

 

Ce folosesti la editare ?

 

 

Bafta si la cat mai multe.

 

 

Multumesc pentru sugestii ! Da, imi place sa editez aceste clipuri dar din pacate nu pot sa ma investesc mai mult decat deja o fac. Un fade mai elaborat intre scene poate ar merge cateodata dar risca sa transmita sentimentul ca scena se schimba semnificativ, ceea ce nu se intampla. De asta folosesc acel fade spre negru doar atunci cand e vorba de un "alt capitol". Atunci primesti mesajul ca ce urmeaza e un alt paragraf. Chiar si asa minimalist cum pare editat clipul imi ia foarte mult timp.. care nu prea il am. Intre servici si timpul cu persoana de alaturi.. nu sunt suficiente ore intr-o zi. Practic toata saptamana trecuta am ignorat prietena ca sa pot lucra la clip..ceea ce nu e prea ok. In principiu imi place sa editez, sa aleg muzica, sa sincronizez.. dar trebuie sa o fac in masura in care nu imi captiveaza complet viata de zi cu zi. Mi-ar placea sa aprofundez in efecte si calitate a continutului..dar pentru moment trebuie sa ma limitez oarecum. Cine stie, poate in viitor o sa am mai mult timp, numai eu stiu cat imi doresc asta. Multumesc inca o data pentru comentariu si sugestii, voi tine cont de ele ! :)

 

Ca si program de editare, folosesc Movie Studio Platinum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte bine cum ti-a iesit. Vorbim de filmare constanta, din aproximativ acelasi unghi - nu de filmare pro, cu camere diferite cu cadre largi si stranse, in care sa poti face treceri peisaj/detaliu.

 

Ce as incerca eu pe viitor, ca sa mai "condimentez" putin lucrurile, adica sa fie mai putin monotona filmarea:

- as opri mai des in locurile frumoase si as lua ceva cadre cu o camera secundara( un aparat foto cu ceva zoom) - cadre cu plecare de pe peisaj si zoom catre ceva subiect ; imagini aproape macro cu floricele in bataia vantului (sau a curentului generat de TIR-uri, la alegere), evident flora specifica locului; poate ceva cadre stationare cu panouri (din ale de gasesti in statiuni, cu numele localitatii,puncte de interes...etc)

- daca exista pasager, l-as ruga sa ma filmeze langa motor - si as baga o chestie de genul - ne aflam acum in locul X, privelistea e superba, daca ajungeti pe aici puteti urca pe versantul Y (si aici arati versantul, iar cine te filmeaza pleaca de la tine si zoom-eaza catre versant)...etc. BTW - ai trecut pe la Red Lake ca prin branza :P

- La editare as alterna intre drum si cele de mai sus - iar strict unde am doar cadre cu drum as incerca sa fac cut-ul pe bit-ul muzicii de fundal (banuiesc ca programul de editare iti permite sa vizualizezi coloana sonora in forma grafica)

- as crea o poveste. Luand exemplul clipului de fata, mi-ar fi placut o introducere "e o zi frumoasa si mi-am propus sa va arat ce plimbare faina poti face pe traseul X-Y." O pozica cu harta si traseul desenat pe aceasta, un cadru cu ceva reprezentativ din locul de plecare X.......traseu....."si am ajuns la Y, dupa n ore de minunatii"......cadru cu ceva reprezentativ de la destinatia Y.

- pentru un echilibru mai bun al imaginii, as incerca sa folosesc un filtru gradual gri pe camera - efectul va fi ca va accentua albastrul cerului, dar in acelasi timp ii mai scade stralucirea si sa va vedea mai bine si drumul ( de exemplu in imaginile cu mult cer in cadru, drumul tinde sa para intunecat - filtrul rezolva asta)

 

 

Sunt niste idei daca te gandesti sa dezvolti mai mult promovarea asta de motocicleala in Ro pentru straini - si ai de unde sa rupi timp ca sa o faci. Daca nu, uita de ele, e foarte fain si asa, iti face chef de iesit pe drum..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de ce-a zis colegu mai sus (si de ce ziceam si eu intr-un post anterior), las un clip care mi-a placut foarte mult din punct de vedere al videografiei. Bine, acolo e trip de mai multe zile, filmat cu mai multe camere si din ce am inteles protagonistul e pasionat de fotografie, iar tot ce e filmat din afara motorului (inclusiv acele macro-uri la flori) sunt luate cu DSLR. Poti sa "furi" ceva idei si sa le folosesti pe viitor ;)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte bine cum ti-a iesit. Vorbim de filmare constanta, din aproximativ acelasi unghi - nu de filmare pro, cu camere diferite cu cadre largi si stranse, in care sa poti face treceri peisaj/detaliu.

 

Ce as incerca eu pe viitor, ca sa mai "condimentez" putin lucrurile, adica sa fie mai putin monotona filmarea:

- as opri mai des in locurile frumoase si as lua ceva cadre cu o camera secundara( un aparat foto cu ceva zoom) - cadre cu plecare de pe peisaj si zoom catre ceva subiect ; imagini aproape macro cu floricele in bataia vantului (sau a curentului generat de TIR-uri, la alegere), evident flora specifica locului; poate ceva cadre stationare cu panouri (din ale de gasesti in statiuni, cu numele localitatii,puncte de interes...etc)

- daca exista pasager, l-as ruga sa ma filmeze langa motor - si as baga o chestie de genul - ne aflam acum in locul X, privelistea e superba, daca ajungeti pe aici puteti urca pe versantul Y (si aici arati versantul, iar cine te filmeaza pleaca de la tine si zoom-eaza catre versant)...etc. BTW - ai trecut pe la Red Lake ca prin branza :P

- La editare as alterna intre drum si cele de mai sus - iar strict unde am doar cadre cu drum as incerca sa fac cut-ul pe bit-ul muzicii de fundal (banuiesc ca programul de editare iti permite sa vizualizezi coloana sonora in forma grafica)

- as crea o poveste. Luand exemplul clipului de fata, mi-ar fi placut o introducere "e o zi frumoasa si mi-am propus sa va arat ce plimbare faina poti face pe traseul X-Y." O pozica cu harta si traseul desenat pe aceasta, un cadru cu ceva reprezentativ din locul de plecare X.......traseu....."si am ajuns la Y, dupa n ore de minunatii"......cadru cu ceva reprezentativ de la destinatia Y.

- pentru un echilibru mai bun al imaginii, as incerca sa folosesc un filtru gradual gri pe camera - efectul va fi ca va accentua albastrul cerului, dar in acelasi timp ii mai scade stralucirea si sa va vedea mai bine si drumul ( de exemplu in imaginile cu mult cer in cadru, drumul tinde sa para intunecat - filtrul rezolva asta)

 

 

Sunt niste idei daca te gandesti sa dezvolti mai mult promovarea asta de motocicleala in Ro pentru straini - si ai de unde sa rupi timp ca sa o faci. Daca nu, uita de ele, e foarte fain si asa, iti face chef de iesit pe drum..

 

Sunt sugestii foarte bune, si chiar sunt incantat de cate am invatat pe acest thread. In principiu mi-as dori sa pot opri mai des dar pana acum nu prea am avut timpul de partea mea.

De obicei traversez Romania mergand spre Botosani, acolo mi-s parintii, iar cand se intampla asta, trebuie cam o zi de mers constant fara loc de pauze. Oricum, ce sugerezi tu nu ia

mai mult de cateva minute asa ca le voi acorda pe viitor pentru cateva cadre diferite.

Cut-ul pe beatul muzicii a fost facut, cu exceptia oarecum in Cheile bicazului.

Despre faptul ca nu prea am o poveste.. adevarul e ca aici intervine mult lipsa mea de experienta. Asta se va rezolva cu timpul. Din pacate mai am vreo 2 calatorii in format neprelucrat

care sunt filmate cam asa cum a fost si acesta. Deci urmatoarele doua postari o sa fie in mare parte cinematic la fel, doar alta muzica, alte comentarii, alte locatii. Dupa ce trec peste cele doua,

incep filmari proaspete unde voi tine cont de sugestiile de aici.

Cat de mult aprofundez cinematografia acestor clipuri tine si de raspunsul care il primesc. Spre exemplu ieri dimineata, inainte sa postez aici, eram gata sa pun pauza la canal. Dupa cat

efort depusesem sa creez clipul, receptia incepuse cu 0 aprecieri si 2 dezaprecieri. M-am gandit ca asta este, nu sunt pe gustul oamenilor asa ca de ce sa-mi sacrific timpul fara scop.

Ce s-a intamplat aici mi-a redat curajul sa continui. E grozav cand oamenii apreciaza sau sugereaza cum poti deveni mai bun (nu doar sa dezapreciezi si sa pleci fara sa spui ce a deranjat).

Din nou, thanks for everything !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 cents : daca primesti dislike nu e sfarsit de lume. Este o persoana in plus care ti-a vizualizat video`ul.

 

Acea pesoana ( chiar daca face critica negativa ) iti poate aduce inca cateva vizualizari si din acele vizualizari poate ajungi sa primesti si informatii utile cum s-a intamplat aici. Pana la urma orice publicitate, fie ea negativa sau pozitiva este publicitate la sfarsit de zi si unii care isi creaza pareri doar din auzite fara sa sa uite si sa fie capabili sa faca o critica constructiva sunt pana la urma carcotasi , nu merita sa-ti pierzi timpul cu ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a placut ce ai facut si prin urmare ti-am dat un like.

Multe dintre sfaturi au fost date deja in comentariile anterioare, dar aici gasesti niste reguli de baza cand vine vorba de tipul acesta de videouri: http://www.soundrider.com/archive/tips/Better_MC_videos.aspx .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 cents : daca primesti dislike nu e sfarsit de lume. Este o persoana in plus care ti-a vizualizat video`ul.

 

Acea pesoana ( chiar daca face critica negativa ) iti poate aduce inca cateva vizualizari si din acele vizualizari poate ajungi sa primesti si informatii utile cum s-a intamplat aici. Pana la urma orice publicitate, fie ea negativa sau pozitiva este publicitate la sfarsit de zi si unii care isi creaza pareri doar din auzite fara sa sa uite si sa fie capabili sa faca o critica constructiva sunt pana la urma carcotasi , nu merita sa-ti pierzi timpul cu ei.

 

Sunt de acord dar stii, cand muncesti si arati lumii, nu pica bine ca primele impresii sa fie negative. Daca vin ceva mai tarziu, e in regula.. dar cand incepe cu negativ, te cam dezarmeaza. Multumesc pentru incurajari !

 

 

Foarte frumos! Ce camera folosesti?

 

Multumesc ! Folosesc un Sony X1000V

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...