Sari la conținut

Recomandare [soft-]enduro cu pasager


titi.dudu
 Share

Postări Recomandate

Simplu si la obiect: ia-ti enduro-touring, nu dual sport. ...

 

Iar pe un dual sport arati asa:

attachicon.gifDSCN2039.JPG

Unde mai incape si pasagerul si bagaje?

O poza cat o mie de cuvinte :)

Clar ca nu merg pe dual sport.

Dar si mai bun decat o poza ar fi un motor pe bune de incercat.

Deci o sa iau anunturile locale la rand si o sa enervez toti vanzatorii pana aflu in care imi sade mai bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Tocmai ce am luat A'ul si imi caut motor. As aprecia daca mi-ati putea da ceva sugestii despre modele / ani la un buget de ~2500e

 

.......

 

Acum aproape un an eram si eu in situatia ta, cam acelasi buget si aspiratii de trasee.

 

La sfaturile unor colegi de serviciu motociclisti am adaugat in ecuatie ABS si injectie.

 

Si asa am ajuns la un buget de 2900 si un F650GS din 2005. Din pacate a trebuit sa mai bag ~500 eur pentru revizii, pompa de apa, anvelopa spate, jambe si jug.....

 

Moto este una buna la toate dar nu exceleaza la nimic, un fel de Logan; pentru mine este deocamdata de ajuns. Consumul este "de scuter" iar abs-ul m-a salvat cel putin o data de tranta.

 

Pentru inaltimea ta eu ti-as recomanda varianta Dakar. Eu am 1,76 si am ridicat saua la maxim ca sa pot sta cu genunchii lejer la drum lung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Si eu ma gandesc sa trec de pe chopper pe dual sport, intra si 650 gs la dual nu? cred.. Si am vazut multi care fac ture lungi cu el. E drept, fara pasager, dar cu pasager e mai nasol pe orice mobra, exceptie cele de touring. Pasagerul nu are cum sa stea la fel de bine/comod ca soferul. Decat pe F1200GS si altele din clasa aia (de pret).

Eu sunt mic, sub 1,70 si oricat de mult mi-as dori orice alta moto in afara de bmw...nu pot, nu exista altele cu sa atat de joasa. Dar colegul nostru la inaltimea lui ar putea lua un F800GS. Desi nu cred ca se incadreaza in buget. La banii aia orice ar lua va fi vai de capu ei si va baga multi bani in reparatii. Am un prieten putin mai inalt ca mine, dar sub 1,85 si se descurca pe transalp. Daca as fi mai inalt as lua transalp :)

Editat de cabalero
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am citit F650GS Dakar e enduro / touring-enduro.

'Dual' mi se pare ca inseamna ceva mai multa potenta offroad decat enduro.

 

Am urcat pe un Yamaha XT 600 / 2001 si pe un BMW F650GS-Dakar/ 2001.

XT'ul pare bicicleta cu motor pe langa Dakar.

Mi se pare ca mi-e prea mica XT'ul.

Pe Dakar m-am simtit numa' bine :)

Cred ca intre Transalp, VStrom, Y-XT600 si Dakar, raman la ultimul.

 

Varianta fara ABS s-ar incadra in bugetul meu.

Dar cred ca mai pun un ban si iau cu ABS.

Am vazut ca Dakarul are buton de on/off pt ABS...

 

F800GS e putin mai greu in specs decat Dakarul (207 vs 196 cu plinul facut).

Doar XT'ulbate Dakarul la greutate. Dar ala e deja alta mancare de peste :)

Editat de titi.dudu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

E greu pt un incepator sa mergi pe langa strada cu pasager, iti trebuie ani buni de mers si pe strada si pe off ca sa poti lua un pasager pe poteci prin padure si sa nu-l pui sa se dea jos din minut in minut sau mai rau sa il tavalesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E greu pt un incepator sa mergi pe langa strada cu pasager, iti trebuie ani buni de mers si pe strada si pe off ca sa poti lua un pasager pe poteci prin padure si sa nu-l pui sa se dea jos din minut in minut sau mai rau sa il tavalesti

Io am facut Tabla Butii cu pasager in al doilea an de KLE. Si l-am dat jos o singura data, la o zona cu pietris mai adanc. Nu e usor, intra-devar, dar mie mi-a placut. Mai ales cand am fost a doua oara solo si mi s-a parut floare la ureche.

Pe de alta parte, am o prietena care a facut, in primul ei sezon, cu un CB500, Penteleul. A pus-o jos o data intr-o bucata cu nisip, dar n-a capatat decat cateva zgarieturi pe carene (model S).

In concluzie, daca nu ti-e frica sa dai trotineta un pic pe jos, te bagi. Doar ca tre' s-o iei usor la inceput, pe masura experientei, sa nu te dai viteaz pana nu afli exact care-i treaba cu macadamul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai este Aprilia Pegaso Trail,modelul din 2006 in sus.Eu la 1,67 m ajung pe ea,duce si pasager fara probleme(are motorul de pe Yamaha XT660-Minarelli).Iar pretul de 2500 de euro este de ajuns sa-ti cumperi una decenta.Este foarte comoda saua,atat pentru motociclist,cat si pentru pasager.

Eu am ramase kit-uri de coborare,atat pentru Trail,cat si pentru Strada/Factory din aceeasi generatie(am avut o Strada timp de 3 ani si peste 30.000 de km).

post-41801-0-71848300-1495116699_thumb.jpg

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers cu Strada peste 3 ani si 30k km,Trail nu am avut ocazia sa cumpar cand mi-am luat Strada.Sincer mi-ar fi placut.

Dar crede-ma ca daca am facut cu Strada macadam cu succes,la nivelul meu,atunci cu Trail-ul mergi calumea pe macadam(inainte am avut Aprilia Pegaso GA 1994 cu roata fata 19 si 17 pe fata,a carei ciclistica e identica cu a Trail-ului).

post-41801-0-56912600-1495612194_thumb.jpg

post-41801-0-46538300-1495612250_thumb.jpg

post-41801-0-44684700-1495612289_thumb.jpg

post-41801-0-07774600-1495612309_thumb.jpg

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi am luat de curand honda fmx 650 pt plimbari. Am mers cu ea cam peste tot, oras, dn, dj, camp, deal, padure. Asa cum e, roti supermoto pe 17 care te cam scutura pe camp. Putere are prea multa am impresia, pozitia in sa e buna, putin cam tare. Consuma 4% la mers de 100-120 km/h. E cam cel mai fain motor de oras si plimbari sau alergat din stanga in dreapta. Pe camp nu o voi prea baga. Nu stiu cat timp o sa o tin, dar e belea. Nu degeaba scrie pe ea "funmoto" :))

post-96026-0-69241000-1495618902_thumb.jpg

Editat de BMWs1000RR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers cu Strada peste 3 ani si 30k km,Trail nu am avut ocazia sa cumpar cand mi-am luat Strada.Sincer mi-ar fi placut.

Dar crede-ma ca daca am facut cu Strada macadam cu succes,la nivelul meu,atunci cu Trail-ul mergi calumea pe macadam(inainte am avut Aprilia Pegaso GA 1994 cu roata fata 19 si 17 pe fata,a carei ciclistica e identica cu a Trail-ului).

Caucioacele din poza 1, 2 si 3 de pe apriliana portocalie sint cumva Heidenau K73? ce impresie ti-au lasat la utilizare mixta (asfalt 90%+10% forestier, sa zic, nu mai dur). crezi ca ar merge pe un big-adventure, gen Caponord?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da sunt K73 de la Heidenau.Fiind rotile late,cam le simti de toate,pe macadam.Ca aderenta sunt ok,pana nu dai de noroi gros si lipicios.Atunci se incarca si devin ca slick-urile pe noroi! :)

Pentru o Kapo,nu ai sa gasesti pe dimensiunea rotii de fata(19").Din pacate.

Eu cautam pentru Shiver daca au K73 pe dimensiunea de 180-190/17" pentru roata spate,dar tot nu este.Doar pentru roata fata.

In schimb pe asfalt,au aderenta maxima,inclusiv pe ud,caci doar modelul este K 73 SuperRain.Ce imi mai place la ele,trec ok de la asfalt cald la asfalt rece. :ok:

 

Ce-ti mai face Gilera?

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gilerele, ca e 3; RC600 e pe cale sa ia macadamul sub roate dupa schimbul de garnituri motor, Dakota 350 a intepenit intr-un stadiu aproape de terminare pentru uzul stradal iar RC600 Cobra o sa intre in procedura de schimbare garnituri motor si "adventurizare". Deci face bine fetele :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa le dai pupici de la io.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...