Jump to content

Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

Parere casca O'Neal - Sierra Adventure

• Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 Bobossus

Bobossus

Etern nemultumit

• Super Membru
  • PipPip
  • 747 posts
  • Moto: Honda 954RR "Fireblade", BMW R850 GS
  • Numar: din metal

Posted 19 April 2017 - 09:20 AM

Salutare ! 

Acum ca tot se apropie SMAEB (sper sa fie vremea mai buna decat se anunta!), ma intereseaza sa cumpar casca dual sport urmatoare: O'Neal - Sierra Adventure.

O sa probez una la salon dar o sa fie complicat sa o testez outdoor asa ca am nevoie de un feedback din partea voastra inainte sa ma duc cu sacul la pomu' laudat. 

Ma intereseaza in mod special daca e fiabila, daca la viteze de 100 km/h intra vantul rau in ea sau daca devine foarte zgomotoasa (am toba stock dar deh, in mers se aude). Pretul e pe la 720 RON. 

Desigur, orice alta parere ma ajuta si cred ca o sa fie util topicul si pentru altii care vor asa ceva. 

Multumesc anticipat !  :peace:

57377930f6f44744936373a5f26e1355d35d6704

#2 bz90arn

bz90arn

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 46 posts
  • Interests:Enduro Toruing
  • Moto: KTM 1090AdventureR,Transalp xl700VA
  • Club: Liber

Posted 19 April 2017 - 10:30 AM

Salut,

Poate te ajuta

http://www.motocicli...ponturi/page-20

Mai in josul paginii.

Edited by bz90arn, 19 April 2017 - 10:31 AM.

Never drive faster than your guardian angel!
http://www.motocicli...p-xl700va-2008/

#3 Klaus Cata

Klaus Cata

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 457 posts
  • Moto: Kawasak ER-6N
  • Numar: BV 27 TKA

Posted 19 April 2017 - 11:39 AM

Salut. Casca sierra este varianta europeana a modelului afx fx-41. Si eu mi am dorit foarte mult modelul. Din cauza ca e o casca dual e f bine aerisita si la peste 100 incepe sa fie mai nasol.e destul de rezistenta , nu se rup plasticele si etc, dar la interior nu m a inpresionat foarte mult. Acum depinde ce pretentii ai , pt ca unii merg pe ea cu viteze destul de mari si nu se plang :))

#4 Bobossus

Bobossus

Etern nemultumit

• Super Membru
  • PipPip
  • 747 posts

Posted 19 April 2017 - 12:31 PM

Multumesc pentru raspunsuri ! 

Faza e ca nu o sa merg mai mult de 110 cu ea, avand in vedere ca merg foarte des cu pasager. Partea de jos imi ofera nesiguranta ca sa zic asa, imi este teama sa nu ramana gatul descoperit si sa mi se faca frig. Interiorul am inteles ca e bun pentru mine pentru ca am capul cam round. O sa ma uit la interior sa vad, sper sa fie ok. 

#5 Simpson_

Simpson_

NU

• Membru
  • Pip
  • 332 posts
  • Moto: Honda Domninator NX650 / Varadero XL1000

Posted 19 April 2017 - 01:15 PM

http://www.motocicli...ile-afx-pareri/

http://www.motocicli...duse/?hl=sierra

<p>ab5G2RE_460sa.gif

#6 Bobossus

Bobossus

Etern nemultumit

• Super Membru
  • PipPip
  • 747 posts

Posted 19 April 2017 - 01:30 PM

Am dat search pe forum si pe google, nu gasisem initial aceste topicuri. Ms pentru feedback. O sa tin minte de burete si de deflector :D 

#7 FLEX

FLEX

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,541 posts
  • Interests:orice ... cu motor
  • Moto: Gilera Dakota350/RC600-89/RC600-93Cobra
  • Numar: Benelli Tre-K1130 Amazonas
  • Club: DaewooClub

Posted 19 April 2017 - 03:41 PM

Eu am luat AFX FX-41 asta: http://www.emag.ro/c...6/pd/D0J6QMBBM/ , de le moto-gear prin e-mag. Pretul e excelent, datorat probabil culorii ciudate :crack: pe care n-o vrea nimeni. Eu chiar mi-am dorit o casca mai colorata, intre galben si portocaliu am ramas la portocaliu. Dupa cum s-a spus si mai sus, asta si cu O'Neal Sierra Adventure sint surori bune, gemene, colorate si branduite diferit.

(+)

- ventilare foarte buna, multe aerisiri care se pot inchide/deschide dupa necesitati, inclusiv in mers

- destul de bine studiata aerodinamic, nu imi smulge capul cind ma uit stinga-dreapta in viteza fiind

- convenabila pentru mine ca si greutate

- ochelarii incorporati si versatilitatea

- arata foarte misto cu designul acela angular

- fiind mai coborita la ceafa fata de alte casti D-S probabil ca ofera si o protectie mai buna la "dat capul pe spate"

(-)

- pina te obisnuiesti e destul de greu de gasit botonul de actionare a ochelarilor, fiind destul de mic si pus un pic cam sus

- extrem de zgomotoasa peste 90km/h, dar o sa-i fac si eu tratamentul colegului Simpson (astuparea canalelor de aer a ventilatiilor laterale de pe mandibula) si poate o voi putea folosi si la drum lung.

PS: cum adica sa nu ramina gitul desoperit? ce casca acopera gitul? pui o esarfa si gata, daca e problema de frig pe la git care intra in geaca.

Edited by FLEX, 19 April 2017 - 03:42 PM.

OCHII IN PATRU!

#8 Klaus Cata

Klaus Cata

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 457 posts
  • Moto: Kawasak ER-6N
  • Numar: BV 27 TKA

Posted 19 April 2017 - 03:59 PM

Eu cred ca e o casca perfecta de oras. Aerisita bine vara. Ai camp vizual foarte bun si nici nu simti ca ai avea casca pe cap chiar daca e grea. Am citit si eu de astuparea ventilatiilor ca ar fi ok dar nu m am complicat. Cand doream sa iau eu casca erau peste 750 de lei si parca nu merita :))

Edited by Klaus Cata, 19 April 2017 - 04:00 PM.

#9 FLEX

FLEX

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,541 posts
  • Interests:orice ... cu motor
  • Moto: Gilera Dakota350/RC600-89/RC600-93Cobra
  • Numar: Benelli Tre-K1130 Amazonas
  • Club: DaewooClub

Posted 25 April 2017 - 10:34 AM

Coloarea si brandul mafren'!, AFX galben sau portocaliu o iei la bani de seminte  :crack: O'Neal e alta liga  :funny: !

» Post actualizat in 08 May 2017 07:57

Revin cu un alt mare (+) al AFX FX-41 / O'Neal Sierra Adventure: este extrem de bine profilata aerodinamic! Ieri i-am dat 170 si avind capul in directia de mers nu am avut nici un moment senzatia ca imi da capul pe spate (cozorocul in pozitia cea mai coborita), evident la miscari stinga-dreapta ale capului simti un mic soc (atentie! cumparati doar marimea care stringe fix in zona obrajilor/pometilor, altfel vintul iti intoarce casca pe cap!), dar se pare ca toate unghiurile alea "stealth" ale carcasei si cozorocului nu sint doar design, ele chiar fac ceva. Urletul aerodinamic este insa incredibil la viteza aia, nu am apucat sa ii fac manevra de "mute".

OCHII IN PATRU!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status