Jump to content

Photo

Cum sa minti cu nerusinare poate vinzi ceva

• Please log in to reply
71 replies to this topic

#1 RuInCV

RuInCV

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 233 posts
  • Moto: Kawasaki J300, Triumph Tiger 800 XRT
  • Numar: Vizibil

Posted 19 April 2017 - 06:41 AM

Autorul sunt cei de la quickmobile, cunoscuti pentru cat de jegosi sunt cand vine vorba de garantii.

https://www.facebook...EWSFEED&fref=nf

Si textul de la filmulet : Comunicarea între motociclist și alt motociclist sau între motociclist și pasager este obligatorie în trafic. Sistemele de comunicare #Interphone reprezintă soluția ideală pentru motocicliști. Le găsesti aici:https://www.quickmob.../interphone--52

#2 gogO.

gogO.

house mill the girls

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,253 posts
  • Moto: SUZUKI SV1000 2003
  • Numar: B138GOG

Posted 19 April 2017 - 06:49 AM

asa, si ce-au facut pana la urma? ca nu ma prind 

Oameni cu care am interacționat de-a lungul timpului, pe care ii recomand:

Thrasher * 0729 832 283 * Reparatii carene, cosmetizare moto, interventii minore (reglaje, schimburi consumabile)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

mexykanu * 0741 095 483 * Piese OEM/aftermarket, consumabile si accesorii MotoRush.ro

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

darian * 0722 564 409 * Reparatii/modificari sei

m2dmb.jpg

#3 jaman

jaman

Cat amans semper...

• Membru
  • Pip
  • 345 posts
  • Interests:Just lurking around...
  • Moto: Fireblade '97 Burgman 400/K2

Posted 19 April 2017 - 06:53 AM

Preaupun ca despre asta vorbeste.Comunicarea între motociclist și alt motociclist sau între motociclist și pasager este obligatorie în trafic. '

#4 gogO.

gogO.

house mill the girls

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,253 posts

Posted 19 April 2017 - 07:00 AM

e o formulare nefericita si atat, nu cred ca e cazul sa faca topic special pt asta 

64644962.jpg

Thrasher * 0729 832 283 * Reparatii carene, cosmetizare moto, interventii minore (reglaje, schimburi consumabile)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

mexykanu * 0741 095 483 * Piese OEM/aftermarket, consumabile si accesorii MotoRush.ro

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

m2dmb.jpg

#5 Fiziflash

Fiziflash

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 595 posts
  • Moto: Kawasaki Z750 - 2008

Posted 19 April 2017 - 07:00 AM

Nu le iau apararea, nici nu am auzit de ei pana acum, dar cred ca formularea "obligatorie" se refera mai degraba la sensul de "must have", nicidecum ca ar fi obligatoriu prin lege.

Imi amintesc pe vremea cand ma uitam la TV si erau reclame la sampon cu "Extract de perle", si in magazin acea sticla de sampon era 12 ron. La astia ce sa mai zici ?:))

SOMETIMES I WONDER IF MY BIKE ... IS THINKING ABOUT ME TOO ...

NU TE LASA FILMAT CA VEI CADEA!  :nono: 

#6 paulynos

paulynos

Fat Ninja

• Carantina
  • PipPipPip
  • 3,362 posts
  • Moto: Tunet

Posted 19 April 2017 - 07:11 AM

Este o formulare cat se poate de intentionata, eu asa cred. Drept dovada sta topicul de fata, reclama gratis :)

Common sense is not so common.

#7 1xu1xf1xu

1xu1xf1xu

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,233 posts

Posted 19 April 2017 - 07:13 AM

Nu o sa crezi ce au facut acesti doi motociclisti. 

Sunt impreuna de peste 10 ani, iar la acest lucru nu se astepta nimeni.

Intra pe topic pentru a vedea reactia sotiei inmarmurite....

Edited by florinelu07, 19 April 2017 - 07:13 AM.

#8 gogO.

gogO.

house mill the girls

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,253 posts

Posted 19 April 2017 - 07:17 AM

xzwRK8q.png

m2dmb.jpg

#9 XaeL

XaeL

pârș pe doo' roți

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,778 posts
  • Moto: Honda NC700SA
  • Numar: prin marinimia DRPCIV
  • Club: poate cand ma fac mare

Posted 19 April 2017 - 08:52 AM

Nu le iau apararea, nici nu am auzit de ei pana acum, dar cred ca formularea "obligatorie" se refera mai degraba la sensul de "must have", nicidecum ca ar fi obligatoriu prin lege.

Imi amintesc pe vremea cand ma uitam la TV si erau reclame la sampon cu "Extract de perle", si in magazin acea sticla de sampon era 12 ron. La astia ce sa mai zici ? :))

ai ratat extractul de diamante, a aparut dupa cel de perle

....castigator la categoria "sinteza zilei"....

Ai prioritate cand ti se da.

#10 marian90

marian90

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 200 posts
  • Moto: Honda CBR 600RR
  • Numar: WLD
  • Club: nu

Posted 19 April 2017 - 09:27 AM

Cu referire doar la Quickmobile: Prietena mea si-a luat un telefon de la Emag, care era defapt venit prin Quickmobile... Un HTC (+2000 lei) nu stiu de care. Dupa nici o luna s-a stricat, efectiv nu se mai aprindea ecranul. A sunat la HTC Romania si cand le-a dat IMEI-ul cei de acolo au zis ca asta e un telefon produs pt zona asiatica si ca n-ar avea ce sa caute la noi. Cu alte cuvinte, un fel de replica/fake.. A sunat inapoi la Emag, evident aia au pasat-o la Quickmobile, iar astia de la Q au zis ca telefonul nu are probleme chiar daca e venit de acolo si ca au ei un service al lor care se poate ocupa cu asa ceva... Cei de la HTC Romania refuza sa-l serviseze.

De aprox 3 saptamani sta in stand by cu ratatii astia.

Va recomand sa nu cumparati vreodata de la Quickmobile, chiar daca vand prin Emag!

If you wanna die, be yourself!
Stay SAFE! DON'T try anything stupid!

#11 XaeL

XaeL

pârș pe doo' roți

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,778 posts
  • Moto: Honda NC700SA
  • Numar: prin marinimia DRPCIV
  • Club: poate cand ma fac mare

Posted 19 April 2017 - 09:50 AM

Cu referire doar la Quickmobile: Prietena mea si-a luat un telefon de la Emag, care era defapt venit prin Quickmobile... Un HTC (+2000 lei) nu stiu de care. Dupa nici o luna s-a stricat, efectiv nu se mai aprindea ecranul. A sunat la HTC Romania si cand le-a dat IMEI-ul cei de acolo au zis ca asta e un telefon produs pt zona asiatica si ca n-ar avea ce sa caute la noi. Cu alte cuvinte, un fel de replica/fake.. A sunat inapoi la Emag, evident aia au pasat-o la Quickmobile, iar astia de la Q au zis ca telefonul nu are probleme chiar daca e venit de acolo si ca au ei un service al lor care se poate ocupa cu asa ceva... Cei de la HTC Romania refuza sa-l serviseze.

De aprox 3 saptamani sta in stand by cu ratatii astia.

Va recomand sa nu cumparati vreodata de la Quickmobile, chiar daca vand prin Emag!

1) daca e cumparat online ai 30 zile sa il returnezi fara vreo justificare (parca).

2) IMEI de Asia nu inseamna ca e fake, inseamna ca e posibil sa aiba unele componente care sa il faca neconform cu normele UE sau ceva de genul. si galaxy S8 (de exemplu) are mai multe variante de hardware in functie de piata pentru care e facut.

3) cei de la HTC ar trebui sa se ocupe de garantie daca ai certificat international de garantie in cutia telefonului si daca este un telefon original HTC.

4) daca cei de la HTC spun clar ca este fake, poti sesiza protectia consumatorului si procuratura ca cei de la quickmobile vand produse contrafacute. si ii poti si da in judecata.

oricum, eu zic sa te concentrezi pe punctul 1), eventual 4). restul e mai putin semnificativ

....castigator la categoria "sinteza zilei"....

Ai prioritate cand ti se da.

#12 marian90

marian90

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 200 posts

Posted 19 April 2017 - 10:12 AM

1. Culmea e ca cei de la Quickmobile au doar 15 zile de retur, desi stiu ca legal ar fi 30... oricum au trecut cele 30 de zile de cand a inceput tevatura...

2. Tind sa cred ca e fake daca a fost respins de cei de la HTC Romania dupa ce li s-a dat IMEI-ul

3. Pai se pare ca in cutia cu care a venit acest HTC nu exista aceasta garantie internationala, doar garantia la service-ul lor de rahat (de la coltul blocului).

4. Am sesizat OPC si au respins cererea pe motiv ca a fost cumparat pe firma/persoana juridica...

So what's next? Public Shaming! O sa ii "ajut" sa le informez viitorii cumparatori despre "beneficiile" cumpararii unui produs de la ei.

...20 de mil dusi pe p***

#13 RuInCV

RuInCV

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 233 posts
  • Moto: Kawasaki J300, Triumph Tiger 800 XRT
  • Numar: Vizibil

Posted 19 April 2017 - 10:56 AM

Daca dadeai un search pe Google dupa "quickmobile teapa" ai fi gasit o gramada de de "povesti" cu ei.

Uite niste linkuri catre niste articole : https://www.zoso.ro/...mbari-garantii/http://www.nwradu.ro...urme-de-uzura/. Citeste comentariile si te lamuresti.

Eu unul sunt convins ca "obligatoriu" a fost pus intentionat in textul de pe fb si din pacate se vor gasi persoane care vor pune botul si vor cumpara.

#14 ®azvan

®azvan

人馬一体

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,656 posts
  • Moto: Yamaha FZ1R '09
  • Numar: 69YIN
  • Club: 4some (o mai aparut una)

Posted 19 April 2017 - 11:14 AM

Patit si eu aceeasi teapa cu astia "rapizii" (cu un samsung J7008). Nu este fake, este doar fabricat in China, pentru China. Iar politica in China este ca nu folosesc Google Playstore. Si mai nimic din ce folosim noi europenii. 

Teapa este altundeva: telefonul, desi este din China pt China, vine cu un sistem operare "manarit". Acest sistem de operare te lasa sa folosesti Google Playstore si restul aplicatiilor, dar:

- are tastatura in chineza (nu o poti dezinstala)

- calendar si inca acteva chestii in chineaza, nu le poti scoate

- nu te lasa sa faci update de soft.

Problema apare cand te mananca in cwr, si folosind cablul de date conectat la pc, faci totusi acest update de soft. Acest update va sterge toate aplicatiile Playstore si va pune sistemul total in limba chineza. Si apoi incepe distractia (rootare, cautare de os pt telefonul tau pt europa, pe care bytheway, nu le vezi gasi veci, decat pt China, instalat zeci de os-uri, alergat pe la baetii de se stiu cu telefoanele, care ti-l vor tine pe rand cate 2 saptamani si apoi iti vor spune ca n-au rezolvat nimic, etc)

Intr-un final ajungi sa-l folosesti pe post de caramida la construirea unei case. Gratie QuickM, care nu-ti spune nici macar: "fraiere, stai pe cwrul tau. Noi ti-am manarit telefonul, foloseste-l asa..."

Edited by ®azvan, 19 April 2017 - 11:15 AM.

#15 gogO.

gogO.

house mill the girls

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,253 posts

Posted 19 April 2017 - 11:35 AM

si a cui e vina ca luati de la "magazine" gen quickmobile? voi nu va documentati inainte sa cumparati un telefon de undeva? 

on-topic: refuz sa cred ca cineva va cumpara respectivul intercom pt ca scrie acolo ca e OBLIGATORIU.

m2dmb.jpg

#16 csman

csman

Transalpist

• Super Membru
  • PipPip
  • 979 posts
  • Moto: TA XL650
  • Numar: irelevant
  • Club: NeXam

Posted 19 April 2017 - 11:39 AM

comunicarea se poate face prin mai multe modalitati nu doar audio ei doar prezinta o solutie "ideala" in viziunea lor, grow up man e o tara libera (inca)

Posted Image

#17 marian90

marian90

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 200 posts

Posted 19 April 2017 - 11:44 AM

si a cui e vina ca luati de la "magazine" gen quickmobile? voi nu va documentati inainte sa cumparati un telefon de undeva? 

on-topic: refuz sa cred ca cineva va cumpara respectivul intercom pt ca scrie acolo ca e OBLIGATORIU.

Prietene, problema e ca putini ar cumpara direct de la "cuvant urat" astia... Dar ei sunt parteneri Emag. Produsele lor sunt printre alea vandute de Emag, intelegi? Cand intri pe acel produs, undeva intr-un colt, scris minuscul "Vandut de Quickmobile" (sau orice alt partener). Totul e o inlantuire de evenimente neplacute, chestii "birocratice" si durere in p***.

Deja am obosit sa le explic ca ma doare la banana ca ei imi ofera service undeva, cand firma mama "HTC Romania" refuza sa primeasca chinezaria asta.

Asa se intampla in tarile astea subdezvoltate cum e Romanica. Ca daca se strangeau 10-20-50 de plangeri si un avocat. Nu mai exista o astfel de firma capuşă.

#18 Endurache

Endurache

I see dead mice

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,818 posts
  • Interests:Ceaiul, teatrul, fotografia pe film, motociclismul, muntele si alte cateva.
  • Moto: SP42A
  • Numar: una singura
  • Club: Tobe stock!

Posted 19 April 2017 - 11:57 AM

Asa se intampla in tarile astea subdezvoltate cum e Romanica. Ca daca se strangeau 10-20-50 de plangeri si un avocat. Nu mai exista o astfel de firma capuşă.

Chestia asta se intampla cam peste tot. Si Apple o face uneori. Se plangea cineva pe net ca a nimerit prin Singapore sau Hong Kong cand s-a lansat un iPhone si l-a luat de acolo. S-a dus acasa in tara lui si cand s-a stricat in garantie, Apple l-a trimis la plimbare.

Citisem si eu de povestile de groaza cu garantia la quickmobile dar nu stiam ca importa telefoane destinate altor piete. Probabil ca asa reusesc sa aiba preturi mai mici. Telefonul tau nu e contrafacut. Adica ai un HTC, nu un HTG. :) A fost facut pentru alta piata si importat nautorizat(de catre cei de la HTC) in Romania.

La eMAG ai posibilitate de a selecta sa iti afiseze doar produsele vandute de eMAG. Problema e ca uneori sunt mai scumpe. Probabil pentru ca sunt modele destinate pietei din Europa. Plus adaosul celor de la eMAG.

If loud pipes save lives just imagine what learning to ride that thing could do!

#19 gogO.

gogO.

house mill the girls

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,253 posts

Posted 19 April 2017 - 12:02 PM

@marian90: quickmobile e partener emag de un an, +/- cateva luni. Drept urmare, ai fi surprins sa afli ca aia multi care se plang pe net chiar au cumparat direct de la ei. :lol:

si chiar si asa, mereu ma uit inainte sa comand ceva de pe emag, ca sa ma asigur ca nu cumpar de la "dodel si asociatii srl", chestie pe care poate (si ar trebui) s-o faca oricine.

service-ul quickmobile e undeva in brasov daca nu ma insel, si nu iti dau voie sa il duci in alta parte ca altfel iti anuleaza garantia. Dar din cate zici tu, pt unele telefoane nu te primesc nici la reprezentante cu el, asa ca s-ar putea sa nu ai de ales :lol:

ca parte pagubita, de ce nu strangi inca 9-19-49 de oameni care sa faca plangere si un avocat, ca sa va recuperati dauna si sa inchideti "firma capușă"?

btw: la iphone n-am auzit sa aiba probleme. Ba' chiar am un prieten care isi da mereu precomenzi la ei pt telefon, ca sunt cam primii care aduc modelele noi. O singura data a avut o problema cu telefonul (avea un pixel mort) si a rezolvat problema la noumax, inlocuind terminalul. Ca deh, la măr garantia e garantie :) din experienta personala (si a prietenilor care au terminale de la măr) am constatat ca sunt mult mai putine cazuri in care nu iti ofera ajutor sau in care sa te trimita la plimbare.

Edited by gogO., 19 April 2017 - 12:07 PM.

m2dmb.jpg

#20 marian90

marian90

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 200 posts

Posted 19 April 2017 - 12:46 PM

Eu deobicei sunt atent la detaliile astea, cum ar fi cine e vanzatorul defapt, ce/cata garantie  iti ofera, dar dupa cum am spus in primul post; telefonul si l-a luat prietena mea... so, you know.. femeile si tehnologia :))

In fine, inca astept solutionarea problemei si restituirea banilor... desi slabe sanse. Probabil o sa il repare in service-ul lor sau o sa imi dea o alta chinezarie la schimb.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status