Sari la conținut

Ajutor inmatriculare Brasov


keenon
 Share

Postări Recomandate

Incerc sa inmatriculez o motocicleta cat se poate de repede.

 

Pentru cine nu stie, de cand s-a scos taxa de mediu este nebunie la inmatriculari (si in) Brasov astfel ca s-a introdus un sistem de bonuri de ordine.

 

In 3 Aprilie 2017 m-am pus romaneste la coada cu cca. o ora jumate inainte si mi-am luat bon de ordine, imi vine randul in 4 Mai 2017, asa ca m-am pus pe asteptat. Toate bune si frumoase pana acum, cand am aflat ca au fost persoane ce au luat bonuri saptamana aceasta si au depus dosarul in aceeasi zi fara sa existe pile sau alte manevre, pur si simplu, sistem romanesc.

 

Din cate stiu, pe un bon de ordine se pot depune 3 dosare.

Ma intereseaza daca exista printre voi un binevoitor ce are de inmatriculat un vehicul ce are un astfel de bon (cat mai recent posibil) si este dispus (pentru o bere rece) sa imi dea un semn pentru a putea introduce si dosarul meu pe langa al lui pe acelasi bon.

 

Multam.

 

P.S. Maine ma pun iar la coada pentru un alt bon de ordine si vad pe ce data imi vine randul. Am sa o anunt aici data, daca intereseaza pe cineva sa depuna dosarul odata cu mine sa anunte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pentru inmatriculare(in Bucuresti) am apleat la o firma, in primul rand din lipsa de timp.

Pus toate actele in brate si se ocupa de tot: ROL si inmatriculare.


» Post actualizat in 13 Apr 2017 12:06

Depus actele in 06.04 si vor fi gata marti 19.04.

www.delta-inmatriculari.ro

Nu par sa aiba birouri si in Brasov dar sa suni e gratis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am toate actele gata, nu a fost cine stie ce. Lucrez langa serviciul inmatriculari Brasov si cu ajutorul unui birou de pe langa acest serviciu toate actele sunt gata. In 23 Aprilie se fac 30 zile de la contract, incerc sa ii inapoiez vanzatorului numarul cat mai repede...

Editat de keenon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce treaba are vanzatorul?

Tu trebuie sa iti declar la Taxe si Impozite bunul in termen de 30 de zile de la dobandire.

Daca ai asigurare RCA valabila poti circula cu numerele si talonul vanzatorului. Ele vor fi retinute la serviciul inmatriculari cand ti-o inmatriculezi pe numele tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drept este ca nu stiu in ce masura depinde el de placuta cu numarul propriuzis. Si-a manifestat dorinta de a pastra numarul, astfel ca dupa inmatriculare am sa il inapoiez.

 

La taxe si impozite s-a rezolvat.

Editat de keenon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 3 Aprilie 2017 m-am pus romaneste la coada cu cca. o ora jumate inainte si mi-am luat bon de ordine, imi vine randul in 4 Mai 2017,

hai ca nu-i grav, mai ai doar 3 saptamani....

 

 

apropo, eu in CJ, prin 20 februarie mi-am facut programarea, si am fost programat pe ......29 mai!!!

fwutui!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca da, maine pe la 7:00 ma pun la coada la bonuri, cauta topicul asta maine dimineata pe la 9 ca scriu aici daca obtin mai repede. Fi pregatit sa fie in acceasi zi, adica ia dosarul la tine, ca nu se stie.

» Post actualizat in 14 Apr 2017 05:41

Da e loterie, am stat din nou si am prins azi iar acum stau la coada.

 

0757160954

» Post actualizat in 14 Apr 2017 06:04

Oops, mizerie, am intrebat daca pot fi procesate mai multe dosare pe un bon de ordine si nu, nu este posibil.

 

Asa ca cine are deja bon nu strica sa vina din nou. Poate prinde mai bine.

 

Spor!

» Post actualizat in 14 Apr 2017 18:46

Pana la urma cele 3 dosare pe un singur bon de ordine erau posibile in cazul unui imputernicit, cum este cazul firmelor ce faciliteaza inmatricularea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M am interesat si eu. Ai doua optiuni. Ori intri si faci rezervare online si astepti pana in iulie, ori stai de dimineata la coada si cica prinzi bon pe ziua reapectiva... :/. Si la examinari e aceeasi mizerie. Mi am inregistrat dosarul ca sa dau sala si cucoana a stat pe fb vreo 2-3 minute pana a scos un cuvant...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scris pe topicul de utile. Eu am fost pe 12 aprilie de dimineata, am luat bon de ordine pentru acceasi zi, pe 13 aprilie seara ma dadeam cu motoreta. Mai incearca zilele astea, mergi pe la 6 jumatate.

 

Am reusit sa depun dosarul in aceeasi zi (vineri) in care am luat bonul.

Si uite asa, ca in bancul cu "rabi, nu mai am loc in casa" nu m-a deranjat ca am stat de la ora 7:00 la coada, am luat bonul la 8:30 si am depus dosarul la ora 15:00 dupa un du-te-vino continuu. Urmatoarea saptamana (marti) am luat si numarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa aveti grija legat de inmatriculare cu BONURILE pentru dosare. Un prieten a patit in urmatorul fel:

A fost sa ia bon, a cerut doua bonuri pentru ca avea nevoie sa inmatriculeze doua motociclete, politistul de la bonuri i-a spus ca nu e nevoie, merg ambele dosare pe un bon. Cand s-a dus cu dosarele, GHICI CE? L-au intrebat si de al doilea bon si nu au vrut sa ii primeasca ambele dosare pe acelasi bon. Deci maaaaaare grija daca aveti mai multe de inmatriculat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari si bine ca ai avut timp. Rezulta ca trebuie sa iei o zi libera pentru depus acte si probabil inca una pentru alergat pe la Administratia Fiscala.

 

Intamplator astazi am primit si eu numerele luate prin firma Delta Speed Solutions: 10 minute depus acte acuma 2 saptamani cand am plecat de la munca, ieri gata treaba si astazi luat acte in drum spre munca, alte 10 minute.

Total: 460 Lei, din care prestatia firmei 270 Lei.

Facut ROL, cred ca si mizeria aia cu TVA-ul, talon, tabla etc.

 

Acuma depinde de fiecare cat costa 2 zile de lipsa de la munca, si daca poti lipsi. Pentru mine a fost mai convenabil sa platesc serviciul. Basca nervii economisiti :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi poti zice si ce taxe ai platit si unde ?

 

Motocicleta era inmatriculata in romania (adica din Iunie 2016 nu se mai face autentificarea RAR pentru vehiculele cumparate din Romania).

 

Singurele cheltuieli au fost:

- "n" lei RCA (in vederea inmatricularii) pe 6 luni

- 30 lei intocmire dosare pentru inmatriculare si finante la biroul de peste drum de serviciu inmatriculari de pe Str. Turnului (recomand pentru a scapa de emotia dosarelor incomplete)

- cca. 50 Lei inmatricularea, platiti la acelasi ghiseu, la momentul depunerii dosarului (pentru numar nepreferential)

- n-am mai platit la finante impozitul pe anul asta pentru ca era platit de vanzator

 

Total: RCA+@80Lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...