Sari la conținut

O zi superba.


SenslessPower
 Share

Postări Recomandate

Totul a inceput prin a ma duce sa imi iau motocicleta fara carene sa o duc 1 km maxim la un prieten care trebuia sa ii puna carenele si sa ii mai faca niste modificari. Mecanicul meu a schimbat inainte sa ies levierele de frana si ambreiaj. am simtit maneta de frana prea tare si a zis ca e ok . cand mai aveam 50 de metri pana la destinatie...eram pe pietris si dintr-o data pe la 15-20 la ora s-a blocat roata din fata fara sa ating frana. am tinuto cat am putut si am scapato. spart capacul de la stator a curs uleiul , rupt levier schimbator viteze , zgariat cadrul si maneta de ambreiaj...am asteptat in jur de 2 luni sa ies cu motorul si ironia sortii pic la 50 de metri la poarta prietenului meu. l-am rugat sa ma ajute sa imping motocicleta fiindca mi se parea prea grea. surpriza. roata din fata frana maxim singura . a umblat putin la maneta si a zis ca nu avea cursa ( ceea ce mi s-a parut si mie ) si acum maneta merge bine dupa reglajele lui. Ce sa zic...mai am de asteptat pana ies de acum si bine ca nu s-a blocat pe asfalt la o viteza mai mare. mecanicul mi-a zis ca am franat eu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-i si numele. Cumva a fost autointitulatul 'cristos al motocicletelor'?

 

Pe viitor, daca ti se pare ceva dubios, pune-l pe i.diot sa verifice. de 10 ori daca e cazul. Ca a muncit pe banii tai, nu ti-a facut un favor. Tot de asta e bine sa ai si niste cunostinte de ordin tehnic, pt. ca pe moto o musti mai nasol decat pe una incaltata cu 4 caucioace. Acolo mai strici un disc, mai indoi o roata, o mai iei putin pe lateral la franare, dar aici ai vazut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc dar nici nu cred ca imi repara pe banii lui...ca am vorbit cu el. si a zis ca sigur am franat eu. asta este...mi-am invatat lectia . numele nu cred ca isi are rostul :) mie mi s-a parut dubios si i-am zis sa verifice din nou ca nu imi place cum se simte maneta si a zis ca e ok ..

Editat de SenslessPower
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu despre asta e vorba ca iti repara sau nu, eu nu m-as mai intoarce la un mecanic care mi-a pus viata in pericol prin incompetenta lui, poate sa fie Isus la a 2a pogorare si sa-mi dea un motor nou cadou.

 

are rost numele, e ca pe okazii, lasi feedback, daca nu lasi se pune pozitiv din oficiu si nimeni nu tie ce e in spate :)

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am schimbat si eu manetele la dihania mea, cu unele scurte, chinezarii, bineinteles. Nu ma asteptam sa nu fie corecte din punct de vedere dimensional dar, tzeapa. Nu am fost atent la jocuri si am patit-o cu ambreiajul. Am plecat dupa ce le-am schimbat si dupa cativa km (Dr. Taberei - Arc de Triumf), ambreiajul a inceput sa patineze din ce in ce mai tare de nu prea mai puteam sa plec de pe loc. Am parcat la Muzeul Satului, m-am prins despre ce este vorba si am slabit prinderea/axul manetei capatand astfel un pic de joc astfel incat sa ajung acasa. Neavand joc maneta, ambreiajul patina un pic, s-a incins si a patinat din ce mai tare. Ajuns acasa am rezolvat problema prin pilirea pintenului care apasa pe pompa de ambreiaj, am creeat acel mic joc necesar.

Asa ca atentie la montaj, probabil ca asa s-a intamplat si cu frana in cauza.

Editat de PoliBuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numele nu cred ca isi are rostul :)

Bine micutele bossulica. Ce rost avea postarea atunci? Ca eu puteam sa dorm linistit si fara sa stiu ca ai cazut. Cum la fel de bine au dormit si altii cand am dat cu fundu de pamant eu. Teoretic cu coapsa si am nimerit pe chei, ca in rest eram robotel. Si nici degetu' nu s-a invinetit.

 

(PS: E o glumita facuta sa mai destinda spiritele, nu o lua personal. Goe de mai sus a punctat ideea. Si probabil ca sunt multi incepatori, oameni care nu el au cu tehnica si sa ajunga pe mana unuia din asta... tare mi-e ca o patesc mai nasol).

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma...io nu inteleg cum se poate strange singura o maneta. Sa se slabeasca, da. Si sa nu mai ai frane. Dar sa se stranga, sa apeste pistonasul din pompa? Cum dreaqu?!


» Post actualizat in 06 Apr 2017 19:54

Adica... daca era roata blocata de cand a plecat omu de pe loc intelegeam. Dar sa se apese pe parcurs?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca s-a intamplat ceva de genul , sau dupa cum am zis ceva a fost montat prost. nu sunt mecanic deci nu dau cu parerea dar nu am nici un motiv sa mint . nu am atins frana nu aveam nici un motiv. la 10 15 la ora de ce as frana asa de puternic pe fata? incat sa incerc sa o tin pentru 2 secunde sa nu pice?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, maneta de frana are o gaura in care trebuie sa intre tija care actioneaza pompa de frana, sigur era rotita gaura aia si facea presiune pentru ca tija nu mai avea cursa normala. Asa mi s a intamplat si mie dar dupa ce am umblat la frana am observat ca este mai tare ca de obicei si am scos o la verificat. Gaura era rotita, am fixat o si totul a revenit la normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e cand se pune un produs china, vreti si calitate si siguranta,

oare de ce nu sunt omologate de nimeni ???

cum se zicea mai sus manetele sunt de vina batale vina :)

 

grija pe viitor la ce imbunatatiri aduci motocicletei si de unde provin, e viata ta in joc :) numai bine ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant topic, mai ales ca e de Radauti, unde repar eu si mai sunt inca doi baieti, din cate stiu eu, care repara motociclete. Eu nu am facut lucrari de astea in ultima vreme asa ca au ramas cei doi. La unul dintre ei ii trimit msg cu topicul, pe celalalt nu il am ca prieten.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...