Sari la conținut

Achizitie scuter 250-300cm


AparTeGeorge
 Share

Postări Recomandate

Salut tuturor

Sunt motociclist de 10 ani, am avut diverse motociclete dea lungul timpului iar in prezent am un Suzuki Bandit de 650 semicarenat,

Tinand cont ca motocicleta ptr drumuri exterioare am ,doresc sa achizitionez un scuter "faşneţ" ptr viata cotidiana de bucurestean care nu doreste sa stea in trafic

Doresc un scuter strict ptr Bucuresti ,cu care sa ma pot strecura si usor de manevrat

Cilindreea sa fie undeva la 250-300 , consumul intre 3-4 si ma mai intereseaza foarte mult fiabilitatea,nu vreau dureri de cap

Eu m am oprit ptr moment la yamaha x-city 300 si yamaha x-max 250 intre 2003-2007, vreau pareri despre aceste scutere daca stiti ceva si daca aveti alte recomandari bazate pe cerintele mele

Va multumesc si astept commenturile voastre🖒

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e strict pentru oras iti recomand cu foarte mare caldura Honda SH150 care are 16.7cp si e foarte fiabil, consum undeva la 2.5-3. Sincer nu prea ai avea nevoie mai multa putere daca e strict de oras, iti spun deoarece am avut si eu de la maxiscuter de 150 la 300 si chiar si SilverWing de 600. Solutia strict pentru oras maxim consider ca 150-200cmc e cea mai inteleapta idee iar ptr exterior cel mai bine o motocicleta.....

Editat de Atti the Hun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta jucaria ,zici ca e bicicleta :) ,asta imi inspira cand ma uit la ea ,cred ca se misca bine chiar daca e de 150,ca este usoara ,sunt curios doar daca face fata la doi pasageri ,nu vreau sa fac curse cu ea sau cine stie ce ,doar ca nu vreau sa dea astia cu masinile peste mine,si mai tot timpul o sa merg cu femeia dupa mine ,io 90kg ,ea 55kg ,oare isi face treaba cu noi doi ? Deasta ma gandeam la un 200-300cm ,daca era strict ptr o pers Sh-ul cred ca merge bine rau,dar asa ? cu doua pers pe el ?, ai idee?

» Post actualizat in 06 Apr 2017 07:58

M am uitat pe net acum la spects, cica are 15.5 cai si 125 kile , pare rezonabil, sincer e o varianta foarte serioasa de luat in calcul , ms frumos ptr sugestie🖒

» Post actualizat in 06 Apr 2017 08:12

Am vazut acum ca exista si varianta de 300cm ,cred ca m ar "coafa" mai bine cel de 300,este ceva ma scump cel de 300

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu x-max 250 din 2008. Foarte mulțumit de el, consum undeva în jur la 3.5 litri, schimburi de ulei la fiecare 3000 km, putere cât trebuie pentru oraș. Pe fata era bine dacă avea doua discuri de frână, în rest nu prea am ce sa ii reproșez încă, spațiu mare sub șea, de doua căști, plus în fata încă un torpedou. Am avut și eu dilema ta, dar sh150 nu îmi place cum arata. Ma mai uitam la scarabeo 250 sau ceva de genul dar l-am găsit pe asta cu multe accesorii. Dacă ai întrebări baga mare!

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suspensiile sunt ok, rotile poate era bine sa fie cu diametru mai mare, seaua e comoda dar nu am mers la drum lung sa vad cam cât rezist. Proprietarul precedent zicea ca a făcut și 200-250 km într-o zi și a rezistat. Pasagerul sta ok, are scărițe ca la moto, pentru picioare, eu am și topcase cu spătar care ajuta. Greutatea în cifre pare mare dar e manevrabil, nu am avut probleme la strecurat sau manevrat pe loc, dar depinde de și de greutatea și înălțimea ta ma gândesc.

post-25436-0-50602200-1491473114_thumb.jpg

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms foarte mult ptr cele spuse ,chiar ma ajuta ,vreau sa ma axez pe scutere japoneze ,o sa am in vizor si honda sh dar varianta de 300 ,dat faptul ca are rotile mai mari decat xmaxul si asta este un plus iar cand ma refeream la comfortul suspensiilor si al şei,era strict ptr gropile din bucuresti,denivelari si speed bumps ,sa le absoarba mai bine ,putin deranjant ,nu ca as face km multi
Mai astept alte variante care ar m ar putea ajuta ,deocamdata sunt cele 3 xcity,xmax si sh300
» Post actualizat in 06 Apr 2017 10:13
Treaba este ca nu vreau sa dau mai mult de 1500 max max pe un scuter ,adica am si motor si nu mai vreau sa mai dau cine stie ce bani si pe scuter

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,am sa ma uit dar nu ma grabesc sa iau ceva inca ptr ca vreau sa fac cautari aprofundate sa iau fix cel mai bun scuter ptr mine :) ms frumos si multi km cu "jucaria"

» Post actualizat in 06 Apr 2017 13:45

Legat de Piaggio imi poate spune cineva ceva ? Fiabilitate in primul rand

Editat de AparTeGeorge
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut și de ala. :) X9 de 250 cc. Dar era prea vechi ca să între în lista ta, 2002. Cică pe la instalația electrica mai sunt unele probleme în rest nu am auzit de rău de piaggio.

» Post actualizat in 06 Apr 2017 13:51

Fa abstracție de firma care le vinde dar cam astea sunt scuterele care merita cumpărate, cilindreea și banii sunt alegerea ta http://m.motomus.ro/scutere-second-hand nu le fac reclama chiar deloc dar ma uitam în lista lor periodic ca mai dădeam de un model de care uitasem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata sa decis :)) voi cauta sa achizitionez yamaha x-city 250

Imi place cum arata, e japoneza, are rotile mai maricele decat xmax ,injectie

🖒 va multumesc ptr pareri tuturor

» Post actualizat in 07 Apr 2017 07:32

Este una pe olx la 1550 ,luata de noua din romania ,primul proprietar ,sper sa nu o dea pana voi face eu rost de restul banilor care imi trebuiesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact pusculita am :))) pun de 6 luni bani in ea ,mai trebuie ceva,sper sa ii strang repejor

» Post actualizat in 07 Apr 2017 08:53

E italia plina de x-city uri ,la 1500 adus acasa impecabile si cu accesorii ,deci nu e problema daca il vinde

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am folosit anul trecut un Aprilia Leonardo 265 cmc. Nu prea are rival fiindcă arată ca un scuter de 50. Sub sa intra o casca integrala plus multe altele chestii. Top speed pe la 150. Spre mirarea mea merge aproape la fel și cu pasager. Consum sub 4 nu am prea reușit dar nici peste oricum as fi mers. Pentru oraș datorita dimensiunilor mici și modului în care merge pentru mine e numărul 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am folosit anul trecut un Aprilia Leonardo 265 cmc. Nu prea are rival fiindcă arată ca un scuter de 50. Sub sa intra o casca integrala plus multe altele chestii. Top speed pe la 150. Spre mirarea mea merge aproape la fel și cu pasager. Consum sub 4 nu am prea reușit dar nici peste oricum as fi mers. Pentru oraș datorita dimensiunilor mici și modului în care merge pentru mine e numărul 1.

Cred ca are motor de piaggio?

» Post actualizat in 08 Apr 2017 11:40

Chiar ca arata ca un scuter de 50 si e misto ca e si model de 300cm :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rotax sunt doar cele de 125-150. Motorul nu e chiar de 300, ci doar denumirea. Mai exact e de 265 cc. Ce am avut eu era an 2006 iar codurile la piese de cautau pe aprilia...În 6000 km cât am făcut cu el nu a avut nevoie de piese ci doar ulei și filtre. Repet , la categoria mic și rău nu are rival.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

velvet 400.ala are cadru de moped si motor de burgman 400

Misto Velvetu' ,dar sunt fff rare

» Post actualizat in 09 Apr 2017 07:33

M am mai uitat si am mai scormonit pe net si am mai vazut ceva frumos si interesant : Aprilia Sportcity 250- este mult mai ieftin decat yamaha ×-city si cred ca isi face treaba ,doar e aprilia ,iar ca si cai ,are mai mult ca yamaha, pareri despre scuteru asta cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...