Sari la conținut

Un caz evident


mig
 Share

Postări Recomandate

E stiut ( de catra multa lume), ca daca mergi intre benzi, si se intimpla sa fie un loc gol cit sa incapa o masina pe o banda, o masina de pe cealalalta banda il va ocupa, de preferinta cind tu esti exact linga usa lui. Consecinta e in principiu ca tu ajungi la spital, el nu te-a vazut si ai ocazia sa pui un post la "Accidente". Il injuri, ii zici de neamuri, dar pina la urma e vina ta (daca esti motorist, ca daca nu, atunci nu e, da' nici motorist nu esti, dpmdv). Ce am vazut eu: O masina a facut exact lucrul asta, doar ca si anume corolarul axiomei e ca atunci cind el ocupa locul gol de pe banda respectiva, lasa un alt loc gol, pe banda de unde a plecat. Pe care tot el l-a umplut, pt ca de la 1 la 10 sec dupa ce a schimbat banda, a revenit, din diverse motive. Atentionarea mea e sa fiti constienti de acest aspect. Eu l-am povestit la mai multi colegi motoristi, si culmea e ca si anume cu cit erau mai "fragezi", o stiau mai bine. Eu n-o stiam, si ma dau de ceva vreme, asa ca na, daca il ajuta pe vreunu..

PS: Daca ma omoara unu ca nu mi-a dat prioritate, nu-l spinzurati..E vina mea, trebuia sa-l fi mirosit. Nu l-am, popa-mi cinta. El e civil. Eu nu


» Post actualizat in 06 Apr 2017 01:46

PS2: E obligatia ( datoria ta), sa aduci in fiecare zi echipajul si aparatul acasa intreg. E o lege nescrisa intre tine si tatal fetei (si ea, si aparat), care merge cu tine. O explicatie nu tine de cald. E acasa intr-o bucata sau tu esti praf. Tre sa-ti iasa in fiecare zi, si o singura data e suficient..

Editat de mig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

E stiut ( de catra multa lume), ca daca mergi intre benzi, si se intimpla sa fie un loc gol cit sa incapa o masina pe o banda, o masina de pe cealalalta banda il va ocupa, de preferinta cind tu esti exact linga usa lui. Consecinta e in principiu ca tu ajungi la spital, el nu te-a vazut si ai ocazia sa pui un post la "Accidente". Il injuri, ii zici de neamuri, dar pina la urma e vina ta (daca esti motorist, ca daca nu, atunci nu e, da' nici motorist nu esti, dpmdv). Ce am vazut eu: O masina a facut exact lucrul asta, doar ca si anume corolarul axiomei e ca atunci cind el ocupa locul gol de pe banda respectiva, lasa un alt loc gol, pe banda de unde a plecat. Pe care tot el l-a umplut, pt ca de la 1 la 10 sec dupa ce a schimbat banda, a revenit, din diverse motive. Atentionarea mea e sa fiti constienti de acest aspect. Eu l-am povestit la mai multi colegi motoristi, si culmea e ca si anume cu cit erau mai "fragezi", o stiau mai bine. Eu n-o stiam, si ma dau de ceva vreme, asa ca na, daca il ajuta pe vreunu..

PS: Daca ma omoara unu ca nu mi-a dat prioritate, nu-l spinzurati..E vina mea, trebuia sa-l fi mirosit. Nu l-am, popa-mi cinta. El e civil. Eu nu

» Post actualizat in 06 Apr 2017 01:46

PS2: E obligatia ( datoria ta), sa aduci in fiecare zi echipajul si aparatul acasa intreg. E o lege nescrisa intre tine si tatal fetei (si ea, si aparat), care merge cu tine. O explicatie nu tine de cald. E acasa intr-o bucata sau tu esti praf. Tre sa-ti iasa in fiecare zi, si o singura data e suficient..

 

 

Daca nu vrei sa te pupi cu asistenta din salon sau sa iti cante popa atunci cat timp masinile sunt in miscare stai cuminte la rand cu ele si nu circuli intre benzi. Cat timp stau pe loc la semafor nu ai decat sa crosetezi cu o viteza rezonabila printre ele. Mai iei o oglinda peste cot, o usa in picior.

 

Dar daca vrei sa fii cool pina la capat procedezi precum cum l-am vazut pe unul duminica seara de la pasajul Baneasa spre Fantana Miorita care se strecura printre masina si parapetul de beton.

 

PS: Esti in depresie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Titlul topicului e "un caz evident"

Nu cred ca are pretentia ca a descoperit apa calda.

Dar eu cred ca e bine venit. Nu stiu cum se face, dar de multe ori tocmai lucrurile evidente nu le vedem, la lucrurile evidente nu suntem atenti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...... ca daca mergi intre benzi, .....

Din momentul asta iti asumi tot ce ti se intampla si tie si pasagerului.

Da, asa se procedeaza, sa se mearga intre benzi, dar atunci e "la mica intelegere".

 

Bottom line: Cascam bine ochii cand facem "ghidusii" in trafic

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu vrei sa te pupi cu asistenta din salon sau sa iti cante popa atunci cat timp masinile sunt in miscare stai cuminte la rand cu ele si nu circuli intre benzi. Cat timp stau pe loc la semafor nu ai decat sa crosetezi cu o viteza rezonabila printre ele. Mai iei o oglinda peste cot, o usa in picior.

10+

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit dimineata..pe tron. Am citit si acum. N am inteles. Eu sunt specia bleg, ce sta la coada linistit. Dar este alegerea mea. Cat timp nu este reglementata clar, si cineva care sa aplice corect...vorbim vorbe...si raman...fix vorbe.

Editat de mathe adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu te bagi esti ca o masina si devina inutila categoria din permis(in oras) si sa te bagi sa ti-o furi tot nu e bine.... Singura solutie pe care o vad si eu este filtering cu cap si nu cu viteza.

Eu personal ma bag printre masini cu picioarele pe langa peguri si mana pe frana. Asa... just in caz ca neprevazutu sare de pe banda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu te bagi esti ca o masina si devina inutila categoria din permis(in oras) si sa te bagi sa ti-o furi tot nu e bine.... Singura solutie pe care o vad si eu este filtering cu cap si nu cu viteza.

Eu personal ma bag printre masini cu picioarele pe langa peguri si mana pe frana. Asa... just in caz ca neprevazutu sare de pe banda.

 

daca faci o evitare brusca cu picioarele pe langa scarite o sa descoperi cum motorul se duce intr-o parte, picioarele in cealalta si niciuna unde vrei tu

in plus, la aia a ta daca ai picioarele jos din scarite ai toata greutatea in maini

 

important e si sa fie cealalta mana pe ambreiaj, daca nu il apesi si p-ala franezi degeaba la viteza mica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara partea cu strecuratoarea se duce naiba partea practica si ceva din partea fun a ghidonatului, esti ca o masina.

n-as fi crezut ca pot fi de acord cu soimul dar aici are 100% dreptate. in oras daca e sa stau la coada, stau mai comod in masina - am clima, am filtru de noxe, sansele sa urce cineva pe mine cu scuza "nu te-am vazut, frate" sunt lejer mai mici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-as fi crezut ca pot fi de acord cu soimul dar aici are 100% dreptate. in oras daca e sa stau la coada, stau mai comod in masina - am clima, am filtru de noxe, sansele sa urce cineva pe mine cu scuza "nu te-am vazut, frate" sunt lejer mai mici...

In opinia mea sunt 2 aspecte:

1 - faci slalom printre masinile care stau sau se taraie cu 5 Km/h

2 - faci slalom printre masinile care circula in coloana cu 50-60 Km/h sau mai mult

 

Personal consider varianta 1 ca fiind in regula. Daca te strecori printre masinilie care stau la semafor te-ai scos. De aceea ti-ai luat motor in oras.

Ba chiar mi-am luat si o usa la Piata Montreal (linga Piata Presei din Bucuresti). Viteza mica cu care ma strecuram printre masini m-a ajutat sa scap doar cu oglinda sarita din prinderi (eram cu BMW-ul).

 

In schimb mi se pare prostie curata sa crosetezi printre masini care circula cu +50 Km/h ( de exemplu coloana de masini care vine dimineata pe DN1 spre Bucuresti si care circula cu circa 80-100 Km/h prin Otopeni).

Daca insa avem prieteni care doresc adrenalina atunci discutia nu are rost.

 

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...